Kajmak, znany też pod nazwami masa krówkowa i masa kajmakowa jest słodką, gęstą masą przygotowywaną na bazie słodzonego mleka, opcjonalnie z dodatkami tj. wanilia, czekolada, kawa lub ciemne kakao. Wykorzystuje się go głównie do dekoracji lub przekładania wypieków, np. mazurka kajmakowego, chociaż równie popularne jest ciasto krówka, do którego kajmak dodaje się jeszcze przed upieczeniem.
Zobacz też: Przepisy na ciasta kajmakowe
Klasycznie kajmak przygotowuje się, podgrzewając w wysokiej temperaturze słodzone mleko, często mieszając i uważając, żeby masa się nie przypaliła i zbyt mocno nie zgęstniała albo nie uległa krystalizacji.
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
- ½ l mleka 3,2%, mleka skondensowanego lub śmietanki kremówki
- 150 g cukru
- 50-125 g masła (w zależności od tłustości mleka lub śmietanki: 50 g dla śmietanki, 100 g dla mleka skondensowanego, 125 g dla mleka 3,2%)
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE – GRATIS
Film wideo
Przydatne przepisy i poradniki
- Kajmak smakowy można przygotować, wykorzystując wybrany dodatek opcjonalny. Dodatki opcjonalne: Kajmak waniliowy: ½ laski wanilii Kajmak czekoladowy: 50 g gorzkiego kakao lub 80 g gorzkiej czekolady Kajmak kawowy: 20 g zmielonej drobno kawy Kajmak karmelowy: 5 łyżek karmelu
- Kajmak wykorzystujemy od razu, inaczej może mocno zgęstnieć i nie zechce się dobrze rozsmarować.
- Jeśli mamy do przełożenia lub posmarowania kajmakiem dużo kawałków ciasta, najlepiej trzymać garnek z masą kajmakową w drugim, większym garnku, wypełnionym gorącą wodą.
Jak zrobić
- Mniejszy garnek ustawiamy w większym, wypełnionym gorącą wodą (kąpiel wodna). Można też przygotować kajmak na patelni ceramicznej lub teflonowej, o nieprzywierającej powłoce wysokiej jakości.
- Mleko z cukrem i masłem gotujemy na sporym ogniu aż do zgęstnienia masy, często mieszając (masa nie może być lejąca, ale nie może też ulec krystalizacji ani się przypalić; najlepiej zrobić próbę jednej kropli na zimnym talerzu: powinna szybko zastygnąć i nie rozlać się). Zdejmujemy z ognia.
- Do gorącej masy dodajemy opcjonalne dodatki, mieszamy i ucieramy drewnianą łyżką do uzyskania konsystencji gęstej śmietany.
Wartości odżywcze
Nieco prostszą metodą jest zrobienie kajmaku ze słodzonego mleka skondensowanego z puszki. Ważne, żeby była to puszka bez zawleczki, bo takie wieczko może wystrzelić w trakcie gotowania.
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
- 1 puszka mleka skondensowanego słodzonego (ok. 500 g; UWAGA: to nie może być puszka z zawleczką do otwierania)
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE – GRATIS
Film wideo
Jak zrobić
- W garnku lub czajniku zagotowujemy wodę.
- Puszkę z mlekiem (zamkniętą) wkładamy do garnka tak, żeby w całości, a nawet ze sporym zapasem, przykrywała ją woda.
- Gotujemy puszkę przez 2,5 godziny na niewielkim ogniu, tak żeby woda delikatnie bulgotała i nie za szybko odparowała. W połowie gotowania przekręcamy puszkę w garnku, żeby znajdujące się z jednej strony mleko zbyt mocno się nie ugotowało.
- Wyjmujemy puszkę z przestudzonej wody (lub z wrzątku, pomagając sobie szczypcami do słoików) i odstawiamy do wystudzenia.
Wartości odżywcze
Jaki deser z kajmakiem lubicie najbardziej? Dajcie znać w komentarzach, jak udała się Wam domowa masa krówkowa i którą wersję – z patelni czy z puszki – wolicie :).
