Domek z czekolady można wyczarować we własnej kuchni, kupując odpowiednią foremkę silikonową. Przepis na domek czekoladowy: „buduje się” go, wykorzystując gorzką lub białą czekoladę roztopioną w kąpieli wodnej. Pozornie łatwy sposób, ale z pewnością ta receptura nie należy do najprostszych przepisów na deser. Pomimo to niewątpliwie warto pokusić się o jego przygotowanie na Boże Narodzenie lub kinderbal. Połowa sukcesu to odpowiednia czekolada wysokiej jakości. Reszta to kolorowe lukry do dekoracji, zdolności manualne i dużo cierpliwości. I chatka z czekolady gotowa! Zobaczcie jak zrobić krok po kroku.
Zobacz też: Najlepsze przepisy na Boże Narodzenie
Koniecznie przygotujcie go z 1-dniowym wyprzedzeniem! Czekolada musi potem dobrze zastygnąć w chłodnym miejscu.
Przepis na domek czekoladowy ciemny lub jasny
Moja propozycja to domek z czekolady gorzkiej, udekorowany lukrem i marcepanem oraz dekoracjami cukierniczymi, np. cukrowym śniegiem. Wersję z białej czekolady najlepiej pomalować kolorowymi lukrami. Moim zdaniem to najbardziej elegancki domek i podejmę pewnego dnia próbę jego wykonania. A dziś pokażę Wam jak zrobić ciemną wersję.
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
Baza
- 800-1000 g czekolady (8-10 tabliczek; ważne, żeby była to czekolada wysokiej jakości, o dużej zawartości tłuszczu)
- masło (opcjonalnie; 1-2 łyżeczki, jeśli czekolada ma tendencję do warzenia się)
Spoiwo i dekoracja
- biały lukier (lukier przygotowany z 1 dużego białka i cukru pudru)
- barwniki spożywcze
- dekoracje cukiernicze (np. cukrowe płatki śniegu, gwiazdki, srebrne perełki)
- 200 g marcepanu (opcjonalnie; można nim zastąpić biały lukier na łączeniach bloczków czekolady oraz wykorzystać do dekoracji)
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE – GRATIS
Film wideo
Przydatne przepisy i poradniki
- Jak rozpuścić czekoladę
- Jak zrobić biały lukier
Jak zrobić
- Kostki czekolady wkładam do foremek i sprawdzam w ten sposób, orientacyjnie, jak dużo czekolady będzie trzeba roztopić do budowy domku.
- Rozpuszczam czekoladę w kąpieli wodnej, w razie potrzeby (jeśli czekolada łatwo się warzy) dodając wcześniej na dno naczynia roztopiony tłuszcz.
- Roztopioną czekoladę przekładam do foremek i odstawiam w chłodne miejsce do całkowitego utwardzenia.
- Twarde elementy wyjmuję z foremek.Lukrem (białym oraz wymieszanym z barwnikami), dekoracjami cukierniczymi i marcepanem dekoruję wierzch domku i dodatkowe elementy.Uwaga: część lukru i marcepanu należy zostawić do sklejania elementów domku.
- Wszystkie elementy składające się na domek z czekolady sklejam za pomocą gęstego lukru lub marcepanu, rozpoczynając od ścian.
Najlepiej sklejać całość bezpośrednio na deseczce/paterze, na której docelowo domek z czekolady będzie serwowany.
Dopiero kiedy lukier łączący ściany całkowicie zastygnie, można rozpocząć doklejanie dachu. Najlepiej nakładać lukier/marcepan łączący ścianki boczne i dach na górne brzegi bocznych ścianek, a dopiero na koniec dokładać dach.
Dach o wiele łatwiej przykleja się za pomocą marcepanu, który w konsystencji przypomina plastelinę i łatwiej zapanować nad jego kształtem. - Odstawiam całość do schłodzenia.
Wartości odżywcze
Jeżeli nie chatka z czekolady, to co innego?
Jeśli z jakiegoś powodu się nie uda, zawsze można wykorzystać czekoladę, razem z dekoracjami, do ponownego rozpuszczenia i upieczenia brownie, sernika czekoladowego lub sernika czekoladowego na zimno. W rezultacie nic się nie zmarnuje.
Ciekawa jestem jak udadzą się Wasze domki. Czekam na zdjęcia i komentarze :). Dajcie znać, jak szybko zniknęła u Was ze stołu chatka czekoladowa!