Lubię przygotowywać proste i szybkie obiady, zwykle wymyślam je tuż przed rozpoczęciem gotowania, otwierając lodówkę i zerkając do środka. Polędwiczki z sosem grzybowym to jeden z takich przepisów, bo w lodówce zawsze mam jogurt domowy, w szafce zapas suszonych grzybów, a mięso czasami mrożę, a innym razem kupuję kilka razy w tygodniu i Mariusz zjada je na bieżąco. U mnie z mięsem bywa różnie, zdecydowanie chętniej sięgam po ryby i owoce morza oraz warzywa, ale jestem przekonana, że miłośnicy mięsnych potraw będą smakować w moich polędwiczkach :).
Zobacz też: Więcej pomysłów na szybki obiad
Polędwiczki wieprzowe to dość wdzięczny składnik dań, podobnie jak kurczak. Łatwo je przyrządzić i, przede wszystkim, szybko. Można wykorzystywać je tak jak piersi z kurczaka – są bardzo uniwersalne, mają łagodny smak i nie należą do szczególnie tłustych mięs. Możecie je poddusić lub lekko zrumienić – wystarczy kilka minut. Proponuję dodatek sosu grzybowego, to taka polska klasyka i uniwersalne zestawienie, bo moje polędwiczki z sosem grzybowym można przygotowywać przez cały rok. Jeśli chcecie poeksperymentować, spróbujcie udusić je z suszonymi, wcześniej wymoczonymi śliwkami albo zróbcie polędwiczki z jabłkiem o lekko kwaskowatym, ale też słodkawym smaku, pachnące tymiankiem, z dodatkiem białego wina lub cydru.
Zostawmy owoce i wróćmy do grzybów :). Jakoś szczególnie mocno nie doprawiałam moich polędwiczek, bo postawiłam na smak ziół w sosie i warzywach. Do mięsa tylko sól, ale można marynować je wcześniej w musztardzie. Łagodnej lub ostrej – jak kto woli. Albo dosypać trochę chili przed smażeniem. Dajcie znać, jak się udały i czym doprawiliście :).
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
Mięso
- 1 polędwica wieprzowa (pokrojona na plastry o grubości ok. 1 cm; roztłuczone tłuczkiem)
- szczypta soli
- 2 łyżki musztardy (opcjonalnie)
Sos grzybowy
- 1 cebula (mała; drobno pokrojona)
- 2-4 suszone grzyby (namoczone przez kilka godzin w zimnej wodzie, odciśnięte)
- 1 łyżka gorczycy
- 1 szklanka jogurtu naturalnego (najlepszy będzie grecki, gęsty; można też wykorzystać kwaśną śmietanę, ale jest tłustsza i mniej zdrowa)
- ½ łyżeczki suszonej natki pietruszki
- ½ łyżeczki estragonu lub majeranku
- 1 łyżka mascarpone (opcjonalnie; do ewentualnego zagęszczenia sosu pod koniec gotowania)
- smalec lub masło klarowane do smażenia
- sól, pieprz
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE - GRATIS
Film wideo
Przydatne przepisy i poradniki
- Jak pokroić cebulę
- Jak zrobić sos grzybowy
- Jak zrobić masło klarowane
Jak zrobić
- Polędwiczki doprawiam szczyptą soli, chociaż można je też wcześniej, przez min. 1 godzinę, marynować w musztardzie.
- Podsmażam do delikatnego zrumienienia lub podduszam na smalcu lub maśle klarowanym (nadadzą mięsu najlepszego smaku) i odsuwam na bok patelni.
- Szklę cebulę na odsuniętej patelni (polędwiczki będą się nadal podgrzewać z boku).
- Dodaję pokrojone grzybki i podsmażam przez kilka minut na niewielkim ogniu.
- Na środku patelni prażę gorczycę, aż zacznie intensywnie pachnieć. Mieszam z cebulą i grzybami.
- Dodaję jogurt i mocno podgrzewam (nie zagotowuję!), mieszając. Pod koniec podgrzewania można zagęścić sos serkiem mascarpone, jeśli ma być bardzo gęsty.
- Doprawiam sos solą, pieprzem i ziołami, gotuję jeszcze chwilę.
- Polędwiczki serwuję z roszponką i malinowym pomidorem (można polać je sosem winegret), a jako dodatek dokładam pieczone warzywa, chociaż świetnie sprawdzi się też puree lub zwykłe, gotowane ziemniaki (Osoby dbające o niski indeks glikemiczny mogą zastąpić je ciemnym ryżem lub kaszą). Mięso można polać sosem lub podać go osobno.
Zważył mi się jogurt grecki 🙁 w sosie pływa twarożek grrrrrr…
Może śmietana 18% lepiej się sprawdzi..