fbpx
Czytasz właśnie
Chińska gruszka nashi

Chińska gruszka nashi

Chińska gruszka nashi
4.95/5 (19)

Azjatycka gruszka, znana szerzej jako chińska gruszka nashi, często przypomina… jabłko, bo nie każdy owoc ma charakterystyczny, gruszkowaty kształt. Spotykana w Chinach, Korei, Japonii i na Tajwanie, słodka i chrupka, soczysta i inna niż nasze europejskie, które tak dobrze znamy.

Zobacz też: Jak wyglądają i smakują inne owoce egzotyczne

Oprócz Południowej Azji, owoc występuje też w innych regionach, np. w Australii, Nowej Zelandii oraz południowej części USA. W smaku stanowi połączenie gruszki i jabłka oraz, może odrobinę, ananasa, a charakterystyczną cechą, wspólną z naszą gruszką europejską, są znajdujące się w jej miąższu ziarenka.

Chińska gruszka nashi – jak smakuje i czemu warto ją jeść – film wideo

Obejrzyj bezpośrednio na moim kanale na YouTube

Chińska gruszka nashi – jak wybrać

Podobnie jak jabłko, dojrzały owoc nashi ma skórkę bez uszkodzeń i obtłuczeń o żółtym lub jasnobrązowym kolorze, która może być delikatnie nakrapiana. Powierzchnia twarda i zbita, bez wgnieceń, świadczy o najwyższej jakości skrywanego w środku miąższu.

Chińska gruszka nashi – przechowywanie, przygotowanie i zastosowanie w kuchni

Dojrzały owoc jest podatny na uszkodzenia skórki, dlatego często w Polsce spotyka się gruszki nashi popakowane „na sztuki” w bąbelkowate, miękkie siateczki. W chłodnym i suchym miejscu, np. w lodówce, chińska gruszka nashi może być przechowywana przez kilka tygodni.

Zobacz też
Feronia słoniowa - woodapple

Najczęściej jadana na surowo, chińska gruszka nashi może być też ugotowana w kompocie lub przygotowana w syropie czy w zalewie octowej. Dodaje się ją do koktajli i deserów, wykorzystuje jako składnik sałatki owocowej oraz domowych przetworów z owoców.

Chińska gruszka nashi – skład i dobroczynne działanie

Podobnie jak jabłko, jest bardzo zdrowym i smacznym owocem. Każda sztuka zawiera aż ok. 10 gramów błonnika, dzięki któremu usprawnia się praca jelit. Bogata w witaminę C (walka z wolnymi rodnikami, poprawa odporności oraz piękna i promienna cera) i K (właściwa krzepliwość krwi, mineralizacja kości), gruszka nashi zawiera też niezbędne dla zdrowia minerały: miedź i mangan niezbędne do syntezy kolagenu, mineralizacji kości i prawidłowej pracy mózgu.

Chińska gruszka nashi – dieta

Jest owocem o niskim indeksie glikemicznym wynoszącym IG=29, ma też bardzo mało kalorii, bo w 100 g miąższu jest jedynie 32 kcal.

Podoba Ci się? Oceń lub zostaw komentarz 🙂

4 komentarze
  • Moja grusza jest wysokości ok 2,5 m … oblepiona owocami jak choinka świecidełkami .. Nie znam jej nazwy bo albo nie było przy drzewku albo zapomniałam Smaczne sa jak nie sa przejrzałe takie prosto z drzewa … Problem co zrobic z nadmiarem , bo ani w rodzinie ani znajomym jako owoc ona nie smakuje … Jest owocem takim co nie rozpada sie podczas gotowania wiec na marmoladę czy dżem to zrobienie klopotliwe … Soku nie probowałam z niej robic bo tyle jest owoców zanim ona dojrzeje że piwnica zapełniona nadprogramowo .. Moze ktoś poda przepisy co wyczynia z tą gruszką by smakowała zimą … Przepisy przydadza sie zapewne też innym Na necie znalazłam że można zrobic w zalewie … ale tu chodzi o przerób na dżem lub marmolada

  • Mam taką gruszkę w ogródku. Jest fantastyczna w smaku. Tak jak Japończyk – nieduży (ok 160 wzrostu, kilka cienkich gałązek w koronie) ale wydajny Przynajmniej 50 sztuk owoców. każdego roku. Wiosną fantastycznie kwitnie na biało tysiącem małych kwiatuszków. Komentarz Pani Dorotki milutki jak ona sama. Pozdrawiam A.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2009-2024 | Dorota Kamińska blog kulinarny, przepisy, podróże i styl życia | Wszystkie prawa zastrzeżone | Część odnośników na blogu to afiliacyjne linki partnerskie | Moja książka: Superfood | Silnik: Wordpress | Serwer: Bookroom