Słynne na całym świecie, cienkie naleśniki jak chusteczka. Crêpes czyli naleśniki francuskie. Pachnie nimi Paryż, a kupić można je w małych, przydrożnych budkach, lokalnych kawiarniach oraz niedużych naleśnikarniach. Nie ma chyba kuchni, która nie szczyciłaby się smacznymi naleśnikami, czy to słodkimi, czy wytrawnymi. Serwuje się je nawet tam, gdzie mleko i jego przetwory są trudniej dostępne. Zastępuje wodą, mlekami roślinnymi lub większą liczbą jaj czy dodatkowym tłuszczem. Zobaczcie jak zrobić crepes – z pewnością dają mnóstwo możliwości do kuchennych eksperymentów!
Zobacz też: Najlepsze przepisy kuchni francuskiej
W najprostszej wersji można przygotować je tylko z mąki, tłuszczu i wody. Jednak dziś pora na naleśniki nieco bardziej wykwintne, w których miejsca na wodę brak. Potem, co najwyżej, można jej się napić ;).
Ulubione naleśniki francuskie
Kto mnie zna, ten wie, że jestem naleśnikową maniaczką. Od dziecka uwielbiałam naleśniki z serem i wszelkimi innymi dodatkami. Jako dorosła jadłam je w przeróżnych miejscach na świecie. Amerykańskie pancakes w USA, azjatyckie, bez mleka, za to z bananem lub mango, które w Tajlandii przygotowuje się z bardzo elastycznego ciasta rozbijanego o metalową płytę. Paryż pachnie świeżym pieczywem i słodkościami. Nigdzie indziej na świecie nie widziałam tylu wspaniałych piekarni i wypieków we wszystkich możliwych kolorach i kształtach. Kiedy przechadzałam się ulicami, wokół unosił się aromat kawy. Uśmiechnięci i zrelaksowani mieszkańcy pili ją o dowolnej porze dnia. W Paryżu oko cieszą cukiernie. Nigdzie indziej nie widziałam tak pięknie przygotowanych słodkości jak właśnie tam. Nie ma niczego przypadkowego, wszystko jest przemyślane, a każdy szczegół dopracowany. Nawet w przypadku tak prostej potrawy jak cieniutkie naleśniki francuskie czyli crêpes.
Z przydrożnej budki lub naleśnikarni
Można przechadzać się po najpiękniejszych miejscach, trzymając je zawinięte w serwetkę i podgryzając. Podziwiać jednocześnie uroki najbardziej romantycznego z miast. Serwowane przez ulicznych sprzedawców porcje są ogromne! Wystarczy kupić jeden naleśnik niedaleko placu Pigalle, przy stacji metra i z każdym kolejnym kęsem zbliżać się powoli do szczytu wzgórza, gdzie czeka biała bazylika Sacre Coeur i jeden z piękniejszych widoków na panoramę Paryża.
W domach Francuzi jadają swoje crêpes z owocami lub konfiturami, dżemami, kremami… Tutejsze przetwory powstają z dojrzałych w południowym słońcu owoców. Mleczne kremy oraz creme de marrons czyli pokusa, której nigdy nie mogę się oprzeć: kasztany w słodkiej wersji. Kawałek szczęścia zawiniętego w rulonik, ozdobionego odrobiną cukru pudru, a wystarczy wyobrazić sobie na tym jeszcze polewę czekoladową i bitą śmietanę.
Typowe dodatki w serwowanych na ulicach, w kawiarniach i restauracyjkach naleśnikach to również przetwory, ale królową kremów jest tu nutella. Na całym świecie kuchnia francuska słynie z crêpes suzette czyli naleśników serwowanych z karmelowo-pomarańczowym sosem z dodatkiem soku, skórki oraz odrobiny likieru.
