fbpx
Czytasz właśnie
Crème caramel

Crème caramel

Creme caramel - krem karmelowy

Crème caramel, deser, w różnych wariantach, znany na całym świecie, którego korzeni należy szukać w kuchni francuskiej, gdzie króluje na stołach na zmianę z crème brûlée, chociaż, w przeciwieństwie do niego, nie posiada twardej, chrupkiej warstwy karmelu, a miękki, karmelowy wierzch, który po wyjęciu deseru z kokilki, tworzy na całym kremie słodką, karmelową polewę.

Zobacz też: Więcej przepisów na proste desery

Crème caramel serwuje się w restauracjach i domach na całym świecie, a prosta receptura i łatwo dostępne składniki sprzyjają powstawaniu nowych smaków, sposobów przygotowywania i wariacji.

Creme caramel - deser w paryskiej restauracji
Creme caramel – deser w paryskiej restauracji

Podstawowe przepisy: francuski oraz hiszpański, gdzie deser funkcjonuje pod nazwą flan de leche, w czasach kolonizacji i później, rozprzestrzeniły się po całym świecie. W krajach Ameryki Południowej flan de leche serwuje się z dulce de leche, czyli kajmakiem, chociaż nie jest to sztywną regułą, bo podróżując z Mariuszem po Kubie mieliśmy okazję zjeść w Santiago de Cuba leche flan z karmelem, do którego dodano odrobinę cynamonu, a na Dominikanie i w Puerto Rico znane są też wersje z dodatkiem mleka kokosowego.

Leche flan serwowany na Kubie
Leche flan serwowany na Kubie

Sława deseru crème caramel dotarła również do Azji, gdzie serwuje się go w Indiach, Japonii, Malezji, Wietnamie, a nawet na Filipinach: podczas mojej zeszłorocznej podróży skosztowałam go w jednej z restauracji na wyspie Boracay. Słynąca ze smacznych słodkości kuchnia filipińska oferuje leche flan przygotowywany na bazie skondensowanego mleka i większej liczby żółtek.

Leche flan - Filipiny
Leche flan na Filipinach

W Wietnamie nie udało mi się znaleźć bánh caramel, wzbogaconego o smak kawy, podobnie jak nie trafiłam na caramel custard w Malezji, spacerując po Kuala Lumpur i Pantai Cenang na Langkawi, oddając się poszukiwaniu wytrawnych smaków i zachwycając drobnymi słodyczami z tamtejszych galaretek i cukru palmowego.

Zobacz też
Mazurek bakaliowy

Po wielu wojażach i powrocie do domu, przygotowałam crème caramel w mojej kuchni. Upiekłam deser w kąpieli wodnej, uważając, żeby nie wypiekł się zbyt mocno i nie pojawiły się w nim duże bąble. Nie gotowałam długo karmelu, w obawie przed tym, że mógłby przywierać do dna kokilek, więc moja wersja przypomina nieco tę filipińską, gdzie karmelowy sos miał jaśniejszy kolor.

Creme caramel - leche flan

Crème caramel

Creme caramel czyli pudding z karmelem lub krem karmelowy, podobny do creme brulee, ale przygotowywany w nieco inny sposób. Creme caramel pieczony z mleka i jajek, wanilii oraz karmelu, pyszny deser.
4.58 z 7 ocen
Przygotowanie: 15 minuty
Gotowanie: 35 minuty
Razem: 50 minuty
Kategoria: Deser
Kuchnia: Francuska
Przepis na: creme caramel
Liczba porcji: 8 osób
Przepis autorstwa: Dorota Kamińska

☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.

Składniki

Karmel

  • 1 szklanka cukru (biały lub brązowy)
  • 4 łyżki wody

Krem

  • 3 szklanki mleka (połowę mleka można zastąpić słodką śmietanką 12-36%)
  • 2 jajka
  • 3 żółtka
  • ½ szklanki cukru (biały lub brązowy)
  • 1 szczypta soli
  • 1 laska wanilii (tylko wydrążony miąższ; można zastąpić 2 łyżkami ekstraktu z wanilii)

🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.

LUBISZ PRZEPISY DOROTY?

Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.

