Salak, znany też jako wężowy owoc czyli snake fruit albo oszpilna jadalna, na pierwszy rzut oka wygląda jak owłosiona, lekko kolczasta, czerwona cebula. Natywnie owoce salaku rosną na drzewach w Indonezji, na Jawie i Sumatrze, ale uprawia się go obecnie w większości krajów Azji Południowej.
Zobacz też: Więcej pogadanek w kategorii owoce egzotyczne
Salak – jak wygląda, jak smakuje i jak wybrać – film wideo
Obejrzyj bezpośrednio na moim kanale na YouTube
Salak – jak wybrać
Dojrzały salak jest zamknięty w cienkiej, ale dość twardej, suchej, wężowej skórce, koloru brązowo-czerwonego, ze ściśle przylegającymi łuskami, które, kiedy owoc staje się powoli przejrzały, zaczynają się rozchylać. Skórka zbyt mocno dojrzałego salaka jest mocno porowata.
Jak smakuje salak
Pod skórką kryje się kilka części żółtego miąższu otaczającego duże, niejadalne, ciemne pestki. To, co zaskakuje na samym początku, to zapach: intensywny, słodki, podobny do aromatu sfermentowanych owoców lub przejrzałego ananasa. I właśnie ten owoc w smaku najbardziej przypomina salak: intensywny, słodki, ale też winny, kwaskowaty, mocno dojrzały ananas, może z odrobiną jabłka lub śliwki :).
Salak – przechowywanie, przygotowanie i zastosowanie w kuchni
Owoce można przechowywać w temperaturze pokojowej przez ok. 5 dni od zerwania z drzewa lub schładzać w lodówce, w której salak przetrwa przez ok. 2 tygodnie. Salak, podobnie jak większość owoców w Azji, jest najczęściej spożywany jako owocowa przekąska, ale można też przygotować te ciekawe w smaku owoce w syropie lub w formie pikli, tak jak polskie gruszki w occie. Miąższ salaka nadaje się też jako dodatek do ciast i deserów, zwłaszcza tych o nieco bardziej wytrawnym smaku.
Salak – skład i dobroczynne działanie
Salak jest owocem bogatym w węglowodany i proteiny, dlatego sprawdzi się jako składnik diety osób uprawiających sporty lub prowadzących aktywny tryb życia, związany ze sporym wysiłkiem fizycznym.
Witamina C znajdująca się w salaku to przeciwutleniacz, dzięki któremu poprawia się odporność organizmu i ułatwia jego zdolność zwalczania wolnych rodników. Witamina C wpływa też korzystnie na stan skóry. Z kolei witaminy z grupy B poprawiają ogólne funkcjonowanie naszego ciała i zachodzące w nim procesy.
Witamina A to kolejny składnik miąższu salaka poprawiający urodę, a jednocześnie działający korzystnie na poprawę wzroku.
Zawartość wapnia, fosforu i żelaza w miąższu wpływa korzystnie na układ kostny oraz produkcję hemoglobiny we krwi.
Salak zjadany w zbyt dużych ilościach może działać przeczyszczająco, ze względu na bardzo dużą ilość błonnika, jednak wiele źródeł podaje, że jest to, jednocześnie, owoc, który pomaga w walce z biegunką. Bezpiecznie jest jeść 1-2 owoce dziennie, ale wpływ salaka na perystaltykę jelit to zapewne indywidualna kwestia. Zjadany w rozsądnych porcjach, salak może pomóc w problemach z zaparciami.
Salak – dieta
Salak jest owocem dość mocno kalorycznym i chociaż wiąż daleko mu do duriana, w 100 g miąższu znajdują się aż 82 kcal – to znacznie więcej niż liczba kalorii choćby w winogronach, dlatego owoc ten warto traktować jako pożywną przekąskę, a nie zjadany w dużych ilościach deser.