Moja masa się zwarzyla i rozwatstwila a masło od niej odeszło… Coś zrobiłam nie tak ale nie wiem co
Jaka ilość kajmaku wychodzi z tych proporcji (przepis ze zwykłym mlekiem)?
Cześć Moniko! 500 g, tak jak jest podane w przepisie :).
Witam. Właśnie przygotowałam wersję z mleka 3,2% bez laktozy. Wyszło przepyszne (40 minut gotowania w garnku ceramicznym). Odrobinę oddziela się na brzegach masełko ale i tak przepis rewelacja. Dziękuję i pozdrawiam.
Ooo dziękuję za wypróbowanie z bezlaktozowym mlekiem :).
Mam pytanie. Czy można gotować mleko słodzone skondensowane w puszce na kajmak, która ma zawleczkę do otwierania. Nie wiem czy dobrze to nazwałam, ale chodzi o to co jest w puszcze z piwem i otwiera się.
Dzień dobry. Nie można, bo wystrzeli. Dobra wiadomość jest taka, że można otworzyć i robić klasycznie na patelni nieprzywierającej ?.
Tak, wiem widziałam filmik. Bardzo dziękuję. Mam jeszcze jedno pytanie. Czy jak robię na patelni kajmak z mleka skondensowanego, słodzonego, to należy dodać porcję cukru, która podana jest w przepisie?
Nie trzeba już nic dodawać :).
Witam Panią
Ugotowałem na próbę kajmak z połowy porcji, gdy zgęstniał nabrał koloru wylałm
masę na talerz i po wystygnięciu zrobiła się masa twarda.Czy gorącą można posmarować na biszkopt a jak wystygnie i stwardnieje nie zniszczy się ciasto/myślę o torcie/.Na zdjęciach w puszce wygląda jak marmolada.Jak zrobić aby był miękki po ostudzeniu.
Myślę, że za mocno się ugotował i cukier zawarty w mleku skarmelizował się do twardości. Którą metodę Pan wybrał – puszkę czy patelnię?
Witam Panią
Nawiązując do odpowiedzi , to po głębszym zastanowieniu myślę
że za długo trzymałem na ogniu i właśnie cukier się skarmelizował a gdy wystygł to się zrobiła krucha krówka.
Muszę wyczuć moment kiedy przerwać podgrzewanie.
Gotowałem masę na patelni, tak jak na załączonym filmie.
Pozdrawiam
Tadeusz W.
Panie Tadeuszu, czyli jasna sprawa :). To taka sama zasada jak z karmelem – on się będzie gotować jeszcze po zdjęciu patelni z ognia, nawet przełożony od razu z patelni do miski też jeszcze zgęstnieje. Zawsze bezpieczniej jest zdjąć z ognia za wcześnie, bo za rzadki można z powrotem podgrzać i jeszcze trochę odparować. Za gęsty można spróbować ratować dodatkiem gorącego mleka, o ile nie jest przypalony. Trzymam kciuki :).
Tylko jeśli mi się ten cukier nie skarmelizował, czy to wyjdzie z tego kajmkaj mimo ponownej próby zagotowania? 🙂
Jeszcze się skarmelizuje i wtedy masa zbrązowieje, ale jeśli ma Pani obawy to polecam najpierw test w malutkim garnuszku, z odlaną niewielką ilością tego słodkiego mleka z patelni.
Znaczy zostało mi na patelni mleko z masłem i cukrem rozpusczone.
