Orzechowiec to jedno z ulubionych ciast w mojej rodzinie. Dziś pokażę Wam, przepis na orzechowiec cioci Danuty. Pyszne ciasto ze skórką z orzechów. Uwielbiam takie rodzinne, sprawdzone receptury! Są takie ciasta, które na zawsze goszczą w naszych domach. Niezależnie od okazji lub nawet na co dzień, przygotowujemy je według tego samego przepisu, znając recepturę na pamięć. Podobnie jak drożdżówka mojej babci, pleśniak mojej mamy, mój sernik waniliowy, jabłecznik cioci Marii. Zobaczcie jak zrobić pyszne ciasto z orzechową skórką.
Zobacz też: Najlepsze przepisy na ciasta
Na nasze rodzinne spotkania każdy przywozi ze sobą jakiś smakołyk. Siadamy przy dużym stole, rozmawiamy, śmiejemy się, dzielimy troskami, pocieszamy. Mijają lata i czasem trudno mi pogodzić się z tym, że to już tak bardzo dawno biegałam wokół stołu, zjeżdżałam na sankach z pobliskich pagórków, siedziałam na kolanach babci. Dziś nadszedł czas, kiedy to prawnuki mojej babci chodzą oglądać kurczaczki i króliczki i mają w sobie tę dziecięcą radość, której mnie czasem już brak. Jestem już dorosła, a dzieciaki z kolejnego pokolenia bawią się w chowanego wokół całego domu i przybiegają szybko zjeść obiad, bo na zewnątrz odbywa się fantastyczna zabawa, którą trudno opuścić.
Przepis na ciasto z orzechową skórką
Zmieniają się czasy, ale pewne rzeczy pozostają takie same. Spotkania, rozmowy, serwowane podczas nich potrawy. Ciocia Danuta piecze ciasto ze skórką orzechową. Następnie przekłada kremem. W chłodnym pomieszczeniu wypiek czeka na swój czas. Potem zachwyca karmelowym smakiem i orzechami, którym trudno się oprzeć. I ta kremowa masa w środku! Jest tyle dobrych ciast w naszej rodzinie!
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
Ciasto
- 500 g mąki (najlepszą konsystencję po upieczeniu da mąka pszenna typ 450-550; w zdrowszej wersji warto wykorzystać mąkę orkiszową typ. 630; przesiana)
- ¾-1 szklanka cukru pudru (w zdrowszej wersji można zastąpić ksylitolem)
- 2 jajka
- 1 żółtko
- 200 g masła (1 kostka)
- 3 łyżki miodu
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 2 łyżki ekstraktu z wanilii (opcjonalnie)
Krem budyniowy
- ½ l mleka
- 3 łyżki cukru lub cukru waniliowego (można zastąpić ksylitolem)
- 200 g masła (1 kostka; niezbyt twarde)
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej (czubata)
- 1 łyżka mąki pszennej (czubata)
Masa orzechowa
- 250 g orzechów włoskich (grubo siekane)
- 3 łyżki miodu
- 100 g masła (½ kostki)
- ¾ szklanki cukru
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE – GRATIS
Film wideo
Przydatne przepisy i poradniki
- Jak zrobić budyń z innego rodzaju mleka lub bez mąki
- Jak zrobić budyń na krem
- Jak zrobić krem budyniowy
- Jak zrobić cukier waniliowy
Jak zrobić
Ciasto
- Mąkę siekam z wyjętym z lodówki masłem za pomocą specjalnego siekacza lub drewnianej łopatki, dodaję pozostałe składniki i szybko zagniatam ciasto.Opcjonalnie masło można na 1 godzinę przed przygotowaniem ciasta włożyć do zamrażalnika, a następnie zetrzeć na tarce o grubych oczkach i wymieszać z mąką.
- Ciasto dzielę na 2 części.
Pierwsza część ciasta – bez masy orzechowej
- Jedną część ciasta rozwałkowuję na wysmarowanej tłuszczem lub wyłożonej papierem do pieczenia blaszce i piekę w piekarniku nagrzanym do 220 °C przez ok. 20 minut, na złotobrązowy kolor.
