Guawa to owoc, z którym moja przygoda rozpoczęła się w 2005 roku, kiedy po raz pierwszy wybierałam się w podróż do Azji. Na pokładzie linii lotniczych, w drodze z Hongkongu na Tajwan, zaserwowano ją razem z pokrojoną w kostkę pitają i winogronami. Miąższ z niewielkimi kuleczkami, jasny kolor, niezbyt słodki smak. Wygląd przypominający zielone jabłko – tak kilka dni później, na targu ulicznym, zaprezentowała mi się w całości.
Zobacz też: Inne owoce egzotyczne z całego świata, których spróbowałam
Guawa – jak smakuje i dlaczego warto jeść – film wideo
Obejrzyj bezpośrednio na moim kanale na YouTube
Guawa, znana też jako gujawa, gruszla, gwajawa, gojawa oraz psydia, pochodzi z krajów karaibskich oraz Ameryki Środkowej i Południowej. Występuje w ponad 100 odmianach, których owoce różnią się pod względem wielkości, kształtu (którym mogą przypominać jabłka lub gruszki), koloru skórki i miąższu. W Amerykach najczęściej spotykana jest guawa o pięknym, różowym środku. W Azji można spróbować wersji białej, nieco mniej słodkiej i odrobinę bardziej soczystej i chrupkiej. Skórka może przybierać barwę zieloną, pomarańczową, czerwoną lub żółtą.
Guawa – jak wybrać
Guawa może zostać zerwana z drzewa jeszcze przed osiągnięciem pełnego stopnia dojrzałości, dlatego sprzedawane w sklepach i na targach owoce mogą różnić się pod jej względem. Im bardziej intensywny i przyjemny aromat owocu, tym bardziej dojrzała jest guawa. Wybierając owoce w sklepie lub na bazarze, warto zwrócić uwagę na skórkę: nie powinna mieć uszkodzeń ani ciemnych plam, które mogą świadczyć o miękkim, przejrzałym, a nawet nadpsutym miąższu.
Jak smakuje guawa
Miąższ guawy, w konsystencji przypominający gruszkę, również pod względem smaku może być porównany do tego smacznego, naszego rodzimego, owocu. Przyjemny zapach dojrzałej guawy, lekko kremowy miąższ, który rozpływa się w ustach i nieduże, jadalne nasionka. Mieszanka gruszki, jabłka i banana – to chyba najtrafniejsze porównanie.
Guawa – przechowywanie, przygotowanie i zastosowanie w kuchni
Zerwana z drzewa guawa, jeszcze nie w pełni dojrzała, może być przechowywana przez 2-5 tygodni w lodówce. Owoc dojrzały, w niewysokiej temperaturze, może „poczekać” przez kilka dni.
Dojrzewanie guawy można przyspieszyć, owijając ją w papier razem z bananem lub jabłkiem.
Smaczna guawa to idealna, pożywna przekąska pomiędzy posiłkami. Można obrać ją ze skórki (chociaż niektóre odmiany mają cieniutką, jadalną skórkę i warto ją zostawić, ponieważ tuż pod nią znajduje się najwięcej witamin) i zjeść tak samo jak gruszkę lub jabłko, albo pokroić w ósemki, kostkę lub na plasterki czy w półksiężyce. Nadaje się świetnie do dekoracji deserów i ciast oraz jako składnik sałatek, np. tych z owoców, oraz owocowych koktajli. Można zrobić z niej nawet cukierki, a na Kubie, gdzie, obok bananów, jest najpopularniejszym owocem, przygotowuje się też dżem z guawy, przypominający w smaku i konsystencji miąższ owoców tamaryndowca.
Guawa – skład i dobroczynne działanie
Spośród zalet guawy warto wymienić, na pierwszym miejscu, zawartość dużej ilości błonnika, wpływającego na poprawną pracę jelit. To smaczna przekąska pomiędzy posiłkami, zwłaszcza gdy potrzebujemy przeznaczyć energię na wysiłek fizyczny.
Witamina C znajdująca się w guawie to przeciwutleniacz, dzięki któremu poprawia się odporność organizmu i ułatwia jego zdolność zwalczania wolnych rodników. 100 g guawy dostarcza do organizmu 228 mg witaminy C, co przekracza trzykrotnie dzienną zalecaną dawkę. Witamina C wpływa też korzystnie na stan skóry.
Witamina A oraz flawonoidy (np. beta-karoten) to kolejne składniki miąższu guawy poprawiające urodę, zwłaszcza stan skóry, a jednocześnie działające korzystnie na poprawę wzroku.
Zawartość dużej ilości potasu (więcej niż w bananach) poprawia gospodarkę płynami w organizmie i wspomaga kontrolę pracy serca i ciśnienia krwi. Z kolei znajdujący się w guawie mangan to katalizator dla przeciwutleniaczy, a towarzysząca mu miedź jest niezbędna w produkcji czerwonych krwinek.
Z kolei znajdujące się w guawie witaminy z grupy B poprawiają ogólne funkcjonowanie naszego ciała i zachodzące w nim procesy.
Guawa – dieta
Guawa jest owocem dość mocno kalorycznym, a w 100 g miąższu znajduje się ok. 68 kcal, w zależności od stopnia dojrzałości i koloru miąższu, bo jest ich mniej w owocach o jasnych środkach. Indeks glikemiczny guawy jest, niestety, wysoki i wynosi IG=78. Różne źródła podają rozbieżne informacje odnośnie możliwości spożywania tego owocu przez osoby chore na cukrzycę. Wysoki indeks glikemiczny sugeruje, że guawa nie jest wskazana dla diabetyków. Z kolei inny wskaźnik, glycemic load, w przypadku guawy jest niski i na tej podstawie, przez niektórych naukowców, jest ona zaliczana do owoców zalecanych w diecie dla cukrzyków.
Właśnie przywiozłam ten owoc z Izraela. Twój opis pomógł mi go zidentyfikować! Bardzo dziękuję!
Och, pyszności :). A w jakim kolorze?
Dzięki za bardzo szczegółowe informacje na temat guawy.