Czy testowała Pani wersję z mlekiem? Chciałam dziś zrobić, ale z tego nic nie wyszło. Znaczy wyszło- mleko do picia z masłem i cukrem. Rozpuściłam tak jak w przepisie masło 125g z cukrem 150g i gdy rozpuściło się dodałam 0,5 l mleka 3,2% i próbowałam zagotować. Ale po pierwsze na Pani filmiku masa jest brązowa, a u mnie nie zmieniła nawet koloru, była żółtawa od masła. Gdy to wszystko zaczęło się na dużym ogniu gotować nie zmieniało konsystencji na gęściejszą, tylko…..spieniło się jak kipiące mleko…. Patelnia duża, o grubym dnie. Ma Pani pomysł czemu tak się stało? Może jednak istotną sprawą jest by to był cukier brązowy? Bo jak z jasnego miałby powstać brązowy kajmak? 🙂
Cukier biały też karmelizuje się na brązowo i, jak już wcześniej pisałam, nie ma znaczenia czy wykorzystuje się biały czy brązowy. Ksylitol czyli cukier brzozowy by się tu tylko nie nadał, bo chociaż wygląda tak samo, to akurat jego skarmelizować się nie da. Trzeba czasem dłużej pogotować masę i poczekać aż zgęstnieje, ale gwarantuję, że na koniec wychodzi gęsta :). Przetestowałam wszystkie opcje, które podaję w przepisie. Jeśli to słodkie mleko jeszcze Pani zostało, proponuję wstawić je z powrotem na ogień i jeszcze pogotować.
Dziękuję. Jutro wypróbuję do muffinek 🙂 Pozdrawiam serdecznie.
Chciałam zapytać, jakiego cukru Pani użyła? Bo na filmiku mam wrażenie, że jest to cukier brązowy 🙂
Tak, to cukier brązowy, ale z białego wychodzi tak samo :).
Witam, mam takie pytanie jak można długo przechowywać taki przygotowany w domu kajmak i masło orzechowe? Proszę o rade….
Domowy kajmak w lodówce może stać przez 1 miesiąc w szczelnie zamkniętym słoiku z gumką lub pojemniku plastikowym. Masło orzechowe domowe, w słoiku, w lodówce, może być przechowywane podobno nawet przez 6 miesięcy. Osobiście najdłużej udało mi się nie zjeść mojego przez 1 miesiąc, dłużej nie sprawdzałam – ale biorąc uwagę, że w składzie ma tylko orzechy, to te pół roku brzmi sensownie. Jeśli wytrąciłby się z niego płynny olej, nie jest to oznaką psucia się i po prostu trzeba je zamieszać.
Dziękuję za radę:)
Gotowanie zamkniętej puszki – kurczę, to nie wybucha! jak to możliwe?!
Ludziska, 21 wiek a Wy jeszcze margarynę kupujecie?
Czy ktoś zauważył, że jak upuści się kromkę chleba posmarowaną margaryną, to na winylową podłogę kromka zawsze spadnie posmarowaną stroną w dół.
Wyjaśnienie tego zjawiska jest bardzo proste: winyl i margaryna są produkowane w tej samej fabryce i dlatego wzajemnie się przyciągają. LOL
Lepiej zamiast margaryny stosować winyl, zawiera mniej szkodliwych substancji.
Boże, jakie to pyszne! 😀 właśnie zrobiłem tą druga wersję, smakuje jak mleko z tubki ale nie jest tak przeraźliwie słodkie. Jakby ktoś się zastanawiał to spokojnie można zastąpić masło margaryną. Początkowo myślałem że coś poszło nie tak, bo nie robiło się gęste, ale po kilku minutach poszło z górki 😀 Jestem w pełni szczęścia.
Znowu sobie zrobiłem, tym razem z dodatkiem karmelu :3 Ale rozpusta 😀
[img]http://pozytywnakuchnia.pl/files/2013/07/20130725_153949.jpg[/img]
Piękna konsystencja :).
mi pysznie wyszło w kąpieli wodnej
A ja mam pytanie ile można przechowywać i jak, taka masę zrobiona z mleka skondensowanego? Chodzi mi o takie już ugotowane i nieotwarte mleko. Bo jak już sie tyle gotuje, to można sobie druga puszkę na zapas zrobić.. 🙂
Można przechowywać w szafce, z dala od słońca, do daty ważności podanej na puszce :).
