Blok czekoladowy przygotowywały w czasach PRL mamy i babcie, podczas kiedy w Polsce czekolada, pomarańcze i banany były dobrem luksusowym. Telewizja przed Bożym Narodzeniem ogłaszała, że do portu w Gdańsku zawinął statek z ich dostawą i wtedy było wiadomo, że już za chwilę święta. Z produktów dostępnych w PRL czyli mleka w proszku, gorzkiego kakao, cukru i margaryny lub masła, powstawała domowa czekolada. W miarę możliwości i dostępności składników dodawało się do niej orzechy, herbatniki i rodzynki. Zobaczcie przepis na blok z czekolady – jak zrobić krok po kroku.
Zobacz też: Najlepsze przepisy na ciasta bez pieczenia
Pamiętam ten smak: mleko w proszku, a właściwie granulowane, wyjadane łyżeczką z niebieskiego worka, słodkie. Zaklejało usta i ciężko było je zlizać z łyżeczki. Przypominam sobie czas oczekiwania aż masa stężeje i będzie można pokroić ją w grube, apetyczne plastry. Czekałam z niecierpliwością na moment, w którym wreszcie zobaczę wzorek, który utworzyły w środku herbatniki.
Przepis na blok czekoladowy
Dziś, kiedy spoglądam na drukowany na opakowaniach znanych czekolad skład, chętnie wracam do przepisu na blok czekoladowy. Wiem, co jest w środku. Sama mogę zdecydować czym będzie posłodzona moja domowa czekolada.
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
Domowa czekolada
- 200 g mleka w proszku* (drobno zmielone; mleko granulowane przed przygotowaniem bloku czekoladowego trzeba zmielić w blenderze lub zawinąć w worek foliowy i dokładnie roztłuc tłuczkiem)
- 200 g gorzkiego kakao*
- 400 g masła (koniecznie wybierzcie masło wysokiej jakości, o zawartości tłuszczu 82%)
- 100-200 g cukru lub cukru pudru (najzdrowsza wersja to cukier biały zastąpiony ksylitolem (cukrem brzozowym lub masa posłodzona 1/4-1/2 szklanki syropu z agawy))
- 100 g herbatników lub innych ciasteczek (opcjonalnie; pokruszone)
Dodatki smakowe (do wyboru)
- miąższ z 1 laski wanilii (opcjonalnie; można zastąpić 1 łyżeczką ekstraktu waniliowego)
- 1 łyżeczka cynamonu (opcjonalnie; )
- 1 łyżeczka soli (opcjonalnie; )
- 1 łyżeczka chili (opcjonalnie; )
Bakalie (do wyboru)
- 100 g orzechów włoskich, laskowych, migdałów, nerkowców lub pistacji (opcjonalnie; uprażone na suchej patelni)
- 50 g rodzynek lub żurawiny (opcjonalnie; sparzone wrzątkiem, odciśnięte i wymoczone w 40 ml alkoholu, np. rumu)
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE – GRATIS
Film wideo
Przydatne przepisy i poradniki
- Blok czekoladowy bezglutenowy – jako dodatek, zamiast zwykłych herbatników, wykorzystujemy bezglutenowe ciastka lub całkowicie pomijamy dodawanie jakichkolwiek herbatników
- Blok czekoladowy wegański – masło zastępujemy tłuszczem roślinnym, najlepiej o wysokiej temperaturze topnienia, a mleko w proszku zamieniamy białą, gęstą częścią oddzieloną od mleka kokosowego – taką samą jaką wykorzystuje się do przygotowania bitej śmietany kokosowej
- Blok czekoladowy bez laktozy – wykorzystujemy mleko w proszku bez laktozy – informacja o jej braku będzie podana na opakowaniu oraz tłuszcz roślinny, najlepiej o wysokiej temperaturze topnienia, zamiast masła
- Blok czekoladowy bez mleka – mleko w proszku zastępujemy białą, gęstą częścią oddzieloną od mleka kokosowego – taką samą jaką wykorzystuje się do przygotowania bitej śmietany kokosowej
Jak zrobić
- Masło roztapiamy z cukrem w większym garnku, na niewielkim ogniu. Zdejmujemy z ognia.Można też rozpuścić je w kuchence mikrofalowej, przez ok. 1 minutę, w zależności od mocy urządzenia.
