fbpx
Czytasz właśnie
Rolada śląska

Rolada śląska

  • z wołowiny i boczku
  • z cebulą, musztardą i ogórkiem
  • podane z odświętnym sosem
Rolada śląska

Rolada śląska czyli klasyka gatunku. Rolady śląskie to ulubiony niedzielny łobiod od Śląska Opolskiego po Cieszyński: rolada śląska, modra kapusta i kluski. Sposobów jej przygotowania i doprawiania jest z pewnością tak wiele jak receptur na tradycyjny, domowy bigos. Klasyczna jest przygotowywana z wołowiny. Poza Śląskiem to danie, w nieco okrojonej smakowo wersji, znane jest pod nazwą zrazy wołowe.  Można też przygotować ją z mięsa wieprzowego, łatwiejszego i szybszego do ugotowania, bo chociaż składników jest tylko kilka, nietrudno o zbyt twarde, suche rolady. Jak je przygotować i z czym podać? Zobaczcie przepis na roladę śląską – jak zrobić krok po kroku.

Zobacz też:  Najlepsze przepisy na potrawy kuchni polskiej

i pomysły na niedzielny obiad

Wariacji smakowych może być wiele, podobnie jak sposobów gotowania. Można obsmażyć zrolowane, doprawione mięso (opcjonalnie obtaczając je w mące), a następnie dusić, podlewając w razie potrzeby wodą, na niewielkim ogniu. Niektóre gospodynie pieką obsmażone rolady śląskie w piekarniku, w brytfance z pokrywką lub rękawie do pieczenia. Wytopiony z mięsa sos podają w osobnej sosjerce, zagęszczając śmietaną lub mąką. Podpowiem, że sos do rolad będzie smaczniejszy, kiedy mąkę zasmaży się wcześniej na maśle.

Przepis na roladę śląską

Do środka, obowiązkowo, ostra musztarda: sarepska klasycznie, francuska bardziej wykwintnie lub rosyjska, dla fanów najmocniej doprawionego mięsa. W niektórych regionach Polski dodaje się do rolad boczek, w innych kiełbasę, a nawet kabanosy czy słoninę. Co dom, to inne ulubione składniki. Zawarty w dodatkowym mięsie tłuszcz wytapia się i nawilża roladki od środka. Rolady śląskie zawsze z cebulą i ogórkiem, a fanom odrobiny nowoczesności proponuję spróbować włożyć do nich kawałki żółtego sera.

Rolada śląska

Rolada śląska

Rolada śląska czyli rolada wołowa, choć można też zrobić wersję wieprzową, z cebulą, musztardą i ogórkiem kiszonym. Rolady śląskie serwowane z sosem z suszonych śliwek.
4.50 z 16 ocen
Przygotowanie: 10 minuty
Gotowanie: 1 godzina 5 minuty
Razem: 1 godzina 15 minuty
Kategoria: Danie główne
Kuchnia: Polska
Przepis na: rolada śląska, rolada wołowa, roladki śląskie, roladki wołowe, rolady śląskie, rolady wołowe
Liczba porcji: 2 sztuki
Kalorie: 263kcal
Przepis autorstwa: Dorota Kamińska

☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.

Składniki

Rolady śląskie

  • 2 plastry wołowiny (udziec lub łopatka o grubości ok. 1 cm (można zastąpić wieprzowiną: łopatką lub szynką)))
  • 2 łyżki musztardy Sarepskiej Kamis* (można też wykorzystać musztardę francuską lub rosyjską)
  • ½-1 ogórek kiszony (pokrojony wzdłuż na ćwiartki)
  • 2 plastry boczku (surowy, wędzony)
  • ½ cebuli (pokrojona w piórka)

Sos do rolady

  • 150 ml wywaru (około; wołowo-warzywny lub warzywny)
  • 150 ml czerwonego wina (około; wytrawne)
  • 1-2 suszone śliwki lub grzyby (namoczone na ok. 1 godzinę wcześniej w zimnej wodzie, następnie odcedzone i pokrojone w drobną kosteczkę)
  • 2 łyżeczki mąki lub śmietany (opcjonalnie; mąka: pszenna, bezglutenowa, kukurydziana lub ziemniaczana; śmietana: kwaśna, gęsta – można zastąpić jogurtem greckim)

🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.

