Jednym z częściej przygotowywanych deserów, które pamiętam sprzed lat, zaraz po lodach z bitą śmietaną i owocami, był budyń. Moja mama przygotowywała go domowym sposobem, a później z torebek i do niedawna miała zawsze ich spory zapas w szufladzie. Kiedy wyprowadziłam się z domu rodzinnego, również w mojej kuchni zawsze były saszetki z budyniem, który najchętniej wykorzystywałam zimą, przygotowując ciepły, pyszny deser z dodatkiem owoców ze słoika lub polewy z czekolady. Zanim wyrobiłam sobie nawyk czytania etykiet, kupowałam go naprawdę sporo.
Zobacz też: Więcej przepisów na najlepsze desery
Pewnego dnia, z ciekawości, sprawdziłam z czego właściwie składa się budyń z torebki. Mąka ziemniaczana, cukier, aromat waniliowy. 30 g proszku, za który płacę 1-2 zł? Przecież można przygotować taką mieszankę samodzielnie, a nawet – ulepszyć. Wypróbowałam kilka różnych kombinacji i od tamtego czasu zawsze robię własny, domowy budyń waniliowy, śmietankowy lub budyń czekoladowy.
Budyń wegański
Stosując dietę wegańską, można przygotować alternatywną wersję klasycznego, mlecznego budyniu, zastępując zwykłe, krowie mleko mlekiem sojowym lub migdałowym. W razie potrzeby konsystencję i smak warto wzbogacić, dodając do niego, przed gotowaniem mleka, 1-2 łyżki oleju kokosowego, a zwykły cukier zastąpić cukrem trzcinowym lub syropem z agawy.
Budyń śmietankowy
Rezygnując z dodatku wanilii i zastępując mleko słodką śmietanką 12%, przygotowuję kremowy, aksamitny budyń śmietankowy, niestety bardziej kaloryczny od podstawowej, mlecznej wersji.
Budyń smakowy
Zastępując połowę lub całe mleko sokiem z owoców (np. z jabłek, malin, wiśni, truskawek, bananów) można, w ten sam sposób co wersję klasyczną, przygotować budyń owocowy. Z kolei dodając, zamiast cukru, smakowe syropy (np. orzechowy, różany, czekoladowy) lub oleje (np. kokosowy) w prosty sposób wzbogacimy smak standardowego budyniu. Na każde 500 ml mleka można też dodać do budyniu 50 g uprażonych na suchej patelni, a wcześniej drobno zmielonych, blanszowanych migdałów, orzechów, wiórek kokosowych czy kasztanów lub świeżych, zmiksowanych w blenderze owoców.
Budyń bezglutenowy
Nawet na diecie bezglutenowej nie zawsze trzeba rezygnować ze swojego ulubionego deseru, a budyń bezglutenowy jest wyjątkowo prosty do przygotowania. Mąkę pszenną, w najprostszy sposób, wystarczy zastąpić mąką kukurydzianą, która zagęści go równie dobrze lub, zamiast niej, jako dodatek wykorzystać 2 żółtka. Oprócz odpowiedniej gęstości, nadadzą też budyniowi pięknego, żółtego koloru. Warto pamiętać, że budyń z mąką kukurydzianą trzeba gotować w dużo niższej temperaturze, ponieważ łatwo, nawet po wstępnym uzyskaniu odpowiedniej gęstości, robi się rozwarstwiony i zbyt rzadki. Jeśli dysponujecie kilkoma rodzajami bezglutenowych mąk, proponuję wykorzystać moją mąkę bezglutenową uniwersalną najlepszą i zrobić budyń bezglutenowy o konsystencji identycznej do tego klasycznego, domowego, który gotuje się z mąką ziemniaczaną i pszenną.
