Pasztet z kurczaka domowy warto upiec z okazji Świąt Wielkanocnych lub na Boże Narodzenie. Przepis na pasztet z kurczaka prawdziwy, ze starannie dobranego, wolno gotowanego mięsa, własnoręcznie zmielonego i upieczonego w piekarniku. Zawdzięcza swój smak mieszance delikatnego mięsa kurcząt i wątróbek drobiowych oraz typowo „rosołowych” warzyw. Znajdziecie w nim seler, marchew, cebulę, czosnek i pietruszkę. Pokażę Wam przepis jak zrobić pasztet z mięsem kurczaka krok po kroku.
Zobacz też: Najlepsze przepisy na Wielkanoc
i Boże Narodzenie
Moja mama co roku przygotowuje 3 foremki „keksówki” pasztetu z kurczaka. Jedna jest zjadana jeszcze przed Świętami. Drugą stawiamy na stole na śniadanie wielkanocne, a trzecią zabieramy do babci. Jest tam potem podawany jako przystawka do wielkanocnego obiadu. Nie ma, nie ma w naszej rodzinie Świąt bez pasztetu!
Przepis na pasztet z kurczaka wilgotny, a jednak do pokrojenia w plastry
Tak, to naprawdę możliwe! Dlatego, że ten pasztet właśnie taki jest! Dzięki dodanej do środka, rozmoczonej bułce ma idealną konsystencję. Po upieczeniu i wystudzeniu daje się pokroić w plastry, jednak w razie potrzeby można go też łatwo rozsmarować na kromce chleba.
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
- 1 kurczak (cały, ok. 1,5 – 1,7 kg; dla ułatwienia można zastąpić całego kurczaka, wykorzystując 1,5-1,7 kg piersi z kurczaka)
- 2 marchewki (obrane, pokrojone w większe kawałki)
- 1 cebula (pokrojona w ćwiartki lub ósemki)
- 1 por (cała biała część + połowa zielonej; pokrojony w większe kawałki)
- 1 seler (mały, obrany, pokrojony w większe kawałki; można zastąpić go 3 łodygami selera naciowego)
- 1 sucha bułka (np. kajzerka)
- 2 ząbki czosnku (przeciśnięty przez praskę)
- 300 g wątróbek drobiowych
- 2 jajka
- 3 suszone borowiki lub podgrzybki (namoczone w zimnej wodzie, ugotowane, odcedzone)
- 1 łyżka oliwy
- natka pietruszki (drobno pokrojona; opcjonalnie)
- ziele angielskie (kilka ziaren)
- 1 listek laurowy
- 1 szczypta gałki muszkatołowej
- sól, pieprz
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE – GRATIS
Film wideo
Przydatne przepisy i poradniki
Jak zrobić
- Kurczaka gotujemy z pokrojonymi w duże kawałki warzywami (oprócz cebuli i czosnku)*, w małej ilości wody (powinna przykryć kurczaka w garnku), do miękkości, na małym ogniu, przez ok. 1 godzinę.
- Pod koniec gotowania dodajemy wątróbkę i trzymamy 2-3 minuty na ogniu.
- Cebulę i czosnek szklimy na oliwie z oliwek.*
- Wyjmujemy i studzimy kurczaka – obieramy mięso z kości i mielimy za pomocą maszynki do mięsa razem z wątróbką i warzywami.
- W wywarze z kurczaka pozostałym z gotowania namaczamy bułkę. Gdy zmięknie – również przepuszczamy przez maszynkę.
- Na końcu mielimy grzyby i pietruszkę, jeśli decydujemy się na ich dodanie.
- Całą masę przyprawiamy, dodajemy jajka, dobrze wyrabiamy i dolewamy przecedzony wywar z gotowania mięsa (dodałam cały wywar).
- Pieczemy w podłużnej, wysokiej blaszce (keksówce) wyłożonej papierem do pieczenia, czas: ok. 1 godzina, temperatura 180-200 stopni C (góra + dół).
Wartości odżywcze
Również z okazji Bożego Narodzenia na stole, pierwszego i drugiego dnia, gości u nas pasztet z kurczakiem lub o innym smaku. To pyszna, aromatyczna przekąska. W rezultacie przygotowania do jednych i drugich Świąt wiążą się u nas z upieczeniem pasztetu ;). Z pewnością u wielu z Was też tak jest lub będzie!
Ciekawa jestem jak Wam się uda! U kogo pojawił się na stole na święta? Dajcie koniecznie znać w komentarzach, jak wrażenia smakowe :).
Moge zrobic ten pasztet tak jak mówisz tylko bez wątroby? Bedzie dobry ?
Można bez wątróbki, ale może wyjść trochę bardziej suchy i grudkowaty. W razie czego polecam dodać więcej namoczonej bułki :).
chcialabym zrobic pasztet, ale nie mam maszynki do mielenia miesa:( i tak sie zastanawialam czy moze moglabym kupic czesci od miesa i poprosic o zmielenie u rzeznika jeszcze przed ugotowaniem a nastepnie ugotowac to mieso zmielone w wywarze? czy to bylby dobry pomysl? potem ewentualnie jeszcze raz zmielilabym reszte blenderem?
Witam!
Kapie mi ślina na widok tego pysznego pasztetu, ale mam takie głupie pytanie.. po co 3 foremki, aż tyle wyjdzie tego pasztetu? Czy mogę włożyć całą masę do większej formy i upiec?
