Kiedy lato powoli opuszcza progi mojej kuchni, przychodzi czas na przygotowanie powideł. Jesienią i zimą zagoszczą w bigosie, ciastach i na kanapkach, delikatnie słodkie, odrobinę gęste i pięknie pachnące śliwkami, chociaż z brzoskwiń, morel czy nektarynek również udadzą się wyśmienicie. Powidła śliwkowe – klasyka przetworów z owoców.
Zobacz też: Więcej pomysłów na śliwkowe przysmaki i inne przetwory z owoców
Powidła śliwkowe to jedne z najłatwiejszych do przygotowania przetworów owocowych, które w ekspresowej wersji nie wymagają kilkudniowych przygotowań. Najlepiej wykorzystać do ich przesmażenia śliwki węgierki – dojrzałe, słodkie, z odchodzącą pestką, których nie trzeba obierać ze skórki. Można też użyć innych śliwek, usuwając pestki dopiero po ich zagotowaniu i zmiękczeniu. W klasycznej, najprostszej wersji wystarczy dodać do nich cukier, ale warto pokusić się o dołożenie, choćby tylko do jednego słoiczka, odrobiny cynamonu lub goździków, dzięki którym zyskają wspaniały aromat i posmak.
Ciekawa jestem z czym Wy lubicie zjadać powidła śliwkowe – podzielcie się swoimi pomysłami na ich wykorzystanie w komentarzach :).
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
- 1 kg śliwek węgierek
- 200 g cukru (można zastąpić ksylitolem lub masłem daktylowym)
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE - GRATIS
Film wideo
Przydatne przepisy i poradniki
- Powidła śliwkowe czekoladowe - 100 g cukru można zastąpić 1 tabliczką gorzkiej czekolady (pokruszona w drobniejsza kostkę), dodanej do całości dopiero na ostatnich 5 minut gotowania
- Powidła śliwkowe z pomarańczą - do każdego 1 kg śliwek można dodać miąższ i sok z 1 pomarańczy na cały czas przesmażania, a na ostatnich 5 minut gotowania dosypać 1 łyżeczkę cynamonu i/lub 1 łyżeczkę skórki startej ze sparzonej wcześniej pomarańczy.
- Jak zrobić masło daktylowe
- Jak zrobić przetwory z owoców
- Jak pasteryzować słoiki
Jak zrobić
- Wkładamy śliwki do garnka, zalewamy niewielką ilością wody i gotujemy aż puszczą sok i zmiękną. Jeśli ze śliwek nie odchodzi pestka, przekrawamy je i usuwamy ją po rozgotowaniu.
- Zasypujemy śliwki cukrem i delikatnie mieszamy, żeby rozprowadził się dokładnie po wszystkich owocach.
- Całość odparowujemy, od czasu do czasu mieszając, aż masa stanie się mocno gęsta i po przejechaniu łyżką wzdłuż boku patelni czy garnka, będzie od niego odstawać.
- Odstawiamy powidła na kilka minut, następnie, gorące, przekładamy do słoików. Można przykryć je kółkami wyciętymi z pergaminu, nasączonymi spirytusem. Zakręcamy słoiki i uszczelniamy, przykrywając pergaminem, celofanem lub kawałkiem lnu i obwiązując gumką.
- Słoiki odwracamy do góry dnem i zawijamy szczelnie w gruby koc lub kładziemy pod kołdrę albo poduszkę i czekamy kilka-kilkanaście godzin aż ostygną. Można też pasteryzować zakręcone, postawione na denkach słoiki w garnku z wrzącą wodą (nie powinny stać zbyt blisko siebie) przez ok. 10 minut, następnie wyjąć, odwrócić do góry dnem i czekać aż ostygną lub, odwrócone do góry dnem, wstawić na 10-15 minut do piekarnika nagrzanego do 120 °C, następnie wyjąć i odstawić, również do góry dnem, do ostudzenia.
