fbpx
Czytasz właśnie
Frytki – chrupiące z zewnątrz, miękkie w środku

Frytki – chrupiące z zewnątrz, miękkie w środku

Frytki smażone w dwóch zakresach temperatur

Złociste, chrupiące, domowe frytki, choć wysokokaloryczne, są smacznym dodatkiem do ryb lub domowych burgerów. Choć nie pochwalam ich zbyt częstego jedzenia ze względu na kalorie i tłuszcz oraz podejrzenie o działanie rakotwórcze, raz na kilka miesięcy przygotowuję małą, frytkową ucztę. Chociaż z domu rodzinnego wyniosłam zwyczaj maczania frytek w śmietanie, dziś, w mojej własnej kuchni, podaję je z keczupem.

Zobacz też: Więcej przepisów na ziemniaki

Sekretem chrupkości frytek są ziemniaki odpowiedniego gatunku oraz właściwy proces smażenia. Zgodnie z poradą o frytkach otrzymaną od jednego z Czytelników, gwarantuje on nie tylko chrupiące frytki, ale także możliwość zaserwowania ich w krótkim czasie większej ilości osób.

Najlepsze ziemniaki na frytki domowe zawierają dużo skrobi, dlatego warto wybierać odmiany o dużych bulwach (frytki będą długie), bardzo sypkie: takie, które jeszcze surowe, po przekrojeniu, przylepiają się do noża. To właśnie zawarta w ziemniakach skrobia sprawia, że po usmażeniu są doskonale chrupiące.

Zobacz też
Makaron z kalafiorem

Najlepiej smażyć we frytownicy, która utrzyma stałą temperaturę oleju, a metalowy koszyczek pozwoli łatwo odcedzić je z nadmiaru tłuszczu. Do smażenia można też wykorzystać patelnię albo wysoki garnek, do którego, opcjonalnie, można włożyć metalowe sitko odporne na działanie wysokich temperatur i oleju. Jeśli chcecie uniknąć zbyt dużej ilości tłuszczu, a lubicie jeść je często, warto kupić dobrą frytownicę wielofunkcyjną, która pozwoli przygotować je z 1 kg ziemniaków i tylko 1 łyżki oleju.

Frytki smażone w dwóch zakresach temperatur

Frytki

Klasyczne frytki ziemniaczane dwukrotnie smażone w głębokim oleju. Po pierwszym smażeniu można je zamrozić i w ten sposób przyrządzić zapas na później. To złociste z wierzchu i miękkie w środku, cudownie smakujące fryty!
4.75 z 4 ocen
Przygotowanie: 10 minuty
Gotowanie: 10 minuty
Razem: 20 minuty
Kategoria: Dodatek do obiadu, Przekąska
Kuchnia: Amerykańska, Brytyjska
Przepis na: frytki z ziemniaków
Liczba porcji: 4 osoby
Przepis autorstwa: Dorota Kamińska

☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.

Składniki

  • 1 kg ziemniaków (sypkie, zawierające dużo skrobi)
  • 500 ml oleju do głębokiego smażenia
  • keczup, majonez, kwaśna śmietana lub jogurt naturalny (do maczania usmażonych frytek)
  • sól

🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.

LUBISZ PRZEPISY DOROTY?

Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.

E-BOOK NA POWITANIE - GRATIS

Przydatne przepisy i poradniki

  1. Smażąc frytki na patelni, unikniemy nadmiernego rozpryskiwania oleju, przykrywając ją dużym, płaskim, metalowym sitem.
  2. Jak zrobić keczup
  3. Jak zrobić majonez

Jak zrobić

  • Obrane ze skórki, wyoczkowane ziemniaki kroimy na długie frytki o grubości 1 cm, zalewamy w misce zimną wodą i odstawiamy do lodówki na min. 1 godzinę (maksymalnie na 8 godzin). Dzięki moczeniu i chłodzeniu ziemniaki podczas smażenia nie będą się sklejać i zachowają chrupkość.
  • We frytkownicy, garnku o grubym dnie lub na patelni rozgrzewamy olej do temperatury 160 °C. (smażąc bez frytkownicy lub termometru kuchennego, stawiamy garnek lub patelnię na największym palniku ustawionym na połowę mocy, a do rozgrzanego oleju wrzucamy testowo jedną frytkę, która natychmiast powinna intensywnie zacząć się smażyć).
  • Frytki dokładnie osuszamy papierowymi ręcznikami lub serwetkami.
  • Smażymy frytki partiami, obracając od czasu do czasu. Każdą partię smażymy przez 3-4 minuty, aż frytki pokryją się delikatną, obsmażoną na jasny kolor skórką, ale pozostaną miękkie. Wstępne obsmażenie frytek zwiększa ich chrupkość i zapobiega pochłanianiu dodatkowej ilości oleju podczas smażenia.
  • Usmażone frytki odcedzamy i odciskamy nadmiar tłuszczu na papierowych ręcznikach. Można odczekać aż odrobinę przestygną i ponownie smażyć lub przełożyć do lodówki albo zamrozić, w celu późniejszego wykorzystania.
  • Zwiększamy temperaturę oleju do 190 °C (pełna moc palnika).
  • Ponownie smażymy frytki przez 2-4 minuty, od czasu do czasu obracając, aż uzyskają złocisto-brązowy kolor.
  • Usmażone frytki odcedzamy i odciskamy nadmiar tłuszczu. Od razu podajemy, z dodatkiem keczupu, majonezu albo kwaśnej śmietany.
MASZ INSTAGRAM?Zrób zdjęcie potrawy i oznacz mój profil @dorotakaminska lub hasztag #dorotainsuperfood. Przyjdę polubić Twoją fotkę!

Frytki smażone w dwóch zakresach temperatur
Frytki smażone w dwóch zakresach temperatur
69 komentarzy
4.75 from 4 votes (4 ratings without comment)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Podoba Ci się przepis? Daj 5 gwiazdek :)




© 2009-2024 | Dorota Kamińska blog kulinarny, przepisy, podróże i styl życia | Wszystkie prawa zastrzeżone | Część odnośników na blogu to afiliacyjne linki partnerskie | Moja książka: Superfood | Silnik: Wordpress | Serwer: Bookroom