Planowałam jego przygotowanie od 2012 roku i wciąż nie mogła nadejść jego kolej, bo pojawiały się pomysły na bardziej popularne ciasta wielkanocne. Mazurek pomarańczowy, równie prosty do zrobienia co inne mazurki. W końcu tradycja nakazuje przygotowywać nieskomplikowane ciasta kruche posmarowane przetworami z owoców i udekorowane dowolną metodą. Im bardziej wymyślną, tym lepiej. Mój mazurek z pomarańczami wpisuje się w tę tradycję doskonale! Choć receptura nieskomplikowana i skład również prosty, to dekoracja dość fikuśna, nieprawdaż? Zobaczcie jak zrobić mazurek z pomarańczami.
Zobacz też: Najlepsze ciasta na Wielkanoc
Jeśli nie przepadacie za bardzo słodkimi ciastami, to mazurek z pomarańczami podbije Wasze serca. Ma delikatnie słodki spód i dominuje w nim kwaskowaty smak dżemu. Kwaskowatość owoców uzupełnia się ze słodyczą moreli, a migdały nadają całości dodatkowej chrupkości. Dodatkowy słodki smak można dołożyć, polewając mazurek pomarańczowy polewą z białej czekolady. Najlepiej zrobić to cieniutkimi strużkami, żeby dobrze komponowała się wizualnie ze starannie ułożoną dekoracją.
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
Kruche ciasto
- 400 g mąki krupczatki (można zastąpić mąką orkiszową typu 650 dla niższego indeksu glikemicznego)
- 200 g masła (1 kostka; schłodzone i starte na tarce o grubych oczkach)
- 3-4 łyżki cukru-pudru (polecam zmielić ksylitol na cukier puder)
- 2-3 żółtka
Wierzch
- 1 słoiczek dżemu pomarańczowego (ok. 300 g; można zastąpić dżemem morelowym lub jabłkowym i dodać do niego kilka łyżek soku z pomarańczy)
- kilka łyżek kandyzowanej skórki z pomarańczy
- 1 pomarańcza (wyszorowana, sparzona, pokrojona w cienkie półksiężyce)
- 1 jabłko (pokrojone w cienkie półksiężyce, podduszone na suchej patelni o nieprzywierającej powłoce)
- 10 suszonych morel (około)
- 10 blanszowanych migdałów (około)
- świeża mięta
- migdały w płatkach (opcjonalnie; do posypania wierzchu dżemu)
- polewa z białej czekolady (opcjonalnie)
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE - GRATIS
Przydatne przepisy i poradniki
- Jak zrobić kruche ciasto
- Jak zrobić polewę z białej czekolady
Jak zrobić
Kruche ciasto
- Masło mieszam z mąką, dodaję pozostałe składniki i szybko zagniatam kruche ciasto.
- ⅔ ciasta rozwałkowuję i formuję w kształt jajka, układając na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia lub wysmarowanej tłuszczem. Gęsto nakłuwam widelcem.
- Z ⅓ ciasta tworzę dekoracyjny bok, np. zaplatając je w dwu- lub trzyczęściowy warkoczyk czy formując wałek i odciskając dekoracyjne wgłębienia widelcem.
- Wstawiam do nagrzanego do 220 °C (góra+dół) piekarnika na ok. 20 minut (do zezłocenia). Wyjmuję, studzę.
Dekorowanie
- Na wystudzone ciasto nakładam dżem i posypuję kandyzowaną skórką z pomarańczy oraz, opcjonalnie, migdałami w płatkach.
- Układam na dżemie plastry jabłka i pomarańczy, a na nich morele i migdały oraz miętę. Całość można polać polewą z białej czekolady.
Wartości odżywcze
Zastanawiam się, jak będzie się go kroić, ale odkładam tę kwestię do niedzieli. Myślę, że wszyscy damy sobie z tym jakoś radę ;).
Dajcie mi koniecznie znać w komentarzach, czy spośród tak wielu przepisów na mazurki, w tym kajmakowe, czekoladowe, orzechowe, mój mazurek pomarańczowy jednak wygrał i znalazł miejsce na Waszych stołach. Ciekawa jestem, jak smakował :).