Opanowując nieskomplikowaną umiejętność przygotowania domowego budyniu, można nauczyć się przy okazji jak zrobić krem budyniowy – idealny, z masy budyniowej z dodatkiem masła, którym można przełożyć ciasto, posmarować spód tarty jeszcze przed położeniem wierzchniej warstwy owoców lub wykorzystać jako krem do tortu czy babeczek. Do takiego kremu najlepiej wykorzystać gęsty budyń na krem, przygotowany z zastosowaniem kilku prostych, kuchennych trików.
Zobacz też: Przepisy na najlepsze ciasta z kremem
Budyń na krem powinien być dużo bardziej gęsty niż klasyczny, domowy budyń serwowany w pucharkach. Dużą gęstość budyniu można uzyskać, gotując go dłużej, na mniejszym ogniu, bardzo dokładnie i intensywnie mieszając i rozcierając dobrze powstające ewentualnie grudki. Zgęstnieje szybciej, jeśli wykorzystamy do gotowania o ¼ mniej mleka (375 ml zamiast 500 ml lub, w przypadku podwójnej porcji: 750 ml zamiast 1 l) albo, zachowując klasyczną ilość mleka, zwiększymy zawartość mąki/żółtek.
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
- 500 ml mleka (można zmniejszyć do 375 ml)
- 2-3 łyżki cukru lub cukru waniliowego
- 2 łyżki mąki pszennej lub kukurydzianej albo 2 żółtka (można zwiększyć do 3 łyżek przy 500 ml mleka)
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej (można zwiększyć do 3 łyżek przy 500 ml mleka)
- 1 łyżka ekstraktu z wanilii (opcjonalnie)
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE - GRATIS
Film wideo
Przydatne przepisy i poradniki
- Jak zrobić krem budyniowy do tortów, ciast, babeczek, tart i deserów
- Jak zrobić budyń – więcej porad
- Jak zrobić cukier waniliowy
Jak zrobić
- Z całości mleka odlewam 1 szklankę i dodaję do niej cukier, wanilię oraz mąki/żółtka i bardzo dokładnie mieszam, rozcierając ewentualne grudki.
- Pozostałe mleko zagotowuję.
- Kiedy tylko mleko w rondelku zacznie bulgotać, dolewam mieszankę mleka, mąki/żółtek, cukru i wanilii, cały czas dokładnie i bardzo intensywnie mieszając i znów zagotowujemy.
- Zmniejszam ogień i nadal, powoli, cały czas mieszając intensywnie i rozcierając ewentualne grudki, gotuję budyń aż do uzyskania pożądanej konsystencji.UWAGA: Gotowanie w zbyt wysokiej temperaturze może doprowadzić do przypalenia i powstania grudek, a dodatkowo – po wystudzeniu – do rozrzedzenia i rozwarstwienia budyniu (zwłaszcza gdy korzysta się z mąki kukurydzianej).
Końcówkę gotowania można przeprowadzić przy wyłączonym palniku, unosząc nad nim rondel i bardzo mocno mieszając gęsty budyń. - Odstawiam budyń do wystudzenia w temperaturze pokojowej (nie chłodzę w lodówce!). Konsystencja budyniu na krem budyniowy powinna być gęsta – najlepiej, jeśli po wystudzeniu staje w nim łyżka, a całość nie wylewa się z rondelka po obróceniu go do góry dnem.
Świetny przepis! Razem z żoną użyliśmy go do stworzenia przepysznych muffinów czekoladowych z kremem budyniowym. Ich zdjęcia umieściłem na moim blogu o fotografii, dołączając oczywiście link do tego przepisu. Zapraszam do obejrzenia efektów na moim blogu:
https://oczymaduszy.wordpress.com/2016/07/15/muffinki-czekoladowe-z-kremem-budyniowym/
Dziękuję za pysznościowy przepis. 😉
:*.
budyń jak budyń 😉 ale Pani jest bardzo ładna 😉 pozdrawiam 😀
Można. Albo żółtka :).
można dodać troszkę kurkumy będzie miał żółciutki kolorek
Właśnie jestem na diecie, hahaha :).
Ze udaje sie pani utrzymywanie idealnej figury przy takich slodkosciach ?
Jak pani to robi