Podobnie jak owsianka czy jaglanka, rownież gryczanka jest pożywnym i lekkostrawnym śniadaniem, a z dodatkiem owoców, ugotowana z białej, niepalonej kaszy gryczanej, smakuje świetnie i wygląda pięknie. Można zjeść ją na ciepło lub zimno i przygotowywać o dowolnej porze roku.
Zobacz też: Najlepsze przepisy fit
Gryczanka może powstać na dwa sposoby: z ugotowanej kaszy gryczanej lub płatków gryczanych. Obie wersje są lekkostrawne i pożywne, a z płatków oczywiście kaszkę przygotuje się szybciej. Warto jednak pamiętać, że kasza gryczana na śniadanie przygotowana z całych ziaren będzie bogatsza w korzystne dla zdrowia składniki odżywcze.
Gryczanka – pyszna kasza gryczana na śniadanie
Kasza i mleko lub jogurt to podstawowy skład, podobnie jak w jaglanej wersji. Do tego odrobina miodu lub dodatek owoców: całych, a może zmiksowanych? Świeżych, mrożonych, czy suszonych? Do wyboru :). Gryczanka jest pyszna z polskimi sezonowymi, tj. truskawki, maliny, jagody, porzeczki, jabłka… Albo z importowanymi: spróbujcie dodać granat, banana, brzoskwinię, mango, figę. U mnie ta ostatnia, dojrzała i doskonale pasująca do takiego jesiennego śniadania.
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
Kaszka gryczana
- ⅔ szklanki suchej kaszy gryczanej białej, niepalonej (wypłukana w zimnej wodzie, dobrze odcedzona)
- 1 szklanka mleka (polecam kokosowe lub migdałowe; można wykorzystać też mleko krowie lub wodę/sok z owoców)
- 1½ szklanki wody
- ½ łyżeczki cynamonu
- ½ łyżeczki ekstraktu z wanilii (opcjonalnie)
- 1 szczypta soli (opcjonalnie)
Dodatki (do wyboru)
- 2-4 łyżeczki pistacji lub orzechów (grubo posiekane)
- 2 łyżki syropu z agawy lub klonowego (można zastąpić 1 łyżką miodu)
- banan, truskawki, jagody, maliny, winogrona, granat, figi lub inne owoce
- wiórki kokosowe lub migdały w płatkach
Do dekoracji
- nasiona chia lub mak (można posypać wierzch lub po ugotowaniu dodać do kaszki przed przelaniem do miseczek)
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE - GRATIS
Jak zrobić
- W niedużym garnku zalewam odcedzoną z gorącej wody kaszę wodą i mlekiem. Dodaję sól i cynamon. Zagotowuję.
- Zmniejszam ogień do minimum (kasza ma delikatnie pyrkać), przykrywam i gotuję przez ok. 20 minut, do uzyskania konsystencji owsianki. W trakcie gotowania nie mieszam.
- Zdejmuję kaszę z ognia, przelewam do miseczek. Dekoruję syropem/miodem oraz owocami, wiórkami i orzechami.
Wartości odżywcze
Kasza gryczana na śniadanie mojego autorstwa obowiązkowo zawiera orzechy, pestki dyni lub słonecznik – bez nich rzadko sięgam po śniadaniowe „paćki” ;). Ale do fig dołożyłam pistacje i to był strzał w dziesiątkę! Mak lub nasiona chia to także składniki, z których korzystam. Coś musi chrupać!
Kaszka gryczana wytrawna
Bez cukru, za to np. z twarożkiem, pestkami z dyni i słonecznika oraz awokado. Co Wy na to? A może za bardzo będzie przypominać pierogi z kaszą gryczaną? 😉
Dajcie znać, czy lepsza jest na słodko, czy może wytrawna. Jestem bardzo ciekawa, jakie są Wasze ulubione dodatki!
Gryczanka to ciekawe urozmaicone dla klasycznej owsianki 🙂 Przygotowując jadłospisy dla moich pacjentów dbam o ich urozmaicenie więc gryczanka przeplatana się w nich z ryżanką, jaglanką czy wspomnianą gryczanką.