Witam,
na 6, 9 marca potrzebowałam masę kajmakową i zaimprowizowałam… zrobiłam tak 🙂 zrobiłam ze zwykłego mleka mleko skondensowane słodzone, przelałam do słoika i gotowałam jak gotuje się puszkę 4 godziny…. wyszło podobnie, ciut rzadsze, ale smak identyczny. Drugą wersję zrobiłam mleko skondensowane (byle jaki przepis z internetu) i gotowałam w rondelku prze z3 godziny na piecu. Słoik starczył mi na dwie masy do dwóch tortów i na święta jeszcze starczyło na 3bita 🙂 Także roboty prawie żadnej nie było a kosztowo to za 5zł wyszły mi dwie puszki masy kajmakowej
mleko koniecznie słodzone, puszka bez uchwytu. Gotuje się się taką puszkę w kąpieli wodnej 4-5 godzin na wolnym ogniu (od czasu zależy jego gęstość). WAŻNE – otworzyć można dopiero po wystygnięciu puszki. Łatwiej jednak kupić gotowy kajmak 🙂
Klasyczna puszka bez uchwytów,dostępna w każdym sklepie (byle słodzone)
Witam! Mam dośc niecodzienne pytanie, a zatem jaka ta puszka powinna byc? Powinna miec zamknięcie ( metalowe ucho ) czy płaska a dopiero po zagotowaniu otworzyc ją otwieraczem? Ponieważ mam puszke z uchem a nie wiem czy jak bd ją gotowac czy czasem nie wysadzi jej!!!!
Zawsze korzystałam z puszek bez ucha, takich wymagających otwierania otwieraczem. Sądzę, że jest ryzyko, że taka z uchem może wystrzelić.
bez ucha jest do gotowania, z uchem jest już gotowa, kótrej gotować nie trzeba!
Ale to chyba było pytanie o puszkę słodzonego mleka z uchwytem, a nie o puszkę gotowej masy. Przynajmniej ja to tak zrozumiałam :).
Witam! Mam niecodzienne pytanie, a więc jak się gotuje tą puszkę to jaka ona powinna byc?
Powinna miec zamknięcie ( te metalowe ucho) czy płaska bez niczego, a dopiero po zagotowaniu otworzyc otwieraczem?
ja tam mogę kajmak paluszkiem wyjadam zewsząd , taki nałóg!
no mi wybuchła, a nawet dwie 😉 byłam zmęczona, przysnęłam i obudził mnie drugi wybuch dopiero.Kuchnia pływała w przypalonej masie. Nie polecam robić jak jest się zmęczonym, bo właśnie tak może się to skońćzyć.
oj masz cos na kaca sprawdzonego?:)
[..YouTube..] oj masz cos na kaca sprawdzonego?:)
zdarza się, a co!
[..YouTube..] zdarza się, a co!
Bardzo lubię tą masę, a polecam zwykłego biszkopta nasączonego kawą, przełożonego tą właśnie masą z dodatkiem margaryny (poprostu dodaje kostke margaryny na taką puszczkę -nie roztopioneej- i miksuje) i przykrytego 2 biszkoptem a na to jeszcze troszeczkę masy i posypać migdałami … MMM pycha !!!
… super
no tak 😛 ja ostatnio robiłam banoffee 😀 mniam a wiekszą część kajmaku jaka mi zostala wyjadłam paluchem 😀 z puszki 😀 he he he
[..YouTube..] Bardzo lubię tą masę, a polecam zwykłego biszkopta nasączonego kawą, przełożonego tą właśnie masą z dodatkiem margaryny (poprostu dodaje kostke margaryny na taką puszczkę -nie roztopioneej- i miksuje) i przykrytego 2 biszkoptem a na to jeszcze troszeczkę masy i posypać migdałami … MMM pycha !!!
kostka margaryno, wow never 😛
Pomysł na masę bardzo dobry, ja bym zastąpiła margarynę masłem :).
uwielbiam:)
się robi 🙂
Taaaak 🙂 To jest dobre 🙂
Pozdrawiam.
Dorotko, nie powiedziałaś najważniejszego – o zagrożeniu, które jest następstwem nie zakrywania całej puszki we wodzie, ktoś może to zignorować i będzie nieszczęśćie – może się to skończyć szpitalem i remontem kuchni, gdyż puszka może pod ciśnieniem eksplodować wrzącą masą. Jak byś mogła, sporządź na filmiku taki dymek z informacją, bo to dość istotna rzecz w kwestii bezpieczeństwa.Pozdrawiam.
