Jeden z zabawniej wyglądających owoców, jakie kiedykolwiek widziałam czyli marang, kuzyn duriana i dżakfruta, spotykany najczęściej na Filipinach. Podczas mojej podróży po Azji nigdzie indziej nie udało mi się go dostać. Bardzo słodki i pożywny, o intensywnym zapachu, z charakterystycznym „jeżykiem” pokrywającym skórkę.
Zobacz też: Jak wyglądają i smakują inne owoce egzotyczne
Pod zjeżoną skórką kryją się otoczone mięsistym, kremowym miąższem pestki. To smaczny i słodki owoc, dość mocno pachnący, chociaż ten aromat jest przyjemniejszy niż ten dość kontrowersyjny, często nielubiany, wydzielany przez duriany.
Marang – jak smakuje i czemu warto go jeść – film wideo
Obejrzyj bezpośrednio na moim kanale na YouTube
Marang – jak wybrać
Dojrzały marang zmienia kolor z zielonego, a skórka znajdująca się pod „igiełkami” jest twarda i wydziela dość intensywny, ale przyjemny zapach. Owoc przejrzały łatwo traci szypułkę, a „jeżyk” pokrywa się ciemniejszymi plamami.
Marang – przechowywanie, przygotowanie i zastosowanie w kuchni
Oprócz smacznego miąższu, po ugotowaniu lub upieczeniu można też zjeść pestki: w całości lub zmiksowane w blenderze. Po otwarciu owoc dość szybko, nawet przechowywany w lodówce, będzie ciemniał, dlatego warto zjeść go od razu po przekrojeniu. Najlepiej przechowywać marang w lodówce, gdzie może poczekać, nieprzekrojony, ok. 5-7 dni.
Marang jest smaczny na surowo, można też wykorzystać go jako dekorację deserów lub dodatek do wypieków, albo dodać do sałatki owocowej. Dojrzałe kawałki można zmiksować z miąższem kokosu lub wiórkami kokosowymi, bananem oraz odrobiną miodu i kostek lodu, przygotowując pyszny koktajl. Owoce wykorzystuje się też do przygotowywania przetworów, np. jako składnik dżemów, marmolad lub galaretek.
Marang – skład i dobroczynne działanie
Jest to owoc idealny do spożycia przed lub po dużym wysiłku fizycznym, dostarczający do organizmu sporo kalorii, podobnie jak banan. Marang to także źródło wapnia, fosforu, żelaza oraz beta-karotenu i witaminy A, C i B. Wapń jest bardzo ważny dla budowy kości i zębów, z kolei żelazo bierze udział w produkcji hemoglobiny. Witaminy A i C to witaminy urodowe niezbędne dla pięknej skóry, a dodatkowo witamina C i beta-karoten są znanymi i cenionymi przeciwutleniaczami, które pomagają organizmowi walczyć z wolnymi rodnikami. Witaminy z grupy B odpowiadają za poprawne funkcjonowanie organizmu i zachodzące w nim procesy.
Marang – dieta
Nie ma jednoznacznych danych na temat indeksu glikemicznego owoców marangu, można jedynie przypuszczać, że kształtuje się na podobnym (niskim) poziomie, jak IG durianów i dżakfrutów. 100 g miąższu marangu to dawka 110 kcal – sporo, dlatego ewentualne, większe ilości polecam zjadać po wysiłku fizycznym :).