Pieczony kalafior to jeden z łatwiejszych do zrobienia dodatków do drugiego dania. Pyszny, pachnący ziołami lub korzennymi przyprawami, choć przyznam, że u mnie znajdziecie połączenie jednego i drugiego. Pokażę Wam dziś jak zrobić kalafior pieczony w piekarniku, choć możecie go też przygotować, smażąc na patelni do zrumienienia, a następnie dusząc pod przykryciem. Nie musi być bardzo miękki, bo zdrowszy jest ten „al dente”, czyli lekko twardy. Coś dla tych z Was, którzy nie przepadają za smakiem surowego kalafiora. Podzielony na mniejsze różyczki lub w całości – jak kto woli.
Zobacz też: Najlepsze przepisy na tani obiad
Jadłam parę lat temu pyszny pieczony kalafior w całości na Fuerteventurze. Podawano go w restauracji La Falua prowadzonej przez parę Polaków. Otoczony grillowanymi mackami ośmiornicy i warzywami, podany z dodatkiem sosu, prezentował się niesamowicie i świetnie smakował. W domu najczęściej robię go jednak po podzieleniu na mniejsze części. Zamiast w piekarniku, można go też potem zrumienić na patelni, a następnie dusić pod przykryciem, żeby lekko zmiękł.
W całości lub kawałkach
Może się okazać, że ten przygotowywany w całości będzie trzeba piec trochę dłużej. Możecie też naciąć mu pod spodem trzonek za pomocą noża „na krzyż”, tak samo jak podczas gotowania w garnku w całości. Jeśli z kolei nie chcecie odpalać piekarnika, po prostu podsmażcie kalafior na patelni o nieprzywierającej powłoce, dokładnie naoliwionej, na niedużym ogniu. Gdy go poobracacie i się zrumieni, możecie przykryć całość pokrywką i czekać, aż różyczki zmiękną.
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
- 1 kg kalafiora (w całości lub podzielony na mniejsze różyczki; można przed pieczeniem blanszować kalafior we wrzątku przez 1 minutę i dobrze go odcedzić na sicie)
- 2-4 ząbki czosnku (drobno posiekany lub przeciśnięty przez praskę)
- 4 łyżki oliwy extra vergine o niskiej kwasowości (+ dodatkowa w razie potrzeby)
- 2 łyżki soku z cytryny lub limonki
- 2 łyżki świeżych ziół (np. tymianek, bazylia, majeranek lub oregano)
- ½ łyżeczki cynamonu (opcjonalnie)
- ½ łyżeczki mieszanki curry lub gałki muszkatołowej (opcjonalnie)
- sól, pieprz
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE - GRATIS
Jak zrobić
- Nastawiam piekarnik na temperaturę 200 st. C (góra+dół).
- Na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia wykładam (różyczkami ku górze) kalafior skropiony 3 łyżkami oliwy (opcjonalnie wymieszanej wcześniej z cynamonem i gałką muszkatołową) oraz posypany solą. Piekę przez 30-40 minut, w razie potrzeby obracając co kilkanaście minut, do uzyskania złoto-brązowego zrumienienia. Kalafior powinien być „al dente” czyli lekko twardy.
- Czosnek szklę na 1 łyżce oliwy.
- Mieszam upieczony kalafior z ziołami i przyprawami oraz czosnkiem i sokiem z cytryny/limonki. Serwuję z dodatkową oliwą.
Wartości odżywcze
Dajcie mi koniecznie znać, którą wersję przygotowania wybierzecie. Bardzo jestem ciekawa! Oraz czy smakował Wam tak przyrządzony kalafior na obiad lub kolację.