Jestem wielbicielką pierogów. Od dziecka asystowałam babci lub mamie w przygotowywaniu pierogów ruskich, a teraz, w mojej kuchni, wymyślam kolejne farsze i nadzienia. W sezonie na dynię na stole pojawiają się pierogi z dynią, w których farsz, przygotowany z dyni piżmowej, zachwyca pięknym, pomarańczowym kolorem i wyjątkowym, delikatnym smakiem.
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
Ciasto
- 3 szklanki mąki
- 1-2 szklanki maślanki
- 1 szczypta soli
Farsz
- 1½ szklanki purèe z dyni (najlepiej wykorzystać ugotowaną, ugniecioną dynię piżmową lub inną dynię o miąższu, który po ugotowaniu/upieczeniu przypomina w konsystencji ugotowane ziemniaki)
- 1 szklanka tartego parmezanu lub ricotty (można zastąpić twarogiem doprawionym solą)
- 6 łyżek bułki tartej
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE – GRATIS
Film wideo
Przydatne przepisy i poradniki
Jak zrobić
- Składniki na ciasto zagniatamy przez ok. 5-10 minut, początkowo dodając 1 szklankę maślanki i dolewając więcej, jeśli ciasto jest zbyt twarde i trudne do wyrobienia.
- Składniki na farsz dokładnie mieszamy w misce. Dynia na purèe nie może być zbyt rzadka i wilgotna – po ugotowaniu jej konsystencja powinna przypominać konsystencję gotowanych ziemniaków.
- Ciasto rozwałkowujemy cienko, do grubości ok. 1-2 mm, w czasie wałkowania podsypując je mąką.
- Za pomocą szklanki wykrawamy w cieście kółka.
- Każde kółko obracamy, w razie potrzeby rozciągamy i na bardziej wilgotną część nakładamy farsz.
- Składamy ciasto na pół i zlepiamy dokładnie brzegi, palcami obtoczonymi w niewielkiej ilości mąki.
- Pierogi wrzucamy delikatnie (albo każdy po kolei, albo za pomocą durszlaka) do wrzącej wody (na 1 l wody przypada 1 łyżeczka soli), delikatnie mieszamy, żeby nie przykleiły się do dna i zagotowujemy przez chwilę, aż wypłyną na powierzchnię.
- Wyjmujemy pierogi z dynią przy pomocy durszlaka, jednocześnie odcedzając z wody, kładziemy na talerz i delikatnie polewamy stopionym masłem lub oliwą z oliwek i posypujemy dodatkowym parmezanem.
Wartości odżywcze
Zobacz też: Więcej pomysłów na tani obiad
Sama dynia jest tu wyjątkowo ważnym składnikiem: jeśli będzie zbyt wilgotna, trudno będzie nadziewać pierogi farszem i sklejać. Najlepiej wybrać dynię piżmową lub hokkaido, której konsystencja, po ugotowaniu, przypomina gotowane ziemniaki. Jako dodatek do farszu świetnie pasuje parmezan lub ricotta, ale zwykły, biały ser również sprawdzi się jako jeden ze składników.
Pierogi z dynią podaję polane stopionym masłem lub oliwą z oliwek i posypane tartym parmezanem, który na gorącym cieście delikatnie się rozpuszcza, tworząc cienką, smaczną warstwę, przez którą, po przekrojeniu, docieramy do słonecznego farszu.
Super! Dzięki 🙂
Wygląda przepysznie. Jestem na etapie odcedzania puree. Chciałam zamienić parmezan na twaróg półtłusty. Można? Ile go dać?
1 szklanka i soli oraz gałki muszkatołowej lub cynamonu do farszu trochę więcej, bo parmezan jest odrobinę słony. Z twarogiem lub ricottą, jeśli dodasz cukier (albo lepiej ksylitol) z wanilią lub cynamonem, można je też zrobić na słodko :).
Właśnie zjedliśmy pierogi z dynią:) Tylko nie miałam maślanki, więc ze zwykłego ciasta woda plus wrzątek:) I później na masełku. Pychota!
Halo,
wspanialosci , ale jak na razie dla mnie z zatkana okreznica niemozliwe,ale bede pamietac
by w przyslosci ugotowac.
[img]http://pozytywnakuchnia.pl/files/2012/10/IMG_7222.JPG[/img]
smakowitości!
[..YouTube..] smakowitości!