fbpx
Czytasz właśnie
Piwo zimową porą – konkurs z marką Książęce

Piwo zimową porą – konkurs z marką Książęce

Konkurs - Książęce i PozytywnaKuchnia.pl
Jeszcze nikt nie ocenił. Może Ty zaczniesz? Na końcu wpisu możesz przyznać gwiazdki.

Kiedy za oknem beztrosko wieje huragan i nawet miłośnicy zimowych sportów takich jak narty, snowboard i łyżwy, nie wspominając o całorocznych biegaczach, są skazani na siedzenie w domu, po pracy, mając trochę wolnego czasu, proponuję rozgrzewkę ciała lub ducha przy kuflu pysznego piwa. Na pewno znacie smak grzańca – czy to bez dodatków, bazujący po prostu na podgrzanym piwie, czy to z dodatkiem cukru albo syropu owocowego, cynamonu, goździków, a może nawet kogla-mogla? Kultura picia piwa w Polsce zmienia się, ewoluuje. Coraz częściej sięgamy po nowe smaki tego trunku, a pić piwo można w równie elegancki sposób co dobre wina – łączyć z różnymi pysznymi potrawami, jako napój towarzyszący przekąskom, obiadowi lub kolacji oraz jako składnik dania, o czym, razem z marką Książęce, opowiadaliśmy Wam przy okazji prezentacji przepisów na golonkę, kurczaka na piwie i ciasto czekoladowe z piwem. Pokazaliśmy jak Książęce Złote Pszeniczne, Książęce Czerwony Lager oraz Książęce Ciemne Łagodne idealnie współgrają z pozostałymi składnikami tych potraw, łącząc się z nimi na zasadzie dopełnienia lub kontrastu.

Dziś zapraszam Was do udziału w konkursie, gdzie do wygrania jest fantastyczna nagroda – marzenie wielu pań i panów domu uwielbiających gotować: jeden robot KitchenAid Artisan dla Zwycięzcy oraz, oczywiście, zestawy piw i szklanek marki Książęce – fundatora wszystkich nagród w tej zabawie – jako nagrody dodatkowe dla trzech osób.

Startujemy jutro od samego rana, czyli 7 grudnia 2013 roku. Czas na nadesłanie zgłoszeń macie do 27 grudnia 2013 roku, do godziny 23:59 czyli możecie, przy okazji, wykorzystać potrawy i słodkości, które przygotowujecie na Boże Narodzenie. A co trzeba zrobić, żeby wygrać?

  1. W komentarzach do tego wpisu zaproponujcie przepis na potrawę dopasowaną do jednego z piw marki Książęce z wykorzystaniem wybranego piwa jako składnika potrawy (wybierzcie dowolny wariant i napiszcie o który chodzi). Piwo powinno być wykorzystane jako składnik i trunek towarzyszący posiłkowi (np. mięso pieczone w sosie piwnym i do tego piwo jako trunek do picia). Warto też napisać uzasadnienie dlaczego akurat ten, a nie inny smak piwa wybieracie :).
  2. Do komentarza, za pomocą opcji „Dodaj zdjęcie” dołączcie fotografię (uwaga na rozmiar zdjęcia i nazewnictwo – wszystko jest w instrukcji na dole wpisu 🙂 ). Musi znaleźć się na niej potrawa oraz butelka piwa Książęce, które proponujecie.

Wyniki konkursu ogłoszę w osobnym wpisie, 13 stycznia 2014 roku. Jedna osoba może przesłać dowolną ilość zgłoszeń.

Przypominam, że w konkursie mogą brać udział wyłącznie osoby pełnoletnie.

Zobacz też
Pączki dietetyczne

Udział w konkursie oznacza akceptację Regulaminu. Informacje o świadomym spożyciu alkoholu: abcalkoholu.pl

Trzymam kciuki za udane eksperymenty kulinarne i czekam na Wasze zgłoszenia!

Podoba Ci się? Oceń lub zostaw komentarz 🙂

114 komentarzy
  • Witam Pani Doroto!
    Pięknie Pani dziękuję za wyrozumiałość i wprowadzone zmiany. Jestem dozgonnie wdzięczny. Pozostaje tylko czekać na werdykt szanownego jury! A tymczasem udam się na kielicha, ale burgundowego kielicha:D

    Moje uszanowanie Pani Doroto!
    Z pozdrowieniami Robert Holz

  • Potrawa godna szlachcica! Biała kiełbasa duszona w trzech piwnych słodach z dodatkiem czerwonej cebuli, suszonych grzybów i karmelizowanych orzechów, podawana z misami z bułek.

    składniki:
    -6 białych bdb jakości kiełbas parzonych
    -4 czerwone cebule
    -2 ząbki czosnku
    -garść suszonych grzybów
    -łyżka masła
    -0,3 l piwa Książęce Burgundowe Trzy Słody
    -kilka ziaren jałowca
    -2 liście laurowe
    -sól, pieprz
    -100 g orzechów włoskich
    -150 g cukru
    -5,6 łyżek wody
    -2 lekko czerstwe bułki

    Grzyby zalewamy gorącą przegotowaną wodą, przykrywamy i odstawiamy.
    Na głębokiej patelni należy rozgrzać masło. Cebulę kroimy w talary a czosnek należy drobno posiekać. Cebulę wraz z czosnkiem wrzucamy na rozgrzane masło. Jak wszystko nam się zeszkli i zbrązowieje to pomiędzy układamy kiełbasy. Talary cebuli rozkładamy po wierzchu kiełbas oraz dodajemy liście laurowe, doprawiamy cebulowy farsz solą i pieprzem. Kiełbasy trzymamy na ogniu z obu str, nie za długo, tak przez chwilę – do momentu ich przyrumienienia. Następnie dodajemy rozgniecione w moździerzu ziarna jałowca i wlewamy piwo tak aby do połowy przykryło kiełbasy. Grzyby odcedzamy, dodajemy do reszty składników na patelni. Zmniejszamy ogień, przykrywamy patelnię i dusimy tak długo aż piwo zredukuje się i powstanie gęsty, aromatyczny, słodki od cebuli, gorzki od chmielu i pachnący jałowcem oraz grzybami sos.

    W międzyczasie karmelizujemy orzechy, lecz zanim zanurzymy je w przygotowywanej miodowej glazurze, dobrze jest te orzechy chwilę podprażyć na suchej patelni. Kiedy mamy uprażone orzechy możemy zabrać się do dalszej części przepisu.

    Na małym ogniu ustawiamy rondel, wsypujemy do niego cukier oraz wlewamy wodę. Czekamy aż cukier nam się rozpuści. Następnie ogień zwiększamy a cały płyn doprowadzamy do wrzenia. Płyn ma się gotować, nie mieszamy go, ma on nabrać głębokiego koloru bursztynu. Kiedy płyn jest już bursztynowy natychmiast zanurzamy w nim uprażone orzechy obracając je tak, aby były całe pokryte syropem. Tak przygotowane orzechy wykładamy na papierze do pieczenia i studzimy.

    Jak serwujemy potrawę?
    Na srebrnej paterze (na niej najlepiej prezentują się potrawy szlacheckie) kładziemy bułki z których wydrążamy środek tworząc miski. Wokół misek rozkładamy kiełbasy przełożone farszem z cebuli, kładziemy karmelizowane orzechy. Do misek przekładamy cały farsz z cebuli i zalewamy obficie sosem, wierzch posypujemy karmelizowanymi orzechami. Potrawę możemy udekorować natką pietruszki – witamina C nam nie zaszkodzi. Potrawę podajemy na gorąco wraz z kielichem piwa Książecego Burgundowego Trzy Słody – OBOWIĄZKOWO!

    Taka potrawa idealna jest na zimową porę. Polska szlachta zawsze wiedziała co dobre a ja idąc jej śladami, próbuję co rusz nowych smaków dzieląc się nimi chociażby właśnie tutaj z Wami.
    A skąd pomysł na taką potrawę i to z dodatkiem piwa i to akurat piwa Książęce Burgundowe Trzy Słody? Kiełbasa od dawien dawna gościła na polskich stołach, był to jeden z polskich przysmaków. Kiełbasą rozpoczynano śniadania oraz obiady, częstowano nią gości. Za czasów saskich kuchnia polska stawała się bardziej obfita w smaki, bardziej wykwintna, wyszukana. Mówiło się że dobry szlachecki kucharz powinien umieć przygotować kiełbasę na 12 sposobów! Mamy 2013 rok a kiełbasa nadal przoduje na naszych stołach. Chcąc pójść śladami historii, naszej polskiej kuchni i szlachty, zdecydowałem się na przygotowanie właśnie kiełbasy według własnego pomysłu. Dodatek piwa Książęce Burgundowe Trzy Słody wspaniale podkreśla smak duszonej kiełbasy, wydobywa z niej to co najlepsze łącząc się wraz z pozostałymi składnikami w jedną spójną i niesamowicie smaczną całość! Dzięki kompozycji 3 rodzajów słodu: jasnego, karmelowego ciemnego i karmelowego aromatycznego z dodatkiem owoców dzikiej róży, potrawa zyskuje na wspaniałym nie zatracającym się aromacie. Nuta karmelu idealnie komponuje się z dodatkiem czerwonej cebuli oraz karmelizowanych orzechów a nuta świeżo pieczonego chleba z dodatkiem dzikiej róży jest idealnym spójnikiem dla przygotowanych przeze mnie misek z bułek. Można by rzec – to piwo jest tak idealne jak przyrządzona przeze mnie kiełbasa;) Za czasów saskich nalewano po kiełbasie piwo mawiając: „po kiełbasie napijwa się!” – tak więc kielich piwa obok kiełbasy być musi i jest:)

    Z całym szacunkiem pozdrawiam R.H
    [img]http://pozytywnakuchnia.pl/files/2013/12/3 slody Robert H-2.jpg[/img]

    • potrawa p. Roberta Holza zasługuję moim zdaniem na uznanie-dlaczego ?
      bo jest:
      prosta,szybka w wykonaniu,pięknie i smakowicie podana-mówiąc szczerze ślinka cieknie na sam widok i zapewne tak samo smakuje.
      Gratuluję pomysłu!

  • Cześć wszystkim ! 🙂
    Po świątecznym obżarstwie zapragnąłem zjeść coś prostego i niewyszukanego. Wybór padł na włoską focaccie. Ten wyśmienity chlebek idealnie komponuje się jako przekąska do piwa i jako pierwszy znika ze stołu podczas prywatki 🙂

    SKŁADNIKI: (ja daję zawsze na oko więc proszę potraktować gramaturę z „małym” marginesem w obie strony 😉

    ok.500 g. mąki pszennej typ 550
    łyżka soli
    łyżka cukru
    4 łyżki oliwy z oliwek
    1/3 kostki drożdży…
    …i najważniejsze …
    ok.400ml. piwa Książęce Złote Pszeniczne 🙂

    DODATKI:
    czarna sól
    oliwki zielone
    oliwa ostra

    PRZYGOTOWANIE:
    Wymieszaj drożdże w piwie, dodaj resztę składników, mieszaj wpierw w plastikowej misce a następnie na blacie posypanym mąką. Wyrób ciasto w taki sposób by miało kształt kulki. Kiedy ciasto ma odpowiednią konsystencję odstaw w misce w ciepłe miejsce na około 0,5 h. przykrywając ściereczką. Następnie wyjmij ciasto, rozwałkuj, wciśnij oliwki na wierzch oraz wstaw do foremki (moja ma 35cm) i odstaw znów na około 1h. w ciepłe miejsce przykrywając ściereczką. Po tym czasie wstaw do nagrzanego piekarnika na około 20 minut przy 180 stopniach. Kontroluj poziom upieczenia co pewien czas ponieważ w różnych piekarnikach czas może ulec wydłużeniu/ skróceniu.

    SMACZNEGO !! 🙂
    [img]http://pozytywnakuchnia.pl/files/2013/12/arkadiusz_kozdras.jpg[/img]

  • SCHAB W PIWNEJ MARYNACIE

    Jeśli chcesz przygotować pyszne mięso to do marynaty wykorzystaj piwo! Piwo Książęce ciemne łagodne wyjątkowo dobrze komponuje się z wieprzowiną.

    Składniki

    – 5-6 cienkich plastrów schabu bez kości lub karczku;
    – kilka łyżek oleju.

    Marynata

    – 1 szklanka piwa (Książęce ciemne łagodne);
    – 3 kulki ziela angielskiego;
    – 1-2 liście laurowe;
    – łyżka ketchupu;
    – 1 łyżka musztardy z dużą ilością miodu;
    – 1 łyżeczka soli;
    – 1 łyżeczka majeranku;
    – pieprz.

    Dodatkowo

    – kilka małych pieczarek;
    – olej.

    Przygotowanie

    Wszystkie składniki marynaty połącz i dokładnie wymieszaj. Mięso wymyj, oczyść i delikatnie rozbij, a następnie włóż do przygotowanej marynaty i zostaw najlepiej na całą noc w lodówce.
    Mięso wyjmij z marynaty i usmaż na oleju, tak, aby było miękkie.
    Pieczarki umyj, oczyść i również usmaż na niewielkiej ilości oleju. Usmażone posól.
    [img]http://pozytywnakuchnia.pl/files/2013/12/schab.jpg[/img]

  • FILETY Z KURCZAKA W CIEŚCIE PIWNYM

    Do przygotowania tego ciasta doskonale nadaje się piwo Książęce złote pszeniczne. Ciasto przygotowane na piwie jest idealne do smażenia drobiu, jak i ryb, a także np. pieczarek czy brokułów. Piwo nadaje wyjątkowego smaku i delikatności. To iście Książęce kawałki kurczaka. Polecam.

    Składniki

    – 2 piersi z kurczaka;
    – 3/4 szklanki piwa (Książęce złote pszeniczne);
    – 3/4 szklanki mąki;
    – 1 jajko;
    – sól;
    – pieprz;
    – słodka papryka;
    – olej.

    Dodatkowo

    – kilka małych pieczarek.

    Przygotowanie

    Piersi z kurczaka umyj i dokładnie oczyść. Pokrój na kawałki. W misce przygotuj ciasto: wlej piwo, dodaj mąkę, jajko oraz sól, pieprz i paprykę do smaku. Dokładnie wymieszaj. Mięso obtaczaj w cieście i smaż na rozgrzanym oleju.
    Pieczarki umyj, oczyść i smaż w ten sam sposób co mięso.

    Tak przygotowane mięso jak i pieczarki idealnie nadają się na obiad, jak i na przystawkę. Goście zawsze są zachwyceni.
    [img]http://pozytywnakuchnia.pl/files/2013/12/filet.jpg[/img]

  • Książęca Uczta

    Po całym dniu jedno danie nie zawsze jest wystarczające, dlatego korzystając z tego iż Książęce dostępne jest przez cały rok w trzech wersjach smakowych: Ciemne Łagodne, Czerwony Lager i Złote Pszeniczne można stworzyć trzyczęściowe danie zawierające każde z tych piw i do tego nie musieć stawać przed ciężkim wyborem, które z nich wybrać, ale można wypić każde! Ostrzegam, testowane było na pomysłodawcy i wzbudziło jego zachwyt, tak więc zróbcie to w swoim domu. Bo co najważniejsze przepisy są łatwe, szybkie i przyjemne. Zapraszam na Książęcą Ucztę!

    Zupa serowa z piwem Książęce Złote Pszeniczne, bitki w piwie Książęce Czerwony Lager z jabłkami i jabłka w piwie Książęce Ciemne Łagodne to nierozłączne elementy udanej uczty w połączeniu ze starannie dobranymi przeze mnie piwami dostarczą niezapomnianych wrażeń smakowych, bo jest tu odpowiednio wpasowana słodycz i pikanteria, a wszystko to z delikatną piwną goryczką w tle. Wybór potraw, piw i kolejności ich dopasowania nie jest przypadkowy, następuje tu wybór od najjaśniejszego i najlżejszego w odbiorze moim zdaniem piwa.

    Na początku jak na prawdziwą ucztę przystało zupa serowa z piwem Książęce Złote Pszeniczne.
    Potrzebne będą następujące składniki: 4 serki topione massdamer lub emmentaler (100 g), ok 0,5 l bulionu i 0,5 l piwa Książęce Złote Pszeniczne, por, ząbek czosnku, sól, pieprz, gałka muszkatołowa, ziele angielskie i liść laurowy trochę oleju, chleb na grzanki, zioła prowansalskie.
    Sposób przyrządzenia: Bulion zagotować z piwem, zielem angielskim i liściem laurowym. Serki rozdrobnić w miseczce i zalać kilkoma łyżkami gorącego bulionu, mieszać aż serki się rozpuszczą. Rozpuszczone serki wlać do pozostałej części mieszanki bulionu i piwa, dodać pokrojoną białą część pora, zmiażdżony ząbek czosnku, doprawić solą, pieprzem i szczyptą gałki muszkatołowej, pogotować z 10/15 minut. Na koniec można dodać trochę świeżej pietruszki. W międzyczasie możemy przygotować grzanki. Na patelni należy rozgrzać trochę oleju/oliwy i podsmażyć pokrojony w kostkę chleb na złocisto. Pod koniec odrobinę posolić i posypać ziołami prowansalskimi. Otrzymujemy lekką, kremową i słonawą zupę z delikatną goryczką, która uwolniła się w wyniku dodania piwa, bardzo przyjemny efekt daje wypicie do tego jasnego piwa Książęce Złote Pszeniczne, które uwydatnia jej smak dzięki słodowym i lekko bananowym nutom, które komponują się z smakiem ciałem zupy.

    Danie mięsne to kluczowy element uczty, więc powinno być najbardziej wyjątkowe, takie są Bitki w piwie Książęce Czerwony Lager z jabłkami.
    Potrzebne Składniki: 4 plasterki schabu, 0,5l piwa Książęce Czerwony Lager, sól, pieprz, 2 łyżki mąki, 2 łyżeczki koncentratu pomidorowego, 3 krople tabasco, zioła prowansalskie, 1 jabłko, tymianek, olej lub oliwa do smażenia.
    Sposób przyrządzenia: schab roztłuc na cienkie kawałki, posolić i popieprzyć, obtoczyć w mace. Obsmażyć na złocisto. Wlać piwo, zeskrobując z dna patelni mąkę (sos będzie gęstszy), dodać koncentrat, do smaku sol i pieprz, 3 krople tabasco, szczyptę ziół prowansalskich i dusić przez około 20/30 minut. Zredukować sos. Na osobnej patelni podgrzać olej i dodać pokrojone w kostkę jabłko, podsmażyć chwilę mieszając, dodać tymianek. Można dodać odrobinę soli i pieprzu. Mięso podawać z jabłkami. Opcjonalnie jabłka można zastąpić pieczonymi ziemniaczkami. To właśnie Czerwony Lager jest moim zdaniem najbardziej pasującym do mięsa piwem z oferty marki Książęce, jego słodowość i chlebowe nuty w procesie duszenia z przyprawami i sosem tabasco tworzą pikantno-kwaskowy sos do mięsa z akcentem na pierwszy smak. Przyjemna nutka pikanterii jest złagodzona i osłodzona dzięki dodaniu jako napoju piwa Książęce Czerwony Lager i podsmażonym jabłkom.

    Na zakończenie uczty deser czyli jabłka w piwie Książęce Ciemne Łagodne.
    Składniki: 2 jabłka, 0,5 l piwa Książęce Ciemne Łagodne, 100 ml wiśniówki, cynamon, cukier, goździki mielone.
    Sposób przygotowania: z jabłek wydrążyć gniazda nasienne, do środka wsypać mieszankę cukru, cynamonu i goździków. Jabłka zawinięte w folię podpiec około 15 minut w piekarniku (180 stopni). Zagotować piwo z wiśniówką oraz odrobiną cynamonu i goździkami. Włożyć podpieczone jabłka i gotować około 15 minut. Jabłka najlepiej smakują podawane z lodami waniliowymi lub o smaku piernika, których u mnie niestety tym razem zabrakło. Gotowane jabłko dzięki dodaniu piwa i przypraw otrzymuje przyprawowy aromat z akcentem na karmel i słodki głęboki posmak. Niewątpliwym atutem tego deseru jest fakt, iż w garnku pozostaje sporo mieszanki piwa z wiśniówką oraz przyprawami, wystarczy dodać troszkę pomarańczy i otrzymamy pyszne grzane piwo!
    Karmelowe w smaku Książęce Ciemne Łagodne uwydatnia karmelową słodycz i oferując łagodny smak kończy ucztę.
    Smacznego!
    [img]http://pozytywnakuchnia.pl/files/2013/12/ksiazecauczta-1.JPG[/img]

  • Przy wyborze piwa kierowałam się tym, że na pewno zostanie ono wykorzystane do deseru, wiec powinno być łagodne, no i łagodne było Książęce ciemne 😉 Po pierwszym łyku od razu było wiadomo: czekolada! Ale tylko ta prawdziwa, gorzka. I to właśnie ona króluje w przygotowanym deserze, a dodatek piwa doskonale podkreśla i jeszcze bardziej uwydatnia jej smak. Ale co do tego? Piwo ma bogaty bukiet aromatów: od miodowo-biszkoptowego po czekoladowy i karmelowo-kawowy, ale także ma „coś” z wiśni 🙂 A co innego tak doskonale komponuje się z czekoladą jak nie wiśnie? No właśnie nic! Więc padło na to połączenie smakowe: czekolada, wiśnie i ciemne piwo 🙂 I okazało się to być całkiem dobrym połączeniem, a raczej bardzo dobrym, wręcz wyśmienitym! Zrobiłam babeczki, a raczej babki i małe bomby kaloryczne! Świąteczne, ale w nie do końca świątecznym wydaniu – mocno czekoladowe na ciemnym piwnym spodzie z lekkim kremem wiśniowym, oblane gorzką czekoladą, a na wierzchu jako zwieńczenie wisienka 😀 Jest moc! Ciasto jest aromatyczne, miękkie i wilgotne, a co najważniejsze nie zamulające! Krem wiśniowy jest orzeźwiający i doskonale pasuje do czekoladowo-piwnego spodu 😉 Gorąco polecam! A do tego szklaneczka Książęcego Ciemne łagodne to już w ogóle dopełnienie i tak już idealnej całości, po prostu poezja smaków i niebo w gębie 😉

    Czekoladowe babeczki (na ciemnym piwie) z kremem wiśniowym

    Składniki (24 babeczki):
    400 g mąki pszennej
    75 g kakao
    3 łyżeczki proszku do pieczenia
    2 jajka
    150 g jogurtu naturalnego
    200 ml oleju
    200 ml piwa Książęce ciemne łagodne
    200 g jasnego brązowego cukru
    50 g domowego cukru waniliowego
    100 g gorzkiej czekolady

    Mąkę przesiać do dużej miski, dodać kakao i proszek do pieczenia, wymieszać. Żółtka utrzeć z cukrem i cukrem waniliowym, a z białek ubić pianę. Olej rzepakowy, jogurt naturalny roztrzepać widelcem w osobnej misce, dodać piwo i wymieszać. Czekoladę posiekać w kawałki. Do miski z mąką dodać żółtka z cukrem, następnie olej z jogurtem i piwem, wymieszać. Dodać posiekaną czekoladę, a na końcu delikatnie wtłoczyć do ciasta pianę z białek.

    Formę do muffinów wyłożyć papilotkami i napełniać je do ok. 3/4 wysokości. Babeczki piec w piekarniku nagranym do 180C przez około 20 – 25 minut, do tzw. „suchego patyczka”. Ostudzić.

    Krem wiśniowy:
    300 g serka mascarpone
    180 g dżemu wiśniowego
    2 łyżki oleju rzepakowego
    10 g żelatyny rozpuszczone w 30 ml gorącej wody

    Żelatynę rozpuścić we wrzątku, uważając by nie powstały grudki. W malakserze na wolnych, pulsacyjnych obrotach połączyć serek mascarpone z dżemem wiśniowym i olejem rzepakowym, na końcu dodać żelatynę i jeszcze raz zmiksować. Całość schłodzić w lodówce przez 30 – 40 minut, aby krem trochę zgęstniał.

    Polewa czekoladowa:
    100 g gorzkiej czekolady
    2 łyżki oleju

    Czekoladę wraz z olejem rozpuścić w kąpieli wodnej, otrzymamy w ten sposób polewę czekoladową na wierzch każdej z babeczek.

    Dodatkowo:
    200 g dżemu wiśniowego
    wiśnie do dekoracji

    W każdej z babeczek wydrążyć dziurkę, do środka nałożyć 1-2 łyżeczki dżemu wiśniowego. Na każdą babeczkę nałożyć po łyżce kremu wiśniowego, wygładzić nożem lub szpatułką cukierniczą. W stawić do lodówki na 30 minut, żeby krem całkowicie stężał. Po tym czasie wyjąć babeczki i polać je polewą czekoladową. Wierzch udekorować wisienką.