Budyń na krem budyniowy
Korzystając z tego samego przepisu, przygotowuję budyń na krem budyniowy, który koniecznie musi być bardzo gęsty i bez grudek, najlepiej żeby stawała w nim łyżka, a po wystudzeniu nie można było go wylać z rondelka. Tak duża gęstość to zasługa dłuższego gotowania na zmniejszonym ogniu albo zmniejszenia ilości mleka lub zwiększenia dodatku mąki/żółtek. Budyń gotowany przez dłuższy czas, w niższej temperaturze, nie będzie się przypalał i po wystudzeniu nie zrobi się z powrotem rzadki, nawet jeśli w składzie, zamiast mąki pszennej, znajdzie się mąka kukurydziana. Budyń na krem budyniowy po ugotowaniu musi całkowicie wystygnąć, ale nigdy nie chłodzę go w lodówce – najlepszy krem budyniowy to ten przygotowywany ze składników o temperaturze pokojowej – zarówno masło jak i budyń powinny być o identycznej temperaturze, ewentualnie budyń może być odrobinę cieplejszy.
Jak regulować gęstość
– wydłużony czas gotowania na zmniejszonym ogniu, a pod koniec – na wyłączonym palniku i powolne odparowywanie pozwolą uzyskać gęsty budyń; dzięki niższej temperaturze gotowania i dokładnemu mieszaniu nie będzie się przypalał – ale w razie potrzeby można mieszać go jedną ręką, a drugą trzymać rondel wyżej, ok. 10 cm od palnika lub wstawić do większego garnka i gotować w kąpieli wodnej
– zamiast 500 ml mleka można użyć go o ok. ¼ mniej, wykorzystując 375-400 ml, co ułatwi uzyskanie gęstej konsystencji i skróci czas gotowania budyniu
– bez zmniejszania ilości mleka można zwiększyć o ok. ¼ ilość obu mąk, dodając łącznie po ok. 4 łyżki mąki pszennej i ziemniaczanej
– przygotowując wersję budyniu bez mąki pszennej/kukurydzianej, dla poprawienia gęstości można dodać o 1-2 żółtka więcej
Budyń bez grudek
Przed zagotowaniem mleka zawsze wcześniej odlewam 1 szklankę, w której dokładnie mieszam cukier, wanilię i obie mąki, rozcierając ewentualne grudki. Budyń bez grudek to także bardzo dokładne mieszanie w trakcie gotowania: najpierw zagotowuję pozostałe mleko w rondelku i jak tylko zacznie bulgotać, wlewam 1 szklankę mleka wymieszaną z cukrem, wanilią i mąkami/żółtkami. W trakcie wlewania cały czas intensywnie mieszam całość, a kiedy budyń znów się zagotowuje, wolę zmniejszyć płomień na palniku i gotować całość wolniej, dłużej.
Jeśli w budyniu mimo wszystko pojawią się grudki, można „odłowić” je za pomocą łyżki i rozdrobnić za pomocą blendera, a następnie z powrotem dodać do całości i wymieszać.
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
Masa budyniowa
- 500 ml mleka lub mleka sojowego, migdałowego, kokosowego, orzechowego albo słodkiej śmietanki 12%
- 2-3 łyżki cukru lub cukru waniliowego
- 2 łyżki mąki pszennej (może być tortowa lub kukurydzianej, albo 2 żółtka)
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej
- 1 łyżka ekstraktu z wanilii lub miąższ z ½ laski wanilii (opcjonalnie)
Dodatki do wyboru (opcjonalnie)
- świeże owoce
- owoce w syropie lub konfitura, albo dżem
- polewa czekoladowa
- adwokat lub syrop owocowy
- karmel
- bita śmietana
- bakalie
- czekolada (starta na tarce)
- listki świeżej mięty
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE - GRATIS
Film wideo
Przydatne przepisy i poradniki
- Jak zrobić cukier waniliowy
- Jak zrobić krem budyniowy
- Polewa czekoladowa - przepis
- Bita śmietana - przepis
Jak zrobić
- Z całości mleka odlewam 1 szklankę i dodaję do niej cukier, wanilię oraz mąki/żółtka i bardzo dokładnie mieszam, rozcierając ewentualne grudki.
- Pozostałe mleko zagotowuję.
- Kiedy tylko mleko w rondelku zacznie bulgotać, dolewam mieszankę mleka, mąki/żółtek, cukru i wanilii, cały czas dokładnie i intensywnie mieszając i znów zagotowuję.
