Na prośbę Czytelnika, łatwe do zrobienia ciasto 3bit bez pieczenia, które przygotowuje się na różne sposoby, a inspiracją do powstania tego deseru były popularne batony, składające się z herbatnika z mleczną warstwą, oblanego mleczną czekoladą.
Zobacz też: Więcej przepisów na najlepsze desery
W większości przepisów na ciasto 3bit pojawia się kajmak, którego nie ma w klasycznym składzie popularnego batonu, a domowemu ciastu nadaje dużo słodyczy. W mojej propozycji znajdziecie nieco odmieniony skład w porównaniu do tego, który spotkacie w innych miejscach. Chciałam, żeby ciasto miało czekoladowy spód, choć trudno mi było kupić czekoladowe herbatniki, które najłatwiej dostać w większych hipermarketach. Postanowiłam, że nie będzie tak mocno słodkie, więc wykorzystałam gorzką czekoladę, ale jeśli wolicie mleczną, śmiało dodawajcie do kremu i polewy.
Najłatwiej kroić ciasto tam, gdzie przebiega granica pomiędzy poszczególnymi herbatnikami, ale najbardziej dekoracyjny efekt uzyskacie, krojąc tak, żeby nóż przechodził przez środek herbatników. Dobrze schłodzone ciasto 3bit i wilgotna, czyszczona po każdym krojeniu głownia to gwarancja eleganckiego i równego krojenia.
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
Spód czekoladowy
- 12 sztuk herbatników czekoladowych (lub jasnych, maślanych, ale polanych czekoladą)
Herbatniki do środka
- 12 sztuk herbatników maślanych
Krem (do wyboru)
- 250 g mascarpone (o temperaturze pokojowej, wymieszane ze 100 g czekolady (gorzka deserowa 60% lub mleczna roztopionej w kąpieli wodnej (czekolada lekko przestudzona, dodawana stopniowo do serka; całość można rozcierać łyżką lub mikserem na minimalnych obrotach; zamiast roztopionej czekolady do serka można dodać 50 g stopionego masła wymieszanego z 2 łyżkami gorzkiego kakao i 2 łyżkami cukru (najlepiej ksylitolu, o niższym indeksie glikemicznym i mniejszej liczbie kalorii))))
- 350 g kajmaku (około; czekoladowy, można zastąpić innym smakiem; o temperaturze pokojowej)
Krem z bitej śmietany
- 330 ml śmietanki kremówki (około; schłodzona przez kilka godzin w lodówce, na najwyższej (najchłodniejszej półce))
- 1 łyżka żelatyny (+ 2-3 łyżki gorącej wody)
Polewa czekoladowa
- 100 g czekolady (gorzka deserowa 60% lub mleczna)
- 25 g masła (lub 25 ml śmietanki kremówki)
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE - GRATIS
Film wideo
Przydatne przepisy i poradniki
Przydatne poradniki:
- Jak zrobić krem czekoladowy
- Jak zrobić kajmak
- Bita śmietana - przepis
- Polewa czekoladowa - przepis
Jak zrobić
Warstwa dolna
- Na dnie foremki (można wcześniej wyłożyć ją papierem do pieczenia lub folią aluminiową) układam herbatniki czekoladowe.
Krem
- Na herbatnikach rozprowadzam równą warstwę kremu lub kajmaku.
Herbatniki w środku
- Przykrywam krem jasnymi herbatnikami (układam w ten sam sposób co dolną warstwę).
Krem z bitej śmietany
- Ubijam bitą śmietanę, dodając pod sam koniec, kiedy jeszcze nie nabierze ostatecznej sztywności, żelatynę rozpuszczoną dokładnie w gorącej wodzie. Żelatyna nie może mieć grudek, powinna lekko przestygnąć i należy dodawać ją stopniowo, w trakcie ubijania.
- Przekładam krem na jasne herbatniki, wyrównuję wierzch za pomocą łopatki i wstawiam do lodówki na ok. 1 godzinę.
Polewa czekoladowa
- Po godzinie, kiedy krem z bitej śmietany jest już lekko stężały, polewam go polewą czekoladową z czekolady rozpuszczonej w kąpieli wodnej z dodatkiem masła lub śmietanki.
- Wstawiam ciasto do lodówki na ok. 1-2 godziny do całkowitego stężenia kremu i polewy.
- Kroję ciasto w foremce lub, jeśli była wyłożona papierem/folią, po wyjęciu z foremki. Najwygodniej kroić w miejscach, gdzie znajdują się szczeliny pomiędzy herbatnikami, ale ładniejszy efekt uzyskuje się po przekrawaniu ciasta przez herbatniki. Krojenie najlepiej wykonywać czystym nożem, zanurzanym każdorazowo w zimnej wodzie.
Wartości odżywcze
Ciekawa jestem, którą wersję smakową wybierzecie i czy deser posmakuje Wam równie mocno jak Oderwanemu, który… nie mógł się od niego oderwać :).