    Smacznego
    [img]http://pozytywnakuchnia.pl/files/2013/12/mix.jpg[/img]

  • PIWNO-BANANOWE
    CUDO CHLEBKOWE
    Z CZEKOLADĄ 😉

    SKŁADNIKI:

    2 szklanki mąki tortowej (+/- 0,5 szklanki – jeśli ciasto wyjdzie za rzadkie)
    125 g masła lub oleju
    0,5 szklanki piwa Książęcego ciemnego
    2-3 dojrzałe banany
    100-150 g czekolady (deserowej lub gorzkiej, według uznania)
    1 łyżka soku z cytryny
    1 łyżeczka proszku do pieczenia
    0,5 łyżeczki sody oczyszczonej
    szczypta soli
    0,5 szklanki cukru pudru
    3 jajka
    kilka kropli ulubionego aromatu

    masło do wysmarowania formy
    bułka tarta/mąka

    PRZYGOTOWANIE:

    Mąkę, proszek do pieczenia, sodę i sól mieszamy w misce.
    Czekoladę siekamy na drobne kawałki i odstawiamy w chłodne miejsce, by się nie pozlepiała w bryłki (można oprószyć ją mąką, podobno daje to lepszy efekt, choć ja nie zauważyłam większej różnicy).

    Banany kroimy równie drobno i skrapiamy sokiem z cytryny, żeby nie ściemniały.

    Masło/olej miksujemy z cukrem pudrem na jednolitą masę, dodajemy po jednym jajku, a później „doprawiamy” piwem i ulubionym aromatem (u mnie, z braku laku, arakowy). Do tej masy stopniowo dosypujemy mąkę, cały czas miksując. Jeśli 2 szklanki nie wystarczą, dosypujemy więcej, aż osiągnie konsystencję gęstej śmietany.

    Na końcu w misce z masą lądują banany i czekolada. Mieszamy, wiadomo. 😉

    Masę wylewamy do formy natłuszczonej lekko masłem i oprószonej mąką albo bułką tartą. Pieczemy je w temperaturze 180 stopni Celsjusza przez mniej więcej 50 minut (do suchego patyczka).

    Chlebek bananowy najlepiej smakuje schłodzony, w towarzystwie dobrego piwka Książęcego i ciekawej książki. Albo w doborowym towarzystwie w pracy. 😉 Pozwala też wykorzystać nadmiar bananów – np. ze świątecznego stołu. 🙂 Przecież żal, żeby się zmarnowały…

    Polecam!
    [img]http://pozytywnakuchnia.pl/files/2013/12/Piwny-chlebek-bananowy.jpg[/img]

  • Składniki:
    – 1 kaczka,
    – pół kilograma wątróbek drobiowych,
    – puszka piwa Książęce Ciemne Łagodne,
    – 3 cebule,
    – olej roślinny,
    – seler naciowy – 200 g,
    – sól, zioła prowansalskie, pieprz, bazylia (wedle uznania i smaku),
    – 2 łyżki miodu.
    Przygotowanie: Wątróbkę kroimy na mniejsze kawałki, wlewamy do niej 1/2 piwa Książęce i odstawiamy do lodówki na 12 godzin. Kaczkę należy wyluzować, umyć i osuszyć. Nacieramy drób solą, bazylią i pieprzem. Do wątróbek z piwem dodajemy 2 cebule pokrojone w paski, trochę oleju i podsmażamy na patelni.
    Przygotowany farsz wkładamy do kaczki i spinamy ją wykałaczkami. Piekarnik rozgrzewamy do 250C. Kaczkę pieczemy pod przykryciem. Kiedy zostanie pół godziny do końca pieczenia, odsłaniamy mięso żeby się ładnie zarumieniło. Kaczkę piecze się tyle, ile waży, czyli 1,5 kg pieczemy ok. 1,5 godziny.  Podczas pieczenia drobiu polewamy go co pół godziny „sosem” przygotowanym z 1/4 puszki piwa Książęce i 2 łyżek miodu. Seler kroimy w poprzek i tniemy w plasterki. Dodajemy 1/4 piwa Książęce, pieprz, sól, zioła prowansalskie i smażymy na patelni. Smacznego. 🙂
    [img]http://pozytywnakuchnia.pl/files/2013/12/nbyn.jpg[/img]

  • Pozytywna kuchnia to dla mnie przede wszystkim radość z odkrywania nowych smaków. Optymizm i przekonanie, że wszystko się uda, może sprawić, że nawet zwykły bekon zamieni się w potrawę godną Księcia. Taki też jest rodowód dania, które chcę zaprezentować – bekonowej marmolady.

    Legenda głosi, że pewien amerykański kucharz przygotowując posiłek dla gości zapomniał o bekonie włożonym do piekarnika. Gdy go wyjął, bekon był tak przypieczony, że mógł pozbawić zębów niejednego śmiałka. Ponieważ głodni goście czekali, kucharz postanowił uratować sytuację – pokroił chrupiący boczek na drobne kawałki, a potem połączył z cebulą i octem balsamicznym. I tak powstała bekonowa marmolada !

    Składniki:

    – 400 g boczku do gotowania,
    – 1 średnia cebula,
    – 4 ząbki czosnku,
    – 300 ml piwa Tyskie Książęce Ciemne Łagodne,
    – 75 ml octu jabłkowego z naturalnej fermentacji,
    – 130 ml octu balsamicznego (najlepiej włoski z Modeny),
    – 150 g brązowego cukru,
    – 2 kostki gorzkiej czekolady (90%),
    – 1,5 łyżeczki chilli w proszku.

    Wykonanie:

    1. Pokroić boczek w grube plastry i odkroić skórę z boków. Tak przygotowane plastry boczku gotować ok. 2 godziny w wodzie. Podczas gotowania na wierzchu zbierze się tłuszcz, który trzeba zebrać, ponieważ przyda się później.
    2. Gdy boczek się ugotuje, odcedzić go z wody, poczekać aż ostygnie, a następnie pokroić w paski o szerokości ok. 5 mm. Jednocześnie przygotować warzywa – posiekać drobno cebulę oraz osobno czosnek.
    3. Na patelni (lub w garnku o grubym dnie), rozgrzać 2 łyżki tłuszczu wytopionego z boczku podczas gotowania. Przesmażyć na nim posiekaną cebulę przez ok. 4 minuty, a następnie dodać posiekany czosnek i smażyć razem wszystko przez ok. 1 minutę.
    4. Następnie do cebuli i czosnku dodać: piwo Tyskie Książęce Ciemne Łagodne, ocet balsamiczny, ocet jabłkowy i chilli. Pomieszać dokładnie, żeby warzywa nie przywarły do dna. Gdy płyn zacznie się gotować, dodać cukier brązowy, pokruszone kostki gorzkiej czekolady i przygotowany wcześniej boczek.
    5. Na małym ogniu redukować sos (ok. 2 godziny) aż do powstania skarmelizowanej marmolady.

    Gotowa potrawa to prawdziwy rarytas dla podniebienia, który zaskoczy bogactwem doznań niejednego smakosza. Początkowo daje o sobie znać kwaskowy posmak octu, by następnie uderzyć w cukrowe tony z wyczuwalnym w tle bekonem. W tej orkiestrze smaków pierwsze skrzypce gra piwo Tyskie Książęce Ciemne Łagodnie w idealny sposób dopełniając słodycz delikatną nutą palonego i karmelowego słodu. Kompozycję wieńczy ostry akcent chilli, który przydaje całej potrawie prawdziwego pazura.

    Bekonowa marmolada podana na chlebie w połączeniu ze szklaneczką piwa Tyskie Książęce Ciemne Łagodnie, stanowi nietuzinkową przekąskę na wieczorne spotkanie z przyjaciółmi lub rodziną…
    [img]http://pozytywnakuchnia.pl/files/2013/12/marmolada_bekonowa.jpg[/img]

  • Część,
    Wspólnie przedstawiamy roladki wieprzowe w Książecym Burgundowym. Polecamy podać je z domowymi frytkami i koniecznie wypróbować sosu sałatkowego na bazie piwa. Na zdrowie i smacznego, Magda i Alicja

    [img]http://pozytywnakuchnia.pl/files/2013/12/DSC_0037-vert.jpg[/img]
    Roladki wieprzowe w Książęcym Burgundowym
    Składniki:
    400g schabu wieprzowego
    10 plasterków szynki parmeńskiej
    10 suszonych śliwek
    500ml Książęce Burgundowe
    2 łyżki klarowanego masła
    2 łyżki mąki
    Sól, pieprz, czosnek
    Schab kroimy na 5 plastrów, rozbijamy przyprawiamy solą i pieprzem. Na blacie kładziemy 2 plasterki szynki parmeńskiej, następnie rozbity kawałek mięsa, 2 suszone śliwki, całość zwijamy w roladkę, dla pewności spinamy przy pomocy wykałaczki. Smażymy na głębokiej patelni, na klarowanym maśle, z obu stron, następnie dodajemy ok.300 ml piwa, dusimy aż piwo odparuje, gdyby sos okazał się zbyt rzadki możemy go zagęścić mąką.

    Sałatka z sosem vinaigrette

    Składniki:
    Miks sałat: rukola, roszponka, sałata lodowa
    Oliwki
    Ser typu złoty lazur
    Orzechy włoskie
    Vinaigrette:
    50ml Książęce Burgundowe
    2 łyżki musztardy
    1 cebula dymka
    6 łyżek oliwy z oliwek
    Otarta skórka z 1 pomarańczy

    Ser i oliwki kroimy, mieszamy w dużej misie z sałatą i orzechami włoskimi. Dymkę kroimy bardzo drobno, umieszczamy w małym słoiczku, dodajemy musztardę, oliwę, skórkę pomarańczy i piwo. Zakręcamy słoiczek, wstrząsamy aż wszystkie składniki się połączą, następnie polewamy sałatkę sosem.

  • KSIĄŻĘCA UCZTA

    Po całym dniu jedno danie nie zawsze jest wystarczające, dlatego korzystając z tego iż Książęce dostępne jest przez cały rok w trzech wersjach smakowych: Ciemne Łagodne, Czerwony Lager i Złote Pszeniczne można stworzyć trzyczęściowe danie zawierające każde z tych piw i do tego nie musieć stawać przed ciężkim wyborem, które z nich wybrać, ale można wypić każde! Ostrzegam, testowane było na pomysłodawcy i wzbudziło jego zachwyt, tak więc zróbcie to w swoim domu. Bo co najważniejsze przepisy są łatwe, szybkie i przyjemne. Zapraszam na Książęcą Ucztę!

    Zupa serowa z piwem Książęce Złote Pszeniczne, bitki w piwie Książęce Czerwony Lager z jabłkami i jabłka w piwie Książęce Ciemne Łagodne to nierozłączne elementy udanej uczty w połączeniu ze starannie dobranymi przeze mnie piwami dostarczą niezapomnianych wrażeń smakowych, bo jest tu odpowiednio wpasowana słodycz i pikanteria, a wszystko to z delikatną piwną goryczką w tle. Wybór potraw, piw i kolejności ich dopasowania nie jest przypadkowy, następuje tu wybór od najjaśniejszego i najlżejszego w odbiorze moim zdaniem piwa.

    Na początku jak na prawdziwą ucztę przystało zupa serowa z piwem Książęce Złote Pszeniczne.
    Potrzebne będą następujące składniki: 4 serki topione massdamer lub emmentaler (100 g), ok 0,5 l bulionu i 0,5 l piwa Książęce Złote Pszeniczne, por, ząbek czosnku, sól, pieprz, gałka muszkatołowa, ziele angielskie i liść laurowy trochę oleju, chleb na grzanki, zioła prowansalskie.
    Sposób przyrządzenia: Bulion zagotować z piwem, zielem angielskim i liściem laurowym. Serki rozdrobnić w miseczce i zalać kilkoma łyżkami gorącego bulionu, mieszać aż serki się rozpuszczą. Rozpuszczone serki wlać do pozostałej części mieszanki bulionu i piwa, dodać pokrojoną białą część pora, zmiażdżony ząbek czosnku, doprawić solą, pieprzem i szczyptą gałki muszkatołowej, pogotować z 10/15 minut. Na koniec można dodać trochę świeżej pietruszki. W międzyczasie możemy przygotować grzanki. Na patelni należy rozgrzać trochę oleju/oliwy i podsmażyć pokrojony w kostkę chleb na złocisto. Pod koniec odrobinę posolić i posypać ziołami prowansalskimi. Otrzymujemy lekką, kremową i słonawą zupę z delikatną goryczką, która uwolniła się w wyniku dodania piwa, bardzo przyjemny efekt daje wypicie do tego jasnego piwa Książęce Złote Pszeniczne, które uwydatnia jej smak dzięki słodowym i lekko bananowym nutom, które komponują się z smakiem ciałem zupy.

    Danie mięsne to kluczowy element uczty, więc powinno być najbardziej wyjątkowe, takie są Bitki w piwie Książęce Czerwony Lager z jabłkami.
    Potrzebne Składniki: 4 plasterki schabu, 0,5l piwa Książęce Czerwony Lager, sól, pieprz, 2 łyżki mąki, 2 łyżeczki koncentratu pomidorowego, 3 krople tabasco, zioła prowansalskie, 1 jabłko, tymianek, olej lub oliwa do smażenia.
    Sposób przyrządzenia: schab roztłuc na cienkie kawałki, posolić i popieprzyć, obtoczyć w mace. Obsmażyć na złocisto. Wlać piwo, zeskrobując z dna patelni mąkę (sos będzie gęstszy), dodać koncentrat, do smaku sol i pieprz, 3 krople tabasco, szczyptę ziół prowansalskich i dusić przez około 20/30 minut. Zredukować sos. Na osobnej patelni podgrzać olej i dodać pokrojone w kostkę jabłko, podsmażyć chwilę mieszając, dodać tymianek. Można dodać odrobinę soli i pieprzu. Mięso podawać z jabłkami. Opcjonalnie jabłka można zastąpić pieczonymi ziemniaczkami. To właśnie Czerwony Lager jest moim zdaniem najbardziej pasującym do mięsa piwem z oferty marki Książęce, jego słodowość i chlebowe nuty w procesie duszenia z przyprawami i sosem tabasco tworzą pikantno-kwaskowy sos do mięsa z akcentem na pierwszy smak. Przyjemna nutka pikanterii jest złagodzona i osłodzona dzięki dodaniu jako napoju piwa Książęce Czerwony Lager i podsmażonym jabłkom.

    Na zakończenie uczty deser czyli jabłka w piwie Książęce Ciemne Łagodne.
    Składniki: 2 jabłka, 0,5 l piwa Książęce Ciemne Łagodne, 100 ml wiśniówki, cynamon, cukier, goździki mielone.
    Sposób przygotowania: z jabłek wydrążyć gniazda nasienne, do środka wsypać mieszankę cukru, cynamonu i goździków. Jabłka zawinięte w folię podpiec około 15 minut w piekarniku (180 stopni). Zagotować piwo z wiśniówką oraz odrobiną cynamonu i goździkami. Włożyć podpieczone jabłka i gotować około 15 minut. Jabłka najlepiej smakują podawane z lodami waniliowymi lub o smaku piernika, których u mnie niestety tym razem zabrakło. Gotowane jabłko dzięki dodaniu piwa i przypraw otrzymuje przyprawowy aromat z akcentem na karmel i słodki głęboki posmak. Niewątpliwym atutem tego deseru jest fakt, iż w garnku pozostaje sporo mieszanki piwa z wiśniówką oraz przyprawami, wystarczy dodać troszkę pomarańczy i otrzymamy pyszne grzane piwo!
    Karmelowe w smaku Książęce Ciemne Łagodne uwydatnia karmelową słodycz i oferując łagodny smak kończy ucztę.
    Smacznego!
    [img]http://pozytywnakuchnia.pl/files/2013/12/ksiazecauczta.JPG[/img]

  • Książęce Brownie

    Chciałabym zaproponować przepyszne Brownie z mocno piwnym aromatem. Nie przesadzę mówiąc, iż piwo Książęce Ciemne Łagodne jest najistotniejszym elementem tego przepisu. Poprzez swój smak, aromat oraz kolor idealnie współgra z pozostałymi składnikami tworząc cudownie delikatne, pachnące czekoladą ciasto. Szczególnie ten gatunek piwa nadaje Brownie odpowiedniej wilgotności i miękkości. Wpływa również na wspaniały zapach i charakterystyczny aromat. Dodatkowo uwalniane z piwa podczas pieczenia pęcherzyki powietrza nadają ciastu lekkości i równocześnie wzmacniają jego mocno czekoladowy smak. Szczerze polecam 🙂

    Składniki: ( blacha ok. 20×30 cm)

    100 g gorzkiej czekolady
    160 g mąki
    100 g masła
    2 łyżki ciemnego kakao
    szczypta soli
    2 jajka
    Pół szklanki piwa Książęce Ciemne Łagodne
    łyżka miodu
    100 g ciemnego cukru
    łyżeczka rozpuszczalnej kawy

    Przybranie:

    6 kostek ciemnej czekolady
    5 łyżek serka mascarpone
    3 łyżki cukru pudru

    Przygotowanie:

    Piekarnik nagrzewamy do 170 stopni. Czekoladę, masło oraz kawę rozpuszczamy na malutkim ogniu w garnku o grubym dnie. Dodajemy pół szklanki piwa Książęcego Ciemne Łagodne oraz łyżkę miodu. Następnie mieszamy i odstawiamy do ostygnięcia. W dużej misce ubijamy jajka z cukrem na puszystą masę. W kolejnej mieszamy suche składniki czyli mąkę, kakao oraz sól.Następnie delikatnie łączymy masę piwno-czekoladową z jajkami oraz suchymi składnikami. Wszystko przelewamy do kwadratowej foremki wyłożonej uprzednio papierem do pieczenia. Pieczemy 25-30 minut w nagrzanym piekarniku. Ciasto powinno być suche na zewnątrz i delikatnie wilgotne w środku.

    Po upieczeniu wedle uznania ciasto można udekorować roztopioną czekoladą ( kostki czekolady roztapiamy w kąpieli wodnej) bądź delikatnym kremem mascarpone ( miksujemy mascarpone z cukrem pudrem).
    [img]http://pozytywnakuchnia.pl/files/2013/12/a-1.jpg[/img]

  • Wspaniały konkurs!-tak właśnie pomyślałam, gdy zobaczyłam że nagrodę główną stanowi mój wymarzony sprzęt. Tylko jak tu się zabrać za przygotowanie konkursowego dania, gdy w przedświąteczny okresie jest tyle do zrobienia…Wtedy wpadłam na pomysł! Jako początkująca gospodyni domowa (no dobra, początkującą już od kilku ładnych lat) staram się przetwarzać przekazywane mi od mamy, ciotek i babek przepisy po swojemu. W ten sposób tworzę na bazie tradycyjnych przepisów, swoje własne uwspółcześnione wersje dań. W taki właśnie sposób podeszłam do przepisu z piwem Książęcym. Korzystając z okazji, że na rodzinną wigilię miałam przyjechać z pierogami, postanowiłam lekko zmodyfikować przepis…Po próbie smaku padło na piwo Książęce Czerwony Lager.

    Wigilijne Pierogi Książęce

    Nadzienie:
    1,5 kg kapusty koszonej dobrej jakości (bez konserwantów)
    dwie szklanki suszonych grzybów leśnych
    kostka masła
    1,5 szklanki piwa Czerwony Lager
    4 cebule
    sól, pieprz, kminek, tymianek, liście laurowe, ziele angielskie.

    Ciasto na pierogi
    1 kg mąki
    gorące mleko (ok. 700 ml)
    dwie łyżki miękkiego masła

    Sposób przygotowania:
    Grzyby zalewamy wodą i zostawiamy na całą noc. Kapustę kiszoną wraz z namoczonymi grzybami zalewamy wodą i gotujemy na maleńkim ogniu ok. 1,5 godziny z dodatkiem liści laurowych i ziela angielskiego. Ugotowaną kapustę z grzybami odcedzamy, a po wystygnięciu szatkujemy drobno. Szatkujemy cebulę. Na dużej patelni rozpuszczamy masło i wrzucamy cebulę. Podsmażamy ją na złoto, dodajemy przyprawy: kminek i tymianek, dokładamy kapustę i podlewamy Czerwonym Lagerem. Smażymy na małym ogniu cały czas mieszając, aż piwo wyparuje. Jeśli płynu jest za mało, można podlać wodą z suszenia grzybów, lub dodać więcej piwa. Słód piwny powoli zaczyna się karmelizować i kapusta nabiera ciemnej, intensywnej barwy. Doprawiamy solą i pieprzem, dodajemy masło, dokładnie mieszamy i odstawiamy do ostudzenia.
    Wyrabiamy ciasto na pierogi. Do mąki dodajemy gorące mleko-tyle ile się wgniecie i łyżkę miękkiego masła. Dzięki mleku ciasto zachowa śnieżnobiałą barwę i będzie śmietankowe w smaku. Mocno wyrabiamy elastyczne ciasto i odstawiamy na ok. godzinę w szczelnym pojemniku, żeby wystygło i ,,odpoczęło”.
    Rozwałkowujemy ciasto, wycinamy okręgi i nadziewamy kapustą.
    Gotowe pierogi gotujemy we wrzącej osolonej wodzie.
    Smak mają intensywny i ciekawy. Nie było osoby, która nie spytałaby się co takiego dodałam do nadzienia. Oto moje własne wydanie pierogów z kapustą i grzybami.
    Polecam
    [img]http://pozytywnakuchnia.pl/files/2013/12/pierogi wigilijne.JPG[/img]

  • Książęce Brownie

    Chciałabym zaproponować przepyszne Brownie z mocno piwnym aromatem. Nie przesadzę mówiąc, iż piwo Książęce Ciemne Łagodne jest najistotniejszym elementem tego przepisu. Poprzez swój smak, aromat oraz kolor idealnie współgra z pozostałymi składnikami tworząc cudownie delikatne, pachnące czekoladą ciasto. Szczególnie ten gatunek piwa nadaje Brownie odpowiedniej wilgotności i miękkości. Wpływa również na wspaniały zapach i charakterystyczny aromat. Dodatkowo uwalniane z piwa podczas pieczenia pęcherzyki powietrza nadają ciastu lekkości i równocześnie wzmacniają jego mocno czekoladowy smak. Szczerze polecam 🙂

    Składniki: ( blacha ok. 20×30 cm)

    100 g gorzkiej czekolady
    160 g mąki
    100 g masła
    2 łyżki ciemnego kakao
    szczypta soli
    2 jajka
    Pół szklanki piwa Książęce Ciemne Łagodne
    łyżka miodu
    100 g ciemnego cukru
    łyżeczka rozpuszczalnej kawy

    Przybranie:

    6 kostek ciemnej czekolady
    5 łyżek serka mascarpone
    3 łyżki cukru pudru

    Przygotowanie:

    Piekarnik nagrzewamy do 170 stopni. Czekoladę, masło oraz kawę rozpuszczamy na malutkim ogniu w garnku o grubym dnie. Dodajemy pół szklanki piwa Książęcego Ciemne Łagodne oraz łyżkę miodu. Następnie mieszamy i odstawiamy do ostygnięcia. W dużej misce ubijamy jajka z cukrem na puszystą masę. W kolejnej mieszamy suche składniki czyli mąkę, kakao oraz sól.Następnie delikatnie łączymy masę piwno-czekoladową z jajkami oraz suchymi składnikami. Wszystko przelewamy do kwadratowej foremki wyłożonej uprzednio papierem do pieczenia. Pieczemy 25-30 minut w nagrzanym piekarniku. Ciasto powinno być suche na zewnątrz i delikatnie wilgotne w środku.

