Polecane przy dolegliwościach związanych ze zgagą, doskonałe mleko migdałowe. To jedno z moich ulubionych mlek roślinnych, o przyjemnym smaku i konsystencji umożliwiającej spienianie. Dobrze komponuje się z kawą, można wykorzystać je jako składnik ciasta na naleśniki czy gofry, a nawet przygotować z jego dodatkiem pyszne kakao.
Zobacz też: Więcej przepisów wegańskich
Mleko migdałowe to także, spośród wszystkich roślinnych odpowiedników mleka zwierzęcego, najbogatsze źródło wapnia niezbędnego do prawidłowej budowy mocnych kości. To szczególnie ważne w diecie dzieci z alergią na białko mleczne lub nietolerancją laktozy, kiedy układ kostny jest w trakcie wzrostu, co szczególnie naraża go na niedobory minerałów.
To tyle, jeśli chodzi o podstawowe właściwości. W wersji ekspresowej, zamiast moczenia migdałów, możecie zalać je wrzątkiem, obrać ze skórek, ponownie zalać wrzątkiem i zmiksować w blenderze. Ciekawa jestem, czy Wam, podobnie jak mi, będzie smakować :).
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
- 1 szklanka migdałów (blanszowane; migdały w skórkach można namoczyć na kilka godzin w zimnej wodzie, wypłukać, wylać wodę, w której się moczyły i łatwo obrać)
- 2-4 szklanki wody
- 1 łyżka syropu z agawy (opcjonalnie)
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE - GRATIS
Przydatne przepisy i poradniki
- Mleko migdałowe najlepiej przechowywać w zamkniętej butelce lub przykrytym naczyniu. Należy trzymać je w lodówce i wykorzystać w przeciągu 2-3 dni od przygotowania.
- Po schłodzeniu na powierzchni mleka może wytrącić się gęstsza „skorupka”, która zniknie po jego podgrzaniu i wymieszaniu.
- Zastępując migdały wiórkami kokosowymi, można, według tych samych proporcji, przygotować mleko kokosowe.
Jak zrobić
- Migdały blanszowane zalewam 2 szklankami wody i odstawiam do lodówki, na kilka godzin, do namoczenia. Jeśli wykorzystuję migdały ze skórką, które samodzielnie obrałam po wcześniejszym namoczeniu, nie ma potrzeby moczyć ich ponownie.
- Miksuję migdały z wodą, w której się moczyły, w wysokoobrotowym blenderze, wyłączając co kilkanaście sekund silnik (zapobiegnie to jego przegrzaniu). Konsystencję reguluję dodatkową wodą, do pożądanej gęstości.
- Odcedzam zmielone migdały na sicie (można wykorzystać je jako dodatek do ciast lub deserów, albo dołożyć do pasty z fasoli czy hummusu.