- Zmniejszam ogień i nadal, powoli, cały czas mieszając, gotuję budyń aż do uzyskania pożądanej konsystencji.UWAGA: Gotowanie w zbyt wysokiej temperaturze może doprowadzić do przypalenia i powstania grudek, a dodatkowo - po wystudzeniu - do rozrzedzenia i rozwarstwienia budyniu.
- Przelewam budyń do pucharków i serwuję z ulubionymi dodatkami.
Wartości odżywcze
Dajcie znać w komentarzach, jak udał się Wasz kisiel mleczny zwany współcześnie budyniem :). Z jakimi dodatkami serwowaliście?
Czy może Pani podać ilości każdej z mąk w gramach? Podawanie w łyżkach jest bardzo nieprecyzyjne: jakiej wielkości łyżki, jak bardzo pełne, płaskie, kopiaste.
zrobiłam ten budyń śmietankowy wyszedł mi taki nie dobry że go wyrzusiłam i jak go sprubowałam to myslałam że zaraz się pożygam !
tyle błędów w jednym zdaniu…
a w budyniu śmietankowym w garnku zagotować śmietane ale z mąkami i resztą też śmietane rozrobić ?
Witam, jako kompletny laik w gotowaniu zadam pewnie śmieszne pytanie – ile to jest „dłuższy czas” – czy są to przykładowo 2 minuty czy 15 minut?
Odkąd pamiętam, w dzieciństwie mama zawsze gotowała budyń waniliowy lub śmietankowy. Niestety o ile za kremami na bazie budyniu przepadam, tak za samym budyniem już niekoniecznie. Wolę kisiel. Poza tym mama jakoś nie gotowała budyniu z dodatkami. Może dlatego nie jestem tak wielką zwolenniczką tego deseru 🙂
I narzeka się na to, że wszystko jest drogie, a za 30 g mąki ziemniaczanej w saszetce z napisem „budyń” płaci się bez mrugnięcia okiem 1-2 zł :).
Odkąd sięgam pamięcią, w Polsce sięga się przede wszystkim po budynie z torebek…
ja tez nie widze tych kilogramow, mysle, ze to sprawka tej ciemnej pomadki…
ojejjjj budyń!♥ Muszę zrobić.:)
Ależ to pysznie wygląda! Śmigam sobie zrobić 😉
Bez przesadyzmu 🙂 Jest Pani normalną, zdrową kobietą! Co teraz wszyscy z tym odchudzaniem się tak uparli! Proszę naprawdę się nie przejmować niczym, a szczególnie tym, czego Pani nie ma, czyli tych „kilogramów”.
Jak Pani się przytyję, to ja pierwszy o tym Panią poinformuję ;), a teraz proszę dla nas dalej gotować i się nie przejmować problemami, których nie ma. Pozdrawiam!
Sukienka z Pull and Bear. Bardzo ją lubię :).
Może było jej za dużo, albo za krótko gotowany? Spróbuj z żółtkami zamiast mąki pszennej :).
Kiedyś robiłam taki budyń i nie wiedzieć czemu, strasznie wyczuwalny był smak mąki…
Boska sukienka/bluzka! Nie mogę się napatrzeć!
Widać, widać, zwłaszcza jak się porówna ze starszymi filmami ;). Poza tym akurat tutaj kadr nie obejmuje wszystkiego ;P.
Przepraszam bardzo… Gdzie Pani Pozytywna widzi te „nadmierne kilogramy”? Chyba nie to wideo Pani przesłała 🙂
Ooo, fajnie. Też właśnie zjadłam jedną porcję, posypałam sobie jeszcze orzechami, tylko w związku z dietą u mnie był budyń bez cukru :). Myślę, że bardziej od makijażu powagi dodawał mi tu nadmiar kilogramów ;).
Przepis świetny, wypróbowałam na śniadanie 😉 Trochę panią postarza ten makijaż..
Chcę zrobić czekoladową wersję, właśnie z kakao albo z gorzką czekoladą. Omnomnom :).
Bardzo dobry jest z kakao. 🙂