    Po upieczeniu wedle uznania ciasto można udekorować roztopioną czekoladą ( kostki czekolady roztapiamy w kąpieli wodnej) bądź delikatnym kremem mascarpone ( miksujemy mascarpone z cukrem pudrem).
    [img]http://pozytywnakuchnia.pl/files/2013/12/a.jpg[/img]

  • Karp w piwie

    składniki:
    -karp
    -4-5 cebul
    -ok 5 ziarenek ziela ang.
    -3 listki laurowe
    -pieprz ziołowy
    -sól
    -szczypta gałki muszk.
    -piwo (najlepiej Książęce czerwony lager)
    -olej

    Cebulę pokroić na pół-księżyce, zeszklić na patelni polanej olejem (nie przypalić), karpie pokroić na mniejsze porcje, posolić, obtoczyć w pieprzu ziołowym. Zeszkloną cebulę układać warstwami wraz z karpiem w garnku-najpierw cebula, później karp, później cebula, karp itd. (na spodzie i na wierzchu musi być cebula), wszystko zalać piwem (najlepiej Książęce czerwony lager-świetnie się komponuje z karpiem i pięknie wydobywa jego smak), dodać ziele ang., liścia laurowego oraz gałkę muszk., od momentu zagotowania gotować jeszcze ok 20min. przełożyć do miski, duży talerz-wedle gustu, polać powstałym sosem.Najlepiej smakuje na drugi dzień. Smacznego 🙂
    [img]http://pozytywnakuchnia.pl/files/2013/12/P1070293.JPG[/img]
    [img]http://pozytywnakuchnia.pl/files/2013/12/P1070335.JPG[/img]

  • Zima to najlepszy czas na domowe eksperymenty kulinarne kiedy to w poszukiwaniu nowych oryginalnych smaków łączymy często składniki nietypowe i bardziej wyszukane niż zazwyczaj. Tak też powstało moje ulubione danie, które idealnie współgra z zimową porą a na dodatek jest wyjątkowo smaczne i łatwe do przyrządzenia. Moje „Ogniste żeberka zapiekane w piwie Książęcym z pomarańczami ” to połączenie mieszanki pikantnych i aromatycznych przypraw z piwem Książęcym Czerwonym Lager, które to idealnie podkreśla smak wieprzowych żeberek. Tak przyrządzone żeberka idealnie współgrają z opiekanymi czosnkowymi ziemniaczkami przyprawionymi majerankiem i ziołami prowansalskimi i oczywiście z piwem Książęcym Czerwonym Lager jako trunek)

    Składniki:
    1 kg dag żeberek wieprzowych
    1 pomarańcza
    3–4 ząbki czosnku
    0,5 szklanki piwa Książęcego Czerwony Lager,
    2–3 łyżki miodu
    2 łyżki dżemu morelowego
    łyżka musztardy
    łyżeczka mąki ziemniaczanej
    2 łyżki sosu sojowego
    1 łyżeczka pieprzu ziołowego,
    1 łyżeczka ostrej papryki
    1 łyżeczka majeranku
    1 łyżeczka ziół prowansalskich
    kminek
    2 łyżki oliwy
    tabasco
    sól
    pieprz

    Żeberka myjemy i dzielimy na mniejsze kawałki. Nacieramy solą i pieprzem i pozostałymi przyprawami. Z pomarańczy wyciskamy sok i łączymy z mąką ziemniaczaną, miodem, musztardą, dżemem morelowym, przeciśniętymi przez praskę ząbkami czosnku, piwem Książęcym Czerwonym Lager oraz sosem sojowym i tabasco do smaku. Żeberka umieszczamy
    w marynacie, przykrywamy i wstawiamy do lodówki na noc. Następnego dnia żeberka przekładamy do naczynia żaroodpornego, zalewamy marynatą, posypujemy obficie kminkiem i pieczemy w piekarniku od czasu do czasu polewając je piwną marynatą.

    [img]http://pozytywnakuchnia.pl/files/2013/12/piwo.jpg[/img]

  • Moją ostatnia miłość – Książęce Burgundowe, wykorzystałam ponownie w kuchni, tym razem przy babeczkach z wiśniami. Idealna kompozycja na chłodne wieczory! Słodkie ale jednocześnie kwaskowate, aromatyczne, z wyczuwalną nutą piwną!
    [img]http://pozytywnakuchnia.pl/files/2013/12/ksiazece 003.jpg[/img]

    Ciasto:
    400g mąki krupczatki
    100g cukru
    kostka margaryny
    1 jajko
    50ml piwa Książęce Burgundowe

    Składniki szybko zagniatamy, 2/3 ciasta wylepiamy foremki na babeczki, lub jak u mnie, zagłębienia w formie na muffinki. Foremki i pozostałe ciasto wkładamy do lodówki i zabieramy się za nadzienie.

    Nadzienie:
    300g mrożonych wiśni
    150g. konfitury lub dżemu wiśniowego (najlepiej domowego!)
    szklanka piwa Książęce Burgundowe
    pół szklanki cukru
    galaretka wiśniowa
    2 łyżeczki żelatyny

    Rozmrożone wiśnie wkładamy do rondelka, zasypujemy cukrem i gotujemy ok 10 minut. Dolewamy piwo, dodajemy konfiturę i gotujemy kolejne 10 minut. Zdejmujemy garnuszek z ognia. wsypujemy galaretkę i żelatynę, mieszamy do rozpuszczenia. Studzimy.

    Ostudzony farsz wykładamy do naszych wylepionych ciastem foremek, przykrywamy resztą ciasta, nakłuwamy. Pieczemy 10 minut w 200’C, następnie około pół godziny w 170’C.

  • [img]http://pozytywnakuchnia.pl/files/2013/12/mus piwny.jpg[/img]
    Ciemne piwo Książęce idealnie wpasuje się w słodki mus z delikatną goryczką. Delikatny posmak palonego słodu fajnie zgrywa się z kawową nutką. Deser jest kremowy, dzięki bazie z żółtek. jeżeli ktoś nie ma oporów jak ja, przed zjedzeniem surowego białka, można zamiast kremówki użyć ubitej piany z białek, a mus będzie lżejszy. Najlepiej podawać w niewielkich kieliszkach – smak jest intensywny i bardzo bogaty dzięki smakowi i aromatom niesionym przez Książęce.

    Składniki:
    4żółtka
    szklanka piwa Książęce Ciemne Łagodne
    pięć łyżek cukru
    pół łyżeczki kawy rozpuszczalnej
    250 ml kremówki

    Wykonanie:
    Żółtka ubijamy mikserem na puch. piwo, kawę i cukier zagotowujemy, gotujemy około 5 minut i cieniutkim strumieniem, wciąż miksując, wlewamy do żółtek. Masę przelewamy do garnuszka i na wolnym ogniu, ciągle mieszając, podgrzewamy do zgęstnienia. Studzimy. Kremówkę ubijamy na sztywno, łączymy z masą piwną i przekładamy do kieliszków.

  • W ramach konkursu z piwem Książęce i Pozytywną Kuchnią przygotowałem pyszne obiadowe danie dla prawdziwych, głodnych mężczyzn. Sprawdza się rewelacyjnie zarówno na co dzień, jak i na bardziej wykwintne okazje. Mowa mianowicie o pieczonych podudziach z kurczaka w glazurze piwno-sojowej. Glazura nadaje mięsu soczystości, a na wierzchu powstaje ciemna, chrupiąca skórka. Wybór padł na Książęce Ciemne Łagodne, które ze względu na miodowo- karmelowe nuty stało się idealnym składnikiem sojowo- miodowej glazury. Polecam!

    Składniki:
    3- 4 podudzia z kurczaka
    6 łyżek sosu sojowego
    8 łyżek piwa Książęcego Ciemnego Łagodnego
    2 łyżki miodu
    Pół cebuli, drobno posiekanej
    Ząbek czosnku, drobno posiekany
    1 łyżeczka startego świeżego imbiru
    Odrobina mąki ziemniaczanej

    Podudzia kurczaka marynować przez 24 h w glazurze przygotowanej z pozostałych składników. Po tym czasie odsączyć go, ułożyć w naczyniu żaroodpornym wysmarowanym masłem, przykryć i zapiekać w piekarniku przez ok. 30 minut. Po tym czasie odkryć i zapiekać jeszcze przez następne 30 minut. Z pozostałej glazury przygotować sos, zagęszczając go mąką i gotując przez kilka minut na niewielkim ogniu. Podawać z ryżem, no i piwkiem… 🙂 Smacznego!
    [img]http://pozytywnakuchnia.pl/files/2013/12/Kurczak_w_glazurze.jpg[/img]

  • Proponuję pulpeciki rybne w sosie piwnym.Propozycja dla tych,którzy nie przepadają za intensywnością smaku ryby,w tej potrawie to zupełnie inny wymiar:)
    Potrawę przygotowałam z piwem ciemnym łagodnym marki Książęce.Chciałam,aby smaku sosu nie zdominował smaku pulpecików,myślę,że to piwo pasuje,aczkolwiek wypróbuję jeszcze z pszenicznym Książęce,aby mieć pewność co będzie mi pasować.Potrawę wykonuje się mega szybko,co jest jej zaletą,myślę,że pasuje zarówno jako danie odświętne jak również ciekawa odmiana codziennych posiłków.Polecam!pulpeciki są delikatne,a sos wyrazisty:)Oczywiście,wielbiciele piwa książęcego chętnie skonsumują buteleczkę do tego dania:)

    Pulpeciki rybne w sosie Książęcym:)
    500 g filetów z karpia
    1/2 czerstwej bułki
    100ml mleka
    sok z 0,5 cytryny oraz otarta skórka z tejże cytryny
    ząbek czosnku
    3 łyżki bułki tartej
    białko z jednego jajka
    500 ml piwa Książęce ciemne łagodne
    1łyżka miodu
    1 marchewka
    1 pietruszka
    1 cebula
    pół pęczka szczypiorku
    mąka do obtoczenia pulpetów
    łyżka masła
    100ml wody
    świeżo mielony pieprz i sól
    Bułkę namoczyć w mleku,odcisnąć.Następnie filety z bułką zmielić w maszynce do mięsa.Do ryby dodać otarta skórkę z cytryny,sok,przeciśnięty czosnek przez praskę,białko,bułkę tartą,posiekany szczypiorek,sól i pieprz.Dokładnie wymieszać.Zrobić kulki i obtoczyć w mące.
    W garnku roztopić masło,dodać cebulkę pokrojona w kostkę,zeszklić,następnie wrzucić krążki marchwi i pietruszki ,przesmażyć kilka minut.Dolać wody ok. 100ml dusić,aż połowa odparuje.Następnie wlać piwo Książęce ciemne łagodne,miód,sól,pieprz oraz pulpety.Całość gotować na minimalnym ogniu 10minut.
    Smacznego:)
    [img]http://pozytywnakuchnia.pl/files/2013/12/pulpeciki rybne2.jpg[/img]

  • Tym razem moja propozycja to ciasto marchewkowe 🙂 Jednym z jego składników jest piwo Książęce Burgundowe Trzy Słody 🙂 Robiłam to ciasto po raz pierwszy, choć na pewno nie ostatni 🙂 aromatyczne, smaczne i doskonale smakuje z piwem Książęcym.

    Składniki:

    2 szklanki maki pszennej
    4 jajka
    Szklanka cukru
    1opakowanie cukru waniliowego
    Szklanka oleju
    Pół szklanki piwa Książęce Burgundowe Trzy Słody
    Łyżeczka proszku do pieczenia
    Łyżeczka sody
    2 łyżeczki cynamonu
    2 łyżeczki imbiru
    Szczypta soli
    4 marchewki

    Marchewki umyć, obrać i zetrzeć na tarce o malychlub średnich oczkach.
    Przesiać mąkę do naczynia i wymieszać z proszkiem do pieczenia, sodą, cynamonem, imbirem i solą. W mikserze wymieszać jajka z cukrem i cukrem waniliowym. Następnie powoli dodawać olej, potem mąkę z dodatkami i dokładnie zmiksować.
    Gdy wszystko będzie dobrze wymieszane powoli dodawać piwo Książęce Burgundowe.
    Na końcu dodać marchewkę i wymieszać łyżką, by ładnie połączyła się z ciastem.
    Piec w formie o wymiarach 24 x 36 cm wylożonej papierem do pieczenia w 180 st. C, ok. 40 -50 minut.
    Smacznego 🙂
    [img]http://pozytywnakuchnia.pl/files/2013/12/image-2.jpg[/img]

  • PRZEKŁADANY PIERNIK PIWNY
    GODNY KSIĄŻĘCEGO STOŁU

    Ciasto:

    2/3 szklanki miodu
    500 g mąki pszennej
    4 jajka
    1 i 1/3 szklanki cukru brązowego
    1/2 szklanki ciemnego piwa Książęcego (Ciemne Łagodne)
    1 i 1/2 łyżeczki sody
    60 g masła
    2 łyżki skórki pomarańczowej
    2 łyżeczki cynamonu
    1 łyżeczka zmielonych goździków
    1/2 łyżeczki imbiru
    2 łyżki kakao

    Krem:

    200 g mielonych orzechów włoskich
    1/2 szklanki mleka UHT
    1/2 szklanki cukru
    1 opakowanie cukru wanilinowego
    1 kostka masła
    5 łyżek piwa Książęcego (Ciemne Łagodne)

    Dodatkowo: ok. 100 g utartej drobno czekolady

    Przygotowanie ciasta:

    Łączymy w rondelku miód, cukier i masło, podgrzewając je na małym ogniu. Studzimy.
    Sodę rozpuszczamy w piwie i dodajemy do rondelka, a następnie dorzucamy tam też skórkę pomarańczową.
    Mąkę mieszamy z przyprawami (cynamon, goździki, imbir, kakao), a następnie łączymy z masą miodową.
    Jajka ucieramy w innym rondelku na puch, a potem dodajemz do ciasta.
    Wyjdzie dosyć rzadkie.
    Pieczemy w formie wyłożonej papierem do pieczenia przez około godzinę (do suchego patyczka) w temperaturze 180 stopni Celsjusza.
    Studzimy, a potem dzielimy na 2 blaty.

    Przygotowanie kremu:

    Mleko gotujemy z cukrem i cukrem wanilinowym.
    Dodajemy orzechy i gotujemy, aż zgęstnieje na małym ogniu, mieszając, by się nie przypaliło.
    Studzimy.
    Miksujemy tłuszcz na puch i dokładamy do niego stopniowo masę orzechową.
    Na końcu wlewamy po łyżce piwo Książęce.

    Krem nakładamy na piernikowy blat, odkładając kilka łyżek do zdobienia wierzchu, a potem przykrywamy go kolejnym blatem.
    Na wierzchu rozsmarowujemy cienko resztę kremu i posypujemy czekoladą.

    Piernik piwny jest łagodny, wilgotny i mocno aromatyczny – najlepiej zaś smakuje na drugi dzień po upieczeniu, gdy już się „przegryzie” z kremem – jest wtedy książęco dobry! 🙂

    P.S. Proponuję popijanie piernika piwem – oczywiście Książęcym. Skomponują się idealnie! 🙂

    [img]http://pozytywnakuchnia.pl/files/2013/12/Piernik_piwny.jpg[/img]

  • Lubię gotować. Chociaż robię to rzadko. Jestem zapracowanym typem, na Wigilię przyjechałem prosto z delegacji i nie miałem okazji brać udziału w świątecznych zakupach i przygotowaniach. Jednym słowem – dałem plamę na całej linii, bo nawet prezentu nie kupiłem żonie. Ale skruszony obiecałem jej, że dostanie swój wymarzony KitchenAid.
    No i chyba los tak chciał, że trafiłem na fajny konkurs. chwile pomyślałem, kupiłem, zrobiłem i voilà … mój autorski przepis z piwem Książęcym Burdonowym Trzy Słody

    WĄTRÓBKA DUSZONA W PIWIE I SOSIE SOJOWYM NA JABŁKU Z KARMELIZOWANA CEBULĄ

    Składniki:
    • 200g wątróbki drobiowej
    • 1 jabłko
    • 1 szklanka piwa Książęce Burgundowe Trzy Słody
    • 6 łyżek sosu sojowego ciemnego
    • 3 czerwone cebule
    • 3 łyżki ciemnego cukru trzcinowego
    • Natka pietruszki
    • Sól; czarny, świeżo zmielony pieprz
    • Oliwa
    • Ząbek czosnku
    • 3 łyżki masła

    Sposób przygotowania:
    Wątróbkę oczyść, umyj i osusz. Podsmaż na oliwie na złoty kolor. Uduś na wolnym ogniu w piwie Książęcym Burgundowym Trzy Słody ze zmiażdżonym czosnkiem (który potem wyjmij ). Po odparowaniu płynu, przypraw sosem sojowym i mielonym pieprzem. Sos sojowy delikatnie oblepi wątróbkę. Jabłka pokrój w plastry wyjmując gniazdo nasienne i usmaż z obu stron na maśle Az zmięknie. Cebulę pokrój w piórka dość cienko, oprósz ją solą i delikatnie zgnieć pomiędzy palcami. Cukier z odrobiną wody skarmelizuj na patelni i wrzuć cebulę.
    Na talerzu układamy plasterek jabłka, karmelizowaną cebulę i wątróbkę, ozdabiamy natką pietruszki.
    Akcent dzikiej róży jest tu bardzo na miejscu. Słodowy posmak piwa i piękny burgundowy kolor sprawiają, że danie jest wyraziste w smaku i kolorze. Ten fakt przekonał mnie do częstszego stosowania piwa w moich kulinarnych odkryciach, co i Wam polecam.
    [img]http://pozytywnakuchnia.pl/files/2013/12/watrobkaduszonawpiwie.jpg[/img]

  • Przedstawiam wam myślę, że jeden z bardziej efektownych tortów, jaki udało mi się zrobić i chyba najlepszy. Jako że mój maż uwielbia czekoladowe ciasta, do tego najlepiej ze śmietaną postanowiłam wykorzystać ten fakt, dodać owoce, jakie zima sa dostępne zrobić tort iście królewski. Jako główny składnik ciasta czekoladowego zostało wykorzystane ciemne piwo Książęce burgundowe. Ciasto wyszło pysznie czekoladowe, z którym świetnie skomponował się krem na serkach i owoce.
    Tort czekoladowy na piwie z owocami

    ciasto:
    300 ml ciemnego Książęce burgundowe
    1/4 szklanki kakao
    200 g masła
    1 i 3/4 szklanki cukru
    2 jajka
    150 ml śmietany 18%
    2,5 szklanki mąki pszennej
    2 łyżeczki sody oczyszczonej
    1 łyżeczka proszku
    przełożenie:
    330 ml śmietany kremówki
    1 serek Bieluch naturalne
    1/ 2 granata ziarna
    1 kiwi
    2 łyżki cukru pudru
    2 fixy do śmietany
    owoce: 2 kiwi, 2 mandarynki, granat, winogrona, pomarańcza

    Piekarnik nagrzać do 180° C. Formę najlepiej tortownice o średnicy miedzy 20 a 22 cm wyłożyć papierem do pieczenia.
    Do rondelka wlać piwo, dodać kakao i masło, podgrzewać na średnim ogniu, aż masło się roztopi. nie zagotować. Odstawić do przestudzenia.
    Mąkę przesiać razem z sodą i proszkiem. Do misy miksera dać cukier, jajka i śmietanę i ubijać aż się dobrze połączą. Wlać masę piwną i mieszać, aż się połączą. Następnie dodać mąkę i wszystko jeszcze raz dobrze wymieszać. Ciasto wlać tortownicy i piec przez 45 minut lub do momentu, kiedy włożony patyczek wychodzi suchy. Ciasto wyjąć z piekarnika i poczekać aż ostygnie. Następnie wyjąc z formy, zdjąć papier i ostrożnie przekroić na dwa placki.

    Krem: Ubić śmietankę na sztywno. Dodać fixy a następnie serek Bieluch i cukier puder, wszystko dokładnie wymieszać.
    3/4 masy wyłożyć na dolny czekoladowy placek. Na wierzch poukładać plasterki kiwi i ziarna granatu. Przykryć drugim plackiem. położyć resztę kremu. Na wierzch poukładać dekoracyjnie owoce. Wstawić do lodówki.
    [img]http://pozytywnakuchnia.pl/files/2013/12/tort.jpg[/img]

  • [img]http://pozytywnakuchnia.pl/files/2013/12/królik w piwie.jpg[/img]
    Królik w piwie burgundowym trzy słody w sosie orzechowym na zielonej sałacie
    składniki
    1 królik
    wędzony boczek 250 g
    wędzona kiełbasa 250g
    1 cebula
    2 ząbki czosnku
    garść rodzynek
    2 garstki orzechów włoskich
    sól, pieprz, miód do smaku
    2 piwa Książęce burgundowe trzy słody
    Królika myję i ćwiartuję na mniejsze części oddzielam tłuszcz, solę i wstawiam do lodówki na 2 godziny.
    Na patelni podsmażam pokrojony boczek i kiełbasę oraz cebulkę, czosnek , rodzynki oraz rozdrobnione orzechy, gdy wszystko się zrumieni przekładam do dużego garnka.
    Na wytopionym tłuszczu podsmażam królika na rumiano i wkładam do garnka, zalewam piwem Książęce i duszę około 2,5 godziny na małym ogniu. Doprawiam solą i pieprzem oraz łyżeczką miodu.
    Królik tak przyrządzony ma obłędny, delikatny smak . Naprawdę polecam.
    Sądziłam że będzie czuć lekko goryczkę piwa ale królik ma delikatny posmak orzechów i wędzonego boczku i wprost rozpływa się w ustach, był to mój eksperyment kulinarny ale bardzo udany. Podałam na liściu sałaty z orzechami prażonymi na tłuszczu z królika i piwem książęce.
    Myślę sobie również że świetnie pasowały by do tego dania pampuchy i modra kapusta:)
    Pozdrawiam
    Sylwia

  • Babeczki dla Księciunia.
    (24 sztuki)

    Każdy książę to ekstrawagancki gość. Taka też powinna być potrawa przygotowana z myślą o nim. Nie może jednak zabraknąć jej dobrego stylu i idealnego łączenia składników. Wszystkie te cechy z pewnością spełniają piwa marki Książęce, a ja postaram się z ich pomocą stworzyć coś równie dobrego.

    Bazą tego dania, a właściwie deseru – mało zobowiązującego, a jednocześnie wydawałoby się eleganckiego, będzie piwo Książęce Łagodne Ciemne idealnie komponujące się ze smakiem gorzkiej czekolady.

    Składniki:
    Piwno-czekoladowe babeczki:

    200 gram mąki
    170 gram cukru
    200 gram masła
    100 gram ciemnej czekolady (najlepiej 70% kakao)
    2 łyżeczki proszku do pieczenia
    1 łyżeczka sody
    2 jajka
    szczypta soli
    250 ml piwa Książęce Łagodne Ciemne

    Lukier Klonowy:
    400 gram cukru pudru
    200 gram masła
    80 ml syropu klonowego
    50-100 ml mleka

    Przybranie:
    plastry bekonu
    miód
    piwo Książęce Łagodne Ciemne

    Przygotowanie:
    1. Najpierw przygotuj bekon – wymieszaj miód z piwem i przygotowaną glazurą natrzyj bekon. Następnie griluj go, aż wytopi się większość tłuszczu. Zdejmij plastry bekonu z grilla i odłóż na papierowy ręcznik. Jak ostygną pokrój je w drobną kosteczkę.

    2. Mufinki przygotuj w następujący sposób. Masło roztop razem z czekoladą w rondlu, po czym ostudź. Jajka z cukrem i szczyptą soli ubij na gładką masę, następnie powoli dolewaj masło stopione z czekoladą. Teraz przesiej mąkę razem z proszkiem do pieczenia i sodą i dodawaj do przygotowanej masy. Na koniec wlej 250 ml piwa Książęce Łagodne Ciemne i dokładnie wymieszaj nie używając miksera!

    3. Piecz mufinki (w papilotkach) w piekarniku rozgrzanym do 200 stopni przez około 15 minut. (Czy są już gotowe sprawdzaj wykałaczką, jeśli po wbiciu i wyjęciu będzie czysta to znaczy, że należy już je wyjąć.)

    4. Miękkie masło z cukrem pudrem i syropem klonowym ubijaj mikserem przez około 10 minut, następnie dolewaj stopniowo mleko, cały czas zwracając uwagę na konsystencję! Jeśli lukier będzie za gęsty nie uda się go wycisnąć z rękawa cukierniczego, za rzadki za to nie utrzyma się na babeczkach i po prostu rozpłynie.

    5 Gotowy lukier przełożyć do rękawa cukierniczego i za pomocą wybranej końcówki ozdobić wszystkie babeczki.

    6. Teraz już tylko pozostaje posypać babeczki wcześniej przygotowanymi kawałeczkami bekonu!

    Czy często zdarza Ci się jadać desery, które nie są odpowiednie dla wegetarian? W pierwszej chwili przepis ten może dziwić, ale naprawdę warto spróbować. Ale jeśli nie starczy Ci chęci, bądź odwagi możesz oczywiście pomiąć wszystkie kroki dotyczące bekonu i delektować się pysznymi piwno-czekoladowymi babeczkami z nutą syropu klonowego.

    Smacznego!
    [img]http://pozytywnakuchnia.pl/files/2013/12/20131218-_MG_5293-2.jpg[/img]

  • „Schab w ciemnym piwie”

    Składniki:

    1,5 kg schabu bez kości
    1 główka czosnku
    1 laska cynamonu
    2 gwiazdki anyżku
    5 goździków
    1 piwo typu porter
    1 litr bulionu
    2 jabłka
    30 g soli peklującej

    Glazura:

    1 żółtko
    100 g orzechów włoskich
    kilka suszonych moreli i śliwek
    2 łyżki kandyzowanej skórki pomarańczowej

    Przygotowanie:

    Schab dokładnie myjemy, wycinamy tłuste błonki i nacieramy solą peklującą ze wszystkich stron. Wkładamy do kamionkowego naczynia na cztery dni. Każdego dnia odlewamy wodę i osuszamy naczynie papierowym ręcznikiem.

    Po zapeklowaniu wkładamy mięso do garnka, zalewamy piwem, dodajemy pokrojone jabłka, czosnek, przyprawy korzenne i uzupełniamy taką ilością bulionu by cały płyn ładnie zakrył mięso.

    Gotujemy przez półtorej godziny, następnie wyciągamy i studzimy.

    Orzechy lekko rozbijamy, owoce kroimy na mniejsze kawałki i mieszamy z żółtkiem. Przygotowaną glazurą smarujemy wierzch szynki i zapiekamy w piekarniku nagrzanym do 200 stopni przez piętnaście minut.