LUBISZ PRZEPISY DOROTY?

Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.

E-BOOK NA POWITANIE – GRATIS

Przydatne przepisy i poradniki

* Na roladę nadaje się mięso wołowe z udźca, łopatki lub wieprzowe z łopatki albo szynki, chociaż można oczywiście przygotować ją też z delikatniejszej części, np. z polędwicy czy schabu. Takie mięsa jak udziec (z mięśni odpowiedzialnych u zwierzęcia za ruch, dźwiganie ciężaru) mają tendencję do twardnienia (zawierają dużo kolagenu, który rozkłada się dopiero po długim czasie i w wysokiej temperaturze) i dlatego wymagają długiego czasu obróbki termicznej, o wiele dłuższego niż np. delikatna polędwica. Zdarza się, że rolady śląskie wołowe dusi się na małym ogniu nawet przez 2 godziny. Zdjęte z ognia wcześniej, po kilkudziesięciu minutach, będą twarde i suche.
Przydatne poradniki:
  1. Kluski śląskie białe i czarne – przepis
  2. Modra kapusta – przepis
  3. Zasmażka – jak zrobić i jak mocno ją wysmażyć
  4. Masło klarowane – przepis
  5. Jak wybrać tłuszcz do smażenia

Przepis powstał we współpracy z marką Kamis, producentem smacznych musztard oraz aromatycznych przypraw.

Jak zrobić

  • Mięso tłuczemy za pomocą tłuczka, doprawiamy pieprzem i smarujemy z jednej strony musztardą. Odstawiamy do schłodzenia na min. 1 godzinę (najlepiej na całą noc).
    Rolada śląska - przepis - krok 1
  • Boczek rozbijamy za pomocą tłuczka.
    Rolada śląska - przepis - krok 2
  • Układamy mięso na deseczce musztardą do góry, a na wierzchu kładziemy boczek.Alternatywnie można, przed smarowaniem musztardą, roztłuc wołowinę/wieprzowinę razem z boczkiem i smarować taki roztłuczony zestaw – ułatwi to późniejsze zawijanie rolady.
    Rolada śląska - przepis - krok 3
  • Posypujemy całość cebulą, a na brzegu, od którego rozpoczniemy zawijanie rolad, układamy 1-2 kawałki kiszonego ogórka.
    Rolada śląska - przepis - krok 4
  • Zawijamy mięso w roladkę i ściśle zawiązujemy grubą nitką (bawełnianą lub silikonową) i/lub spinamy wykałaczkami.
    Rolada - śląska - przepis - krok 5
  • W wyższym garnku obsmażamy roladki ze wszystkich stron, łącznie przez ok. 5 minut, na średnim ogniu, na niedużej ilości klarowanego masła (wołowina) lub smalcu (wieprzowina), dokładnie i ze wszystkich stron, aż do zrumienienia.
    Rolada śląska - przepis - krok 6
  • Zmniejszamy ogień do minimum, zalewamy rolady śląskie wywarem i dodajemy wino, szczyptę soli, liść laurowy, ziele angielskie oraz, opcjonalnie, suszone śliwki.
    Rolada śląska - przepis - krok 7
  • Gotujemy pod przykryciem, żeby sos delikatnie pyrkał, przez ok. 30-40 minut (wieprzowina) / 1,5-2 godziny (wołowina)*.Alternatywnie można piec rolady śląskie w wyższej brytfance z pokrywką, zalane sosem z dodatkami, przez ok. 40 minut (wieprzowina) / 1,5 godziny (wołowina), w piekarniku nagrzanym do 180 st. C.
    Rolada śląska - przepis - krok 8
  • Sos z rolad można zagęścić 1 łyżeczką zasmażki z mąki (mąka delikatnie zrumieniona na suchej patelni, następnie zasmażona) lub 1 łyżką śmietany (do zimnej śmietany dodajemy trochę sosu, mieszamy całość i przelewamy do garnka z sosem).
    Rolada śląska - przepis - krok 9
  • Gotowe roladki serwujemy z ugotowanymi kluskami śląskimi i modrą kapustą, polane sosem i udekorowane sałatą lub natką pietruszki.Alternatywnie można podać je z puree ziemniaczanym i kiszonymi ogórkami.
    Rolady śląskie

