Podróżując po Azji, pod koniec pobytu w Indonezji, zatęskniłam za smakiem domowych naleśników. Choć służyła mi lokalna dieta, a potrawy smakowały i nie przeszkadzało jedzenie na śniadanie ryżu z warzywami, silna chęć zjedzenia naleśników pojawiła się w ostatnim tygodniu. Nic na to nie poradzę! Musiałam przygotować naleśniki amerykańskie natychmiast po powrocie!
Zobacz też: Najlepsze przepisy na śniadania
Amerykanie jadają je klasycznie z masłem i syropem klonowym, choć spotkałam się też, podróżując po USA, z wersją dekorowaną syropem kukurydzianym. Przygotowuje się go na bazie piany z białek i jest bardzo słodki. Naleśniki amerykańskie są grube i puszyste, a wyrastają na sodzie lub proszku do pieczenia.
Najprostsze naleśniki z Ameryki
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
- 1 szklanka mąki (pszenna typ 450-550 (najładniej wyrosną i będą miękkie, razowa lub orkiszowa, typ 630-850 (niższy indeks glikemiczny); można zastąpić mieszanką bezglutenową))
- 1-2 łyżki cukru (polecam cukier brzozowy (ksylitol, o niższym indeksie glikemicznym i mniejszej liczbie kalorii; można też zastąpić syropem z agawy))
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia (płaskie)
- 1 szklanka maślanki (można zastąpić mlekiem zwierzęcym lub roślinnym, kefirem lub jogurtem naturalnym)
- 2 łyżki oleju (lub stopionego masła)
- 1 jajko (duże)
- tłuszcz do smażenia
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE - GRATIS
Film wideo
Przydatne przepisy i poradniki
- Naleśniki amerykańskie bezglutenowe - zwykłą mąkę pszenną można zastąpić uniwersalną mąką bezglutenową najlepszą
- Naleśniki amerykańskie bez laktozy - mleko można zastąpić maślanką, rzadkim jogurtem naturalnym lub kefirem czy mlekiem kokosowym, albo innym mlekiem roślinnym
- Naleśniki amerykańskie bez mleka - zamiast nabiału można wykorzystać mleko roślinne
- Naleśniki amerykańskie bez jajek - jajko można zastąpić 1 łyżką drobno zmielonego siemienia lnianego, zalanego wcześniej 2-3 łyżkami wody i odstawionego na kilka minut do nasiąknięcia i zgęstnienia
- Naleśniki amerykańskie wegańskie - można przygotować tak jak pancakes bez jajek, zastępując mleko krowie mlekiem roślinnym, np. kokosowym lub sojowym i smażąc całość na oleju roślinnym.
Jak zrobić
- Wszystkie składniki mokre rozkłócam w misce za pomocą trzepaczki lub widelca, wtłaczając do środka jak najwięcej powietrza, dzięki któremu naleśniki będą jeszcze bardziej puszyste.
- Dodaję składniki suche i mieszam całość do ich połączenia (nie za mocno i nie za długo!). Odstawiam ciasto na ok. 10-15 minut, żeby uaktywnił się proszek do pieczenia.
- Rozgrzewam patelnię, smarując jej powierzchnię równomiernie tłuszczem, np. za pomocą papierowego ręcznika lub papieru do pieczenia.
- Smażę po 1-2 minuty z obu stron naleśniki (po 2-3 łyżki ciasta na 1 naleśnik). Naleśnik jest gotowy do obrócenia, kiedy góra ciasta jest delikatnie ścięta, a na powierzchni widać bąbelki.Najwygodniej obracać naleśniki bardzo cienką łopatką.
- Usmażone naleśniki przekładam do piekarnika rozgrzanego do 50 st. C lub miski z przykryciem.
- Gotowe naleśniki można przełożyć masłem i polać syropem klonowym: to klasyczne, najpopularniejsze dodatki do grubych naleśników amerykańskic
Wartości odżywcze
Tradycyjna receptura bazuje na maślance i mące pszennej. Można usmażyć też wersję mleczną, jogurtową lub kefirową. Jednak te dwa ostatnie składniki lepiej jeść surowe, zachowując znajdujące się w nich, korzystne dla zdrowia, kultury bakterii. Zamiast mąki pszennej proponuję wykorzystać gryczaną, żytnią, a nawet bezglutenową. Wyrosną na nich trochę mniej, ale również będą smaczne.
Ułożone jeden na drugim, z prostą lub nieco bardziej wyszukaną dekoracją, są doskonałym weekendowym śniadaniem.
Jakie dodatki do naleśników lubicie najbardziej? Dajcie koniecznie znać w komentarzach, jak udały się Wam amerykańskie „pankejki”. Bardzo jestem ciekawa i liczę na to, że dodacie też informację, z czym je podaliście!
Uwielbiam też!
Przyznam, że nie wiedziałam o istnieniu takich placków. Czym one się różnią od naleśników?
Przede wszystkim grubością i puszystością :).