    Podajemy z kwaśną żurawiną.
    [img]http://pozytywnakuchnia.pl/files/2013/12/Schab-w-ciemnym-piwie-Sukkub-1-small.jpg[/img]
    [img]http://pozytywnakuchnia.pl/files/2013/12/Schab-w-ciemnym-piwie-Sukkub-2-small.jpg[/img]

  • ,,Piwne paszteciki z dziczyzną”

    Ciasto:
    -1szkl. piwa Książęce Czerwony Lager
    -250g masła
    -4szkl mąki
    białko z jajka

    Farsz:
    -2kg łopatki z dzika
    -100g masła klarowanego
    -4 plastry słoniny
    -2 duże cebule

    Zalewa:
    -1 piwo Książęce Czerwony Lager
    -2 łyżki skórki startej z cytryny
    -1łyżka soku z cytryny
    -łyżeczka cynamonu
    -łyżeczka mielonych goździków
    -3 łyżki rozgniecionych żurawin

    Ciasto wykonanie:
    Składniki ciasta zagniatamy i wkładamy na 12h do lodówki

    Farsz wykonanie:
    Składniki zalewy wlewamy do miski, wkładamy mięso i marynujemy 12h

    Wyciągamy mięso z zalewy i obsmażymy z każdej strony na maśle klarowanym.
    Układamy mięso w brytfance, przykrywamy plastrami słoniny

    Pieczemy w tem 180 stopni ok 2 h podlewając od czasu do czasu zalewą

    15 minut przed końcem pieczenia ściągamy słoninę, by mięso pieknie się zarumieniło.

    Mięso studzimy i mielimy
    Cebulę szklimy na reszcie masła klarowanego łaczymy z mięsem

    Farsz do smaku przyprawiamy solą i pieprzem.

    Ciasto wałkujemy, wycinamy kwadraty, dajemy łyżeczkę nadzienia, składamy na pół i zlepiamy
    Paszteciki smarujemy bialkiem jaj i pieczemy w tem 180 stopni do zrumienienia (ok.10 minut)

    Paszteciki najlepiej smakują ze szklanką piwa Książęce Czerwony Lager, jego goryczka z nutą karmelu cudownie komponuje się z dziczyzną… Połączenie idealne 🙂
    [img]http://pozytywnakuchnia.pl/files/2013/12/2013-12-26-166.jpg[/img]

  • Piernikowy tort Książęcy z marcepanem

    Ten trochę staroświecki tort piernikowy z marmoladą jabłkową i marcepanem, w białej śnieżnej szacie, z pewnością zasługuje na miano Książęcego, głównie dzięki dodatkowi piwa Książęce Ciemne Łagodne, które doskonale się komponuje z piernikowymi, korzennymi aromatami, a zawarty w nim karmel i palony słód zdecydowanie wzbogaca smak tortu.

    Składniki na tortownicę o śr.26cm
    400g mąki
    120g cukru
    200g miodu
    4 jajka
    120ml piwa Książęce ciemne łagodne
    50g masła
    2 łyżeczki przyprawy do piernika
    1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
    szczypta soli

    Przełożenie:
    1 słoiczek dżemu jabłkowo-dyniowego
    400g masy marcepanowej

    Dekoracja:
    1 białko
    1 i 1//4 szklanki cukru pudru
    2 łyżki soku z cytryny
    perełki cukrowe
    16 pierniczków śnieżynek
    1 choinka piernikowa

    Do rondelka wsypać dwie łyżki cukru, podgrzać na małym ogniu do zrumienienia. Wlać piwo i wymieszać. Dodać miód, masło i przyprawę do piernika. Podgrzewać często mieszając, aż do rozpuszczenia i połączenia wszystkich składników. Zdjąć z ognia i odstawić do wystudzenia.
    Oddzielić białka od żółtek. Białka wstawić do lodówki, a żółtka utrzeć z pozostałym cukrem na puszystą masę. Cały czas ucierając wlać przestudzoną masę miodową i dosypywać porcjami mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia. Ubić białka ze szczyptą soli na sztywno. Dodać do ciasta i całość delikatnie wymieszać. Przelać do tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia. Piec ok. godziny w temp. 170 °C. Wystudzić w tortownicy. Zimny piernik wyjąć z tortownicy. Ściąć wyrośniętą górkę, a następnie przeciąć w poziomie na trzy krążki.

    Ułożyć na paterze jeden blat piernikowy. Posmarować go cienką warstwą dżemu jabłkowego. Połowę masy marcepanowej rozwałkować pomiędzy dwoma kawałkami folii spożywczej na koło o śr. 26cm. delikatnie przenieść na posmarowany blat piernikowy. Masę marcepanową również posmarować cienką warstwą dżemu. Przykryć drugim blatem piernikowym. Czynność powtórzyć.

    Białko przeznaczone na lukier ubić na sztywno z połową cukru pudru (jajko wcześniej powinno być dokładnie umyte i sparzone we wrzątku przez 3 sekundy). Następnie dodać sok cytrynowy i wsypać resztę cukru. Ucierać mikserem, aż powstanie gładki, lśniący lukier. Posmarować nim wierzch i boki tortu. Gdyby lukier był zbyt gęsty można go rozcieńczyć odrobiną soku cytrynowego. Wygładzić powierzchnię i udekorować. Ja wykorzystałam do tego wcześniej upieczone pierniczki i choinkę z piernika oraz perełki cukrowe. Zostawić do wyschnięcia. Na drugi dzień można ewentualnie oprószyć delikatnie tort cukrem pudrem.
    [img]http://pozytywnakuchnia.pl/files/2013/12/IMG_5728-1k-2.JPG[/img]

  • Pragnę przedstawić przepis na daktylowy piernik piwny z karmelową polewą, także na bazie ciemnego piwa. Do przygotowania ciasta użyłam piwo Książęce Ciemne Łagodne, ze względu na zawarty w nim karmelowy i palony słód, które nadały piwu lekką nutę czekolady i świeżo mielonej kawy oraz ciemny kolor. Te atrybuty zaproponowanego piwa idealnie komponują się z korzennym, cynamonowym smakiem piernika. Ale do rzeczy- do przygotowania ciasta potrzeba:

    Piernik:
    160 ml Książęcego Ciemnego Łagodnego
    210 g mąki
    50 g orzechów mielonych
    2 łyżeczki przyprawy do piernika
    1 łyżeczka sody oczyszczonej
    1 łyżeczka proszku do pieczenia
    Pół szklanki daktyli
    150 ml miodu
    2 jajka
    70 g masła

    Piwna polewa karmelowa:
    2 łyżki masła
    Pół szklanki cukru
    Pół szklanki Książęcego Ciemnego Łagodnego

    Sposób przygotowania:
    Daktyle zalać piwem i odstawić na jakiś czas, po czym dokładnie zmiksować . Masło roztopić i ubić na puszystą masę wraz z cukrem i żółtkami. Dodać miód i daktylowo- piwną masę. Zmiksować. Wymieszać wszystkie suche składniki i powoli dosypywać do ciasta. Na końcu ubić białka i delikatnie wmieszać do masy. Niewielką keksówkę wyłożyć papierem do pieczenia, wlać ciasto i piec w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez ok. 45- 50 minut do tzw. suchego patyczka. Po upieczeniu ciasto ostudzić i polać przygotowaną wcześniej polewą karmelową z ciemnego piwa. Polewę karmelową przygotowuje się w następujący sposób: podgrzać cukier w rondelku, dodać masło, gdy cukier już zbrązowieje, a następnie zdjąć z palnika i wlać piwo. Dokładnie wymieszać aż do uzyskania gęstej, ciemnej masy. Smacznego!
    [img]http://pozytywnakuchnia.pl/files/2013/12/Daktylowy_piwny_piernik.jpg[/img]

  • [img]http://pozytywnakuchnia.pl/files/2013/12/zupa_marchewka.jpg[/img]

    Marchewkowa zupa piwna z serowymi grzankami

    Poniżej znajdziesz przepis, który jest drogowskazem do celu. To jak pokonasz drogę zależy od Ciebie. Przepis potraktuj tylko jako wskazówkę. Łącz, dodawaj, odejmuj i przede wszystkim baw się w poszukiwaniu Twojego smaku. Do dzieła!

    Składniki zupy:

    – butelka piwa Książęcego Złotego Pszenicznego
    – 6-7 średniej wielkości marchewek
    – duża cebula
    – kilka ząbków czosnku (ja dodałam jeden, Ty dodaj tyle ile lubisz)
    – 5 cm kawałek kłącza imbiru
    – sól
    – pieprz
    – sok z połowy cytryny
    – oliwa

    Składniki grzanek:

    – bagietka pełnoziarnista, lub inna bułka, którą lubisz
    – ząbek czosnku
    – niebieski ser pleśniowy (jak nie lubisz możesz dodać kozi lub fetę)
    – oliwa z oliwek (olej rzepakowy też będzie ok.)

    Składniki przybrania:

    – pomidorki koktajlowe
    – świeże liście szałwii
    – oliwa

    Co z tym robimy:

    W garnku rozgrzewamy oliwę, dodajemy posiekaną cebulę, czosnek oraz imbir starty na małych oczkach (jak nie wiesz jakie to małe to nie szukaj – duże też dadzą radę). Kiedy cebula lekko się zeszkli dodajemy marchewkę pokrojoną w kawałki (nie muszą być równe – wszystko i tak na koniec będziemy blendować). Podsmażamy lekko wszystkie składniki i zalewamy butelką piwa Książęcego Złotego Pszenicznego. Garnek nakrywamy pokrywką i gotujemy do miękkości marchewki ( w zależności od wielkości kawałków zajmie nam to 30-40 min.).

    Kiedy marchewka jest już miękka, zestawiamy garnek z gazu i miksujemy wszystko blenderem. Jeśli konsystencja jest zbyt gęsta dodajemy trochę wody, bulionu lub piwa ( bo przecież nikt nie kupuje tylko jednej butelki…). Następnie dodajemy sok z cytryny oraz pieprz i sól do smaku i zostawiamy wszystko na bardzo małym ogniu jeszcze na 2 -3 minuty.

    Naszą bułkę przekrajamy na pół, bagietkę najpierw na mniejsze kawałki, a później na połówki. Na patelni rozgrzewamy oliwę i wrzucamy na nią rozgnieciony ząbek czosnku ( nie baw się nawet w jego obieranie – po prostu poturbuj go trochę pięścią). Pozwalamy czosnkowi nieco potaplać się w oliwie, ale uważamy, żeby go nie spalić. Kiedy zaczyna się już rumienić pozbywamy się go z patelni – nie będzie nam już potrzebny. Na aromatyczną oliwę wrzucamy naszą bułkę (przeciętą częścią do dołu) i smażymy, aż zrobi się chrupiąca i lekko zarumieniona – wtedy przekręcamy jeszcze na chwilę na drugą stroną i ściągamy z patelni. Na jeszcze ciepłe grzanki nakładamy ser.

    Przybranie

    Bierzemy patelnie po grzankach ( bo przecież nie będziemy myć dwóch), dolewamy nieco oliwy i wrzucamy na nią pomidorki koktajlowe (potrzebują jakieś 5 min) oraz całe liście szałwii (potrzebują kilkanaście sekund – więc na nie uważamy. Pomidory są gotowe, kiedy skórka lekko się zarumieni lub popęka. Wyjmujemy wszystko na talerz

    Jak podajemy

    Wersja soft:
    Wlewamy zupę do ulubionej miski i na jej wierzchu układamy smażoną szałwię. Podajemy z grzankami i pomidorkami.

    Wersja hard:
    Zupę przecieramy przez metalowe sito i wlewamy zupę ulubionej miski, a na jej wierzchu układamy smażoną szałwię. Podajemy z grzankami i pomidorkami.

    Dlaczego Książęce Złote Pszeniczne?

    Jego smak idealnie komponuje się z warzywami i będzie świetnie współgrać również z dynią, pieczoną papryką czy burakiem. Aksamitna konsystencja piwa dodatkowo podkreśla gładkość zupy-kremu.

  • Piwa nie lubię i nie pijam… Generalnie… Wolę wino… Wolałam… Gdyby nie konkurs na pewno bym nie kupiła ani jednej butelki Książęcego… Piwo pija mąż, ale ma swoją ulubioną markę, której jest wierny… Piwa tej marki nawet wąchać nie lubię… Jest gorzkie, niesmaczne i doprawdy nie rozumiem, jak może smakować mojemu mężowi… Mając takie doświadczenia z piwem, do Książęcego podchodziłam jak pies do jeża… I gdyby nagrodą było coś innego, nie TEN mikser, na pewno darowałabym sobie ten konkurs…
    Najpierw poczytałam trochę o tym, jakie rodzaje piwa proponuje Książęce. Kupiłam po jednej butelce każdego rodzaju i posmakowałam. Dwa rodzaje odpadły w przedbiegach… Ale, o dziwo, do gustu przypadło mi Książęce Ciemne Łagodne… Czekoladowe nieco, a może trochę kawowe… A może i czekoladowe i kawowe… Nie znam się, więc mogę być mało wiarygodna w odkrywaniu tych smaków… Smakowałam i myślałam…No i wszystkie trzy przepisy bazują na tym samym piwie… Jak mi już cos posmakuje, to rzadko to zmieniam…
    Tort sezamowy
    Wilgotne czekoladowo-piwne ciasto, z sezamową wkładką i kremem chałowym. Obłędne… Wyważona słodycz, zrównoważony smak… Wśród takiej ilości składników piwa nie czuć, ale nadaje ono ciastu odpowiednią wilgotność, której potrzebujemy… I nawet skusiłam się na małą szklaneczkę ciepłego piwka do porządnego kawałka ciasta… Pasowało…

    Ciasto:
    2 jaja
    1 szklanka cukru trzcinowego
    200 ml oleju
    200 ml piwa Książęce ciemne łagodne
    1 ¾ szklanki mąki pszennej
    2 łyżki gorzkiego kakao
    1 łyżeczka proszku do pieczenia
    1 łyżeczka sody

    Beza sezamowa:
    4 białka
    6 łyżek cukru
    1 płaska łyżka maki pszennej
    1 płaska łyżka maki ziemniaczanej
    250 g sezamu

    Krem chałwowy:
    4 żółtka
    500 ml mleka
    4 łyżki cukru
    2 płaskie łyżki mąki ziemniaczanej
    3 łyżki mąki pszennej

    200 g masła
    250 g chałwy waniliowej

    Ciasto:
    Jaja ubijamy z cukrem do białości, dodajemy olej, miksujemy, wsypujemy suche składniki i miksujemy dolewając piwo. Ciasto przelewamy do tortownicy o średnicy 34 cm wysmarowanej masłem i wysypanej mąką. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 170 st. C, pieczemy około 50 minut.
    Przed wyjęciem z piekarnika sprawdzamy patyczkiem, czy ciasto jest upieczone. Patyczek powinien być suchy.
    Ciasto wyjmujemy z tortownicy, studzimy i kroimy na dwa placki. Jeśli wierzch wyrósł z górką, wówczas ją ścinamy delikatnie nożem i kruszymy w palcach, będziemy jej używać do posypania ciasta pokrytego kremem.
    Beza sezamowa:
    Sezam prażymy na suchej patelni aż uzyska lekko brązowy kolor. Należy uważać, aby się nie przypalił. Studzimy.
    Białka ubijamy na sztywno, dodajemy po łyżce cukru i ubijamy dalej, aż całość będzie gładka i lśniąca. Dodajemy mąkę, miksujemy, dodajemy sezam, mieszamy łyżką, przekładamy do tortownicy o średnicy 24 cm, wysmarowanej masłem i wysypanej mąką, wyrównujmy powierzchnię, wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 170 st. C na około 30 minut. Studzimy w piekarniku.
    Krem:
    1 szklankę mleka zagotowujemy. Pozostałe mleko mieszamy z mąką, cukrem i żółtkami, wlewamy na gotujące się mleko, gotujemy do zgęstnienia, jak budyń. Z wierzchu przykrywamy folią spożywczą, aby nie utworzył się kożuch, studzimy.
    Masło miksujemy, dodajemy po łyżce masy budyniowej, a na końcu pokruszoną chałwę, miksujemy krótko, ale dokładnie.
    Na podstawce do ciasta układamy pierwszy krążek ciasta czekoladowego, smarujemy 1/3 kremu chałwowego, następnie układamy bezę sezamową, smarujemy 1/3 kremu chałwowego, przykrywamy drugim plackiem ciasta czekoladowego. Resztą kremu smarujemy wierz i boki ciasta. Posypujemy pokruszonym ciastem czekoladowym lub ścieramy na wierzch gorzką czekoladę.
    Schładzamy, podajemy z ciepłym piwem Książęcym Ciemnym Łagodnym… Pasuje bardziej niż moje ulubione wino z piwniczki szwagra…
    [img]http://pozytywnakuchnia.pl/files/2013/12/tort chałwowy i Książęce.jpg[/img]

  • [img]http://pozytywnakuchnia.pl/files/2013/12/DSC00680.jpg[/img]

    Karkówka w piwie Książęcym Czerwony Lager.

    Składniki :
    -pół kilo karkowiny
    -pół butelki piwa Książęce Czerwony Lager
    -5ml oleju
    -2 ząbki czosnku
    -2 liście laurowe
    -2 ziarna ziela angielskiego
    -gałązka rozmarynu
    -szczypta mielonego pieprzu i soli

    Wszystkie składniki łączymy i robimy zalewę. Karkowine dzielimy na kotlety i wkładamy do zalewy. Mięso w zalewie wsadzamy na godzinę do lodówki. Po godzinie wyjmujemy je z lodówki, kotlety wyjmujemy z zalewy i obsmażamy je w mące na tłuszczu. Po obsmażeniu umieszczamy je w brytfannie i zalewamy zalewą. Wkładamy do piekarnika i pieczemy przez godzinę w 180 stopniach. W trakcie pieczenia można dolać resztę piwa.

    Delikatny słodkawy posmak sprawia, że piwo idealnie komponuje się z mięsem i podany do posiłku jest idealny zarówno dla początkujących oraz wytrawnych smakoszy piwa.

  • Moją propozycją konkursową są podwójnie czekoladowe biscotti, pieczone na ciemnym piwie Książęce Ciemne Łagodne i serwowane jako zdrowa przekąska właśnie do tego piwa.

    Biscotti można upiec ze swoimi ulubionymi dodatkami – zamiast gorzkiej czekolady dodać mleczną, a zamiast żurawiny inne ulubione suszone owoce. Można także zrobić wersję z mąką żytnią i użyć innych orzechów. Ciasteczka stanowią świetną alternatywę dla niezdrowych słonych przekąsek i jednocześnie podkreślają aksamitność i delikatną słodycz piwa Książęce Ciemne Łagodne.

    Dzięki temu, że biscotti mogą być długo przechowywane, stanowią one także bardzo pomysłowy prezent.

    Przepis:
    Podwójnie czekoladowe biscotti piwne

    Składniki:
    4 Łyżki masła,
    3/4 szklanki cukru,
    2 całe jajka duże i 1 żółtko
    1,5 łyżeczki ekstraktu z wanilii
    2 i 1/4 szklanki mąki pszennej
    1/2 szklanki kakao
    1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
    1 łyżeczka skrobi kukurydzianej
    1/4 szklanki piwa Książęce Ciemne Łagodne
    garść ulubionych orzechów (tu: orzechy włoskie)
    garść ulubionych suszonych owoców (tu. żurawina suszona)
    1/4 szklanki pokruszonej czekolady (tu: gorzka)

    Piekarnik nagrzać do 170 C.Cukier utrzeć z masłem (najlepiej mikserem planetarnym 🙂 dodać jajka. Utrzeć do białości i puszystości. Dodać piwo Książęce Ciemne Łagodne,ekstrakt z wanilii i wymieszać. W oddzielnej misce połączyć sypkie składniki (mąka, proszek do pieczenia, kakao, skrobię kukurydzianą). Sypkie składniki dodawać stopniowo do misy miksera i wymieszać. Dodać orzechy, czekoladę, żurawinę. Wymieszać. Ciasto będzie klejące, jednak nie należy się tym przejmować. Oprószonymi mąką dłońmi uformować z ciasta podłużny chlebek (albo dwa chlebki jeśli chcemy mniejsze ciasteczka). Piec na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia przez ok 30 min. Następnie chlebek należy wyciągnąć z piekarnika, chwilę ostudzić i pokroić nożem z piłką na ok 1cm kromki. Kromki należy wypiekać w piekarniku ok. 10 min każdą ze stron w zależności jak bardzo chrupiące chcemy ciasteczka.

    Jako przekąskę do maczania w piwie podawać razem z piwem Książęce Ciemne Łagodne.

    [img]http://pozytywnakuchnia.pl/files/2013/12/ksiazece.jpg[/img]

  • Witam ja proponuję
    PIEROGI WŁOSKIE

    Składniki

    1kg mąki
    1,5 szkl. cieplej wody
    2 łyżeczki cukru
    0,5 łyżeczki soli
    4 łyżki oleju
    5dkg drożdży
    1 jajko
    FARSZ:
    mięso mielone wp lub kurczak
    przyprawa gyros
    kapusta pekińska
    pieczarki
    cebula
    2 łyżeczki koncentratu pomidorowego
    ketchup
    papryka czerwona

    najpierw robimy zaczyn:

    0,5 szkl. cieplej wody,2 łyżeczki cukru, 5dkg drożdży pozostałe składniki mieszamy w misce do wyrośnięcia.

    Miedzy czasie robimy farsz, smażymy na rozgrzanym oleju mięso mielone lub kurczaka i z drobno posiekaną cebulą. dodajemy pieczarki tez drobno pokrojone smażymy, na koniec dodajemy poszatkowana kapustę pekińska paprykę solimy pieprzymy i dodajemy koncentrat pomidorowy, pozostawiamy jeszcze chwile na ogniu i odstawiamy do wystygnięcia

    Wyrośnięte ciasto rozwałkowujemy i wykrawamy niewielkie kwadraty, wykładamy farsz przykrywamy tworząc trójkąt i zalepiamy, tak przygotowane pierożki smażymy na głębokim oleju. Podać z piwem Książęce Czerwony Lager.
    [img]http://pozytywnakuchnia.pl/files/2013/12/IMG0788.jpg[/img]

  • Długo zastanawiałem się czy mogę tu wpisać mój zmodyfikowany przepis, choć bardzo prosty może go zrobić każdy
    Jest to przepis na babeczkę, akurat nie jest w typowej formie babkowej, ale myslę że nawet chyba ładniej wygląda.
    Smakuję z tym piwemchyba nawet lepiej niż w orginale.
    Jak ktoś nie lubi suchych babek, to tu sie nie zawiedzie. Babka jest bardzo wilgotna, a w smaku obłędna.

    [img]http://pozytywnakuchnia.pl/files/2013/12/Babka Burgundowa Trzy słody.jpg[/img]

    Babka „Burgundowa”
    Składniki:
    5 jaj
    1 ½ szkl cukru
    1 ½ szkl mąki
    3 łyżeczki proszku do pieczenia
    ¾ szkl oleju
    1 szkl piwa Burgundowe „Trzy słody”

    1 łyżka kakao
    4 łyżki mąki
    Olejek rumowy wg uznania

    Wykonanie:
    Wsypujemy cukier , dodajemy jajka i ubijamy, następnie dodajemy po trochu mąki z proszkiem do pieczenia i dalej mieszamy – najlepiej mikserem.
    Dalej mieszamy na koniec dodajemy olej i piwo oraz olejek mieszamy na jednolitą masę.
    Dzielimy ciasto na dwie części w stosunku ¼ do ¾ , do mniejszej dodajemy 1 łyżkę kakao, a do drugiej 4 łyżki mąki.
    Ciasto wlewamy do uprzednio wysmarowanej formy.
    Najpierw jasne, a potem w środek lejemy ciemne tak żeby powstał marmurek.
    Pieczemy w temp. 180 C około 50-60min.

    Smacznego !!!

  • [img]http://pozytywnakuchnia.pl/files/2013/12/muszle książęce.jpg[/img]

    Muszle Książęce
    farsz: mięso mielone 500g, sól, pieprz, przyprawa Appetita, papryka czerwona przyprawa, 1 jaj ko, troche bulki tartej, 10 ml Książęce Burgundowe Trzy Słody
    muszla la italianasemolina Czaniecki 500 g

    Muszle gotujemy wg przepisu na opakowaniu.
    Do mięsa mielonego dodajemy wyzej wymienione składniki podlewamy Książecym piwem i dusimy na małym ogniu ok pół godziny.
    Nadziewamy muszle i podajemy z piwem Ksiązęce Burgundowe Trzy Słody.
    Iście Książęca uczta.