Wartości odżywcze

Serving: 150g | Kalorie: 263kcal (13%) | Carbohydrates: 12.5g (4%) | Białko: 11.5g (23%) | Fat: 15g (23%) | Tłuszcze nasycone: 5.5g (34%) | Cholesterol: 42mg (14%) | Sód: 271.5mg (12%) | Potas: 373mg (11%) | Fiber: 1g (4%) | Cukier: 6.5g (7%) | Witamina A: 132.5IU (3%) | Witamina C: 1mg (1%) | Wapń: 19.5mg (2%) | Żelazo: 1.4mg (8%)
MASZ INSTAGRAM?Zrób zdjęcie potrawy i oznacz mój profil @dorotakaminska lub hasztag #dorotainsuperfood. Przyjdę polubić Twoją fotkę!

Najlepszy sos do rolad, w którym mogą dusić się w trakcie gotowania lub pieczenia, będzie z wywaru wołowo-warzywnego. Nie korzystajcie z gotowych dodatków i przypraw wzmacnianych glutaminianem. Ugotujcie wywar warzywny, dodając do niego kilka kostek z wołowiny. Za cenę 1-2 zł za kg można je kupić w sklepach mięsnych lub odkroić 1 kawałek, nawet z mięsem, z żeberek czy innej części wołowej. Zamrażajcie w małych pojemniczkach to, co wytapia się z mięsa do brytfanki podczas pieczenia, dzięki czemu uzyskacie naturalną, najlepszą bazę do zup i sosów. Przyda się za każdym razem, kiedy ekspresowo trzeba coś ugotować.

Rolada śląska przepis

Pamiętajcie o aromatycznych przyprawach do sosu do rolad: listkach laurowych, pieprzu i zielu angielskim. Smakosze do gotowania mogą też oczywiście dodać suszone śliwki lub grzyby i lampkę czerwonego, wytrawnego wina. Podpowiem, że alkohol pomaga w zmiękczaniu mięsa. Dodatkowo korzystnie wpływa na jego smak! Tradycyjny obiad niedzielny Ślązaka to rosół, a na drugie danie rolada, kluski śląskie (czarne, lub białe i jak Śląsk długi i szeroki, w każdym domu powiedzą Wam o nich co innego) i modra kapusta. Podobny zestaw pojawia się na stołach z okazji Świąt, wesel lub rodzinnych uroczystości.

Rolada śląska
Rolada śląska

Ciekawa jestem, czy w Waszym domu była przygotowywana rolada śląska i jakie dodawano do niej składniki. Czekam na Wasze komentarze – napiszcie, skąd pochodzicie i jak przyrządzacie lub kiedyś była przyrządzana w Waszym domu!

4 komentarze
  • Nie no, pisanie że roladę można przygotować z wieprzowiny jest niewybaczalne. Nie, nie można. To już nie będzie RŚ a po prostu jakiś zraz w sosie. To jak smalec z fasoli czy kawior z porzeczek

  • W moim domu babcia dodawała do rolady trochę surowego (nieugotowanego ) ryżu. Podczas duszenia zatrzymywał w roladzie większość sosu dzięki czemu nie była nigdy sucha. Ja dodaje czasem słupek marchewki i pietruszki Pozdrawiam

  • Było pyszne,, dziękuję za przepis Pani Doroto! Najlepsza rolada śląska jaką ja gorol w domu zrobiłem, wszyscy domownicy zachwyceni 🙂

  • ja robiłem zrazy z piersi indyka-bo duże kawałki ma. Nie smarowałem musztardą a oprócz boczku i cebuli dodawałem jajko pokrojone wzdłuż na ćwiartki i grzybki marynowane, całość polana przyprawą knora w płynie , najpierw opiekany na patelni a potem duszony!

4.50 from 16 votes (15 ratings without comment)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Podoba Ci się przepis? Daj 5 gwiazdek :)




© 2009-2024 | Dorota Kamińska blog kulinarny, przepisy, podróże i styl życia | Wszystkie prawa zastrzeżone | Część odnośników na blogu to afiliacyjne linki partnerskie | Moja książka: Superfood | Silnik: Wordpress | Serwer: Bookroom