Jasna, ciemna, z kremem z bitej śmietany lub innym kremem do ciast, chociaż można też, w najprostszy sposób, posmarować ją konfiturą, dżemem lub marmoladą. Do kremu można dodać kawałki świeżych owoców lub galaretki, bakalie… Do jasnego ciasta wykorzystać barwnik. Wbrew pozorom daje ogromne pole do popisu, a dziś podstawowa czynność czyli zawijanie rolady. Trzeba trochę poćwiczyć, wymaga wprawy, ale oto podstawowe zasady, czyli jak zawijać roladę krok po kroku.
Zobacz też: Przepisy na najlepsze rolady
Jak zawijać roladę – film wideo z instrukcją
Obejrzyj bezpośrednio na moim kanale na YouTube
Biszkopt na roladę
Do przygotowania rolady potrzebny jest delikatny i miękki biszkopt, najlepiej biszkopt jasny lub czekoladowy bez proszku do pieczenia, wyrastający na pianie z białek. Im cieńszy, tym łatwiejszy do zawijania. Kiedy pierwszy raz przygotowywałam roladę z truskawkami, biszkopt upiekłam odrobinę grubszy i efekt zawijania nie wyszedł tak spektakularny jak w przypadku dwa razy cieńszego ciasta.
Krem do rolady
Najlepszy do przekładania rolady będzie krem z bitej śmietany, usztywniony żelatyną lub krem z bitej śmietany i mascarpone, również z dodatkiem usztywniacza. W lżejszej wersji, ale wciąż usztywniany, polecam krem jogurtowy.
Jak zawijać roladę – krok po kroku
1. Upieczony, gorący biszkopt zawijam w rulon wzdłuż węższego boku.
Można zawinąć biszkopt razem z nieoderwanym jeszcze papierem do pieczenia lub, jeśli był pieczony w formie wysmarowanej tłuszczem i wysypanej bułką/mąką, pomóc sobie kuchenną ściereczką.
2. Zawinięty biszkopt obciążam delikatnie, np. za pomocą kratki z piekarnika i zostawiam na 1 minutę (nabierze kształtu).
3. Rozwijam biszkopt, ale zachowuję nadany mu kształt.
4. Od razu nakładam schłodzoną masę, zostawiając wolne miejsce po dłuższych bokach i przy jednym, węższym boku (ewentualny nadmiar masy można wykorzystać do deseru na zimno w pucharkach lub zjeść łyżką prosto z miski :)). Jeśli wolnego miejsca będzie za mało lub całkowicie go zabraknie, w trakcie zawijania krem wypłynie po bokach.
5. Jeśli biszkopt był zawinięty razem z papierem do pieczenia, odrywam delikatnie papier, a ciasto przenoszę na ściereczkę (można też zrobić to przed nałożeniem kremu).
6. Delikatnie zawijam roladę i układam tak, żeby łączenie biszkoptu znajdowało się na spodzie. Owijam całość ściereczką.
7. Odstawiam zawiniętą roladę do lodówki do stężenia na ok. 2-3 godziny, następnie dekoruję polewą lub lukrem i kroję w plastry.
Krem koniecznie trzeba zlizac….rolada wyglada pysznie.
Pięknie wyglądasz 🙂
Dorota super rolada doskonała i smacznie wygląda 😉 widzę ze już Wiosna u
ciebie 😉
Piękne UDA 🙂
Uwielbiam Cię <3 🙂
z takim instruktażem to się UDA 😉
Zawijanie rolady biszkoptowej krok po kroku. Wiedzieliście, że trzeba to
robić na ciepło? Zerknijcie jak mi poszło :).