Rosół rybny. W postną Wigilię rosół z ryby jest podawany jako pierwsze danie w północnych, nadmorskich regionach polski, choć nie tylko tam. Ugotowany na włoszczyźnie uduszonej na maśle, przechodzi aromatem smacznej, morskiej lub słodkowodnej ryby. Chociaż z wyglądu łudząco przypomina klasyczny rosół, w smaku jest zupełnie inny. Zdziwi się ten, kto pomyśli, że rosół z gotowanej ryby będzie brzydko pachnieć. Odpowiednio doprawiony, zaskoczy Was delikatną słodkością marchewki i rybiego mięsa, z lekką nutką cytryny, która nada mu wyrazu. Zobaczcie przepis na rosół z ryby – jak zrobić krok po kroku.
Zobacz też: Najlepsze przepisy na potrawy wigilijne
Możecie przygotować go zarówno na głowach i ogonie (nabierze intensywnego smaku, ale może też stracić na klarowności) jak i na pozostałej części ryby.
Przepis na rosół rybny
W wersji wigilijnej idealnie będzie smakować rosół ugotowany na karpiu lub linie. Można też przygotować rosół z ryb na pstrągu, a także rosół z ryby morskiej.
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
- 1-1½ kg ryby (głowy, ogony, tusza)
- 3 l wody
- 2 marchewki (obrane, pokrojone w większe kawałki lub na grube plastry)
- pietruszka (obrana, pokrojona w większe kawałki lub na grube plastry)
- ½ korzenia selera (obrany, pokrojony w grubą kostkę)
- 1 średni por (tylko biała część)
- sok z ½ cytryny
- 1 liść laurowy
- ½ łyżeczki cukru
- 3 ziarna ziela angielskiego
- sól, biały pieprz
- 4 łyżki masła klarowanego
- 1 łyżeczka suszonego lubczyku (opcjonalnie)
- 1 łyżeczka suszonego tymianku (opcjonalnie)
- natka pietruszki (opcjonalnie; do dekoracji)
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE – GRATIS
Film wideo
Przydatne przepisy i poradniki
- Jak zrobić masło klarowane
Jak zrobić
- W dużym garnku duszę warzywa na maśle przez ok. 10 minut.
- Dodaję głowy, ogony i pozostałe mięso ryb pokrojone w sporą kostkę, zalewam wodą, dosypuję przyprawy (oprócz soli i mielonego pieprzu) i tymianek oraz lubczyk i gotuję przez ok. 30 minut na niewielkim ogniu. Pod koniec gotowania dodaję 2-3 łyżki soli i sok z cytryny.
- Ostrożnie wyjmuję części ryb z wywaru, odcedzam łyżką cedzakową warzywa i przyprawy. Doprawiam pieprzem.
Wartości odżywcze
Koniecznie posypcie go świeżymi ziołami. Polecam natkę pietruszki. To nie tylko dekoracja, ale i dodatkowo witamina C na zdrowie :).
Rosół rybny przepis
Uwielbiam ten rosół również na łososiu. Jeśli macie dostęp do ryby dobrej jakości, koniecznie spróbujcie go zrobić w takiej wersji!
Bardzo jestem ciekawa, czy taki rosół z ryb przypadnie Wam do gustu. Dajcie koniecznie znać w komentarzach! A może już go robicie i macie jeszcze inne pomysły na dodatki? Piszcie koniecznie :).
Ugotowałam rosół wg Pani przepisu, z jedną zmianą. Rosół gotowany na szkieletach z dorsza i łososia. Pod koniec gotowania, dosłownie 5 min.dodałam usmażone wcześniej filety z dorsza, pokrojone w kostkę i pozbawione ości. Pewnie danie mniej dietetyczne, ale w zupełności wystarczy jako obiad jednodaniowy. Dla większych głodomorów do tego można podać pieczywo czosnkowe. Mieszkam nad morzem i kupuję czasem ryby bezpośrednio z kutra. Rybacy filetuja rybę, a nie każdy bierze szkielety. I z takich pozyskanych praktycznie za darmo szkieletów super rosół wychodzi. Pozdrawiam serdecznie
Doskonały pomysł, zero-waste <3. Ja zbieram głowy i ogony po pieczeniu ryby, zamrażam i gotuję na nich wywar, kiedy potrzebuję go jako bazy do innych dań. Ale z takich świeżych z kutra to najlepiej :).
Zastanawiam się, czy można by najpierw podgotować – tak przez godzinkę,
albo coś – same głowy i warzywa, potem zupę przyprawić i dopiero wtedy
dodać pokrojone tuszki, a następnie podgotować całość z 10 – 15 minut.
2-3 łyżki soli? Czy to nie za dużo? I o jakich łyżkach jest mowa?
Mowa o płaskich, klasycznych łyżkach stołowych. Możesz spróbować dać na początku mniej, jeśli np. prawie w ogóle nie używasz soli na co dzień, ale na taką ilość wody to nie jest za dużo.
Można bez, aczkolwiek są wyjątkowo ważne, bo to one nadają smaku. To się może wydawać obrzydliwe, ale warto spróbować i się przełamać :).
a mozna ugotowac bez glow i ogonow? czy one sa wazne dla smaku wywaru? 🙂
ideał kobiety 🙂
A czy może to być łosoś?
Między Świętami i Sylwestrem, a potem kolejne w karnawale :).
Oczywiście. Tylko żeby był świeży. Taki długo mrożony może brzydko pachnieć.
Kiedy jakis koktajl nowy ;>
Mam pytanie może to być karp ?
Jak w przepisie rybny to jak z kurczakiem !!?
wh mnie rosol to rosol czyli z kurczakiem
Pani Doroto.Czytając ten przepis poczułem smak tego rosołku. Cały sekret tkwi w soku z cytryny i lubczyku. Z tym,że łowię specjalnie małe okonie,jazgarze i z samych tuszek (bez głów i płetw)gotuje się zupę.Jest to rarytas. Na koniec wrzuca się do rosołku lekko podsmażone filety z okonia lub szczupaka pokrojone w malutkie paski.Po usmażeniu poskręcają się i wyglądają -ja my to nazywamy „ślimaki”.To jest pożywny rosołek dla trzymających dietę. Pozdrawiam
Zazdroszczę możliwości połowu :). Może sama się kiedyś nauczę ;).