Królik w śmietanie pojawiał się na stole w domu rodzinnym mojej mamy za czasów, kiedy mój dziadek hodował króliki. W Święta królik w śmietanie gościł u dziadków obok kaczki z jabłkami lub zamiast niej. Pamiętam jego charakterystyczny zapach, który nigdy nie przypadł mi do gustu. To taka mieszanka wiatru i pola, tuż po deszczu. Ciekawe czy Wy też kojarzycie czasem w tak dziwny sposób niektóre zapachy? Wspominając dawne czasy, postanowiłam przygotować go w minioną Wielkanoc. Poprosiłam babcię o przepis na królika w śmietanie. A potem zmodyfikowałam go trochę po swojemu. Zobaczcie jak zrobić krok po kroku.
Zobacz też: Najlepsze przepisy na Wielkanoc
lub Boże Narodzenie
„Królik, po umyciu i porcjowaniu, powinien całą noc leżeć w lodówce, wtedy jego mięso będzie kruche” – zaczęła babcia. „Przyprawiony solą i pieprzem oraz, opcjonalnie, ziołami do smaku. Potem trzeba go obsmażyć do zrumienienia (można z cebulą), a kiedy jest już prawie miękki, zalać go śmietaną wymieszaną z mąką i wodą i poddusić do miękkości”.
Przepis na królika ze śmietaną i winem
Dość klasyczną recepturę babci można nieco zmienić, przygotowując białą zasmażkę z mąki i masła. Dopiero potem trzeba rozprowadzić całość wodą i śmietaną. Na pewno warto wykorzystać do smażenia królika masło klarowane, dzięki któremu mięso nabierze doskonałego smaku. Zamiast wody, do śmietany można dodać lampkę białego wina. Zioła? Tymianek lub rozmaryn. Albo prowansalska mieszanka. Będą idealnie pasować. Może jeszcze odrobina czosnku do cebuli…
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
Pieczony królik
- 1 tuszka królika
- 2 łyżki masła klarowanego
- 1 łyżeczka tymianku
- 1 łyżeczka rozmarynu
- 1 łyżeczka bazylii (bazylię i tymianek lub rozmaryn można zastąpić gotową mieszanką ziół prowansalskich)
- 2 szklanki białego wina (wytrawne)
Zalewa
- 2 liście laurowe
- 1 łyżeczka soli
- 4 ziarna ziela angielskiego
- 1 łyżeczka pieprzu białego
Sos śmietanowy
- 1 cebula (pokrojona drobno lub w piórka)
- 250 ml śmietany
- 50 g masła (¼ kostki)
- 2 łyżki mąki
- sól, pieprz
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE – GRATIS
Film wideo
Przydatne przepisy i poradniki
- Zasmażka – jak zrobić
Jak zrobić
Przygotowanie zalewy
- Do składników na zalewę wkładamy cebulę i zagotowujemy całość, gotując przez ok. 2-3 minuty. Studzimy.
Marynowanie mięsa
- Królika zalewamy wystudzoną zalewą z cebulą, przykrywamy i odstawiamy na kilka godzin (a najlepiej na całą noc) do lodówki. Po wyjęciu królika zachowujemy zalewę.
Pieczenie królika
- Pieczemy mięso obłożone kawałkami klarowanego masła i posypane ziołami przez 1 godzinę, na kratce w piekarniku nagrzanym do 200 °C (góra + dół).Pod mięso podstawiamy żaroodporne naczynie wypełnione zalewą z cebulą, do którego będzie wytapiać się tłuszcz. Co 15 minut wybieramy sos z naczynia za pomocą łyżki lub chochelki i polewamy nim królika.W osobnym naczyniu, skropione oliwą i posypane solą, pieprzem i ziołami, można w tym samym czasie piec plastry ziemniaków i marchewki – opcjonalnego dodatku do królika.
Przygotowanie sosu śmietanowego
- Na 15 minut przed końcem pieczenia królika zaczynamy przygotowanie sosu. Podgrzewamy zalewę i rozprowadzamy w niej śmietanę, dokładnie mieszając.
- Nie zagotowujemy! Sos ma zgęstnieć, a jeśli śmietana była za rzadka, można dodać do niego zasmażkę lub ser mascarpone.
- Rozprowadzamy zasmażkę śmietaną wymieszaną z winem lub wodą i dodajemy przyprawy. Podgrzewamy mocno całość, dokładnie mieszając i rozcierając ewentualne grudki. Nie zagotowujemy!
- Królika serwujemy na półmisku, z dodatkiem pieczonych warzyw i sosem przelanym do sosjerki.
Wartości odżywcze
Rok temu, przed Wielkanocą, siedziałam i rozmyślałam jak zrobić królika ze śmietaną.
Pieczony królik w śmietanie przepis
Ostatecznie wpadłam na pomysł, że o wiele łatwiej będzie mi go upiec. Nie miałam odpowiednio dużego garnka do duszenia. Dlatego królik wylądował w piekarniku, a sos ze śmietany i wina przygotowałam osobno. Oprócz tego razem z królikiem upiekłam warzywa: ziemniaki i marchewkę. Zaserwowałam całość z sosem w osobnej sosjerce, chociaż można też pieczonego królika podać tradycyjnie zalanego śmietanowym sosem, z purèe ziemniaczanym jako dodatkiem.
Nie każdemu przypadnie do gustu królik podany na półmisku, w całości. Tak już jakoś jest, że kurczak, gęś czy kaczka OK, ale taki widok jak powyższy jest dla niektórych osób nie do przyjęcia. Dlatego na wszelki wypadek polecam poporcjować królika na kilka kawałków. Która wersja lepsza? Duszona czy pieczona?
Koniecznie dajcie znać w komentarzach, jak wyszedł Wam królik pieczony ze śmietanowym sosem i warzywami. A może go udusiliście, tak jak radziła moja babcia? Ciekawa jestem, jakie były Wasze wrażenia podczas degustacji :).
Najlepszy przepis na królika, dzięki!