Baranek z masła

Jeszcze nikt nie ocenił. Może Ty zaczniesz? Na końcu wpisu możesz przyznać gwiazdki.

Potrafiła go zrobić Jagna Boryna z „Chłopów”, to czemu ja mam nie umieć? :). Oto mój baranek z masła.

Mama przypomniała mi w ostatniej chwili o tym, że zapomniałyśmy go zrobić i w ten oto sposób, w sobotnią noc, zmęczona po całodziennym pieczeniu ciast zasiadłam z kostką masła i nożem do stołu. Jako model posłużyła mi gipsowa figurka baranka, którego wkładamy do wielkanocnego koszyczka ze święconką.

Zobacz też: Więcej przepisów na Wielkanoc

Masło powinno być twarde na początku rzeźbienia, kiedy nadajemy barankowi podstawowe kształty. Na sam koniec, kiedy masło jest już wystarczająco miękkie, lepimy główkę. Możemy też odłożyć nóż i pomagać sobie czystymi palcami, na przykład podczas formowania baraniej mordki :).

Oczy to dwa ziarenka pieprzu, rogi to zmielony pieprz zmieszany z masłem, nałożony za pomocą wykałaczki, pyszczek wycięty z kawałka papryczki chili. Całość wykończona zaokrągloną końcówką noża. Można także pokusić się o przygotowanie owczej wełny w inny sposób: wyciskając twarde masło przez praskę do czosnku i obcinając nożem, a następnie nakładając na grzbiet figurki.

Baranek z masła – jak zrobić – film wideo

Obejrzyj bezpośrednio na moim kanale na YouTube

Baranek z masła wyszedł tak śliczny, że rodzice postanowili zjeść go dopiero w tygodniu, kiedy zdążą go już obejrzeć wszystkie osoby odwiedzające ich podczas Świąt :). Przez niedzielę i poniedziałek pełnił zaszczytną rolę ozdoby stołu. W ten sposób przejęłam od mojej mamy kolejną wielkanocną tradycję.

Ładny?

Wielkanocny baranek z masła
Wielkanocny baranek z masła

Podoba Ci się? Oceń lub zostaw komentarz 🙂

Dorota Kamińska

Blogerka kulinarna, fotograf, podróżniczka

Cześć, mam na imię Dorota i tworzę przepisy kulinarne z filmami wideo. Jestem autorką książki „Superfood po polsku”. Uwielbiam gotować i karmić siebie i innych, kiedyś moim hobby było pieczenie serników, a potem „wkręciłam się” w odchudzanie… posiłków ;). Od ładnych paru lat doradzam, jak jeść smacznie i zdrowo (da się!), żeby dobrze się czuć, mieć mnóstwo uśmiechu i energii oraz miło spędzać czas, nie tylko w kuchni.Więcej o mnie | Dorota Kamińska na G+

35 komentarzy
  1. Jesteś niesamowita :)! Piękny ten baranek :). My zawsze idziemy na łatwiznę i używamy gotowej formy, ale i tak nigdy baranki nie wychodzą tak perfekcyjnie :).

  2. [..YouTube..] Zależy jak długo będzie stał i czy w pełnym słońcu :). A na serio, po wyrzeźbieniu wkładam baranka do lodówki i wyjmuję przed nakryciem do stołu i się nie roztapia, o ile oczywiście jest zrobiony z masła 82% bez dodatków roślinnych.

  3. Zależy jak długo będzie stał i czy w pełnym słońcu :). A na serio, po wyrzeźbieniu wkładam baranka do lodówki i wyjmuję przed nakryciem do stołu i się nie roztapia, o ile oczywiście jest zrobiony z masła 82% bez dodatków roślinnych.

Jak wrażenia? Podoba Ci się?

Pisz śmiało! Twój adres e-mail nie będzie widoczny :).

Polub, zanim zapomnisz :)