  • Wariacja 3 – Żeberka Sylwestrowe (pomidorowe)

    Z potrawami podawanymi na Sylwestra mam zawsze kłopot. Od lat szukam pomysłu pasującego do atmosfery zabawy i potrzeby posilenia się dla pozyskania dalszej energii. Trzecia wariacja piwno-żeberkowa ma być odpowiedzią na tę potrzebę podania potrawy prostej, energetycznej, wyrazistej w smaku, łatwej do serwowania. W tym roku podam ją na Sylwestra spędzanego w lesie, w trakcie którego część zabawy będzie się odbywała przy ognisku. Żeberka pomidorowe podawane z kociołka myśliwskiego z bułką grahamką i kuflem piwa pozwolą dotrwać do północy i dadzą energii na zabawę do rana.
    Do stworzenia tej wariacji niezbędne jest Ciemne Łagodne. To jedno z niewielu ciemnych piw, które lubię. Jest rzeczywiście łagodne, nie pozostawia swoistego „osadu” na języku. Ma także bogaty aromat. Trochę deserowy, ale mnie kojarzący się z… pomidorami. Z tego pozornie dziwnego skojarzenia smaków powstał pomysł na żeberka pomidorowe.
    Składniki:
    – żeberka wieprzowe (około 0,6 kg)
    – butelka piwa Książęcego (Ciemne Łagodne)
    – 2 małe puszki lub 2 małe słoiki koncentratu pomidorowego 30%
    – 5 łyżek oliwy
    – świeżo zmielony pieprz kolorowy (około pół łyżeczki do herbaty)
    – łyżeczka papryki ostrej
    – sól (do smaku)
    – 1 łyżka cukru brązowego
    – 3-4 łyżki wody
    – 1 łyżka oleju słonecznikowego do przesmażenia żeberek

    Sposób przygotowania:
    Żeberka umyć i osuszyć. Pociąć na kawałki (z 2-3 kostkami). Kawałki natrzeć solą. Pozostawić na około 10 minut. Koncentrat pomidorowy wymieszać z wodą.
    Z piwa Ciemnego Łagodnego i pozostałych składników przygotować marynatę (wymieszać wszystkie składniki). W razie potrzeby dodać odrobinę soli. Można doprawić dodatkową odrobiną cukru brązowego i pieprzu (do smaku). Przygotowaną marynatą posmarować dokładnie żeberka ze wszystkich stron, żeberka włożyć do miski i zalać resztą marynaty. Pozostawić w chłodnym miejscu na około 12 godzin (np. na noc). Po upływie tego czasu żeberka wyjąć z marynaty i przesmażyć (do lekkiego zrumienienia ze wszystkich stron) na łyżce dobrze rozgrzanego na patelni oleju. Po przesmażeniu wyjąć z patelni i przełożyć do naczynia do zapiekania. Zalać marynatą. Naczynie wstawić do piekarnika (rozgrzanego do 180 stopni) i piec przez około godzinę, 2-3 krotnie obracając żeberka w trakcie pieczenia. W razie potrzeby (zbyt szybka redukcja sosu) podlać odrobiną wody.
    Potrawę wyjąć z piekarnika po stwierdzeniu, że mięso jest wystarczająco miękkie.
    Podawać z bułką grahamką. Podawać ze szklanką Ciemnego Łagodnego (z dużą pianką!).
    [img]http://pozytywnakuchnia.pl/files/2013/12/ciemne-3.jpg[/img]

  • Wariacja 2 – Żeberka na Drugi Dzień Świąt (musztardowo-miodowe)
    Oto druga wariacja na temat piwnych żeberek. Czerwony Lager był inspiracją do stworzenia tej potrawy. Dlaczego? Ja po prostu lubię to piwo. Piję je na ogół w lecie, lubię ten sam gaszący szybko pragnienie i kojarzący mi się z miłymi wieczorami nad Wisłą. Lekko karmelowy smak skojarzony z miłą i delikatną goryczką chmielową aż narzuca wybór składników i dodatków. Te żeberka zawsze podaję z bułką pszenną w dużych kawałkach (do maczania w sosie). Polecam!
    Składniki:
    – żeberka wieprzowe (około 0,6 kg)
    – butelka piwa Książęcego (Czerwony Lager)
    – 2-3 łyżki musztardy delikatesowej lub innej (ostrzejszej np. Rosyjskiej)
    – 2 łyżki musztardy sarepskiej
    – 4-5 łyżek miodu wielokwiatowego
    – sok z ½ cytryny
    – 4-5 łyżek oliwy
    – sól (do smaku)
    – 1 łyżka oleju słonecznikowego do przesmażenia żeberek

    Sposób przygotowania:
    Żeberka umyć i osuszyć. Pociąć na kawałki (z 2-3 kostkami). Kawałki natrzeć solą. Pozostawić na około 10 minut. Wycisnąć sok z ½ cytryny.
    Z piwa Czerwony Lager i pozostałych składników przygotować marynatę (wymieszać wszystkie składniki). W razie potrzeby dodać odrobinę soli. Przygotowaną marynatą posmarować dokładnie żeberka ze wszystkich stron, żeberka włożyć do miski i zalać resztą marynaty. Pozostawić w chłodnym miejscu na około 12 godzin (np. na noc). Po upływie tego czasu żeberka wyjąć z marynaty i przesmażyć (do lekkiego zrumienienia ze wszystkich stron) na łyżce dobrze rozgrzanego na patelni oleju. Po przesmażeniu wyjąć z patelni i przełożyć do naczynia do zapiekania. Zalać marynatą. Naczynie wstawić do piekarnika (rozgrzanego do 180 stopni) i piec przez około godzinę, 2-3 krotnie obracając żeberka w trakcie pieczenia. W razie potrzeby (zbyt szybka redukcja sosu) podlać odrobiną wody.
    Potrawę wyjąć z piekarnika po stwierdzeniu, że mięso jest wystarczająco miękkie.
    Podawać z kawałkami bułki pszennej (do maczania w sosie). Podawać z mocno schłodzonym Czerwonym Lagerem.
    [img]http://pozytywnakuchnia.pl/files/2013/12/czerwony-1.jpg[/img]

  • Czas zatem na:
    Wariacja 1 – Żeberka na Pierwszy Dzień Świąt (Burgundowe)
    W tej wariacji wybór padł na Burgundowe Trzy Słody, bo poszukiwałem nuty nieco wytrawnej jednocześnie pełnej karmelowej słodkości, która dopełni ostrość składników i przypraw, uzupełniając ją o odrobinę aromatu dzikiej róży. Moja propozycja to podanie Burgundowych Żeberek z pieczywem żytnim z własnego wypieku lub ze znakomitej piekarni i uzupełnienie tej kompozycji o szklankę zimnego piwa, które znalazło się w marynacie. Idealne na Pierwszy Dzień Świąt!
    Składniki:
    – żeberka wieprzowe (około 0,6 kg)
    – butelka piwa Książęcego (Burgundowe Trzy Słody)
    – 3 ząbki czosnku
    – 4 łyżki sosu sojowego jasnego
    – 3 łyżki sosu Worcester
    – 3 łyżki słodkiego sosu chilli
    – sól (do smaku)
    – odrobina mielonego pieprzu cayenne (w zależności od gustu i oczekiwań co do ostrości potrawy)
    – łyżeczka mielonej papryki słodkiej
    – 2 łyżki oleju słonecznikowego (do marynaty)
    – 1 łyżka oleju słonecznikowego do przesmażenia żeberek

    Sposób przygotowania:
    Żeberka umyć i osuszyć. Pociąć na kawałki (z 2-3 kostkami). Kawałki natrzeć solą. Pozostawić na około 10 minut. Czosnek posiekać na niezbyt duże kawałki lub plasterki.
    Z piwa Burgundowe Trzy Słody, sosu sojowego, sosu Worcester, sosu chilli, pieprzu cayenne, czosnku i papryki przygotować marynatę (wymieszać wszystkie składniki). W razie potrzeby dodać odrobinę soli. Przygotowaną marynatą zalać kawałki żeberek i pozostawić w chłodnym miejscu na około 12 godzin (np. na noc). Po upływie tego czasu żeberka wyjąć z marynaty i przesmażyć (do lekkiego zrumienienia ze wszystkich stron) na łyżce dobrze rozgrzanego na patelni oleju. Po przesmażeniu wyjąć z patelni i przełożyć do naczynia do zapiekania. Zalać marynatą. Naczynie wstawić do piekarnika (rozgrzanego do 180 stopni) i piec przez około godzinę, 2-3 krotnie obracając żeberka w trakcie pieczenia. W razie potrzeby (zbyt szybka redukcja sosu) podlać odrobiną wody (lub otworzyć kolejną butelkę Burgundowego i podlewać piwem).
    Potrawę wyjąć z piekarnika po stwierdzeniu, że mięso jest wystarczająco miękkie.
    Podawać z grubszymi (około 1,2 cm) kromkami pieczywa żytniego lub razowego. Nie zapomnieć oczywiście o szklance dobrze schłodzonego piwa Burgundowego.
    [img]http://pozytywnakuchnia.pl/files/2013/12/burgund.jpg[/img]

  • Znam tylko kilkanaście potraw na których przygotowywaniu znają się nieomal wszyscy.
    Żeberka nie są – w tej powszechnej znajomości rzeczy i ekspertyzie – odosobnione.
    Swoje lokalne przepisy mają Niemcy (każdy land w zasadzie ma swój żeberkowy przysmak lokalny). Znają je Węgrzy, Czesi, Amerykanie, Australijczycy. Czasem są to żeberka jagnięce, czasem wieprzowe. Z najróżniejszymi dodatkami, prawie zawsze marynowane. Bardzo często w piwie.
    To unikatowe połączenie: delikatnego, soczystego mięsa z delikatną goryczką lub nieco karmelową słodkością, skłoniło mnie do przygotowania trzech wariacji potrawy znanej od tysięcy lat.
    Ważne jest też to, że żeberka kojarzę ze smakami późnego dzieciństwa. Moja babcia podawała je w zimie – zawsze marynowane w różnych gatunkach piw i zawsze z pieczywem. Taka „lżejsza” zimowa kolacja towarzyszyła mi w okresie świątecznym w babcinym domu w Juracie nad morzem. A piwo stanowiące klucz do smaku potrawy bardzo rozbudzało moją wyobraźnię (była to jedyna „dozwolona” dla mnie wówczas forma alkoholu na stole).
    Kolejne wpisy opisują wariacje.

  • Kaczka w piwie Książęce Ciemne Łagodne

    1 szt kaczka
    1 szklanka piwa Książęce Ciemne Łagodne
    2 łyżki koncentrat pomidorowy
    5 ząbków czosnek
    sól, pieprz, bazylia (do smaku)
    olej do smażenia.

    Kaczkę umyć, podzielić na porcje i delikatnie podpiec na rozgrzanym oleju pod koniec dorzucając 2 ząbki czosnku. Gdy kaczka będzie ładnie zarumieniona, przełożyć ją do rondla, podlać piwem Książęce Ciemne Łagodne i niewielką ilością wody i przyprawić przyprawami. Dusić na małym ogniu aż będzie miękka. Pod koniec dać koncentrat pomidorowy, bazylię i resztę pokrojonego w plastry czosnku. Podać z piwem Książęce Ciemne Łagodne.

  • Przychodzi najpiękniejszy czas w roku,chcielibyśmy podarować naszych bliskim gwiazdkę z nieba o którą może być trudno. Dziś przygotowałam dla Was kochani pyszną miodową gwiazdkę z dodatkiem nowości piwa Burgundowe Trzy Słody uwarzone z dziką różą. Ciasto wyszło pyszne z połączeniu z kremem pychota. Polecam gorąco 🙂

    składniki
    ciasto

    2 1/2 szkl mąki
    3 jajka
    3/4 szkl cukru
    1/2 szkl kwaśniej śmietany
    1/2 szkl piwa Książęce Burgundowe Trzy Słody uwarzone z dziką różą
    3/4 szkl miodu
    3 łyżki cynamonu
    1 czubata łyżeczka proszku do pieczenia
    5 łyżek oleju

    składniki na krem

    4 żółtka
    250 ml słodkiej śmietanki 30%
    250 g masła
    100 g cukru pudru
    aromat waniliowy

    polewa

    13 dag margaryny
    5 łyżek cukru pudru Królewski
    3 łyżki kakao
    2 łyżki wody
    1 łyżka żelatyny
    5 łyżek kwaśnej gęstej śmietany

    1słoik konfitury porzeczkowej
    pisaki do dekoracji.Wykonanie
    Do miski wsypujemy cukier,dodajemy żółta ucieramy na puszystą masę.Do rondla wlewamy mód,roztapiamy studzimy wlewamy do jajek cały czas mieszając.Następnie dodajemy piwo, śmietanę,mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia i cynamonem,olej dokładnie mieszamy.Foremkę do ciasta w moim przypadku gwiazdę smarujemy margaryną,obsypujemy margaryną do której wkładamy ciasto.Piekarnik nastawiamy na 200 stopni pieczemy około 50 minut.Na drugi dzień kroimy ciasto na pół.
    Masa śmietanowa
    Do garnka wlewamy śmietankę dodajemy wanilię gotujemy.Do miski metalowej wkładamy cukier puder dodajemy żółtka następnie wstawiamy na garnek z wrzącą wodą i ubijamy,powoli wlewamy gorącą śmietanę aż masa lekko zgęstnieje.Studzimy w temperaturze pokojowej.Do miski wkładamy masło ucieramy na puszystą masę,dodajemy po 1-2 łyżki masy śmietankowej ubijamy na najwyższych obrotach.
    Polewa czekoladowa
    W wodzie rozpuszczamy żelatynę. Do garnka wkładamy margarynę,cukier puder , kakao podgrzewamy rozpuszczenia się składników dodajemy . rozpuszczoną żelatynę dobrze mieszamy . Po przestudzeniu (lekko ciepła) dodajemy (po łyżce) śmietanę. Roztrzepujemy.
    Pierwszy placek miodownika smarujemy konfiturą porzeczkową, na nią wykładamy krem przykrywamy drugim plackiem,polewę czekoladą wylewamy na ciasto robimy dekoracje.
    [img]http://pozytywnakuchnia.pl/files/2013/12/5-gwiazda miodownik.jpg[/img]
    [img]http://pozytywnakuchnia.pl/files/2013/12/3-midowonik książece.jpg[/img]

  • Polska biała kiełbasa z miodem i piwem,Palce lizać..))Dodając piwo do potraw, otrzymujemy zaskakującą mieszkankę smaków. Gorzki smak piwa świetnie łączy się ze słodkimi warzywami, takimi jak marchewka czy cebula, choć dobrze komponuje się też z miodem. Piwo to idealny dodatek do mięs. Zmiękcza je i sprawia, że stają się bardziej soczyste. Sprawdzi się też jako składnik wszelkich marynat i sosów.SKŁADNIKI:4 x 150 g białej kiełbasy
    3 łyżki oleju rzepakowego
    3 pokrojone w piórka słodkie cebule
    2 gałązki rozmarynu
    1 łyżka miodu wielokwiatowego
    500 ml piwa jasnego Książęce
    kminek
    słodka czerwona papryka
    liść laurowy
    majeranek
    sól morska
    grubo mielony czarny pieprz.WYKONANIE:Białą kiełbasę ponakłuwać , podsmaż na rozgrzanym oleju, dodaj cebulę, miód, gałązki rozmarynu i przyprawy. Następnie wlej piwo i całość duś pod przykryciem na wolnym ogniu przez 20-30 minut, od czasu do czasu mieszając.
    Tak przygotowaną białą kiełbasę podawaj na ciepło lub na zimno z chlebem staropolskim.SMACZNEGO!!!

  • Jestem Kasia i powiem Wam, że najlepsze, najbardziej zaskakujące przepisy powstają z potrzeby chwili, bez zbędnego przygotowania. Tak było i tym razem. W swojej lodówce znalazłam wątróbkę, którą uwielbiam, tak samo jak uwielbiam pierogi. Troszkę tymianku, masła, orzechów i żurawiny i nader wszystko piwo Książęce Burgundowe Trzy Słody uwarzone z dziką różą. Zbalansowane, proste i pyszne czy mogłabym chcieć czegoś więcej? ….. A tak! Szklaneczkę piwa poproszę…

    Więc tak – na PIEROŻKI Z NADZIENIEM Z WĄTRÓBKI MARYNOWANEJ W PIWIE KSIĄŻĘCYM W TYMIANKOWYM MASEŁKU będziemy potrzebować:

    – 400g wątróbki drobiowej
    – pół pory
    – 3 łyżki uprażonych orzechów włoskich
    – 3 łyżki- żurawiny suszonej
    – 2 gałązki tymianku świeżego
    – sól, pieprz
    – piwo Książęce Burgundowe Trzy Słody uwarzone z dziką różą
    – 2 ząbki czosnku
    – 2 szklanki mąki
    – 3/4 szklanki ciepłej wody
    – 1/3 kostki masła

    Sposób przygotowania:
    Wątróbkę umyj, oczyść i wysusz. Marynuj w piwie Książęcym przez ok. 30 min. Następnie usmaż na maśle na rumiany kolor.Dodaj porę pokrojoną w pół-talarki i pokrojony czosnek. Piwem z marynaty zdeglasuj patelnię i poczekaj aż płyn znacznie odparuje. Dopraw solą i pieprzem, poczekaj aż nadzienie przestygnie, a następnie przesiekaj wątróbkę, ale nie za drobno. Dodaj orzechy i żurawinę. z maki i wody oraz soli zagnieć ciasto, rozwałkuj, wycinaj krążki , nadzienie układaj na środku i zlepiaj brzegi na gorze tworząc pewien rodzaj sakiewki. Gotuj w osolonej wodzie. Masło rozpuść dodaj szczyptę soli i pieprzu oraz listki tymianku (uważaj aby masło nie przyrumieniło się). Pierożki układaj na talerzu i polej masłem tymiankowym. I gotowe!

    Ktoś mógłby pomyśleć, że pierogi i wątróbka i piwo to nie ta bajka… Ale to piwo jest idealne, ono nadaje wymiarowości i podkreśla smak wątróbki, delikatnie łagodząc jej smak. Słód powoduje, że wątróbka kruszeje i nabiera wyrazu. Więc jeśli nie przepadacie za podrobami, to ten pomysł na pewno Was zaskoczy. Nuta dzikiej róży przechodzi w kwasowość żurawiny, a uprażone orzechy nadają chrupkości sprawiając, że nie jest to zwykłe danie obiadowe ale wykwintna potrawa…
    [img]http://pozytywnakuchnia.pl/files/2013/12/konkurs.jpg[/img]

  • [img]http://pozytywnakuchnia.pl/files/2013/12/ksiazece1sm.jpg[/img]

    Moja konkursowa propozycja, to ukochana i zrobiona na tysiące sposobów panna cotta.
    Tym razem klasyczny włoski smak połączyłam w świątecznym klimacie z cynamonem, konfiturą figowo-pomarańczową oraz „wisienką na torcie” w postaci Piwa Książęcego Ciemnego Łagodnego.

    Dlaczego akurat Ciemne Łagodne?
    Jest łagodne 😉 Idealnie współgra ze słodyczą deseru, nie rażąc podniebienia piwną goryczą.
    Jego głęboki kolor pięknie współgra z kolorem konfitury. Ciemne Łagodne na swój sposób koi zmysły i pozwala oddać się błogiej konsumpcji. Jest bardzo kobiece i tajemnicze, przez wzgląd na swoją nieprzeniknioną barwę i zapach.

    Cynamonowa panna cotta z galaretką z piwa Książęcego
    na 4 duże porcje

    200ml tłustego mleka
    200g śmietanki kremówki
    10g żelatyny
    3 łyżeczki cukru pudru
    1/2 łyżeczki cynamonu

    250ml piwa Książęcego Ciemnego Łagodnego
    1/2 opakowania galaretki pomarańczowej

    4 łyżeczki konfitury figowo-pomarańczowej

    Mleko zagotowujemy, dodajemy żelatynę i energicznie mieszamy.
    Śmietankę podgrzewamy z cukrem i cynamonem.
    Wszystko razem łączymy.

    Tak przygotowaną masę mleczno-śmietankową przelewamy do naczynek i wsadzamy do lodówki na przynajmniej 3 godziny (im dłużej tym lepiej).

    Piwo mocno podgrzewamy, nie zagotowujemy.
    Rozpuszczamy w nim galaretkę, odstawiamy do ostudzenia.

    Po wyjęciu naczynek ze stężałą masą, smarujemy wierzch konfiturą, a następnie równomiernie rozlewamy galaretkę piwną.
    Ponownie chowamy do lodówki na kolejne 3 godziny, tutaj jednak najbardziej odpowiednim czasem jest cała noc.

    Podajemy w temperaturze pokojowej z pokalem Piwa Książęcego Ciemnego Łagodnego.

    Smacznego!

  • Jeśli myślicie, że TIRAMISU to tylko kawa i amaretto to bardzo się zdziwicie moim przepisem! Piwo Książęce Burgundowe to moje odkrycie deserowe!Tak, tak! Moczyłam biszkopty w piwie, co uważam za bardzo dobry pomysł. Tym deserem naprawdę możecie zaskoczyć swoich gości podczas Świąt i nie tylko!Naprawdę polecam!

    SKŁADNIKI na 4 spore pucharki:

    500g serka mascarpone
    biszkopty savoiardi (ok. 12 sztuk w zależności od pucharków)
    1 całe jajko + 3 żółtka
    50g cukru (może być cukier puder)
    ¾ szklanki piwa Książęce Burgundowe Trzy Słody (obowiązkowo!!)
    gorzka czekolada do posypania lub kakao dobrej jakości

    .
    Jajko oraz żółtka ubijamy z dodatkiem cukru na białą masę. Dodajemy serek mascarpone i chwilę miksujemy do uzyskania gładkiej konsystencji.
    Biszkopty maczamy obficie z dwóch stron w piwie i układamy w pucharkach, następnie nakładamy masę, posypujemy każdą z wartstw kakao lub czekoladą, czynność powtarzamy i układamy kolejną warstwę. Ostatnią warstwą jest zawsze ta z sera. Wierzch deseru posypujemy kakao lub startą gorzką czekoladą (ja wolę czekoladę). Wstawiamy tiramisu do lodówki na parę godzin.
    Smacznego!
    [img]http://pozytywnakuchnia.pl/files/2013/12/IMG_2709.JPG[/img]

  • Piwo Książęce Burgundowe Trzy Słody nadaje muffinom delikatnego posmaku, jak i równoważy ich słodycz.
    Cupcakes czekoladowo-piwne (12 sztuk)
    Składniki:
    1 1/2 szklanki mąki
    3/4 szklanki cukru
    4 łyżki kakao
    1 łyżeczka sody oczyszczonej
    1/2 łyżeczki soli
    1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
    1 łyżeczka octu jabłkowego
    1/4 szklanki oleju roślinnego
    2/3 szklanki piwa Książęce Burgundowe Trzy Słody
    1/3 szklanki mleka
    1 szklanka pokrojonej w kostkę dobrej jakości gorzkiej czekolady (60% kakao)
    Krem czekoladowo-piwny:

    113 g niesolonego masła, rozmiękczonego (ja wkładam na 1o s do mikrofalówki)
    3-4 szklanki cukru pudru
    1/2 szklanki kakao w proszku
    1/2 szklanki pokrojonej w kostkę dobrej jakości gorzkiej czekolady (60% kakao)
    1/2 szklanki piwa Książęce Burgundowe Trzy Słody
    1/2 łyżeczki soli
    Przygotowanie:

    Włącz piekarnik i ustaw go na 180 oC. Wyłóż papilotkami formę do pieczenia muffinek.
    W misce miksera wymieszaj mąkę, cukier, kakao, proszek do pieczenia i sól. Następnie dodaj ekstrakt waniliowy, ocet, olej, piwo i mleko. Wymieszaj całość aż utworzy się jednolita masa, po czym wmieszaj posiekaną czekoladę.
    Przełóż ciasto do przygotowanej formy, włóż do nagrzanego piekarnika i piecz przez 18-22 minuty, do czystej wykałaczki. Wyjmij muffiny z piekarnika i odstaw do wystudzenia.
    Przygotowanie kremu. W szklanym pojemniku wymieszaj piwo z kawałkami czekolady i wstaw do mikrofalówki na 30 sekund. Po wyjęciu z mikrofalówki, dokładnie wymieszaj tak by powstała masa o jednolitej konsystencji.
    W misce miksera ubij masło do białości, następnie dodaj sól, cukier puder, kakao i w krótkich odstępach dolewaj mieszankę piwno-czekoladową, aż powstanie jednolita masa. Dodaj więcej cukru pudru lub mieszanki czekoladowej w zależności od tego jaką gęstość kremu chcesz uzyskać. Można też włożyć krem do lodówki i też nam ładnie tam zgęstnieje. Udekoruj wystudzone babeczki i podawaj.
    Smacznego!
    [img]http://pozytywnakuchnia.pl/files/2013/12/zz.jpg[/img]

  • Mini pie z piwem i wołowiną

    Witaj,

    Moja propozycja to mini pie lub mini tarty z wyśmienitym gulaszem z wołowiny, którą dusiłam w książęcym ciemnym piwie. Dlaczego mini? Stanowią rewelacyjną przekąskę, wystarczy wcześniej ugotować gulasz, rozłożyć go do kokilek, a tuz przed pieczeniem przykryć dobrym francuskim ciastem. Idealna przystawka, koledzy mojego męża również podzielają tę opinię. Często serwuje takie mini pie podczas spotkań piwno-meczowych :). Przystawka + piwo, to na pewno udany mecz…I niech nie zmyli Was długi przepis, to jest banalne do ugotowania, ale nie banalne w smaku!

