Wyposażając domowy barek, koniecznie trzeba zadbać o różnorodne alkohole, do których z kolei są potrzebne kieliszki o określonych kształtach i pojemności. Różne alkohole wymagają różnego czasu serwowania, innych temperatur, opcjonalnych dodatków oraz szkła, które umożliwi odpowiednią powierzchnię do zetknięcia trunku z powietrzem, ewentualnego ogrzania spodu za pomocą dłoni oraz zaserwowanie całości w subtelny i elegancki sposób.
Zobacz też: Więcej poradników zakupowych
Kieliszki do alkoholu – jak wybrać i który kształt do czego służy – film wideo
Obejrzyj bezpośrednio na na moim kanale na YouTube
Zapraszam Was dziś do przeglądu kieliszków do alkoholu. Zobaczcie w czym serwuje się wódkę, nalewki, aperitif, wino, szampana, absynt, grappę oraz niektóre drinki.
Kieliszki do wódki
Najmniejsze spośród wszystkich, kieliszki do wódki oraz innych alkoholi, które można pić w postaci tzw. shotów czyli szybkich, jednorazowych łyków całej zawartości naraz, produkowane w różnych kształtach, o pojemności do 50 ml, chociaż spotyka się jeszcze kieliszki 100 ml, do picia tzw. setki, czyli 100 ml czystej wódki. Najczęściej spotykane w barach oraz w domach kieliszki przypominają miniaturki szklanek i można je łatwo zmrozić w zamrażalniku. W restauracjach oraz wszędzie tam, gdzie chcemy zaserwować czysty alkohol w nieco bardziej elegancki i subtelny sposób, lepiej wykorzystać kieliszki na nóżce.
Kieliszki do grappy
Są to kieliszki o charakterystycznym kształcie: mają pękate, zaokrąglone dno i górny brzeg o węższej średnicy, dzięki czemu cały aromat grappy nie uwalnia się tak szybko jak w przypadku wlania jej do zwykłego kieliszka. Dostępne są w pojemnościach ok. 70-90 ml.
Kieliszki do absyntu
Trójkątne, z grubego szkła, kryształowe, w starodawnym stylu, kieliszki do absyntu służą do jego przygotowania według jednego z trzech znanych sposobów, zwanych rutuałami: ognia, wody i powietrza. Do kompletu potrzebna jest specjalna, ażurowa, dekoracyjna łyżeczka. Dostępne są w pojemności ok. 100-300 ml.
Kieliszki do brandy
Charakterystyczne, beczułkowate kieliszki z niezbyt grubego szkła, na krótkiej nóżce. Brandy i koniak zyskują na smaku i aromacie, kiedy dno kieliszka podgrzewa się, trzymając je na wewnętrznej części dłoni. Dostępne są w pojemnościach ok. 200-400 ml.
Kieliszki do szampana i wina musującego
Wysokie, wąskie kieliszki na nóżce, o pojemności ok. 150-200 ml. Ich kształt zapobiega zbyt szybkiemu wygazowaniu trunku, którym są napełnione.
Kieliszki do aperitifu
Ich kształt przypomina kształt eleganckich, restauracyjnych kieliszków do wódki. Są jednak większe, na wyższej nóżce i serwuje się w nich aperitif: alkohol spożywany przed posiłkiem, w celu zaostrzenia apetytu i pobudzenia kubków smakowych. W zależności od danego kraju aperitify są różne: np. w Grecji jest to ouzo, w Polsce natomiast do aperitifów można zaliczyć niektóre nalewki. Kieliszki do aperitifu mają pojemność ok. 100 ml.
Kieliszki do wina
W innych kieliszkach serwuje się wina białe, a w innych czerwone. Kieliszki do białego wina są nieco mniejsze, o pojemności ok. 100-200 ml, z kolei do kieliszka do wina czerwonego zmieści się ok. 250-500 ml rubinowego trunku.
Kieliszki do wody
Choć wielbiciele win twierdzą, że rozcieńczanie ich wodą to profanacja, wino można z nią mieszać, zwłaszcza jeśli jest dość mocne pod względem zawartości alkoholu lub charakteryzuje je intensywny smak. Wodę podaje się w kieliszku większym niż ten do wina, w pojemności ok. 300-500 ml.
Kieliszki do margarity
Charakterystyczny kształt kieliszków, które przeznaczone są tylko do jednego koktajlu: margarity, którą można przyrządzić na wiele sposobów. Brzeg kieliszka zwilża się sokiem, np. z limonki lub smaruje miodem, a następnie zanurza w soli lub cukrze i dopiero wtedy wlewa margaritę do środka, na kruszony lód.
Kieliszki koktajlowe
Trójkątne kieliszki na nóżce, o pojemności ok. 150-400 ml, do niektórych koktajli oraz np. do vermutów.
Poradnik powstał we współpracy z Makro Cash and Carry Polska, właścicielem marki Horeca Select.