[..YouTube..] no tak 😛 ja ostatnio robiłam banoffee 😀 mniam a wiekszą część kajmaku jaka mi zostala wyjadłam paluchem 😀 z puszki 😀 he he he
[..YouTube..] uwielbiam:)
[..YouTube..] … super
[..YouTube..] się robi 🙂
[..YouTube..] @RadaSs90 się robi 🙂
[..YouTube..] Taaaak 🙂 To jest dobre 🙂
Pozdrawiam.
[..YouTube..] Dorotko, nie powiedziałaś najważniejszego – o zagrożeniu, które jest następstwem nie zakrywania całej puszki we wodzie, ktoś może to zignorować i będzie nieszczęśćie – może się to skończyć szpitalem i remontem kuchni, gdyż puszka może pod ciśnieniem eksplodować wrzącą masą. Jak byś mogła, sporządź na filmiku taki dymek z informacją, bo to dość istotna rzecz w kwestii bezpieczeństwa.Pozdrawiam.
Oj tam zaraz remontem, myłem kuchnie przez tydzień i garnek byl do wyrzucenia 😀 BTW sąsiad myślal że gaz wybuchł 😛
podpowiem coś jeszcze 🙂
… a już na pewno, nigdy, nigdy NIE próbujcie otwierać gorącej puszki!
grozi to wybuchem zawartości na sufit i okolice.
Przetestowane, duuużo sprzątania 🙂
Zmieszałam wczoraj tę nalewkę łyżką w kieliszku i potwierdzam, rewelacyjna :).
Potwierdzam, że taka naleweczka pyszna, u mnie w rodzinie nazwano ją „cmokacz”, bo jak się pije, to się cmoka z zachwytu i słodyczy 😀
ufff myślałam, że tylko ja tak mam 🙂
Ale się cieszę że nie tylko ja zjadam prosto z puszki :))
ciągle to robię..bardzo mi to w pracy przeszkadza…
ja wyjadałam całą puszkę … ale niestety od Nowego Roku postanowienie… zero słodyczy mnie w tym ogranicza :))))
Ja! Zazwyczaj nie starcza do tego, co miałam w planach z nią zrobić.
@Damian serio? W każdym markecie z reguły jest. Ale i tak własnej roboty lepsza, bo niepoprzypalana i bez goryczki :).
ja miksuje takim normalnym mikserem – poezja wychodzi 🙂
Oooo Moniko, przekonałaś mnie, lecę spróbować :). A jak miksować – zwyczajnie, w blenderze?
a zmiksuj kajmak z wódeczka albo spirytusem – zobaczysz, że pokochasz ta naleweczkę 😉
Pozytywna Kuchnia – potrawy pozytywnie zakręcone moi znajomi miksują zwykłym mikserem i czasami dodają np. skórkę pomarańczy do butelki – nie piłem ale ponoć poprawia smak. Swoją drogą na masę Kajmakową mam już od dawna ochotę 🙂
@Agnieszko, dzięki za podpowiedź. Musze dokładniej zatem poszperać na półkach codziennie niskich cen 😀
Serio, serio – w dużym mieście i ciężko trafić – a jak koleżanka wyżej wspomniała – wafle lub andruty z takim kajmaczkiem pyyychota!! 😀
Ja pod puszkę, sposobem mojej mamy (gotowanie weków), podkładam jeszcze grubo złożoną gazetę. Dziwnie pachnie podczas gotowania, ale mam pewność, że puszki za bardzo nie „przypieka” od dołu.
Dobry pomysł, wtedy nie trzeba obracać :). A może lnianą ścierkę lepiej, tak jak przy pasteryzowaniu?
Dziękuję za przepis – koniecznie musze go wypróbować, bo dostanie gotowej kajmaczku graniczy z cudem 😐 Uwielbiam !! 😀