    Składniki na 4-6 kokilek (wielkość każdy może wybrać sam)
    – ok. 500g wołowiny na gulasz
    – 3 szalotki
    – 2 ząbki czosnku
    – 2 liście laurowe
    – 2 kulki ziela angielskiego
    – 6 kulek jałowca
    – 1 szklanka książęcego ciemnego łagodnego
    – 3-4 łyżki mąki
    – olej, do smażenia
    – sól i pieprz
    – płat ciasta francuskiego, dobrego 🙂

    Wykonanie
    1. Mięso wołowe kroimy w kostkę, niezbyt grubą, obtaczamy w mące, nadmiar strzepujemy.
    2. Szalotkę kroimy w piórka i szklimy na oleju, wystarcza 2-3 łyżki. Przekładamy do naczynia żaroodpornego.
    3. Na tej samej patelni (nie myjemy jej) podsmażamy partiami mięso na rumiano. Dlaczego partiami? Ponieważ ma się smażyć, a nie dusić, na to będzie czas później :). Przekładamy do naczynia z szalotką.
    4. Dodajemy pozostałe przyprawy: liść, ziele, jałowiec i piwo, mieszamy, nakrywamy szczelnie folią aluminiową i wstawiamy do piekarnika. Dusimy ok. 2 godzin pod przykryciem, w trakcie możemy dwa razy zajrzeć i zamieszać, a w połowie duszenia lekko posolić.
    5. Gdy mięso jest już dobre, odkrywamy i dopiekamy przez 15-20 minut, aż sos się zredukuje.
    6. Na koniec doprawiamy jeszcze według smaku:solą i pieprzem.
    7. Gdy gulasz ostygnie przekładamy go do kokilek, na wierzch wycinamy kółka z ciasta francuskiego, o średnicy kokilki (rozmiar dobieramy wg uznania). Smarujemy roztrzepanym jajkiem. Wstawiamy do nagrzanego piekarnika do 200 st i pieczemy, aż ciasto będzie gotowe, złociste/ rumiane. Podajemy natychmiast, oczywiście z piwem w którym mięso się dusiło! Niebo w gębie, smacznego!
    [img]http://pozytywnakuchnia.pl/files/2013/12/pie3.jpg[/img]

  • Witam 🙂

    Przesyłam przepis na wyjątkowe danie. Wyjątkowe, bo to ulubione żeberka w piwie mojego taty 🙂 A tata wielkim smakoszem i piwoszem jest! Do tego dania wybieram piwo Książęce Ciemne Łagodne, które idealnie pasuje do mięs. Jest składnikiem mojej marynaty, ale serwuję je również do tego dania. A to przepis:

    Przepis własny

    SKŁADNIKI:

    1kg-1,5 kg żeberek wieprzowych
    1 butelka ciemnego piwa (użyłam Książęce Łagodne)
    4 łyżki oliwy z oliwek
    łyżka sosu sojowego
    1czubata łyżka miodu
    1 czubata łyżka musztardy francuskiej
    1 łyżeczka papryki wędzonej pimenton dulce
    1 łyżka suszonego rozmarynu (może być świeży oczywiście)
    pół łyżki majeranku
    5-6 ząbków czosnku
    sól, pieprz
    gałązka cząbru

    Żeberka umyć i podzielić na porcje, osuszyć, posypać solą i pieprzem. Z podanych składników przygotować marynatę. Wymieszać wszystkie składniki i na końcu dolać ostrożnie piwo. Ponownie wymieszać. Zalać żeberka, żeby cała marynata przykryła mięso. Posypać pokrojonym czosnkiem. Przykryć naczynie i wstawić do lodówki na noc. Następnego dnia przełożyć żeberka wraz z marynatą do naczynia żaroodpornego i piec ok. 60-70 minut w temperaturze 180 stopni. Podczas pieczenia należy polewać mięso marynatą, by ładnie się zrumieniło i było soczyste. Jeśli chcemy bardziej rumiane mięso należy 10 minut przed końcem zmienić funkcję w piekarniku na grill.

    W tym samym czasie można upiec pokrojone w cząstki ziemniaki (dowolną ilość). Należy je spryskać oliwą i np. posypać solą i tymiankiem.

    Danie proponuję podać z sosem jogurtowym lub ketchupem. Świetnie pasuje tu surówka z kiszonej kapusty lub białej np. Colesław. A jeśli nie macie nic z tych rzeczy, podajcie po prostu żeberka w towarzystwie ogórków kiszonych lub konserwowych. Będą równie dobrze smakowały. Do popicia proponuję to samo piwo, w którym marynowały się i piekły żeberka, czyli Książęce ciemne łagodne. To doskonały wybór!A żeberka zadowolą podniebienia nie tylko Panów, ale i Pań 🙂

    Wesołych Świąt!
    AGATA

  • I jeszcze jedno zgłoszenie. Tym razem proponuję pizzę na cieście piwnym. Wykorzystałam piwo Książęce Złote Pszeniczne – jest doskonałe do tego ciasta.

    Składniki:

    250 ml piwa Książęce Złote pszeniczne
    340 g mąki pszennej
    2 łyżki oleju
    50 g świeżych drożdży
    1 łyżeczka soli

    Drożdże rozpuścić w piwie, dodać pozostałe składniki, dokładnie wyrobić. Ciasto odstawić do wyrośnięcia na około 60 minut.
    Na cieście ułożyć ulubione dodatki, piec w temperaturze 250 stopni przez około 10 – 15 minut. Smacznego 🙂
    [img]http://pozytywnakuchnia.pl/files/2013/12/DSCF1543.JPG[/img]

  • Witam !!!
    Dzisiaj proponuję niezwykle proste w wykonaniu, smaczne i kruche:

    KSIĄŻĘCE GWIAZDECZKI

    1/2 szkl. Książęce Złote Pszeniczne- naturalnie mętne, wspaniale orzeźwiające,delikatnie nagazowane i z lekko wyczuwalną goryczką
    1 kostka margaryny
    2 szkl. mąki pszennej
    i…nic więcej.
    Z tych składników zagnieść ciast, włożyć do lodówki na 1 godz. Potem rozwałkować, podsypując delikatnie mąką i wycinać gwiazdki. Układać na blasze wysmarowanej margaryną, posypać cukrem i piec w 180 st. C- 15-20 min.

    Dzięki piwu ciasto jest niezwykle elastyczne. Po upieczeniu ciasteczka są bardzo kruche i wytworzyły „warstwy”, jak w cieście francuskim. Są naprawdę szybkie w przygotowaniu i niezwykle tanie w wykonaniu!!!! Szybko znikają z talerza 🙂
    SMACZNEGO!!!
    [img]http://pozytywnakuchnia.pl/files/2013/12/IMG_2976.JPG[/img]

  • [img]http://pozytywnakuchnia.pl/files/2013/12/DSCF1493-3.JPG[/img]

    Pyszne ciasto czekoladowe z piwem i popcornem. Do ciasta wykorzystałam piwo Książęce Ciemne Łagodne – moim zdaniem pasuje idealnie. Jest delikatne i lekko słodkie 🙂 Polecam!

    Składniki na ciasto:

    200 g brązowego cukru
    60 g kakao
    250 g margaryny lub masła
    250 ml piwa Książęce ciemne łagodne
    140 ml śmietany 18%
    2 jajka
    275 g mąki pszennej
    2 łyżeczki sody oczyszczonej
    W garnuszku podgrzać piwo z masłem/margaryną, do momentu, aż ta się roztopi (nie należy doprowadzić do wrzenia). Do ciepłej masy piwnej dodać kakao i cukier, wymieszać i odstawić do wystudzenia.

    Śmietanę i jajka zmiksować do białości. Dodać wystudzoną masę zimną, nadal miksować.

    Mąkę wymieszać z sodą i dodać do masy piwnej, delikatnie, ale dokładnie wymieszać.

    Ciasto przelać do okrągłej formy o średnicy 22 cm (dno wyłożyć papierem do pieczenia). Piec w temperaturze 180 stopni przez około 60 minut (do momentu tzw. suchego patyczka). Wystudzić.

    Składniki na polewę:

    100 g miękkiego masła
    200 g twarogu zmielonego minimum trzykrotnie
    100 g cukru pudru
    2 łyżki soku z cytryny
    Masło utrzeć z twarogiem na jasną i puszystą masę. Stopniowo dodawać cukier puder, cały czas miksując. Dodać sok z cytryny i wymieszać.

    Polewę rozprowadzić na wystudzonym cieście, wierzch udekorować solonym popcornem. Włożyć do lodówki na 5-10 minut. Smacznego :)

  • Książęce piwne kąski

    „Wino rzadko tu używane, a uprawa winnic nie znana. Ma jednak kraj Polski napój warzony z pszenicy, chmielu i wody, po polsku piwem zwany; a gdy nic nadeń lepszego do pokrzepienia ciała, jest nie tylko rozkoszy mieszkańców, lecz i cudzoziemców wybornym smakiem więcej niż w innych krajach zachwyca.” — Jan Długosz

    Piwo pszeniczne było znane w Polsce od najdawniejszych czasów, już w 1300 r. wspominał o jego walorach Jan Długosz. Dzisiaj i my delektować możemy się tym delikatnym, wysublimowanym smakiem, pozbawionym goryczy. Dzięki przyjemnemu posmakowi zboża i drożdży, piwo pszeniczne przypadnie do gustu każdemu. Cóż lepiej pasuje do ryb czy drobiu niż subtelny smak, który nie przytłoczy potrawy swoim smakiem, ale idealnie ją dopełni?
    Dlatego właśnie poniżej przedstawiam przepis na potrawę z Książęcym piwem pszenicznym, która zabierze was w niezapomnianą podróż smaków, konsumowana ze szklaneczką tego wspaniałego trunku.
    Składniki:
    – 1 szklanka mąki
    – 1 jajko
    – 3/4 szklanki Książęcego piwa pszenicznego
    – 1/4 łyżeczki cukru
    – 1/2 łyżeczki soli
    – 1/4 łyżeczki pieprzu
    – 1 łyżeczka ziół prowansalskich
    – 350 gr piersi z kurczaka (2 małe pojedyncze piersi)
    – 150 gr sera żółtego
    Kurczaka myjemy i kroimy na kawałki wielkości ok. 3 cm. Ser żółty kroimy w trójkąty podobnej wielkości. Pozostałe składniki mieszamy razem do uzyskania jednolitej masy. Do miski z masą dodajemy pokrojone kąski kurczaka oraz sera. Mieszamy. Smażymy na gorącym tłuszczu przez kilka minut do rozpuszczenia sera i usmażenia kurczaka. Nakładając kąski na patelnię dbamy o to, aby każdy z nich był dokładnie obtoczony w piwnym cieście.
    Kąski możemy podawać jako danie obiadowe na ciepło, np. z frytkami i sałatą oraz z piwem Książęcym. Sprawdzą się one także wspaniale jako imprezowa przekąska do piwa, na ciepło i na zimno. Nawet jeśli wasi goście będą wegetarianami – każdy znajdzie coś dla siebie i będzie mógł rozkoszować się wspaniałym smakiem Książęcego piwa pszenicznego. Czyż to nie danie godna książąt?
    [img]http://pozytywnakuchnia.pl/files/2013/12/DSC_7491.jpg[/img]

  • Iście królewskie bagietki na Książęcym Pszenicznym

    Czy jest coś piękniejszego niż zapach chmielu i pszenicy unoszący się delikatną mgiełką po otwarciu schłodzonej butelki Książęcego Pszenicznego? Tak! Gdy towarzyszy mu podobny aromat unoszący się z piekarnika! Nikt nie pogardzi pyszną kanapką ze świeżo upieczoną, jeszcze ciepłą bagietką, podaną ze szklaneczką wyśmienitego piwa!

    Składniki na 4 bagietki:

    457g mąki pszennej typ 650 + około 25g do podsypania podczas formowania
    150g mąki pszennej pełnoziarnistej
    150g mąki żytniej chlebowej (typ 630)
    4 łyżeczki suszonych drożdży (ok. 12g)
    2 łyżeczki soli
    1 czubata łyżka miodu
    500ml piwa Książęce Pszeniczne – wyjątkowo w tym wypadku ciepłego 😉
    100 ml wody

    Wszystkie składniki wrzucamy do misy miksera i wyrabiamy na gładkie ciasto. Piwo możemy delikatnie podgrzać z miodem, ale nie jest to konieczne, wystarczy temperatura pokojowa. Ciasto będzie dość lepkie, ale gdy będzie dobrze wyrobione, powinno odchodzić od brzegów miski. Gdy ciasto pozostawione pod ściereczką na 1-1,5h podwoi swoją objętość – wyrabiamy je ponownie i dzielimy na 4 równe części. Każdą część hojnie podsypawszy mąką rolujemy w wałek. Układamy po 2 mocno obsypane mąką wałki na 2 blachach wyłożonych papierem do pieczenia i zostawiamy pod przykryciem do wyrośnięcia (30-40 minut), a następnie nacinamy na ukos co kilka cm bardzo ostrym nożem. Piekarnik należy nagrzać do 230st C i piec bułki (każda blacha osobno) przez 10 minut, a później przez kolejne 15, ale już w temperaturze 200st C. W piekarniku umieściłam naczynie żaroodporne z wodą, dlatego skórka jest chrupiąca. Z jeszcze ciepłych bagietek zrobić ulubione kanapki i konsumować koniecznie ze chłodzonym Książęcym Pszenicznym. Smacznego!

    [img]http://pozytywnakuchnia.pl/files/2013/12/KSIĄŻĘCE-2.jpg[/img]

  • Składniki: (na 12 muffinek)
    – 150 ml piwa Książęce Burgundowe Trzy Słody
    – 35 g kakao
    – 0,1 l kefiru
    – 130 g masła
    – 180 g cukru
    – 1 łyżeczka sody
    – 0,5 łyżeczki proszku do pieczenia
    – 140 g mąki
    – skórka z 0,5 pomarańczy
    – 1 jajko

    Krem:
    – 200 g czekolady gorzkiej (najlepiej wedel)
    – 120 ml piwa Książęce Burgundowe Trzy Słody
    – 200 g masła
    – 3/4 szklanki cukru pudru
    – skórka z 0,5 pomarańczy
    – chili w proszku

    Przygotowanie:
    1. Piwo wlewamy do garnka, następnie dodajemy masło i podgrzewamy, do momentu rozpuszczenia się masła. Wsypujemy cukier wymieszany z kakao i dokładnie mieszamy, do czasu rozpuszczenia się cukru.
    2. Mąkę, proszek do pieczenia i sodę przesiewamy do naczynia.
    3. W kolejnym naczyniu mieszamy kefir z jajkiem.
    4. Następnie mieszamy wszystkie mokre składniki z suchymi, dodajemy startą skórkę z pomarańczy i dokładnie mieszamy.
    5. Do foremki wkładamy papilotki i wlewamy ciasto.
    6. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na ok. 20 min.

    Krem:
    1. Czekoladę łamiemy na kostki, wrzucamy do naczynia z piwem i rozpuszczamy w kąpieli wodnej.
    2. W misce ucieramy masło z cukrem pudrem, dodajemy skórkę z pomarańczy i trochę chili (w zależności od upodobań).
    3. Kiedy czekolada się rozpuści i nie będzie zbyt gorąca przelewamy ją do masła.
    4. Całość wkładamy do lodówki, w celu schłodzenia i następnie dekorujemy babeczki.

    S M A C Z N E G O ! ! !

    P.S. Babeczki te są to już moje któreś z kolei, ale zdecydowanie najlepiej mi smakowały, jak również gościom, gdyż podałem je na imieninach znajomym. Doskonale komponują się z piwem Książęce Burgundowe Trzy Słody, gdyż mimo delikatnej pikantności i słodyczy pomarańczy, czuć wyraźnie nutę piwną.
    [img]http://pozytywnakuchnia.pl/files/2013/12/IMG_1070121.jpg[/img]

  • Witam
    Dzisiaj proponuję:

    PIWNE NALEŚNIKI

    1 szkl. Książęce Złote Pszeniczne- subtelnie chmielone piwo o bogatym aromacie i wyraźnie słodowym smaku, ważone z pszenicznego słodu.
    1 szkl. mleka
    300 g mąki
    2 jaja
    1 łyżka oleju
    szczypta soli
    Wszystkie składniki wymieszać i zostawić na 1 godzinę. Smażyć na rozgrzanej patelni. Dodatek piwa powoduję, że naleśniki są bardziej sprężyste i nie pękają podczas zwijania.
    Można podawać na słodko z dżemem, serem, na słono jako krokiety z farszem świątecznym (grzyby z kapustą)… i do tego oczywiście szklaneczka Książęce Złote Pszeniczne.

    [img]http://pozytywnakuchnia.pl/files/2013/12/IMG_2971.JPG[/img]

    • … i oczywiście w wersji na słono jako krokiet świąteczny z farszem (grzyby z kapustą)..
      [img]http://pozytywnakuchnia.pl/files/2013/12/IMG_2973.JPG[/img]

  • Leśne szaleństwo z Czerwonym Lagerem
    [img]http://pozytywnakuchnia.pl/files/2013/12/Leśne Szaleństwo z Czerwonym Lagerem.jpg[/img]

    1 Torebka Kaszy Gryczanej
    2 łyżki kawy zbożowej
    200ml Piwa Książęcę
    cukier 3 łyżki

    2 kawałki po 150gram Karczku
    przyprawa do grilla
    papryka

    sos piwno-miodowo- musztardowy
    300ml Piwa Książece Lager
    100ml śmietany
    5-6 łyżek miodu
    200gram musztardy
    Colesław z Czerwonej kapusty na 20 Min przed robotą dania głównego

    1 mała kapusta czerwona
    1 puszka kukurydzy słodkiej
    200ml Majonezu
    100-150 gram Śmietany 12% można zastąpić musztardą Kamis
    sok z cytryny lub zaprawa cytrynowa
    cukier do smaku
    sól do smaku
    pieprz nie za dużo do smaku

    1. Kapustę obieramy i trzemy na najdrobniejszych oczkach chyba
    2. Do startej kapusty dodajemy kukurydzę majonez i śmiętane cały czas mieszając.
    3. doprawiamy do smaku sokiem z cytryny, cukrem, sola i pieprzem
    4. Wstawiamy do lodówki na 20 min około

    Kasza Gryczana z Sosem Piwno-miodowo- Musztardowy

    1. Do rondla wlewamy Piwo i gotujemy do zagotowania, gdy bedzie się gotowało dodajemy miód i musztarde.
    2. gotujemy wodę na kaszę, gdy sie ugotujemy wrzucamy kaszę
    3. Grillujemy karczek skropiony piwem, i posypany przyprawami
    4. Do naszego sosu dodajemy śmietane i gotujemy pod przykryciem około 15 min.
    5. wrzucamy cukier i kawę na patelnie i dodajemy ugotowana kaszę
    6. polewamy kaszę piwem i gotowe teraz czas na ułożenie lasu ogniska z colesławu na to mięsko i polewamy sosem no i podajemy z Piwem oczywiście

    dodaje Piwo Książęce Lager, ponieważ najbardziej kojarzy mi się z wypadami do lasu z kolegami, czy spotkania przy grillu z rodzinną najlepiej smakuje i dodaje aromatu do dania, smaku i sprawia, że mięso staje się bardziej soczystę.

  • Mój przepis będzie na świąteczny gulasz. Zacznijmy od tego, dlaczego to piwo. Jak myślę o wołowinie to na myśl przychodzi mi albo czerwone wino, albo aromatyczne ciemne piwo. Gdy przeczytałem o tym konkursie nie wiedziałem jeszcze czy wezmę w nim udział, ale będąc w sklepie kupiłem wołowinę i myślę co dalej. Piwo kupuję w każdy weekend, zazwyczaj staram się próbować nowych, ale Książęce jest zawsze tym, do którego lubię wracać. Czy jest to delikatne Pszeniczne, wyszukane Burgundowe, czy egzotyczne Ryżowe, zawsze mam gwarancję smaku dobrego piwa. Tym razem wybór był prosty, a wołowina zdecydowała za mnie. Zakupiłem jedną butelkę Książecego Ciemnego Łagodnego dla siebie i drugą dla niej.

    Na dwie osoby potrzebujemy:
    – 300 g wołowiny
    – garść startej marchwi
    – garść startego korzenia pietruszki
    – trzy małe cebule
    – dwa ząbki czosnku
    – oliwę z oliwek
    – 250 g pieczarek
    – garść suszonych grzybów
    – masło
    – mieszanka świątecznych przypraw: 1/4 łyżeczki białej gorczycy, 1/4 łyżeczki kolendry, pół łyżeczki cukru, 1/3 łyżeczki pieprzu, dwa ziarnka ziela angielskiego, 1/3 łyżeczki suszonego imbiru, 1/4 łyżeczki kminku, 1/4 łyżeczki słodkiej papryki, 1/4 łyżeczki cynamonu, 1/4 łyżeczki majeranku, 1/4 łyżeczki gałki muszkatołowej, 1/5 łyżeczki suszonej bazylii, 1/5 łyżeczki chili, sól
    – jedna szklanka bulionu wołowego
    – i oczywiście pól butelki ciemnego łagodnego piwa Książęcego

    (dzień wcześniej moczymy suszone grzyby)
    Mięso kroimy w kostkę. Dzielimy to na trzy partie i smażymy około półtora minuty. Gdy całe mięso jest już obsmażone odkładamy je na bok i smażymy po kolei dodając: cebulę, czosnek, marchew i korzeń pietruszki. Jak już wszystko jest ładnie usmażone wrzucamy mięso, zalewamy wodą z suszonych grzybów (wraz z nimi), dodajemy bulion i piwo i dusimy aż mięso będzie miękkie. W między czasie smażymy pieczarki na maśle. Gdy mięso już będzie dobre wrzucamy pieczarki i naszą mieszankę świąteczną i dusimy jeszcze przez 15 minut. Smacznego!

    (Zdjęcie nie oddaje smaku dania 😉 Podziwiam tych, którym udało się dobrze sfotografować tak mało urokliwe danie)
    [img]http://pozytywnakuchnia.pl/files/2013/12/gulasz.jpg[/img]

  • Polędwiczki wieprzowe w ciemnym piwie z orzechami i suszonymi owocami to kolejne danie, które polecam i zgłaszam do konkursu.
    Tym razem zdecydowałam się na piwo Książęce Ciemne Łagodne. Wyczuwalna nuta czekolady, świeżo mielona kawa czy miód, to smaki, które świetnie współgrają z polędwiczką i dodatkami.
    Zapraszam.

    Składniki:
    – 1 piwo Ciemne Łagodne Książęce (+1 do wypicia w trakcie spożywania dania)
    – 2 polędwiczki wieprzowe
    – 250 ml wina białego wytrawnego
    – łyżka masła
    – 15 dag suszonej żurawiny
    – 10 dag posiekanych orzechów włoskich
    – 10 dag posiekanych orzeszków ziemnych
    – 10 dag kandyzowanej skórki cytrynowej
    – sól i pieprz
    – olej rzepakowy do smażenia
    – olej z orzechów włoskich

    Przyrządzenie:
    Nastaw piekarnik na 190 stopni.
    Do rondelka wlej piwo i wino. Gdy zacznie się gotować, dodawaj plasterki masła.
    Na rozgrzanym oleju podsmaż polędwiczki ze wszystkich stron na rumiano, na wysokim ogniu, szybko. Przypraw solą i pieprzem.
    W misce zamieszaj razem orzechy, żurawinę i kandyzowaną skórkę z cytryny. Dodaj olej z orzechów włoskich i zamieszaj raz jeszcze. Powstałą masą obłóż mięso, w naczyniu żaroodpornym.
    Polej polędwiczki sosem piwnym i posyp je z wierzchu solą i pieprzem.
    Wstaw do nagrzanego piekarnika i piecz około 20 minut.
    Polędwiczki podawaj pokrojone i polane sosem z pieczenia.
    Ja przygotowałam je z mini zapiekanką z ziemniaków. Same też smakują obłędnie.

    Smacznego!:)
    [img]http://pozytywnakuchnia.pl/files/2013/12/poledwicakonkurs.jpg[/img]

  • Ciężko bezsprzecznie orzec czy to pikantne potrawy pasują do piwa, czy piwo do ostrych dań, ale trzeba przyznać, że jest to duet doskonały. Serdecznie polecam ten gulasz , ponieważ jest to klasyczne danie, łatwe w przygotowaniu, a jednocześnie bogate w smaki. Łączy w sobie aromat wędzonej papryki i wytrawną nutę piwa, którego delikatny słodowy posmak przełamuje pikantność chilli i mięsa wołowego.