Masa orzechowa
- Wszystkie składniki na masę orzechową ogrzewam w rondelku, następnie zagotowuję i studzę.
Druga część ciasta – z masą orzechową
- Drugą część ciasta wykładam na blaszce wysmarowanej tłuszczem lub wyłożonej papierem do pieczenia.
Pieczenie
- Na drugą część ciasta wylewam masę orzechową i piekę w piekarniku nagrzanym do 220 °C przez ok. 20 minut, na złotobrązowy kolor.UWAGA: Posiadając 2 blaszki tej samej wielkości, można upiec oba placki naraz, w razie potrzeby placek bez masy orzechowej wyjmując wcześniej z piekarnika.
Krem do orzechowca
- Przygotowuję budyń. Do 1 szklanki mleka wsypuję obie mąki i cukier i dokładnie, energicznie mieszam, rozcierając ewentualne grudki.
- Pozostałe mleko zagotowuję, następnie zmniejszam ogień i dodaję masę mleczno-mączną.
- Na niewielkim ogniu gotuję budyń, cały czas energicznie mieszając, aż do zgęstnienia i uzyskania gładkiej, budyniowej konsystencji. Studzę (nie odstawiam w chłodne miejsce).
- Masło ucieram za pomocą miksera na puszysty krem, na najwyższych obrotach.
- Stopniowo, po 1 łyżce, dodaję ostudzony budyń i cały czas ucieram, aż do uzyskania kremowej konsystencji.
Składanie ciasta
- Upieczone i wystudzone placki ciasta przekładam kremem i odstawiam w chłodne miejsce na 2-3 godziny.
Wartości odżywcze
Po upieczeniu i wystudzeniu ciasto może być twarde. Ale przełożone kremem i pozostawione w chłodnym miejscu, zmięknie i nabierze pełni smaku.
Orzechowiec przepis
Możecie pokusić się o eksperyment i przed przełożeniem kremem posmarować ciasto odrobiną ciemnego dżemu, np. z czarnej porzeczki. Uzyskacie w ten sposób piękny wzorek, taki jaki ma miodownik.
Ciekawa jestem bardzo, czy i u Was są takie rodzinne wypieki. Dajcie koniecznie znać w komentarzach! Napiszcie też, jak wyszło Wam orzechowe ciasto z tego przepisu.
szkoda ze na samym poczatku nie powiedziala odrazu ze budyn zrobic z jedej
szklanki a nie po dodaniu wszystkkich skladnikow.. ale mam nadzieje ze i
tak wyjdzie..
Dobra myśl, ale w upały może się nie sprawdzić takie rozwiązanie, więc latem raczej ostrożnie, co by masło nie zjełczało :D.
Najlepszym sposobem na „niezważanie się” kremu jest wyciągnięcie masła dzień wcześniej z lodówki i ugotowanie budyniu dzień wcześniej. Wtedy mamy gwarancję, że jedno i drugie ma identyczną temperaturę. Ja tak zawsze robię i jest ok 😉
Też można. Wtedy to już całkowicie na wypasie :D.
Fajne. Ja bym dodala jeszcze orzechow do samego ciasta.
Ciasto bardzo dobre. A jakiej firmy miodu Pani używa?
Super, zapraszam do wypróbowania kolejnych :). Miód mojej mamie ktoś przynosi do pracy z pasieki, nawet nie ma etykietki na słoiku.
Witam! Ja zrobiłam i było pyszne, ale na 2-3 dzień gdy zmiękło:)
polamalo mialo byc 🙂
a mi sie ciasto pomalalo podczas przenoszenia, krem zwazyl, a 20 min to stanowczo za duzo 15 to mac potem sie pali
15 minut to maks w TWOIM piekarniku – bo każdy piekarnik może piec inaczej. W kwestii kremu zapraszam do poradników – linki są pod listą składników :). Zwarzony krem można łatwo uratować :).
moje ulubione ciasto!!!
może w końcu zrobię je sama 🙂
Ja mam takie pytanie.. Czy prawdziwy wiejski miód, który już bardzo zgęstniał, a praktycznie stwardniał, też się nadaje do tego przepisu?