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
Ciasto
- 1 szklanka mąki
- 2 szklanki mleka
- 3 jajka (duże)
- 2 łyżeczki masła (stopione)
- 1 łyżeczka cukru
- szczypta soli
Dodatki (do wyboru)
- świeże owoce
- konfitury, marmolady lub dżemy (np. konfitura truskawkowa z Perigord, konfitura mirabelkowa z Lotaryngii, konfitura morelowa z Roussillon, konfitura z czarnych wiśni z Pays Basque, konfitura z fig z Prowansji,)
- krem mleczny, kajmak lub krem z kasztanów
- bita śmietana
- cukier puder
- polewa czekoladowa
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE - GRATIS
Przydatne przepisy i poradniki
Wylewając ciasto na patelnię, warto wcześniej zmniejszyć ogień do minimum lub zdjąć patelnię z palnika - to ułatwi równomierne nałożenie cienkiej warstwy na całą powierzchnię. Naleśniki francuskie bez mleka - mleko krowie zastępujemy mlekiem roślinnym, np. mlekiem kokosowym, migdałowym, sojowym lub maślanką Naleśniki francuskie bez jajek - jajka zastępujemy drobno mielonym lnem złocistym zalanym gorącą wodą, odstawionym na kilka minut do napęcznienia. Na 1 jajko przypada zamiennik w postaci 1 łyżki lnu zalanej 1-2 łyżkami wody.
Naleśniki francuskie bezglutenowe - 1 szklankę mąki pszennej zastępujemy mieszanką: ½ szklanki uniwersalnej mąki bezglutenowej najlepszej + ½ szklanki sproszkowanej tapioki
Naleśniki francuskie wegańskie - stosujemy połączenie zamienników dla naleśników bez mleka i bez jajek, a masło zastępujemy olejem roślinnym, np. kokosowym lub arganowym Przydatne poradniki:
- Jak zrobić domowy cukier waniliowy
- Bita śmietana - przepis
- Polewa czekoladowa - przepis
- Domowa nutella - przepis
Jak zrobić
- Jajka rozkłócam w miseczce z mlekiem za pomocą widelca lub ręcznej trzepaczki.
- Stopniowo dodaję pozostałe, wymieszane, sypkie składniki, a na koniec stopione masło i mieszam całość do połączenia i uzyskania konsystencji rzadkiego, lejącego ciasta.
- Na rozgrzaną patelnię posmarowaną masłem klarowanym wylewam ciasto za pomocą dużej łyżki (patelnia o średnicy 20 cm to 5 łyżek stołowych ciasta) i smażę z obu stron naleśniki.
- Usmażone naleśniki odkładam na talerz, układając jeden na drugim i przez cały czas smażenia pozostałych trzymam pod przykryciem - zapewni im to ciepło i zwiększy elastyczność.
- Zawijam naleśniki w ruloniki lub rożki, albo składam w ćwiartki, nadziewając ulubionym nadzieniem, polewając sosem czy polewą, dekorując posypką i bitą śmietaną.
Wartości odżywcze
Francuska przygoda może zacząć się w Waszych kuchniach. Przepis prosty i stary jak świat. Aż 3 jajka, mleko bez dodatku wody i oczywiście najlepsze masło. Wszechobecne wszędzie tam, gdzie mowa o dobrym jedzeniu. Odrobina cukru, chociaż lepiej dołóżcie ksylitol i żadnych spulchniaczy!
Bardzo jestem ciekawa, jak wyjdą Wasze naleśniki francuskie. Dajcie mi koniecznie znać w komentarzach i napiszcie, z jakimi dodatkami je przygotowaliście. Które najlepsze?
Zdecydowanie najsmaczniejsze naleśniki, jakie zrobiłam. Idealne!!! Będę tu zaglądać 🙂
najs! A ja mam specjalnie do krepów urządzenie Ariete Crepes Maker 202, super się sprawdza
Nie ma nic lepszego od tych naleśników! Na mące pszennej łatwizna, wiadomo, ale na mące bezglutenowej też wychodzą świetne!
zawsze robiłam ciasto na naleśniki bez masła i cukru, Twoje sa genialne ! od dziś zamieniam swój przepis na Twój 🙂
Ooo, jak miło mi to czytać, cieszę się ogromnie, że przypadły Ci do gustu! Muszę się zmotywować i zrobić jeszcze film wideo do tego przepisu, bo też jestem ich ogromną wielbicielką :D.
Właśnie dostałam od babci słoiczek domowego 'apfelmusu’ 😉 spróbuję go połączyć z Twoimi francuzkimi naleśnikami 🙂