    PIKANTNY GULASZ WOŁOWY NA CZERWONYM LAGERZE

    500g mięsa wołowego
    200ml piwa Książęce Czerwony Lager
    200ml bulionu
    2 cebule
    2 ząbki czosnku
    0,5 papryczki chilli
    1 łyżka wędzonej papryki w proszku
    kilka kulek ziela angielskiego
    2-3 listki laurowe
    3 łyżki oleju
    1 łyżka koncentratu pomidorowego
    sól, pieprz do smaku
    1 łyżka mąki pszennej

    wykonanie:

    1. Mięso kroimy w kostkę i podsmażamy na gorącym oleju, aż lekko zbrązowieje. Następnie przekładamy je na talerz, a na oleju, który pozostał w garnku przesmażamy posiekaną cebulę oraz papryczkę.
    2. Gdy cebulka się zezłoci wrzucamy do garnka mięso i wlewamy piwo. Około 15 minut gotujemy nasz gulasz bez przykrycia, aby piwo nieco zredukowało.
    3. Dodajemy przyprawy, wlewamy bulion i dusimy pod przykryciem na średnim ogniu około 1,5 godziny lub do momentu kiedy mięso zmięknie.
    [img]http://pozytywnakuchnia.pl/files/2013/12/gulasz.JPG[/img]

  • -piwo pszeniczne Książęce
    -skrzydełka lub pałki kurczaka
    -mąka
    -1 jajko
    -olej
    -pieprz, sól
    Kurczaki obgotować w osolonej wodzie. Mąkę, jajko i piwo zmiksować do uzyskania gęstej konsystencji. Smażyć w głębokim tłuszczu do uzyskania złocistego koloru.
    [img]http://pozytywnakuchnia.pl/files/2013/12/nanana.jpg[/img]

  • Moja propozycja to kotlety karkówki zapiekane z pieczarkami pod piwnym beszamelem

    Składniki:

    6 kotletów z karkówki,

    15 dag pieczarek,

    100 ml mleka,

    1 łyżka mąki pszennej,

    2 płaskie łyżki masła,

    150 ml piwa –Książęce Złote pszeniczne,

    Szczypta cynamonu,

    2 łyżki tartego parmezanu,

    Sól, pieprz,

    Natka pietruszki

    Wykonanie

    Kotlety z karkówki myjemy, suszymy, lekko rozbijamy, doprawiamy solą, pieprzem i zostawiamy na godzinę. Pieczarki obieramy i kroimy w plasterki. Na patelni rozgrzewamy olej rzepakowy i smażymy kotlety z dwóch stron. Usmażone przekładamy do naczynia żaroodpornego. Na patelni gdzie smażyliśmy mięso dajemy pokrojone w plasterki pieczarki ( jeśli trzeba dodajemy olej do smażenia) i smażymy chwilę aż będą rumiane. W tym samym czasie przygotowujemy beszamel: w garnku rozpuszczamy masło, dodajemy mąkę i mieszamy, smażymy razem chwilkę ( 1,5 minuty), następnie wlewamy mleko, mieszamy intensywnie ( najlepiej trzepaczką do ubijania), następnie dodajemy piwo i znowu mieszamy cały czas gotując. Na koniec dodajemy soli, pieprzu i szczypty cynamonu – znowu dokładnie mieszamy. Usmażone pieczarki dodajemy do sosu beszamelowego, mieszamy i polewamy na kotlety. Całość posypujemy jeszcze startym parmezanem. Piekarnik rozgrzewamy do 200 stopni, dajemy mięso i dusimy około 15-20 minut. Gotowe posypujemy natką pietruszki i podajemy z sałatką.

    A jak mięsko to i do niego najlepiej zimne pyszne piwo pszeniczne Książęce, lekko mętne o delikatnym smaku goryczy idealnie skomponuje się z aromatyczną karkówką.
    [img]http://pozytywnakuchnia.pl/files/2013/12/karkoweczka-043.JPG[/img]

  • Na długie zimowe wieczory, proponuję ciasteczka piwne, które powstały specjalnie pod piwo Książęce Jasne Ryżowe. Ciasteczka piwne z parmezanem dzięki użyciu łagodnego piwa ryżowego są smaczniejsze od chipsów, a maczane dodatkowo w piwnym sosie czosnkowym umilą nie tylko filmowy wieczór, ale nawet hucznego sylwestra.

    Składniki:

    2,5 szklanki mąki pszennej
    1 szklanka tartego parmezanu
    1/2 szkl. piwa Książęce Jasne Ryżowe
    1/3 szklanki cukru pudru
    3/4 kostki masła
    1 żółtko
    2 łyżeczki posiekanego rozmarynu
    szczypta soli

    Sos piwny:

    4 łyżki majonezu
    2 łyżki piwa Książęce Jasne Ryżowe
    1/2 wyciśniętego ząbka czosnku
    1 łyżeczka soku z cytryny
    szczypta soli i pieprzu

    Do miski wsypujemy mąkę, cukier puder, sól, straty na tarce o drobnych oczkach parmezan i drobno posiekany rozmaryn. Składniki mieszamy łyżką. Następnie dodajemy piwo, żółtko oraz pokrojone w kostkę masło. Zagniatamy ciasto, które formujemy w wałek i wstawiamy na 30 min. do lodówki. Po tym czasie na blasze rozkładamy papier do pieczenia. Wyjmujemy ciasto, odrywamy kawałek i formujemy na blacie wałki – o długości ok. 10 cm i grubości ok. 1-1,5 cm. Ciasta nie możemy zbyt długo rozgrzewać w dłoniach, bo zacznie być lepiące – wałeczki musimy turlać dość sprawnie. Ciasteczka piwne pieczemy w 190ºC przez ok. 15 min . Po tym czasie studzimy i podajemy do piwa Książęce. Świetnie pasuje do nich także błyskawiczny sos piwny. Aby go wykonać wystarczy energicznie wymieszać wszystkie składniki do połączenia.

    [img]http://pozytywnakuchnia.pl/files/2013/12/ciasteczkapiwne.jpg[/img]

  • Witam!!!
    Dzisiaj proponuję:

    PIWNEGO GYROSA

    1 szkl. Książęce Złote Pszeniczne-o delikatnej goryczce i wyczuwalnej nucie karmelu
    500 g łopatki wieprzowej
    1 op. przyprawy gyros
    1 łyżeczka musztardy
    1 łyżeczka koncentratu
    1/2 łyżeczki papryki słodkiej
    1/4 łyżeczki curry
    2 cebule

    Piwo przelewamy do miski , dodajemy przyprawy, musztardę i koncentrat-mieszamy. Dodajemy pokrojone w kostkę mięso i zostawiamy w lodówce na min. 2 godz.-najlepiej na całą noc.
    Mięso odcedzamy i smażymy. Dodajemy cebulę i smażymy dalej- zalewy nie wylewamy, tylko zużyjemy do duszenia mięsa. Pod przykryciem dusimy 35-40 min.
    Podajemy z ziemniakami i surówką.
    Książęce Złote Pszeniczne nadaje niezwykłej delikatności i kruchości, a delikatny posmak karmelu wspaniale współgra z przyprawą gyros.
    SMACZNEGO!!!
    [img]http://pozytywnakuchnia.pl/files/2013/12/IMG_29641.jpg[/img]

  • Witam, proponuję moje ulubione danie na pierwszy lub drugi dzień świąt. A piwo Książęce dodaje dodatkowego aromatu, smaku 🙂

    Udka w sosie morelowym
    Składniki:
    – 4 Udka kurczaka
    – 1 szkl. suszonych moreli
    – 1 szkl. bulionu
    – 5 łyżek dżemu morelowego
    – 2 łyżeczki słodkiej papryki
    – 1 łyżeczka imbiru
    – 2 łyżki sosu sojowego
    – 5 łyżek wrzątku
    – 5 łyżek piwa Książęce – Złote pszeniczne
    – 1 łyżka wódki
    – Olej do smażenia

    Przygotowanie:
    1. Morele zalej wrzątkiem wymieszanym z wódką i piwem. Mocz przez godzinę, pokrój na połówki.
    2. Udka wrzuć na gorący olej, podsmaż ze wszystkich stron. Do podsmażonych udek dodaj morele, zalej bulionem. Duś na wolnym ogniu, aż większość bulionu wyparuje (20-25 min).
    3. Dżem morelowy wymieszaj z sosem sojowym, imbirem i papryką.
    4. Udka przełóż do brytfanki. Do sosu z pieczenia dodaj doprawiony dżem morelowy, zagotuj. Powstałą glazurą zalej udka, zapiekaj w piekarniku nagrzanym do 180 stopni C przez 15 minut na złoty kolor.

    • [img]http://pozytywnakuchnia.pl/files/2013/12/omgg.jpg[/img]
      Przepraszam, że nie dodałem zdjęcia na początku. Ponieważ mój aparat z najsłabszymi pikselami miał powyżej 500 KB, więc musiałem załatwić alternatywę, ale już to nadrobiłem 🙂

  • [img]http://pozytywnakuchnia.pl/files/2013/12/ZUPAKSIAZECE.jpg[/img]
    Witam! moją druga już propozycją na danie z Piwem Książęce, jest sycącą i rozgrzewająca zupa. Zrobiłam ja po raz pierwszy, ale na pewno nie po raz ostatni! Ma bardzo delikatny smak, lekko ostry dzięki przyprawom, a dodatek piwa Książęce Ciemne, każda łyżka pozostawia w ustak przyjemną goryczkę. Nie jest to jednak gorycz nieprzyjemna – celowo dobrałam piwo ciemne, które dzięki doskonale dobranym czterem słodom nadaje potrawie pełnego, pełnowymiarowego smaku z karmelową nutką.

    Przepis na Zupę Piwną:

    2 pory (jasna część)
    2 marchewki
    ząbek czosnku
    liść laurowy, ziele angielskie,
    sól pieprz, łyżeczka czosnku niedźwiedziego, pół łyżeczki papryki słodkiej wędzonej, pół łyżeczki estragonu,
    300ml piwa Książęce Ciemne
    0,5l bulionu warzywnego
    2 ziemniaki
    15 dag sera żółtego + łyżka startego sera na każdą porcję do dekoracji
    150 ml śmietanki kremówki

    W garnuszku podsmażamy na odrobinie masła pokrajane pory i marchewki, dodajemy posiekany czosnek. Dodajemy wszystkie przyprawy, zalewamy wszystko bulionem oraz piwem Książęce Ciemne i wrzucamy ziemniaki pokrojone w kosteczkę. Gotujemy około 25-20 minut. Wyciągamy ziele angielskie i liść laurowy, po czym zupę blendujemy. W kubeczku mieszamy kremówkę z kilkoma łyżkami zupy i przelewamy do garnka. Chwilę gotujemy, dodajemy ser i mieszamy do rozpuszczenia. Zupę podajemy polaną kremówką, posypaną żółtym serem i oprószoną świeżo zmielonym pieprzem. Jej smak uzupełni kromka domowego razowca i oczywiście kufel piwa Książęce Ciemne.

  • Tym razem proponuje coś na słono- gęś z nadzieniem grzybowym z piwno- miodową skórką. Do tego dania wykorzystałam 2 piwa- Książęce Pszeniczne i Książęce Burgundowe Trzy Słody.
    Piwo Książęce Przeniczne wykorzystałam do podlewania gęsi podczas pieczenia, a Książęce Burgundowe do glazury piwno-miodowej.

    Oto przepis:

    1 gęś -2-3 kg
    150 g kaszy gryczanej
    100g grzybów suszonych
    1 cebula
    3 łyżki zielonej pietruszki
    3-4 kiszone ogórki
    Pieprz, sól gruboziarnista, cząber
    5 łyżek cukru
    1 łyżka miodu
    1szklanka piwa Książęce Burgundowe
    Butelka piwa Książęce Pszeniczne

    Umyć i dobrze wysuszyć gęś. Wymieszać pieprz, sól i dwie szczypty cząbru, natrzeć mieszanką gęś na zewnątrz i w środku- odstawić do lodówki na 1-2 godziny.
    Ugotować na sypko kaszę gryczaną. Suszone grzyby spłukać zimną wodą i gotować ok. 30 min. w lekko osolonej wodzie. Cebulę drobno posiekać. Na patelni rozgrzać 2 łyżki oleju i cebulę podsmażyć do zeszklenia i osobno posolić. Do smażonej cebuli dodać grzyby i smażyć przez kilka minut na dość dużym ogniu, trzeba uważać by cebula się nie przypaliła, odrobinę posolić. Pokroić kiszone ogórki i dodać do cebuli i grzybów. W razie potrzeby podlać piwem. Zdjąć z ognia. Drobno posiekać zieloną pietruszkę. W dużej misce wymieszac kaszę, cebulę, grzyby, zieloną pietruszkę i ogórki kiszone. Posolić i popieprzyć do smaku. Farsz jest gotowy.

    Rozgrzać piekarnik do temp. 200 – 220 stopni. Napełnić farszem gęś, zszyć z obu stron, do tuszki przywiązać skrzydełka, żeby nie wyschły podczas pieczenia. Wstawić gęś do pieca. Co jakiś czas podlewać tłuszczem z pieczenia i piwem Książęcym Pszenicznym. Gęś będzie gotowa po mniej więcej 3 godzinach (50-60 minut na 1 kg mięsa).

    Około 45 minut przed końcem pieczenia przygotować glazurę piwno-miodową.
    Rozgrzać w mniejszym garnku 5 łyżek cukru, w drugim rozgrzać szklankę piwa Książęcego Burgundowego i łyżkę miodu. Kiedy cukier zacznie się topić, należy go delikatnie podlać roztworem z piwa. Gotowym syropem polać gęś 30 minut przed końcem pieczenia.

    Po takim kulinarnym wysiłku należy sie porządna porcja gęsi z buraczkami 🙂 A w nagrodę Książęce Burgundowe albo Pszeniczne, albo jedno i drugie 🙂 Nie mam zdjęcia upieczonej całej gęsi, w czasie gdy szukałam aparatu gęś została pozbawiona nóżek, boczków i nie nadawało sie to do pokazania szerszej publiczności 🙂
    [img]http://pozytywnakuchnia.pl/files/2013/12/image-1.jpg[/img]

  • Witam
    Proponuję

    KSIĄŻĘCEGO GRZAŃCA
    1 Książęce Złote Pszeniczne-warzone ze słodu pszenicznego o harmonijnej nucie karmelu i delikatnej goryczce
    1 duża pomarańcza
    3 łyżeczki miodu
    3 goździki
    1/4 łyżeczki cynamonu
    1/4 łyżeczki imbiru
    Pomarańczę dokładnie myjemy i kroimy,razem ze skórką, na kawałki. Do rondelka przelewamy piwo, dodajemy resztę składników. Podgrzewamy delikatnie mieszając, żeby piwo nie odgazowało.Nie zagotowujemy tylko mocno podgrzewamy!!!
    Przelewamy do szklanek i delektujemy się niezwykłym Książęcym z aromatycznym dodatkiem świątecznych przypraw 🙂
    [img]http://pozytywnakuchnia.pl/files/2013/12/Zdjęcie-00341-1.jpg[/img]

  • Witam!
    Dzień dobrze zacząć od porządnego, sycącego, ciepłego śniadania! Proponuję zatem sos piwno-serowy, który można dodać do omletów, tostów, zapiekanek, lub, jak u mnie na zdjęciu, po prostu do kanapek! Tu kanapki zrobiłam wersji „de luxe” – mini torciki. Sos nabiera wytrawnego smaku dzięki dodatkowi piwa Książęce Burgundowe. Lekko karmelowe, a zarazem maślane, biszkoptowe nuty świetnie komponują się z żółtym serem, naprawdę polecam! Sos świetny tez np do nachos.

    Sos:
    Rozpuszczamy powoli w rondelku 25 dag sera żółtego dodajemy powoli, mieszając ciągle, szklankę piwa Książęce Burgundowe. Następnie dodajemy żółtko roztrzepane z łyżką mąki i połową szklanki mleka. Dodajemy do masy serowej. Doprawiamy odrobiną kminku, pieprzem, sola, papryka słodką wędzoną. Podgrzewany do zgęstnienia, i podajemy w sosjerce.
    [img]http://pozytywnakuchnia.pl/files/2013/12/KSIAZECEBURGUNDOWE.jpg[/img]

    • Jeszcze tylko mała uwaga – przy śniadaniu lepiej nie popijać dania piwem, nawet tak smacznym jak Książęce Burgundowe! Natomiast wersje z nachos, wieczorową porą, można popijać jak najbardziej 😉 Żeby nie było, że szerzę alkoholizm i namawiam do picia przed 12 😀

  • Chcę zaproponować moje ulubione danie z piwem. Męskie w 100%. Składające się z kiełbasy, kapusty, piwa i kurczaka. Do tego zimne schłodzone piwo i człowiek czuje się rak w raju ! Każda kobieta musi umieć przygotować takie danie !

    Składniki :
    4 udźce z kurczaka
    sól
    pieprz
    olej do smażenia
    500g kapusty kiszonej
    1 cebula
    1 kiełbasa jałowcowa
    1 szklanka piwa Książęce jasne ryżowe
    kminek

    Udka opłucz i wytrzyj ręcznikiem papierowym. Natrzyj solą i pieprzem. Na patelni rozgrzej olej. Dodaj pokrojoną cebulę i kiełbasę. Podsmaż chwilę. Wrzuć posiekaną kapustę do kiełbasy i cebuli. Wlej piwo i wsyp kminek. Duś pod przykryciem ok 10- minut. Mieszaj co jakiś czas. Kapustę przełóż do naczynia żaroodpornego. Na drugiej patelni rozgrzej olej i posmaż na złoty kolor udka. Przełóż na kapustę. Przykryj folią i włóż do nagrzanego piekarnika na 15 minut. Temp 190. Po tym czasie ściągnij folię i piecz udka kolejne 10 minut aż będą złote.

    SMACZNEGO !

    Pozdro ! Paweł.
    [img]http://pozytywnakuchnia.pl/files/2013/12/DSC_04391-1.jpg[/img]

  • Najlepsze mistrzowskie danie do którego (ja)używam piwa Książęce Burgundowe to Karbonada flamandzka czyli tzw gulasz wołowy w piwie.

    Jest naprawdę bajeczną potrawą , niesamowicie smaczną i o dziwo nie trudną.

    Na zimowe gotowanie powinniśmy się zaopatrzyć w:

    0.5 kg mięsa wołowego

    1/4 szklanki mąki

    3 łyżki masła

    2 szklanki posiekanej cebuli

    2 duże ząbki czosnku przeciśnięte przez praskę

    0.5 łyżeczki tymianku

    1/4 łyżeczki świeżo zmielonej gałki muszkatołowej

    0.5 kg ziemniaków pokrojonych w kostkę

    2 szklanki bulionu wołowego

    1 puszka jasnego piwa

    260 gramów mrożonych szparagów (nie rozmrażać przed gotowaniem)

    sól i pieprz

    Zabieramy się do gotowania.
    Karkówkę kroimy na kawałki i prószymy mąką. W garnku topimy masło. Następnie dodaj mięso i smaż je przez około 3 minuty, aż się zezłoci.
    Gdy będzie już przysmażone odsącz z tłuszczu i przełóż na talerz.
    Do garnka dodaj cebulę, czosnek, tymianek i gałkę muszkatołową .Smażymy na małym ogniu, często mieszając, do czasu aż cebula się zezłoci.
    Dodajemy ziemniaki i bulion.
    Gotujemy przez 15 minut. Następnie dodajemy Książęce Burgundowe.
    Mieszamy aż całość zgęstnieje . Do garnka wrzucamy przysmażone wcześniej mięsko, przykrywamy pokrywką i gotujemy przez około 10 minut.
    Następnie dodajemy szparagi. Dusimy tak długo aż ziemniaki będą miękkie, a mięso idealne :].
    Na sam koniec możemy doprawić karbonadę solą i pieprzem

    I już , gotowe , można się delektować smakiem

    [img]http://pozytywnakuchnia.pl/files/2013/12/karkowka.jpg[/img]

  • Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia jest czas szczególny . Pełen miłości i wzajemnej pomocy.
    Spotykamy się przy jednym stole i składamy sobie życzenia dzieląc się opłatkiem . Na stole nie może zabraknąć pierniczków . Łakoci za którymi przepadami . Dlatego dziś polecam wam pierniczki z nutą aromatycznego karmelu i leciutkiej goryczki .
    Pyszne pierniki z piwem Książęcym o aromatycznym smaku który pozostanie wam w pamięci

    75 g margaryny do pieczenia
    200 g cukru
    150 ml piwo Książęce czerwony lager o ciepłej nucie karmelu i lekkiej goryczki
    200 g miodu lipowego
    600 g mąki tortowej
    2 jaja
    2 łyżeczki proszku do pieczenia
    Opakowanie przyprawy do pierników
    Skórka otarta z połowy pomarańczy

    1. Do garnka wkładam margarynę, cukier ,piwo i miód rozpuszczam wszystko .

    2. Do miski wsypuje mąkę przesianą z proszkiem do pieczenia.

    3. Dodaje przyprawę do pierników całą i skórkę otartą z pomarańczy .

    4. Teraz dodaję do sypkich składników letnią margarynę i jaja roztrzepane zagniatam ciasto.

    5. Wkładam do lodówki na noc .

    6. Na drugi dzień wałkuje ciasto na pół centymetra i wykrawam różne kształty .

    7. Pierniczki układam na papierze do pieczenia i piekę 15 minut w 170 stopniach .

    8. Po upieczeniu pierniki są pyszne wzbogacone smakiem piwa Książęcego .

    • Nie wiem jak dodaje się zdjęcia 🙁 spróbuje jeszcze raz bo widzę że nie dodało 🙁

      Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia jest czas szczególny . Pełen miłości i wzajemnej pomocy.
      Spotykamy się przy jednym stole i składamy sobie życzenia dzieląc się opłatkiem . Na stole nie może zabraknąć pierniczków . Łakoci za którymi przepadami . Dlatego dziś polecam wam pierniczki z nutą aromatycznego karmelu i leciutkiej goryczki .
      Pyszne pierniki z piwem Książęcym o aromatycznym smaku który pozostanie wam w pamięci

      75 g margaryny do pieczenia
      200 g cukru
      150 ml piwo Książęce czerwony lager o ciepłej nucie karmelu i lekkiej goryczki
      200 g miodu lipowego
      600 g mąki tortowej
      2 jaja
      2 łyżeczki proszku do pieczenia
      Opakowanie przyprawy do pierników
      Skórka otarta z połowy pomarańczy

      1. Do garnka wkładam margarynę, cukier ,piwo i miód rozpuszczam wszystko .

      2. Do miski wsypuje mąkę przesianą z proszkiem do pieczenia.

      3. Dodaje przyprawę do pierników całą i skórkę otartą z pomarańczy .

      4. Teraz dodaję do sypkich składników letnią margarynę i jaja roztrzepane zagniatam ciasto.

      5. Wkładam do lodówki na noc .

      6. Na drugi dzień wałkuje ciasto na pół centymetra i wykrawam różne kształty .

      7. Pierniczki układam na papierze do pieczenia i piekę 15 minut w 170 stopniach .

      8. Po upieczeniu pierniki są pyszne wzbogacone smakiem piwa Książęcego .

      [img]http://pozytywnakuchnia.pl/files/2013/12/IMG_0255.JPG[/img]

  • Zima trwa, śniegu na razie nie ma, ale temperatury już niskie… a co mają powiedzieć wielbiciele lodów? Mają tak łatwo z nich zrezygnować na kilka miesięcy? Nie ma takiej opcji! Dlatego też specjalnie dla tych osób przygotowałam sorbet z piwną nutą, na bazie delikatnego piwa ryżowego. Melon i ananas dają im słodycz, piwo lekką goryczkę, co razem daje bardzo fajny efekt orzeźwiający.
    To jest zdecydowanie idealne połączenie, nawet dla osób, które za piwem nie przepadają, ponieważ smak piwa nie przeważa, a daje miły i delikatny aromat.

    Sorbet melonowo-ananasowy z piwną nutą

    Składniki:

    1 melon Cantalupa (siatkowy, z pomarańczowym miąższem, dojrzały)
    1 świeży ananas (lub ananas w puszce)
    250 ml zredukowanego piwa Książęce Jasne Ryżowe*
    5 łyżek cukru

    * Aby zredukować piwo, gotujemy je na małym ogniu, aż objętość z 500 ml, spadnie do 250 ml. Otrzymany płyn będzie ciemny i nieco bardziej aromatyczny niż piwo przed zredukowaniem, jednak jeśli wolisz delikatniejszy aromat, dodaj 250 ml niezredukowanego piwa.

    Wykonanie:

    Melona przekrawamy na pół, usuwamy gniazdo nasienne i wydrążamy miąższ za pomocą łyżki, wkładamy go do wysokiego naczynia.

    Ananasa obieramy, usuwamy twardy środek, kroimy w drobne kawałki, wrzucamy go do melona.

    Owoce dokładnie blendujemy, na jednolitą masę, dodajemy do nich wystudzone piwo, cukier (opcjonalnie można dodać go więcej, jednak taka ilość jest idealna, lody nie są bardzo słodkie i orzeźwiają), dokładnie mieszamy.

    Przygotowaną masę na sorbet wstawiamy na kilka godzin do lodówki, aby się dobrze schłodziła, a następnie wlewamy ją do maszyny do lodów i kręcimy około 20 minut, aż zgęstnieje.

    Następnie sorbet przekładamy do oddzielnego pojemnika i domrażamy lody jeszcze około 2 godzin.

    Podajemy je w obecności szklanki ze schłodzonym piwem.

