fbpx
Czytasz właśnie
Jak spulchnić ciasto

Jak spulchnić ciasto

Jak spulchnić ciasto
4.67/5 (6)

Wpis, który warto przeczytać, żeby łatwiej było zrozumieć zasady wyrastania ciast oraz przyczyny, z których może powstać zakalec. Jak spulchnić ciasto? Jest na to kilka sposobów, stosowanych od lat, dzięki którym możemy cieszyć się smacznymi wypiekami: pulchnym pieczywem, ciastami drożdżowymi na słodko lub ucieranymi ciastami z dużą ilością tłuszczu w masie czy wspaniałymi i lekkimi biszkoptami.

Zobacz też: Przepisy na najlepsze wypieki

Choć pozornie może wydawać się proste, spulchnianie ciasta zależy od wielu czynników i dlatego często blogerzy kulinarni czytają w komentarzach pod przepisami na ciasta: „Zrobiłam wszystko tak jak w przepisie, a nie wyszło. Dlaczego?”. Kolejność dodawania składników, ich temperatura, konsystencja, odstępy czasowe… W cieście muszą zajść odpowiednie przemiany i nawet drobny, niedostrzeżony czynnik może spowodować, że nie upiecze się jak trzeba.

Jak spulchnić ciasto – metoda fizyczna

Bez spulchniających dodatków, wtłaczając do ciasta powietrze: czy to poprzez przesianie mąki, czy za sprawą mieszania składników w jednym, tym samym kierunku, albo poprzez odpowiednie zagniatanie lub rozkłócanie. Bąbelki powietrza wprowadza się też do ciasta, ubijając białka na pianę. Ciasta wyrastają nie tylko dzięki powietrzu. W trakcie pieczenia wzrost objętości powoduje też para wodna, która uwalnia się z wody, mleka, śmietany lub innych produktów mlecznych, alkoholu oraz jajek.

Jak spulchnić ciasto – metoda chemiczna

Proszek do pieczenia, kwaśny winian potasu (cream of tartare), amoniak lub soda oczyszczona sprawiają, że w cieście, pod wpływem działania wysokiej temperatury, wytwarza się dwutlenek węgla, który tworzy w masie pęcherzyki i spulchnia ciasto, wydostając się w trakcie pieczenia z masy na zewnątrz.

Jak spulchnić ciasto – metoda biologiczna

Produkcja dwutlenku węgla zachodzi też w czasie fermentacji, dlatego spulchnianie ciasta można wywołać, dodając do masy rozczyn drożdżowy. Pod wpływem ciepła i dzięki dodatkowi cukru drożdże fermentują i rozpoczyna się produkcja alkoholu oraz CO2, które unoszą ciasto.

Zobacz też
Ciasto na pizzę

Jak wyrasta ciasto

Niezależnie od zastosowanej metody, znajdujące się w masie powietrze, dwutlenek węgla i para wodna, pod wpływem działania wysokiej temperatury, rozszerzają się i powodują rozciąganie otaczającego je ciasta. Zawarty w mące gluten (białko) ścina się, a ciasto nie wraca do pierwotnej konsystencji, tylko zachowuje pulchną, gąbczastą strukturę.

W wypiekach bezglutenowych trudniej o uzyskanie pulchnej konsystencji. Dlatego do przygotowywania ciast wykorzystuje się mieszanki mąk o określonych właściwościach, dzięki którym w trakcie wyrastania oraz pieczenia całe powietrze, para wodna i CO2 nie uciekną do góry, wydostając się na zewnątrz.

Mam nadzieję, że proces wyrastania ciasta jest Wam teraz bliższy i wiecie już, jak spulchnić ciasto na różne sposoby.

Podoba Ci się? Oceń lub zostaw komentarz 🙂

Zobacz komentarze (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2009-2024 | Dorota Kamińska blog kulinarny, przepisy, podróże i styl życia | Wszystkie prawa zastrzeżone | Część odnośników na blogu to afiliacyjne linki partnerskie | Moja książka: Superfood | Silnik: Wordpress | Serwer: Bookroom