E-BOOK NA POWITANIE - GRATIS

Przydatne przepisy i poradniki

  1. Jak zrobić karmel - przydatne wskazówki

Jak zrobić

  • Nagrzewamy piekarnik do 160 °C (góra+dół) lub 140 °C (termoobieg). W niedużym rondlu przygotowujemy karmel: mieszamy wodę z cukrem i gotujemy na średnim ogniu, od czasu do czasu przechylając garnek. Karmel powinien nabrać bursztynowego koloru po ok. 6 minutach.
    Creme caramel - przepis krok 1
  • Szybko przelewamy karmel do kokilek włożonych do żaroodpornego naczynia lub wysokiej blaszki do pieczenia.
    Creme caramel - przepis krok 2
  • W średnim garnku (może być ten od karmelu, jeśli ma odpowiednią objętość) podgrzewamy mocno mleko (nie zagotowujemy!).
    Creme caramel - przepis krok 3
  • Jajka, żółtka, sól i cukier ubijamy w misce za pomocą trzepaczki lub miksera, aż do rozpuszczenia cukru.
    Creme caramel - przepis krok 4
  • W czasie ubijania dodajemy stopniowo podgrzane mleko, chochelka po chochelce, a na koniec - wanilię. Jeśli w masie są grudki, przed dodaniem wanilii przelewamy całość przez gęste sito.
    Creme caramel - przepis krok 5
  • Przelewamy masę do kokilek, a naczynie żaroodporne/blaszkę wstawiamy do nagrzanego piekarnika.
    Creme caramel - przepis krok 6
  • Napełniamy naczynie żaroodporne/blaszkę wodą, do połowy wysokości kokilek.
    Creme caramel - przepis krok 7
  • Pieczemy creme caramel przez ok. 35 minut, aż masa się zetnie.
    Creme caramel - przepis krok 8
  • Gorące kokilki wyjmujemy z naczynia, korzystając z rękawic lub grubej ścierki i odstawiamy do wystudzenia.
  • Przykrywamy wystudzone kokilki i wstawiamy do lodówki na 3 godziny, do schłodzenia.
  • Każdą porcję kremu oddzielamy od boku kokilki za pomocą noża, następnie przykładamy od góry talerzyk, obracamy i delikatnie poruszamy kokilką na boki, podnosząc ją następnie i wyjmując creme caramel.
    Creme caramel - przepis krok 11
MASZ INSTAGRAM?Zrób zdjęcie potrawy i oznacz mój profil @dorotakaminska lub hasztag #dorotainsuperfood. Przyjdę polubić Twoją fotkę!

Jeden deser, a tyle możliwości. Dajcie mi znać, jak zdecydowaliście się go przygotować, czy karmel wyszedł ciemniejszy i czy wykorzystaliście do dekoracji świeże owoce. Jest pyszny, prawda?

Creme caramel - leche flan
Creme caramel – leche flan
3 komentarze
  • Dzień dobry 🙂
    Pani Dorotko ,mam takie pytanie. Z synkiem wyruszamy w podróż na Kubę.Synek jest alergikiem na orzechy i migdały. Mam problem ,obawiam się alergii synka. Proszę doradzić na co zwracać uwagę lub jakich potraw powinniśmy unikać.Kuba jest dla mnie wielką niewiadomą jeśli chodzi o jej specyfikę i składniki.

    • Dzień dobry! Przede wszystkim trzeba unikać wszelkich kremów w kostkach, które można dostać na stoiskach przy drodze lub od ulicznych sprzedawców. Mogą zawierać mleko, ale mogą też zawierać dodatek orzeszków ziemnych. Na Kubie nie ma zwyczaju dodawania orzechów do dań obiadowych, przez cały miesiąc się z tym nie spotkaliśmy. Na śniadania też raczej nie dostaniecie niczego, co mogłoby je zawierać. W deserach – tak. Oni bardzo lubią ciastka z orzeszkami ziemnymi i migdałami, jest ich sporo w sprzedaży. Oczywiście warto sobie zapisać gdzieś na kartce i w telefonie tłumaczenie na hiszpański słów: alergia: orzechy i migdały, jeśli będziecie chcieli się stołować w restauracjach. Polecam mój wpis i film o kuchni kubańskiej i ogólnie, całą naszą serię filmów o Kubie na YouTube (tu na blogu jeszcze nie wszystko jest powrzucane) i życzę udanej podróży!

4.58 from 7 votes (7 ratings without comment)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Podoba Ci się przepis? Daj 5 gwiazdek :)




© 2009-2024 | Dorota Kamińska blog kulinarny, przepisy, podróże i styl życia | Wszystkie prawa zastrzeżone | Część odnośników na blogu to afiliacyjne linki partnerskie | Moja książka: Superfood | Silnik: Wordpress | Serwer: Bookroom