Od kilku lat cieszy się rosnącą popularnością na polskich stołach. Łosoś smażony, podawany na mnóstwo sposobów, aromatyczny i niezwykle prosty do zrobienia. Pokażę Wam zatem jak zrobić łososia smażonego w kilku prostych krokach.
Zobacz też: Najlepsze przepisy na ryby i owoce morza
Najlepszy łosoś smażony to ten na maśle klarowanym. To ono nada mu wyjątkowego smaku. Możecie też wykorzystać inny tłuszcz odpowiedni do smażenia Gwarantuję jednak, że masło klarowane jest najlepsze! Do doprawienia wystarczy odrobina soli i białego pieprzu oraz sok z cytryny i limonki, które podkreślą charakterystyczny smak ryby. Jednak łosoś smażony na maśle może być przygotowany na wiele innych sposobów. Spróbujcie poeksperymentować z dodatkiem ostrych lub łagodnych przypraw. Ugotujcie osobno sos, którym polejecie gotową rybę. Gdy opanujecie sam proces smażenia, polecam kulinarne eksperymenty! W odrobinę bardziej zaawansowanej wersji można usmażyć go w panierce z mąki, jajka z przyprawami i płatków migdałów lub ziaren sezamu. Może panierowany łosoś to coś dla Was? Kto się skusi?
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
- 400-600 g świeżego łososia (dzwonka lub filet bez skóry; ok. 300 g każda; wyjęte z lodówki 10 minut przed przyrządzeniem)
- sok z cytryny lub limonki
- sól, świeżo zmielony biały pieprz
- masło klarowane (do smażenia; można zastąpić dobrym olejem, np. kokosowym)
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE - GRATIS
Przydatne przepisy i poradniki
Przydatne poradniki:
- Jak zrobić masło klarowane
- Jak wybrać tłuszcz do smażenia
Jak zrobić
- Rozgrzewam masło lub olej na średnim ogniu na patelni.
- Skrapiam rybę ze wszystkich stron sokiem z cytryny lub limonki i przyprawiam solą i pieprzem.
- Zwiększam ogień i smażymy łososia z jednej strony przez ok. 5 minut, do zezłocenia. Przewracam za pomocą drewnianej lub silikonowej łopatki.
- Dosmażam drugą stronę łososia przez ok. 3 minuty. W razie potrzeby można zezłocić też boki, trzymając kawałek łososia za pomocą dwóch łopatek lub szczypiec.
Wartości odżywcze
Mój łosoś smażony to pochwała prostoty. Wybierzcie rybę dobrej jakości, świeżą. To najważniejsze w kilkuskładnikowym, nieskomplikowanym daniu. Postawcie na tłuszcz bez goryczki i połowa sukcesu gwarantowana. Nie smażcie go zbyt długo! Chrupiący z wierzchu będzie pyszny, ale środek powinien pozostać miękki i soczysty. Zasada jest taka: lepsza ryba niedosmażona/niedogotowana, niż sucha jak wiór!
Bardzo jestem ciekawa, czy smażony łosoś również przypadnie Wam do gustu. Dajcie koniecznie znać w komentarzach i napiszcie, jakie dodatki wybraliście!