Wspaniały wypiek na Walentynki lub z okazji zaręczyn, rocznicy ślubu czy domowej imprezy ślubnej w mniejszym gronie. Tort serce, przygotowany z czekoladowego biszkoptu. Przełożony różowym kremem z mascarpone, polany polewą z białej czekolady, również zabarwioną czerwonym barwnikiem spożywczym, chociaż w naturalny sposób można też wykorzystać sok z buraków, który nada jej równie pięknej, różowej barwy.
Zobacz też: Najlepsze przepisy na Walentynki
Tort serce nie musi być trudny do przygotowania, jeśli jako bazę wykorzystacie biszkopt czekoladowy ekspresowy. Można też upiec go na klasycznym biszkopcie czekoladowym, wyrastającym na pianie z białek. Nieco komplikacji może sprawić przygotowanie dekoracji, bo do różyczek wymagana jest odrobina wprawy, którą sama wciąż próbuję uzyskać.
Można poćwiczyć na talerzyku, a potem zacząć ozdabianie tortu od dołu ku górze, zdejmując ewentualne „pomyłki” za pomocą drewnianego patyczka lub małej łyżeczki.
Do przełożenia proponuję krem z mascarpone, również zaróżowiony barwnikiem, chociaż do środka sprawdzi się też świetnie krem czekoladowy. Jeśli chcecie uzyskać lżejszą konsystencję, zastąpcie połowę kremu z mascarpone kremem z mascarpone i bitej śmietany. Pamiętajcie jednak, że wierzchnie różyczki powinny być wykonane z kremu o gęstszej konsystencji. Jeśli nie macie możliwości lub nie chcecie wykorzystywać mascarpone, proponuję klasyczny krem budyniowy, a w wersji najmniej kalorycznej – krem jogurtowy.
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
Biszkopt
- biszkopt czekoladowy (z 6 jajek, 12 łyżek cukru, 8 łyżek mąki tortowej i 4 łyżek gorzkiego kakao - wersja klasyczna (wyrastający na pianie z białek lub ekspresowa (te same składniki, ale wyrasta na 2 łyżeczkach proszku do pieczenia)))
Polewa
- polewa z białej czekolady (100 g białej czekolady roztopione z 25 g masła lub 25 ml śmietanki kremówki, przed wymieszaniem zabarwiona barwnikiem spożywczym)
Krem
- krem z mascarpone (1 kg mascarpone wymieszanego ze 100 g białej czekolady (roztopiona w kąpieli wodnej, delikatnie przestudzona oraz barwnikiem spożywczym i 1 łyżką ekstraktu z wanilii))
Poncz
- 1 szklanka zielonej herbaty (wymieszana z 2 łyżkami likieru pomarańczowego lub limonkowego oraz, opcjonalnie, 1 łyżką syropu z agawy lub miodu o delikatnym smaku)
Dodatkowo
- ok. 100-150 g marmolady z róży (opcjonalnie)
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE - GRATIS
Film wideo
Przydatne przepisy i poradniki
- Jak zrobić biszkopt czekoladowy klasyczny oraz ekspresowy
- Jak zrobić polewę z białej czekolady
- Jak zrobić krem z mascarpone lub krem budyniowy, albo krem jogurtowy
- Zakalec - jak powstaje i jak go uniknąć
- Jak napełnić rękaw cukierniczy kremem
Jak zrobić
Biszkopt ekspresowy czekoladowy
- 6 jajek miksuję na największych obrotach miksera z 12 łyżkami cukru (polecam ksylitol - mniej kalorii i niższy indeks glikemiczny), a kiedy się spienią, dodaję 8 łyżek mąki pszennej typ 400-450 przesianej z 4 łyżkami gorzkiego kakao i 2 łyżeczkami proszku do pieczenia) i mieszam całość delikatnie, za pomocą widelca.
- Przelewam masę do foremki wysmarowanej tłuszczem i wysypanej mąką, wstawiam na ok. 60 minut do lekko podgrzanego piekarnika, nastawionego na 160 °C (tradycyjny tryb pieczenia góra+dół). Nie otwieram w trakcie pieczenia, a po upieczeniu od razu wyjmuję i studzę, w foremce, na kratce.Jeśli biszkopt jest pieczony w 3 osobnych foremkach, można skrócić czas pieczenia do ok. 25-30 minut.
- Wystudzony biszkopt, który był pieczony w jednej formie, kroję na 3 blaty.
Składanie tortu
- Dolną warstwę biszkoptu układam na paterze i nasączam ⅓ ponczu. Można nałożyć, opcjonalnie, marmoladę z róży. Na biszkopcie rozsmarowuję ¼ kremu, przykrywam kolejną warstwą biszkoptu.Powtarzam czynności, na końcu nasączając wierzchni biszkopt i smarując go cieniutką warstwą konfitury lub kremu (wystarczy wklepać odrobinę kremu w biszkopt i zeskrobać nadmiar łopatką - dzięki temu łatwiej będzie polać wierzch polewą i nie będą w tym przeszkadzać żadne okruszki).
Dekorowanie
- Dekoruję wierzch tortu polewą i odstawiam do lodówki do stężenia, na ok. 30 minut.
- Za pomocą szprycy zakończonej tylką typu M dekoruję boki i górną krawędź tortu wzorem w różyczki. Rozpoczynam od dołu i kieruję się ku górze. Różyczki powstają podczas wyciskania kremu od środka na zewnątrz, a na koniec trzeba nieco mocniejszego pociągnięcia, żeby każdy kwiatek był ładnie zakończony.
- Wstawiam tort do lodówki jeszcze na ok. 2,5 godziny, do utwardzenia się kremu.
Wartości odżywcze
Ciekawa jestem, czy spodoba się Wam mój tort serce. Czym przełożycie? Jeśli zagości na Waszym stole, życzę wszystkim smacznego i czekam na informację w komentarzach, jaki był efekt :).