Spotkania w gronie rodzinnym, kiedy wszyscy odwiedzamy babcię, nie mogą się odbyć bez jej popisowego wypieku. I choć na stole gości wtedy zwykle wiele słodkości, zwłaszcza że często każdy z nas przywozi coś ze sobą, do wypijanej wspólnie kawy najlepiej pasują babcine rogaliki drożdżowe. Od lat babcia przygotowuje je „na oko”, zagniatając drożdżowe ciasto, które powoli wyrasta w lodówce, w chłodzie. To ulubiony wypiek mojego taty i wujka Franka, którzy pieszczotliwie nazywają je „zięciówkami”.
Zobacz też: Więcej przepisów na najlepsze domowe wypieki
Rogaliki drożdżowe można zawijać „na prosto” lub nadawać im kształt półksiężyców. Ciasto drożdżowe, z którego są przygotowane, jest dość gęste i twarde, dlatego jego zagniatanie wymaga trochę siły i czasu. Bardzo ważne jest też nadzienie rogalików: nie można dodawać do nich dżemów, marmolad czy powideł zawierających środki żelujące, które mogą z nich wypłynąć podczas pieczenia. Najlepiej rogaliki upieką się z domową, gęstą marmoladą. Taką babcinej produkcji.
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
Ciasto drożdżowe
- ½ kg mąki
- 50 g drożdży
- 5-6 łyżek kwaśnej śmietany
- 2 łyżki cukru waniliowego
- 1 łyżeczka cukru
- 5 łyżek mleka
- szczypta soli
- 1 jajko
- 250 g masła
Dodatkowo
- 300 g marmolady
- 1 jajko
- 3 łyżki mleka
- cukier
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE - GRATIS
Film wideo
Przydatne przepisy i poradniki
- Jak zrobić rozczyn drożdżowy
Jak zrobić
- Mąkę przesiewam do dużej miski i wbijam 1 jajko, dosypuję szczyptę soli i dodaję śmietanę.
- Mleko podgrzewam (ma być ciepłe, nie gorące) i kruszę do niego drożdże.
- Dodaję cukier i rozcieram całość, odstawiam na kilka minut do wyrośnięcia.
- 200 g masła topię i razem z pozostałymi, nieroztopionymi 50 g, dodaję do miski z mąką.
- Wlewam do miski wyrośnięty rozczyn drożdżowy, dosypuję cukier waniliowy i przez ok. 15 minut wyrabiam gęste i nieco twarde ciasto.
- Zagniecione ciasto wstawiam pod przykryciem do lodówki, do powolnego wyrastania, na 2 godziny.
- Po wyrośnięciu ciasto znów wyrabiam przez ok. 15 minut, następnie rozwałkowuję na grubość ok. 3-4 mm, podsypując w razie potrzeby dodatkową mąką.
- Z ciasta wycinam nożem kwadraty o boku ok. 10 cm i do każdego nakładam po 1 łyżeczce marmolady.
- Z kwadratów ciasta zawijam rogaliki, nadając im kształt prosty lub półksiężyców.
- Wierzch każdego rogalika mocze w jajku rozkłóconym z mlekiem, następnie maczam w cukrze.
- Rogaliki układam na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia lub grubo posmarowanej masłem.
- Wstawiam rogaliki do piekarnika nagrzanego do 180 °C i piekę przez ok. 15-20 minut.
super Babcia !:)
Bardzo lubię drożdżowe ciasta i chętnie wypróbuję rogaliki ”zięciówki” . Twojej kochanej Babci życzę
krzepkiego zdrówka i samych pogodnych dni . Serdecznie pozdrawiam Ludka
W końcu je upiekłam, tu można je zobaczyć: http://mojeciacho.blox.pl/2013/01/Rogaliki-z-marmolada.html, wyszły rewelacyjne. Przepis już na stałe zagości w naszej rodzinie, gorące podziękowania dla Twojej Babci, za wspaniały przepis, pozdrawiam serdecznie :-).
Dziękuję, przekażę. Babcia na pewno się ucieszy :). Ściskam i pozdrawiam!
🙂
Kochana Babcia.
Mam nadzieję, że nie podpadnę ale wolę przyglądać się jak gotują staruszki niż młode atrakcyjne dziewczyny. 🙂
Są przecież proporcje podane na liście składników :).
Szkoda, że nie ma dokładnych opisów proporcji, są tylko gdzieniegdzie. Zrobiłabym z chęcią ale nie znam się na gotowaniu, więc bez nich sobie nie poradzę. 🙁 Uściskaj mocno babcię, wielkie brawa! Mam nadzieję, że kiedyś rozpracuję jakieś ciacho tak dobrze jak ona. 🙂
Wsapaniała babulinka…Kochana babcia… Ciesz się że ją jeszcze masz ,… moja już odeszła do nieba , tak mi jej brakuje ,,,..Szanuj ją… bo potem będą juz tylko wspomnienia…Uściski dla babuni i Wielkie dzięki za przepis 🙂 Pozdrawiam WAS serdecznie.:)
Wszystko 😀
Co roku na Sylwestra i Nowy Rok dziadek z babcią piekli pączki i chruściki, w ogromnych ilościach. Przez to, coroczne noworoczne postanowienie rozpoczęcia diety było skazane na klęskę 😉
ja się skuszę, zwłaszcza, że lodówka pusta w sobotni poranek ale w zamian dam kubek gorącego kakao 🙂
sernik na zimno, z pudelka;p
Bardzo miło się ogląda ten filmik 🙂 wielkie brawa dla babci mam nadzieje że wystąpi jeszcze w twoich filmikach 🙂 ogromne brawo !!!! i pozdrowienia 🙂
nie lubie kruszonki ale rogaliki drozdzowe z konfiturka sa mniam 🙂
sernik i flaki 😀
eee tam a babci głowę obcięłaś 🙁
My „opracowaliśmy” takie ciasto, w którym nie ma drożdży ani proszku do pieczenia, ale jest starta marchewka. Gdy ciasto rozwałkowujemy, robimy to na wyjątkowo cienko, w efekcie ciasto rogalikowe po upieczeniu jest niesamowicie delikatne, wręcz rozpływa się w ustach i słodkie dzięki marchewce.
Super przepis zrobiłam je i wyszły naprawde pyszne podziękuj babci za przepis i zapytaj sie o więcej takich super przepisów 😉 dziękuje i pozdrawiam
Dziękuję pięknie, pokażę babci Wasze komentarze jak znów ją odwiedzę, na pewno się ucieszy :))).
Wspaniała babcia! 🙂 Pozdrow bardzo serdecznie, usciskaj! Duzo milosci Wam zycze :* a rogaliki- mmmmm<3
uwielbiam takie wypieki
Bardzo lubię piec ciasta właśnie ze starych wypróbowanych przepisów. Chciałabym mieć jeszcze taką fantastyczną babcie, zazdroszczę ;), dużo zdrowia życzę dla całej Rodziny. A przepis wypróbuję, dam znać czy wyszły mi tak pyszne jak oglądałam na Twoim filmie, pozdrawiam serdecznie i życzę jeszcze Wesołych Świąt ! :-).
zazdroszcze Ci tego, że masz babcie. Pozdrawiam ją serdecznie i życze dużo zdrowia, i miłości wnuków, którą jak widze ma:)
Można ale zwykle na dłużej !
super przepis na pewno wypróbuje
ciasto drozdzowe do wyrastania do lodówki?