    Na zdjęciach prezentuję dwa sposoby podania – bardziej egzotyczny, w połówkach melona, oraz bardziej elegancki, w kieliszku do szampana, zalane niewielką ilością piwa.

    Lody można również wykonać tradycyjną metodą, miksując je co godzinę w czasie mrożenia.

    Smacznego!
    [img]http://pozytywnakuchnia.pl/files/2013/12/AdrianaKONKURS.jpg[/img]

  • Robie ta przekąskę od 13 lat jako przekąskę do piwa, na imprezy ze znajomymi, czy na wieczór przy dobrym filmie i wiem ze jest idealna, bo na takie spotkania wiadomo, że najlepiej pasują małe, wytrawne przekąski, takie „raz w mordeczki”. Przygotowuje je zawsze w dwóch wersjach jedne z tuńczykiem a drugie z cebulą, w zależności, kto co lubi. A lubią je schrupać wszyscy po każdym łyku piwa, szczególnie naszego z sąsiedniego browaru w Tychach czyli Książęcego, tym razem wybrałam Ryżowe.

    Tartinki z tuńczykiem i cebulą czyli takie „raz w mordeczki”

    ciasto półkruche:
    200 g mąki
    100 g masła
    1 łyżki mocno schłodzonej wody przefiltrowanej
    1/2 łyżeczki soli
    2 łyżki schłodzonego piwa Książęcego Ryżowego
    dodatki:
    puszka tuńczyka w oleju rozdrobnionego
    3 cebule
    1-2 łyżki oleju
    keczup
    ser żółty

    Ciasto przygotowujemy: masło schłodzone pokrojone na kawałki siekamy z mąka, wyrabiamy rękami tak żeby przypominało piasek, następnie dodajemy wodę, piwo i zagniatamy dokładnie w kule. Uformowaną kule owijamy folia spożywczą i dajemy na 30 minut do lodówki.
    W międzyczasie odsączam tuńczyka, a cebule kroimy w male piórka i szklimy na rumiano na patelni na oleju. Ser pokroić w cienkie plasterki a potem na kawałki wielkości mniej więcej kawałków ciasta.
    Po tym czasie rozwałkowujemy na stolnicy posypanej mąką na bardzo cienki placek. Nierówne brzegi odkrawamy, a placek kroimy na cienkie długie paski (jak kiedyś makaron), następnie każdy pasek na romby. Kawałki ciasta układamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Na połowe kawałków ciasta wykładamy małą łyżeczką porcje tuńczyka, na druga część porcje cebuli. Na każdy kawałek nałożyć kropelkę keczupu, a następnie przykryć kawałkiem sera żółtego.
    Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 st na 15-20 minut. Wyjąć i podać do piwa, idealne na ciepło i zimno.
    [img]http://pozytywnakuchnia.pl/files/2013/12/tartinki.jpg[/img]

  • Długo się zastanawiałam co najlepiej będzie smakowało z zimowym, aromatycznym smakiem piwa z limitowanej serii Książęce Korzenne. Co najlepiej się je z piwem? – wiadomo przekąski. Dlatego postanowiłam przygotować szybkie crostini z dość nietypowym składnikiem, bo wątróbką drobiową. Jak dla mnie ta przekąska okazała się strzałem w dziesiątkę i w ten mocno śnieżny, zimowy wieczór smakowała wybornie. Książęce to naprawdę książęcy smak.

    Crostini z piwną wątróbką drobiową
    300 g wątróbki z kurczaka
    bagietka lub weka pokrojona na kromki
    mleko
    2 ząbki czosnku
    2 łyżki oliwy z oliwek lub dobrego oleju
    2 łyżki masła
    2 szalotki
    papryka czerwona
    papryczka chilli
    250 ml piwa Książęcego korzennego
    sol
    pieprz
    liść laurowy
    łyżka kaparów
    kiełki brokuła
    liście szpinaku

    Wątróbkę zalać mlekiem i odstawić na 1h. Następnie opłukać, pokroić na mniejsze kawałki wycinając błony. Szalotki pokroić drobno w kostkę, ząbek czosnku i chilli także. Na patelni rozgrzać łyżkę oleju i łyżkę masła. Dodać szalotki, zeszklić dodać wątróbki, czosnek, chilli, oprószyć solą i pieprzem. Smażyć razem przez 2 minuty, mieszając. Dolać piwo korzenne, dodać liść laurowy, pokrojoną w paski paprykę. Gotować przez ok 10 minut aż płyn odparuje.
    Kromki pieczywa opiec na grillu lub suchej patelni, natrzeć lekko czosnkiem i skropić odrobiną oleju. Na każdą kromkę nałożyć po 2-3 liście szpinaku, na to wątróbki z papryką, kilka sztuk kaparów, krążki chilli i porcje kiełków. Podawać ze schłodzonym piwem, np korzennym.
    [img]http://pozytywnakuchnia.pl/files/2013/12/crostini z wątróbka.jpg[/img]

  • Co pasuje do piwa i dobrego meczu? … aczkolwiek tego ostatniego jak na lekarstwo, wiec może lepiej kibicowaniu skokom narciarskim? co wtedy najchętniej przegryźć zimowa pora by dać upust emocjom? Myślę, ze domowy fastfood, pyszna kanapka z klopsikami w pikantnym, piwnym sosie z piwa Książęcego Burgundowego chyba by wystarczyła.

    Kanapka z klopsikami i piwnym sosem

    sałatka:
    ¼ szklanki octu ryżowego
    ¼ szklanki cukru
    łyżeczka soli
    1/2 szklanki grubo startej marchewki
    2 szklanki posiekanej drobno kapusty białej
    cienkie plasterki ogórka wężowego
    paski papryki czerwonej
    klopsiki:
    ½ kg mięsa mielonego wp-wol (albo wołowego)
    3 łyżki bułki tartej
    cebula
    ząbek czosnku
    1 łyżka piwa ciemnego Książęce Burgundowe
    1 łyżka sosu sojowego
    1/2 łyżeczki pieprzu
    1/2 łyżeczki pasty chilli
    jajko
    olej do smażenia
    sos:
    ¾ szklanki keczupu ostrego
    1/2 szklanki piwa ciemnego Książęce Burgundowe
    ¼ szklanki miodu
    2 łyżeczki sosu sojowego
    1 łyżka octu 10% (lub więcej do smaku)
    1/2-1 łyżeczki pasty chilli
    cebula posiekana drobno
    3 łyżki grubo startej marchewki
    dodatkowo:
    bagietka
    natka pietruszki

    W misce wymieszać ocet, cukier i sol. Dodać marchew, paprykę, kapustę i ogórek, wymieszać razem. Odstawić do lodówki. Jeśli macie w domu inną, gotową wcześniej sałatkę kapuścianą można ją użyć zamiast tej.

    W dużej misce wymieszać mięso, jajko, bułkę tarta, piwo, sos sojowy, pieprz i chilli. Cebule i czosnek drobno posiekać i dodać do masy. Wymieszać dokładnie. Uformować male kuleczki klopsiki. Rozgrzać olej na patelni i partiami smażyć klopsiki na rumiano.

    W międzyczasie w garnku wymieszać składniki sosu, aż dobrze się połączą. Podgrzać i gotować na wolnym ogniu 5 minut, mieszając od czasu do czasu. Do sosu dodać gorące klopsiki do ogrzania sosu, wymieszać.
    [img]http://pozytywnakuchnia.pl/files/2013/12/bagietka z klopsami.jpg[/img]

  • Dobry wieczór,

    zapraszam na moją drugą propozycję na danie z wykorzystaniem piwa Książęce.
    Królik duszony w piwie z boczkiem, suszonymi śliwkami i ziołami jest wprost obłędny.
    Początkowo chciałam wybrać do tego dania piwo Jasne Ryżowe Książęce. Przyznam jednak, że gdy w sklepie zobaczyłam Książęce Burgundowe – uwarzone z dziką różą, od razu czułam, że to będzie strzał w 10!;) I tak istotnie się stało. Smak tego piwa doskonale pasuje do tego zestawu składników.
    Zapraszam serdecznie.

    Składniki:
    – 1 piwo Książęce Burgundowe (+1 do wypicia przy posiłku)
    – 1 królik umyty, osuszony i podzielony na kawałki
    – olej rzepakowy do smażenia
    – 500 ml bulionu (ja mam zawsze zamrożony, ale możesz użyć z kostki)
    – 15 dag suszonych śliwek
    – 30 dag boczku wędzonego pokrojonego w kostkę
    – posiekana natka pietruszki
    – łyżka mąki pszennej
    – garść posiekanego świeżego tymianku
    – pół łyżeczki suszonego tymianku
    – sól i pieprz

    Przyrządzenie:
    W garnku o grubym dnie podgrzej oliwę i obsmaż kawałki królika ze wszystkich stron, do zrumienienia.
    Dodaj boczek, tymianek, natkę pietruszki, śliwki, sól, pieprz i mąkę. Zamieszaj dokładnie.
    Dolej piwo i bulion.
    Duś na wolnym ogniu około 1,5 godziny.
    Podawaj królika polanego sosem, z ulubionym dodatkiem.

    Smacznego!:)
    [img]http://pozytywnakuchnia.pl/files/2013/12/królik piwo.JPG[/img]

  • Witam serdecznie!
    Proponuję:

    Pierniczki piwne

    Składniki:
    1 szkl. piwa Książęce Ciemne Łagodne-które zawiera mieszankę słodów, karmelu i kawy zbożowej-idealna propozycja do pierników
    1 szkl. miodu
    1 szkl. cukru
    60 g margaryny
    1 op. przyprawy do pierników
    2 jaja
    1 łyżeczka sody oczyszczonej
    1 łyżeczka proszku do pieczenia
    600 g mąki

    Do garnka wlewamy miód, dodajemy cukier i margarynę, mieszamy i podgrzewamy do momentu rozpuszczenia margaryny. Do piwa dodajemy sodę- mieszamy delikatnie i dodajemy do garnka z masą miodową-razem mieszamy. Dodajemy „rozkłucone” jaja, proszek do pieczenia i mąkę- mieszamy. Studzimy i zostawiamy na noc w lodówce, delektując się pozostałą częścią piwa Książęce (najlepiej jeszcze jednym, bo wspaniale smakuje).
    Masę dzielimy na mniejsze części i rozwałkujemy na grubość ok. 3mm(podsypując mąką). Wykrawamy pierniczki foremkami lub jak ktoś nie ma to szklanką. Układamy na blasze wysmarowaną margaryną.
    Pieczemy w temp. 180 st. C -10-12 min.
    Gotowe ozdabiamy lukrem lub czekoladą.

    Wspaniale smakują, są niezwykle miękkie, a dodatek Książęcego naprawdę je smakowo wzbogaca podkreślając korzenno-karmelowy smak.
    SMACZNEGO!!!
    [img]http://pozytywnakuchnia.pl/files/2013/12/IMG_2963 1.jpg[/img]

  • A ja mam świąteczną propozycję na słodko, z dodatkiem piwa burgundowego marki Książęce. Obłęd, robiłam już 2 razy, bo znika w tempie ekspresowym 🙂

    Keks świąteczny z piwem burgundowym Książące
    10 dkg migdałów w słupkach
    8 czereśni kandyzowanych
    5 dkg skórki z pomarańczy kandyzowanej
    1 szklanka piwa Książęce Burgundowe trzy słody
    150 dkg mąki
    150 dkg cukru
    10 dkg masła
    4 jajka
    szczypta soli
    + sos karmelowy z piwem:
    Sos karmelowy z piwem
    piwo z poprzedniej części przepisu
    5 łyżek cukru
    10 dkg masła
    150 ml śmietanki 36%

    Migdały, czereśnie oraz skórkę z pomarańczy zalać piwem i odstawić na około 45 minut, potem je odcedzić, piwa nie wylewać ! . Po chwili ubić jajka z cukrem na pulchną białą masę, dodać 5 łyżek piwa ( spod owoców ) a potem po łyżce dodawać mąkę z solą na zmianę z masłem cały czas ubijając. Gdy wszystko dokładnie się połączy dodać owoce, wcześniej odcedzone. Wymieszać wszystko łyżką.

    Przełożyć do formy keksowej wyłożonej papierem do pieczenia. Piec w piekarniku nagrzanym do 170 C przez 45-50 minut. Wyjąć odstawić do schłodzenia.

    Pozostałe piwo przelać do małego garnuszka i na maluteńkim gazie je odparować, czyli gotować przez około 10 minut, tak aby wydobyć z niego większy smak.

    Do drugiego suchego garnuszka wsypać 5 łyżek cukru i na malutkim gazie zostawić aż cukier całkiem się rozpuści i utworzy się karmel, wtedy wlać piwo, mieszać energicznie, dodać 8 dkg masła a po chwili 150 ml śmietanki 36% i cały czas mieszać, aż rozpuści się cały karmel. Przelać do małej buteleczki, dzbanuszka podawać wraz z pokrojonym keksem.

    Pyszne świąteczne ciasto, z pysznym owocowym akcentem.
    [img]http://pozytywnakuchnia.pl/files/2013/12/keks.jpg[/img]

  • Dzień dobry,

    z wielką przyjemnością wezmę udział w konkursie i „powalczę” o tak wymarzoną nagrodę:)

    Moja propozycja na zimowe danie z piwem Książęcym to makaron z krewetkami i cykorią w piwno – serowym sosie. Wybrałam piwo pszeniczne Książęce. Moim zdaniem nuty smakowe i zapachowe w nim wczuwalne – goździki, gałka muszkatołowa czy piernik – idealnie skomponowały się ze składnikami, których użyłam. Piwo jest delikatne, ma wyczuwalny słodko – kwaśny smak, który nadał bardzo ciekawą barwę smakową całej potrawie.
    Zapraszam serdecznie.

    Składniki (na około 4 – 5 porcji):
    – 1 piwo pszeniczne Książęce (+1 do wypicia w trakcie konsumpcji)
    – opakowanie makaronu kolanka (ok. 40 – 50 dag)
    – 40 dag krewetek (ja użyłam mrożonych gotowanych, jeśli masz surowe – usmaż je wcześniej)
    – 4 cykorie pokrojone w krążki
    – oliwa z oliwek do smażenia
    – 2 posiekane ząbki czosnku
    – 1 cebula obrana i posiekana
    – 20 dag sera pleśniowego z mleka koziego
    – 5 dag sera gruyere świeżo startego
    – 50 ml śmietany
    – łyżeczka świeżo startej gałki muszkatołowej
    – garść posiekanego świeżego oregano
    – sól i pieprz

    Przyrządzenie:
    Rozmrożone krewetki przepłucz pod zimną wodą i usuń z nich ogonki.
    Makaron ugotuj prawie al dente, w osolonej wodzie.
    Na rozgrzanej oliwie podsmaż cebulę z czosnkiem. Po chwili dodaj cykorię. Przypraw solą i świeżo startym pieprzem. Smaż mieszając, około 5 minut.
    Dolej piwo i gotuj aż sos zmnieszy swoją objętość o połowę.
    Dodaj śmietanę i pokrojony w kostkę ser pleśniowy. Zamieszaj. Gdy ser się rozpuści dopraw sos do smaku.
    Dodaj krewetki, zamieszaj i gotuj razem około 3 minuty.
    Zamieszaj sos z odcedzonym makaronem. Dodaj gałkę muszkatołową i oregano. Zamieszaj dokładnie i ewentualnie dopraw do smaku.
    Nastaw piekarnik na 190 stopni.
    Makaron włóż do naczynia żaroodpornego (ja użyłam dwóch mniejszych).
    Posyp na wierzchu startym serem gruyere.
    Piecz do momentu, gdy ser się rozpuśi i nabierze lekko złotawego koloru.
    Makaron podawaj na talerzu polany sosem powstałym w naczyniu. Z wierzchu posyp świeżo zmielonym pieprzem.

    Smacznego!:)
    [img]http://pozytywnakuchnia.pl/files/2013/12/_DSC2789.JPG[/img]

    • Ależ ja dawno nie jadłam makaronu, a w formie zapiekanki to już spokojnie kilka lat. Krewetki z cykorią – takiego połączenia jeszcze nie próbowałam. Brzmi bardzo ciekawie :).

  • Niedługo Święta, to może skusicie się na Piwne kapuśniaczki z kminkiem, do przygotowania wykorzystałam piwo burgundowe trzy słody.
    3 szkl mąki pszennej,
    1 łyżeczka cukru,
    1 łyżeczka soli,
    200 ml piwa Książęce Burgundowe Trzy Słody
    1 op. suszonych drożdży,
    3 łyżki oleju rzepakowego
    1 żółtko
    kminek do posypania
    na farsz:
    1/2 kg- kapusta kiszona
    garść – suszone grzyby
    liście laurowe 1 szt
    1 łyżka – klarowane masło
    2 szt. ziele angielskie
    czarny pieprz mielony do smaku
    1 cebula
    1/2 łyżeczki kminku
    Grzyby suszone zalewamy wodą i moczymy. Grzyby drobno siekamy. Kapustę kiszoną mam ze sprawdzonego źródła więc nie jest za kwaśna, jeśli jednak jest płuczemy ją kilka razy.Następnie kapustę drobno siekamy, zalewamy wodą kapustę, najlepiej wodą z moczenia grzybów i zagotowujemy. Dodajemy posiekane grzyby, liście laurowe, ziele angielskie nie solimy, gdyż kapusta ma słony smak. Całość gotujemy do miękkości kapusty i grzybów, powinien też odparować nadmiar płynu. Masło klarowane rozgrzewamy na patelni, dodajemy pokrojoną w kostkę cebulę, szklimy i dodajemy do kapusty, mieszamy, dodajemy też kminek do kapusty. Chwilę jeszcze trzymamy w garnku na ogniu, uważając by kapusta się nie przypaliła. Doprawiamy do smaku świeżo zmielonym pieprzem.

    Ciasto: W rondelku mieszamy piwo z olejem rzepakowym. Do misy robota wsypujemy 3 szklanki mąki pszennej, sól, cukier i suszone drożdże, mieszamy. Do suchych składników wlewamy piwo wymieszane z olejem, ciasto wyrabiamy za pomocą haka do pizzy 5 minut. Stalową misę robota z ciastem przykrywamy ściereczką i zostawiamy na całą noc do wyrośnięcia, po tym czasie wyciągamy ciasto drożdżowe i jeszcze chwilkę wyrabiamy ręcznie.

    Na blacie wałkujemy dosyć cienko ciasto, wykrawamy z niego okrągłe krążki. Na każdym krążku układamy po 2 łyżeczki farszu, zlepiamy jak tradycyjne pierogi. Każdy pieróg układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia niezbyt ściśle, gdyż jeszcze urosną. Pierogi smarujemy roztrzepanym żółtkiem i delikatnie posypujemy kminkiem. Blachę z pierogami wstawiamy na 20 minut do piekarnika nagrzanego do 180 stopni C. I czekamy na te pyszności. Rewelacja. Zróbcie, polecam. Ja podałam Piwne pierogi z kapustą, grzybami i z kminkiem do czerwonego barszczu.
    [img]http://pozytywnakuchnia.pl/files/2013/12/SAM_9602.JPG[/img]

  • Książęcy murzynek ala Grzywa!

    Składniki:

    1 kostka Kasi
    1/2 szklanki mleka
    1,5 szklanki cukru (375g)
    4 jajka
    4 łyżki kakao
    2 szklanki mąki (340g)
    1 łyżka proszku do pieczenia (10g)
    3 butelki piwa Książęce Ciemne Łagodne

    Sposób przygotowania:

    Otwórz butelkę piwa Książęcego Ciemnego Łagodnego, skosztuj i oddaj się chwili przyjemności 🙂 następnie kasię, mleko, kakao i cukier włóż do rondelka, gotuj aż cukier się rozpuści popijając wcześniej otworzone piwo Książęce Ciemne Łagodne.
    Masa powinna stać się gładka i lśniąca.

    Z powstałej masy odlej 2/3 szklanki, a resztę wlej do miski.
    Nie zapomnij o łuku piwa Książęcego Ciemnego Łagodnego!

    Następnie mąkę wymieszaj z proszkiem do pieczenia i wsyp do masy kakaowej. Wymieszaj.
    Łyk piwa Książęcego Ciemnego Łagodnego!

    Następnie Żółtka oddziel od białek. Dodawaj do ciasta po jednym żółtku ciągle mieszając.
    Białka ubij mikserem na sztywną pianę. Przełóż do ciasta i wymieszaj delikatnie łyżką.
    Ooootwórz kolejna butelkę piwa Książęcego Ciemnego Łagodnego!

    Ciasto przełóż do podłużnej formy, wyłożonej papierem do pieczenia o wymiarach ok.10 x 30 cm. Piecz ok 50 minut w 180 st.C
    Masz chwilę na kolejny i kolejny łyk piwa Książęcego Ciemnego Łagodnego!

    Upieczone ciasto wyjmij z formy.
    Do pozostałej masy kakaowej dolej 0,5 szklanki piwa Książęcego Ciemnego Łagodnego i dokładnie wymieszaj!
    Gdy ciasto lekko przestygnie posmaruj powstałą masą i odstaw do zastygnięcia.

    Ciasto – jeszcze ciepłe – podawaj z lodami – najlepiej bakaliowymi, pół księżycami jabłka, pomarańczą i oczywiście – otwórz trzecią butelkę iwa Książęcego Ciemnego Łagodnego i delektuj się smakiem 🙂

    Uwierzcie mi – obłęd!
    🙂

  • Zupa serowa na piwie z chrupiącym bekonem

    Składniki:

    – 1 cebula
    – 2 ząbki czosnku
    – 1 papryka chili
    – 1 duże piwo pszeniczne Książęce
    – bulion warzywny
    – 1 opakowanie boczku w plasterkach
    – 1 pęczek szczypiorku lub zielona cebula
    – 1 łyżeczka zielonego Tabasco (koniecznie zielonego, jest inne, łagodniejsze niż czerwone)
    – ok 1 kg prawdziwego sera słodko-orzechowego Mlekdamer
    – 1 łyżeczka estragonu
    – parę ziaren ziela angielskiego
    – parę liści laurowych
    – 1 łyżeczka miodu
    – 1 łyżeczka musztardy
    – 1 łyżeczka majeranku Kamis
    – 1 łyżeczka startego w moździerzu czarnego pieprzu Kamis
    – 1 łyżeczka białego pieprzu Kamis
    – 4 łyżeczki oliwy z oliwek Bertolli
    – bagietka do serwowania

    Przygotowanie:

    Na oliwie z oliwek smażę pokrojoną drobno cebulę, chili i czosnek. Dolewam całą butelkę piwa, dodaję wszystkie przyprawy i gotuję około 20 minut. Ser trę i dodaję do zupy, podlewam bulionem i mieszając gotuję jeszcze 15 minut. Miksuje blenderem. Boczek smażę na patelni, zieloną cebulę lub szczypiorek kroję. Dodaję do zupy kiedy jest już na talerzu jako dekorację.

    Uwaga: w przepisie specjalnie nie ma soli, bo danie samo w sobie jest słonawe. Jeżeli będzie dla Wa za mało – doprawcie. Ja nie dodałam ani grama. Uważajcie również, bo ser lubi osiadać na dno i przywierać do garnka – trzeba dużo mieszać. Nie przejmujcie się też, że nie rozpuścił się jak krem, to nie jest fondue tylko zupa a pływający ser nadaje jej charakter i jest pyszny.
    [img]http://pozytywnakuchnia.pl/files/2013/12/IMG_5631.jpg[/img]

  • Grudzień kojarzy mi się przede wszystkim z piernikiem 🙂 Aromatyczny, pachnący miodem i przyprawami korzennymi, taki jest piernik z piwem 🙂 Z podanej ilości składników wychodzą 2 pierniki (2 keksówki po 30 cm), to dużo, ale gwarantuje, że ten wypiek szybko zniknie ze stołu 🙂

    Składniki:

    750 g mąki
    1 kostka masła
    6 jajek
    400g cukru
    400gmiodu
    1 piwo Książęce Złote Pszeniczne
    2 opakowania przyprawy korzennej
    1 łyżeczka sody
    Orzechy włoskie ( ilośc wg uznania, dodaje zazwyczaj 2 garści)
    Smażona skórka pomarańczowa

    Miód, piwo Książęce Złote Pszeniczne i polowę cukru podgrzać i rozpuścić – odstawić do wystygnięcia. Maslo utrzeć z cukrem i żółtkami, dodawać mąkę zmieszana z soda i przyprawą do piernika. Następnie dodać wystudzone piwo z miodem i cukrem. Dodać posiekane orzechy, pokrojona skórkę pomarańczowa. Na koniec dodać ubitą pianę z białek. Opcjonalnie mozna posypać z wierzchu pierniki orzechami. Piec 50-60 minut w temperaturze 180-200 stopni.
    [img]http://pozytywnakuchnia.pl/files/2013/12/image.jpg[/img]

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2009-2024 | Dorota Kamińska blog kulinarny, przepisy, podróże i styl życia | Wszystkie prawa zastrzeżone | Część odnośników na blogu to afiliacyjne linki partnerskie | Moja książka: Superfood | Silnik: Wordpress | Serwer: Bookroom