Kotlety z kani to jedno z wielu przyjemnych, kulinarnych wspomnień mojego dzieciństwa. Uwielbiałam ich smak! Moja mama robiła je tak samo jak schabowe. Kania panierowana. Obtaczała w mące i jajku, a następnie w bułce tartej lub jeszcze raz w mące. Jak zrobić kotlety z kani – przepis jest wyjątkowo prosty!
Zobacz też: Najlepsze przepisy na kotlety bez mięsa
Zasada jest taka: robi się je tak jak kotlety schabowe. Tylko że bez mięsa. Najlepiej usmażyć na maśle klarowanym, które nada im lekko orzechowego posmaku. W połączeniu z zapachem kani – bajka!
Przepis na kotlety z kani
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
- 4 sztuki kani (kapelusze o średnicy 15-20 cm)
- 1 jajko
- 8 łyżek mąki (w wersji bezglutenowej można wykorzystać uniwersalną mieszankę bez glutenu)
- 8 łyżek bułki tartej (można zastąpić dodatkową mąką)
- masło klarowane (do smażenia; można zastąpić innym tłuszczem, np. olejem bez posmaku goryczki, przeznaczonym do smażenia)
- 1 szczypta pieprzu czosnkowego (opcjonalnie)
- ½ łyżeczki papryki (słodka lub ostra; można zastąpić przyprawą garam-masala lub suszonymi ziołami, np. bazylią, oregano, tymiankiem lub mieszanką ziół prowansalskich)
- ½ łyżeczki soli
- ½ łyżeczki pieprzu
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE – GRATIS
Przydatne przepisy i poradniki
- Jak wybrać tłuszcz do smażenia
- Masło klarowane – przepis
- Mąka bezglutenowa – przepis
Jak zrobić
- Z grzybów odcinam nogi (usuwam pierścienie i odkładam do ususzenia lub wykorzystuję jako dodatek do zupy). Kapelusze, jeśli nie są całkowicie rozwinięte, kroję na mniejsze części. Myję w zimnej wodzie, lekko odsączam.
- Obtaczamy kanie w mące. Dzięki temu, po połączeniu z jajkiem, mąka będzie lepiej utrzymywała bułkę tartą wokół kotletów podczas smażenia.
- Jajko rozkłócam w miseczce z przyprawami. Bułkę tartą wsypuję na osobny talerz.
- Maczam grzyby w jajku, następnie obtaczam dokładnie w bułce tartej.Można też obtoczyć je ponownie w dodatkowej mące (ja tak zrobiłam, bo nie miałam bułki tartej).
- Smażę na sporym (ale nie maksymalnym) ogniu na patelni teflonowej na kilku łyżkach rozgrzanego masła klarowanego. Po każdej partii smażenia wylewam z patelni olej ze spalonymi resztkami bułki tartej.
- Podaję z tradycyjnymi dodatkami: ziemniakami, purèe, surówkami (np. z marchewki), buraczkami czy zasmażaną kapustą, albo z ulubionymi kluskami.
Wartości odżywcze
Przyznam, że nie wyobrażam sobie bez nich swojego dzieciństwa, tak samo jak bez placków z cukinii. Gdybym zawsze była zmuszona jeść mięsne kotlety, których nie cierpiałam, mało byłoby miłych kulinarnych wspomnień z tamtych lat. Podobnie nie wyobrażam sobie dzieciństwa bez grzybobrań w rodzinnym gronie. Spędzaliśmy wspólnie czas i od najmłodszych lat uczyłam się, jak odróżnić kanie od muchomorów sromotnikowych. Do dziś jednak wolę się zawsze upewnić i porównać każdy okaz ze zdjęciami i opisami z atlasu.
Przepis na kotlety z kani bazuje na mące, jajku i bułce tartej. Tę ostatnią można zastąpić dodatkową mąką. Wyjdą wtedy takie bardziej w cieście niż panierce. Ciekawa jestem, która wersja bardziej Wam podpasuje.
Najbardziej lubię doprawić jajko solą, pieprzem i odrobiną ostrej lub słodkiej papryki. Sama kania ma charakterystyczny smak, który w połączeniu z masłem klarowanym jest doskonały. Ale ciekawe są też z pewnością inne dodatki smakowe. Spróbujcie dodać korzenne przyprawy, np. szczyptę cynamonu czy mieszanek orientalnych. A może lepiej suszone zioła? Kania skomponuje się z nimi świetnie!
Podałam moje kotlety kaniowe z dodatkiem mieszanki sałat i buraków pokrojonych w julienne. Polałam tę surówkę sosem winegret. Całość zaserwowałam z puree z dyni. Pycha! Dajcie mi koniecznie znać w komentarzach, czy zbieracie kanie i czy lubicie takie kotlety. Czym doprawiliście?