Dobry wieczor, dziekuje za odpowiedz i sugestie, nastepnym razem bede smazyc krocej, a mimo wszystko powidla smakuja nieziemsko:) pozdrowionka, Ewa
Witam, usmazylam pierwszy raz powidla, wg proporcji, konsystencja jak nalezy, przelozylam do sloiczkow, przykrylam kocem, po dwoch dniach otwarlam maly sloiczek powidel i okazalo sie ze sa one twarde jak marmolada z bloku z czasow PRL 🙂 jaki moglam popelnic blad? nie mam absolutnie zadnych pretensji do przepisu czy Autorki, przeciwnie, prosze o sugestie tylko gdzie i w ktorym momencie zrobilam cos zle(: pozdrawiam, ewa
Dobry wieczór Ewo! Najprawdopodobniej rozwiązaniem będzie krócej gotować, bo gorące powidła gotują się jeszcze po zdjęciu ich z ognia i przełożeniu do słoików, tak samo jak ryż, makaron, warzywa. A jeśli śliwki są wyjątkowo słodkie i dojrzałe, możesz dodać mniej cukru. Te zbyt gęste powidła możesz po otwarciu słoiczka rozrzedzić, przekładając je na patelnię, dodając stopniowo sok pomarańczowy i delikatnie podgrzewając i mieszając.
A mi nie wyszedł ten przepis 🙁 Cukier się skarmelizował, może nawet przypalił, powidła zrobiły się niemalże czarne, masa się maksymalnie zredukowała,a śliwki wciąż nie były rozgotowane – pozostały niemalże w całości choć były b.miękkie.
Szkoda, że taki nie precyzyjny przepis, nie piszesz ani jaką ilością wody zalać śliwki (co to znaczy „niewielka”?), ani ile czasu i na jakim ogniu gotujemy pod przykryciem, ani wreszcie ile czasu i na jakim ogniu po dodaniu cukru… Nauczka dla mnie, żeby korzystać ze stron sprawdzonych bloggerek.
Przepis jest bardzo precyzyjny, ma nawet film wideo do kompletu i widać w nim jaka to ilość wody potrzebna do zalania śliwek. Widać również jaki to palnik i że ogień jest minimalny, a co do czasu gotowania to w przypadku przetworów jest różny i zależy od średnicy garnka, grubości dna i materiału, z którego jest wykonany oraz użytych owoców i ich stopnia dojrzałości. Nie ma jednego, dokładnego czasu, który można podać w przepisie, bo u każdego jest inaczej. Ale rozumiem, nie wyszło, trzeba zrzucić winę na zły przepis i autorkę, standard :).
Bardzo przejrzyście napisany przepis, wypróbuje z cynamonem. 😉
Dziękuję i oczywiście polecam :).
Czekolade trzeba wczesniej rozpuścić czy cala wsadzić do garnka ze śliwkami? Nie powstaną wtedy grudki?
O temperaturze pokojowej, pokruszoną w mniejsze kostki. Wtedy będzie bez grudek, ale dobrze jest od razu po roztopieniu zdjąć całość z ognia.
Zrobiłam zgodnie z przepisem i wyszło świetnie… Polecam każdemu bo sa naprawdę dobre, a zarazem dziękuję za przepis 🙂
Hallo
Moge z ta iloscia cukru , te inne drzemy przygotowac? z innych owocow?
Bea
Tak, z taką samą ilością cukru i w ten sam sposób można przygotować powidła z nektarynek, brzoskwiń czy morelowe.
Uwielbiam powidła śliwkowe… Przepis wydaje się być ciekawy jednak sprawdzę w przyszłości bo już mam zapasy na zimę porobione 🙂
Ja w zeszłym roku zrobiłam powidła śliwkowe z czekoladą… Pyszne wyszły. W tym roku jednak nie mam czasu ani siły robić – za 6 tygodni nasz maluszek powinien przyjść na świat… 🙂
Nam się ostatnio udało zakupić najprawdziwsze węgierki i poszły od razu na powidła. Nie ma nic pyszniejszego niż takie słodkie powidła na chlebku. 😛
Z gorzką czekoladą!
a ja nie lubię!
z niczym. same na łyżeczce <3
mi osobiscie najlepiej smakuja tylko do nalesnikow:)
Pieczone jabłka !!
powidla sliwkowe na kruche cisto mm struda sliwkowa wiesz cos o tym?:)
Powidełka śliwkowe mmm ! Powidła fajnie pasują do piernika 🙂