- Do roztopionego masła dodajemy stopniowo mieszankę mleka w proszku i kakao oraz opcjonalne dodatki smakowe i dokładnie, energicznie mieszamy, rozcierając ewentualne grudki. Dokładamy też połowę (jeśli masa jest rzadka i ma lejącą konsystencję) lub całość (jeśli masa jest gęstsza i trzeba ją ugniatać łyżką) pokruszonych herbatników lub innych ciastek.
- Przekładamy masę do keksówki wyłożonej folią spożywczą lub folią aluminiową, dokładnie dociskając.
Jeśli masa jest rzadsza i da się ją wlewać do foremki, można stopniowo przekładać ją ciastkami w większych kawałkach, które po stężeniu całości i pokrojeniu utworzą dodatkowe, geometryczne, podłużne wzorki. - Odstawiamy keksówkę do schłodzenia na ok. 3-4 godziny.
- Kiedy blok czekoladowy stężeje, kroimy go w grubą kostkę lub plastry o grubości ok. 1,5 cm.
Wartości odżywcze
Słodycze w latach 90
Czasy, w których łakocie nie były na wyciągnięcie ręki, a sklepik szkolny oferował jedynie słodkie lizaki, odeszły, gdy na półkach sklepowych, wraz z innymi dobrami kapitalizmu, pojawiła się czekolada. Sklepiki szkolne sprzedawały nam batoniki, chipsy, colę i słodkie bułki. Rodzice rzadko pytali na co wydajemy nasze kieszonkowe. Potrzebowaliśmy dwudziestu lat, żeby ochłonąć od nadmiaru towaru na półkach. Zaczęliśmy uważniej przyglądać się temu co jemy.
Blok czekolady biały lub ciemny
Wybiorę wersję gorzką lub mleczną, a może po prostu przygotuję białą? Mogę dodać dowolne bakalie, od których aż uginają się półki sklepowe. Zastąpić mleko krowie mlekiem kokosowym. Zamiast cukru dodać ksylitol lub syrop z agawy. Najlepsze masło lub zdrowa, wegańska margaryna. Bez oleju palmowego. Bez syropu glukozowo-cukrowego. Naprawdę.
Blok czekoladowy z dzieciństwa?
Mój przepis nie pamięta dawnych czasów. Gdybym chciała przygotować blok czekoladowy jak z PRL, o tamtym charakterystycznym smaku, roztopiłabym w garnku 250 g margaryny z połową szklanki wody i 1 szklanką cukru. Następnie dosypałabym 6 łyżek kakao i dokładnie wymieszała całość. Potem sypnęłabym do miski 200 g pokruszonych herbatników, garść sparzonych wrzątkiem i zalanych kieliszkiem rumu rodzynek oraz pokruszone orzechy włoskie lub laskowe – też ok. 1 garść. Ugniotłabym wszystko z mlekiem w proszku (400 g). To granulowane trzeba wcześniej zmiksować blenderem na pył. Dodałabym lekko ostudzoną masę kakaową, żeby nie poparzyć sobie rąk. Może pomogłabym sobie mikserem, chociaż pamiętam, że moja mama nigdy go nie potrzebowała. Przełożona do małej keksówki wyłożonej papierem do pieczenia lub folią aluminiową masa, dobrze dociśnięta, powinna chłodzić się przez ok. 3-4 godziny. Potem można pokroić ją w kostkę lub plastry.
Blok czekoladowy przepis fit
Mój przepis to zdrowa, domowa czekolada. Może trochę tłustsza od PRL-owskiego bloku czekoladowego, ale pyszna i o udoskonalonym składzie. Wybierając odpowiednie proporcje mleka w proszku i kakao, uzyskamy ciemną, gorzką czekoladę deserową, czekoladę mleczną lub białą. Procedura przygotowania za każdym razem pozostanie taka sama.
Jak Wam się podoba? Znacie czekoladowy blok z czasów dzieciństwa? Dajcie znać, jak Wam smakował po przygotowaniu według mojej receptury!
Ciekawa też jestem, którą wersję wybierzecie! Dajcie koniecznie znać w komentarzach i napiszcie, jak smakował!
Good, dark chocolate lazy cake. I added pistachios and vanilla, the cookies were caramel spice cookies, and I only added 100g powdered sugar. I’d like to try the white chocolate or milk chocolate version next time, this one was quite dark for me 🙂