Niby proste, a jednak warto znać kilka trików jak ugotować kaszę jaglaną, z której część osób rezygnuje ze względu na gorzkawy posmak, którego w rzeczywistości wyjątkowo łatwo można się pozbyć, dzięki czemu gotowana kasza jaglana nie tylko będzie w wersji na sypko, ale także o łagodnym smaku.
Zobacz też: Więcej poradników o gotowaniu
Kiedy gotowałam ją po raz pierwszy, w dodatku w pośpiechu, po prostu wrzuciłam do wrzątku, zamieszałam i odczekałam kilkanaście minut, podczas których bulgotała sobie pod przykryciem. Moja gotowana kasza jaglana wyszła przez to… lekko niedogotowana i gorzkawa :). Bo kluczem do jej odpowiedniego przygotowania jest wypłukanie, które nie tylko oczyści ziarna z ewentualnych zanieczyszczeń, ale pozwoli wypłukać gorzkawy posmak. Sprawdziłam też drugą metodę, która polega na wyprażeniu suchych ziaren (chociaż takie wypłukane i odcedzone też się nadadzą) na patelni o nieprzywierającej powłoce – suchej lub delikatnie nasmarowanej olejem o łagodnym smaku.
Skoro wiecie już jak ugotować kaszę jaglaną, pora wprowadzić ją do swojej diety. Możecie zjeść na śniadanie, wykorzystać jako składnik sałatki czy dodatek do drugiego dania. Dorzucić do zupy lub ugotować na słodko, w formie deseru. Dołożyć jako bazę do kotletów warzywnych, zmiksować całość i usmażyć. Można nawet dodać ją do owocowego koktajlu, a zastępując nią płatki owsiane, przygotować pyszną jaglankę, zamiast klasycznej owsianki.
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
- 1 szklanka kaszy jaglanej
- 500 ml wody lub mleka (zwierzęce lub roślinne (2¼ szklanki))
- ½ łyżeczki soli
- 1-2 łyżki oleju
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE - GRATIS
Film wideo
Jak zrobić
- Kaszę przepłukuję w kilku wodach, do momentu aż woda zlewana znad niej będzie przezroczysta.Opcja 1: płukanie w gorącej wodzie z kranuOpcja 2: płukanie w zimnej wodzie, a kiedy będzie już czysta, przelanie 1 raz wrzątkiemOpcjonalnie, zamiast płukania, suchą kaszę można uprażyć na suchej patelni o nieprzywierającej powłoce.
- Zagotowuję wodę lub mleko i dodaję kaszę, sól oraz olej. Delikatnie mieszam, żeby nie przywarła do dna.
- Gotuję na najmniejszym palniku, na najmniejszym ogniu, cały czas pod przykryciem, przez 15-18 minut. Można gotować nawet i 20 minut, do uzyskania konsystencji miękkiej papki, chociaż osobiście polecam kaszę gotowaną krócej - będzie sypka i zachowa więcej wartości odżywczych.
- Zdejmuję kaszę z ognia i, nadal pod przykryciem, zostawiam w garnku na 5 minut.
- Serwuję na gorąco jako dodatek do warzyw, mięsa i ryb lub zostawiam, bez przykrycia, do wystudzenia i późniejszego wykorzystania na zimno, np. do sałatki, koktajlu czy dodania do jogurtu z owocami i bakaliami.
Wartości odżywcze
Czekam na informację, jak Wasze wrażenia. Dajcie koniecznie znać, czy kasza jaglana przypadła Wam do gustu :).
Cenne wskazówki. Niby ugotowanie kaszy jaglanej wydaje się banalne ale jak widać są szczegóły na które warto zwrócić uwagę.
Witam – pierwszy raz odwiedzam tę stronę – kilka fajnych rzeczy znalazłam 🙂
Kasza jaglana jest moim codziennym posiłkiem – gotuję ją dużo prościej a wychodzi rewelacyjnie –
wsypuję do garnka (później w tym samym gotuję) suchą kaszę i podgrzewam przez chwilę –
podgrzaną kaszę zalewam zimną wodą – ma syczeć.
Pierwszą wodę wylewam następną też. Potem zalewam kaszę zimną wodą i gotuję pod przykryciem bez mieszania. Kasza wciągnie wodę i będą dziurki wtedy wyłączam gaz i zostawiam chwilę pod przykryciem – jest sypka i nigdy nie zdarzyło się żeby była gorzka.
Polecam dla leniwych!!!