Zapiekanka z cukinii to kolejny smaczny obiad bez mięsa, a recepturę oparłam na podobnej, ziemniaczanej wersji. Cukinia to warzywo niskoskrobiowe i w czasie pieczenia puści dużo soku, dlatego warto dla zagęszczenia sosu w zapiekance dodać pszenną lub bezglutenową mąkę lub wbić jajko. Moja zapiekanka cukiniowa pięknie pachnie tymiankiem, skórką z cytryny i czosnkiem, ale możecie też doprawić ją ziołami prowansalskimi lub postawić na korzenne smaki. Z gałką muszkatołową, cynamonem oraz chili również będzie wyśmienita! Zobaczcie jak zrobić zapiekankę z cukinii – przepis krok po kroku.
Zobacz też: Najlepsze przepisy wegetariańskie
Ciekawa jestem, która wersja bardziej przypadnie Wam do gustu. Zioła+skórka z cytryny, czy może korzenny aromat? W obu wydaniach jest wyśmienita, ale osobiście wolę wersję ziołową. Wybrałam przyprawy podobne do tych, z których korzystałam wcześniej, robiąc grillowaną cukinię.
Zapiekanka cukiniowa
Podobnie jak w zapiekance ziemniaczanej, również tutaj możecie wykorzystać dodatek boczku. Jeśli oczywiście macie ochotę, bo u mnie wersja wegetariańska. Wystarczy pokroić cukinię w długie plastry, żeby było jak najmniej do poukładania. Cebula z czosnkiem zeszklone dla lepszego smaku. I ten pyszny, śmietankowy sos, który powstanie po połączeniu z przyprawami i cytryną… bajka!
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
- 1 kg cukinii (pokrojona w duże plastry o grubości 3-4 mm; dodatkowo do 1 kg cukinii można dołożyć 500 g obranych, pokrojonych na plasterki ziemniaków)
- 4 plastry boczku surowego wędzonego (opcjonalnie; pokrojony w niedużą kostkę; w wersji wegetariańskiej wystarczy pominąć i dodać o 1 łyżkę oleju więcej do smażenia cebuli)
- 1 cebula (duża; drobno posiekana)
- 2-4 ząbki czosnku (pokrojony w cienkie plasterki)
- 2 szklanki słodkiej śmietanki do zup i sosów (18% tłuszczu; można zastąpić mieszanką „pół na pół” śmietanki kremówki 30-36% oraz mleka)
- 1 jajko (lub 2 łyżki mąki ziemniaczanej)
- ½ szklanki drobno startego sera żółtego
- 2 łyżki oliwy lub oleju roślinnego (do smażenia)
- 1 łyżeczka mieszanki cynamonu i gałki muszkatołowej (lub 3 łyżki tymianku lub mieszanki ziół prowansalskich)
- 1 łyżeczka skórki startej z cytryny lub posiekanego drobno imbiru (opcjonalnie; cytryna wcześniej wyszorowana i sparzona wrzątkiem)
- 1 łyżka bazylii (posiekana; można zastąpić innymi świeżymi ziołami, np. natką pietruszki, oregano, tymiankiem lub szałwią)
- sól, pieprz
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE - GRATIS
Przydatne przepisy i poradniki
- Jak pokroić cebulę
- Jak wybrać tłuszcz do smażenia
Jak zrobić
- Nastawiam piekarnik na temperaturę 200 °C.
- Smaruję dno i boki naczynia żaroodpornego oliwą/olejem.
- Cebulę z czosnkiem oraz boczkiem szklę na oliwie na patelni, na niedużym ogniu. Warzywa powinny zmięknąć, a mięso delikatnie się zrumienić.
- Cynamon i gałkę muszkatołową i skórkę z cytryny/imbir mieszam ze śmietanką i jajkiem/mąką ziemniaczaną (rozcieram grudki). Doprawiam pieprzem i odrobiną soli.
- Na dnie naczynia żaroodpornego układam cukinię, przekładając każdą warstwę niewielką ilością cebuli z czosnkiem i boczku oraz posypując tymiankiem. Ostatnią warstwę zostawiam bez warzyw i mięsa.
- Zalewam całość śmietanką i przykrywam.
- Wstawiam do piekarnika na ok. 45-60 minut. Cukinia powinna zmięknąć.
- Odkrywam naczynie, wyłączam piekarnik i posypuję zapiekankę serem żółtym.
- Zostawiam odkrytą zapiekankę w piekarniku na 15 minut, do roztopienia sera.
- Serwuję z dodatkiem świeżych ziół na wierzchu.
Wartości odżywcze
Bardzo jestem ciekawa, czy moja zapiekanka z cukinii przypadnie Wam do gustu. Dajcie koniecznie znać w komentarzach i napiszcie, którą wersję wybraliście!
Wczoraj robiłam w wersji bez ziemniaka.
Mieszanka przypraw zrobiła swoje. Rewelacja. Chłopakowi bardzo smakowała a jest pasjonatem gotowania, więc bardzo się ciesze i dziękuję za przepis. Będę do niego wracać 🙂
Pozdrowienia.