Tak, a jeśli jest twardy jak kamień to możesz go rozpuścić w kąpieli wodnej i lekko przestudzić przed dodaniem do masy.
haha.. to i tak lepiej ode mnie, ja nie zauważyłam i sama natrafiłam na skorupkę w cieście, mało tego inni też.
Hehe 😀
Ok. Dziękuję za odpowiedź :]
Dziękuję 🙂
hehe, a ja właśnie dzisiaj zrobiłam swój orzechowiec. Mam bardzo podobny przepis, ale jednak trochę inny. Przede wszystkim na obu plackach rozsmarowuję powidła śliwkowe, na to pianę z białek ubitych z cukrem i orzechy z rodzynkami. Potem już tak samo, ale przynajmniej mam dwie warstwy orzechów, które bardzo lubię 🙂
Dokładnie tak jak pisze Nisiaaa52. U mnie albo masło było za twarde, albo budyń za ciepły i tak wyszło. Ale jeść można, w kremie do przełożenia to nie jest taki problem. Gorzej, gdyby to był krem do dekoracji, wtedy niezbyt dobrze by wyglądał na torcie :D.
można jeść, jest tak samo dobry, a jak się zważy to ja radzę włączyć mikser na największe obroty i szybciutko wymieszać albo dać miskę z masą na miskę z gorącą wodą 😉 i tak samo miksować, potem poczekać by się przestudziła, zawszę tak robię i jest okej. 😉
Ok. Czyli to dla nas taka rada na przyszłość, tak? : )
A czy masz jakieś metody, aby go potem „odważyć”? :]
Czy można go normalnie nakładać i potem jeść?
Zwarzył, się, zwarzył. Pośpiech nie sprzyja robieniu kremów :). Ale to nie jest kwestia proporcji w przepisie :).
Hej! Mam pytanie… Czy ten krem Ci się nie zważyłaś jak połączyłaś go z masłem? Bo to tak wygląda trochę.
No to w takim razie twoj orzechowiec jest wybitny . Upieke i dam znac czy mojemu wystarcza te 3 godz by byl miekki i nadawal sie do zjedzenia ,:)
Wystarczyło mu leżakowanie w lodówce po nałożeniu kremu.
Nie ujelas tego ze to ciasto musi polezakowac z dobe lub dwie bo jest mega twarde
Mmmm. Moja ciocia robi go zawsze na uroczystości rodzinne. U mnie w domu jest nazywany snickersem. :))
mniam…niewątpliwie skorzystam z tego przepisu. Pozdrawiam:)
też robię takie ciasto, ale trochę inaczej, zamiast kremu dodaję ubitą śmietanę, a zamiast tego orzechowego na górze, daję kajmak obsypany orzechami;)
Snickers to chyba powinien być z karmelem, orzeszkami ziemnymi i czekoladą. Muszę koniecznie zrobić, mam już nawet pomysł jak :).
U mnie to ciasto nazywa się Snickers 🙂 A nawet jeśli nie jest takie samo, to jest bardzo bardzo podobne.
Była do mnie samej, bo nie sprawdziłam i potem wyławiałam z gorącego tłuszczu łyżeczką :D.
Mam wrażenie że ta uwaga dotycząca sprawdzenia czy skorupki są w orzechach była do mnie:)
Nie jest to takie ciasto jak miękki biszkopt. Określiłabym je jako coś pomiędzy kruchym ciastem, a takim klasycznym piernikiem kruszejącym. Gdyby nie było kremu, można byłoby spokojnie je nasączyć ponczem. Myślę, że jeśli cienko rozwałkujesz i zdecydujesz się na opcję z większą blaszką, będzie ok :).
Wygląda przepysznie, jednam mam wątpliwości, czy ciasto nie będzie takie suche? Bo tak wygląda
świetny przepis
smakowicie wygląda to ciacho
uwielbiam orzechowce
Ekstra przepis. Jeszcze dzisiaj postaram się go zastosować.
Pycha 🙂 !