Pozdrawiam Joanna.
Nie piekłam nigdy pasztetu w większej blaszce i nie wiem czy przypadkiem nie byłoby tak, że boki są już dawno suche, a środek ciągle niedopieczony.
Witam! Planuje zrobić pasztet na święta i obdarować rodzinkę.Czy możesz mi napisać jak długo może on być w lodówce?i czy mam go jakoś przykryc?Pasztet będę robić w piątek a chciałabym go dać na 1 i na 2 dzień świąt a zależy mi żeby ładnie wyglądał (nie był suchy). Pozdrawiam!
Po przygotowaniu możesz przechowywać go w lodówce przez 2-3 dni. Przykryty np. folią aluminiową albo pokrywką do foremki do ciasta nie obeschnie z wierzchu. Możesz też go zamrozić po upieczeniu i wystudzeniu.
Dziękuje za szybką odpowiedz 🙂 idę gotować 🙂 Wesołych Świąt życzę!!
będę robić na te święta 🙂 troszke zmodyfikuję ponieważ potrzebuję tylko jeden i dodam pieczarki, dam znać jak wyszedł, ale napewno będzie pyszny, widać po przepisie :))) pozdrawiam
sie zastanawiam – czy można składniki zmielić robotem kuchennym? (nie mam maszynki)
Nie bardzo. Można wrzucić partiami do blendera.
ok, dzięki za odpowiedź
Przepis wypróbowałam ,robię go nie tylko z okazji i ku czci ,bo rodzince smakuje 😉
nie jemy mięsa:)
no nie jemy, ale rodzina je:-)
pytam bo jeszcze nie próbowałam, ale mogę polecić pasztet z królika
Nie próbowałam, ale myślę, że pewnego dnia spróbuję. A pytasz, bo chcesz polecić ten smak czy sama jeszcze nie próbowałaś? 🙂
a próbowałaś kurczaka zastąpić indykiem?
bardzo lubię i robię 🙂 polecam mój bez pieczenia 😉
Pasztet interesujący, ale ta bułka w nim. Zastanawiam się, czy nie dodać zamiast bułki otrębów? No i pytanie mam – kurczaka przepuszczamy przez maszynkę ze skórą? Dla lubiących wątróbkę można by dać trochę wątróbki pokrojonej w kostkę. Pozdrawiam
Nie robiłam nigdy pasztetu z otrębami, ale podejrzewam, że powinny utrzymać całość w ryzach tak samo jak bułka. Co do skórek – można je dodać, ale nie trzeba. Bez skórek będzie mniej kaloryczny.
Zamiast buły pszennej proponuję żytnią lub orkiszową. Jestem ogromną miłośniczką pasztetu z kurczaka. Dziękuję za przepis, na pewno wykorzystam.
W punkcie 7 jest napisane:”dolewamy przecedzony wywar z gotowania mięsa.” ile tego wywaru wlać ?
My wlałyśmy cały. W filmie widać jaka wyszła nam konsystencja masy, którą wlewamy z mamą do foremek.
tak wygląda: pozytywnakuchnia.pl/files/2011/04/pasztet-z-kurczaka.jpg
[..YouTube..] tak wygląda: pozytywnakuchnia.pl/files/2011/04/pasztet-z-kurczaka.jpg
[..YouTube..] @mirewmar tak wygląda: pozytywnakuchnia.pl/files/2011/04/pasztet-z-kurczaka.jpg
dlaczego nie pokazujesz jak wygląda po upieczeniu w przekroju
[..YouTube..] dlaczego nie pokazujesz jak wygląda po upieczeniu w przekroju
Jesteś niezwykle śliczną i zdolną dziewczyną 🙂
jesli pasztet to tylko domowej roboty!,ja robie wieprzowo drobiowy z przepisu pozostałego po Babci :)w tym roku zrobiony wczesniej czeka na rozmrożenie…mniam:P
Oczywiście, nie przepuszczać przez maszynkę, dodać do gotowej masy. Co do warzyw, nie umiem powiedzieć, ja ich nie dodaję do pasztetu w ogóle.
Now rozumiem. W przepisie jest wyraznie napisane ze mieli pani warzywa z miesem, a teraz pani twierdzi ze w ogole warzyw nie dodaje. Prosze o podpowiedz co zrobic wctym przypadku.
To nie był mój komentarz tylko Anny z Facebooka :). Z jakiegoś powodu blog zaimportował obok moją fotografię :).
Tylko żurawiny nie przepuszczać przez maszynkę, będzie ładniej wyglądać w pasztecie w całości. Zastanawiam się jak będzie się komponować z pozostałymi składnikami – bo do kurczaka i do marchewki pasuje, tylko ten aromat pozostałych warzyw z rosołu mnie zastanawia.
Agata – wystarczy domieszać namoczoną w wywarze (albo w gorącej wodzie) żurawinę.
:o) uwielbiam pasztety…ale moje chlopaki maja na nie dlugie zeby…ale kiedys sobie taki strzele…obiecuje
No właśnie patrzyłam, że nie ma:)
Tu żurawinki co prawda nie uświadczysz, ale pasztet naprawdę szybko znika :). Właśnie montuję filmik do tego przepisu :).
No to biorę przepis – uwielbiam pasztety szczególnie z żurawinką!!