Jedna z najlepszych sałatek, zdrowa i wyjątkowo smaczna, elegancka, a jednocześnie bardzo prosta do zrobienia sałatka ze szpinakiem i serem kozim. Pięknie kolorowa, o smakach poszczególnych składników dobranych na zasadzie kontrastu. Jej bazą jest szpinak i ser kozi o beżowej, cienkiej skórce i delikatnym, kremowym miąższu oraz subtelnym aromacie mleka i pleśni. Sprawdzone połączenie smaków, które od lat chętnie wybieram, podróżując i jadając sałatki w restauracjach lub przygotowując je w domowym zaciszu.
Próbowałam tej sałatki w różnych wersjach: dawniej, pracując w banku, jadałam ją w pomieszczeniu socjalnym w towarzystwie koleżanki, która mieszała w domu szpinak, balsamico, kawałki sera, gruszki i winogron z orzechami, a całość przynosiła do biura w zamkniętym pudełku. Na wrocławskim Rynku, z dodatkiem smażonych kurek i winogron. W Nowym Jorku, gdzie skomponowałam zestaw składników w sałatkowym barze, wymieszałam szpinak z pomarańczą i serem oraz sosem i pestkami słonecznika, a potem, siedząc na ławeczce na samym południu Manhattanu, obserwowałam lądujące na wybrzeżu helikoptery i statki odpływające na Governors Island. W Opolu, niedaleko brzegu Odry, gdzie wieczorami światła budynków odbijają się bajecznie w lustrze wody, a spacer wzdłuż wybrzeża i później, po moście, nawet pomimo dużego chłodu, okazuje się przyjemnością dla oka, zwieńczoną ucztą podniebienia, kiedy dociera się do restauracji oferującej dania kuchni włoskiej i ogromne porcje fantastycznych sałatek. Ułożona starannie konstrukcja: ser kozi oparty na kawałkach gruszki i malinowy mus, pod spodem mieszanka sałat, a całość otoczona pomidorkami koktajlowymi. W głowie przez chwilę kiełkuje myśl, że szkoda zjeść, ale przecież najlepsze dania to także uczta dla oczu.
Moja sałatka ze szpinakiem i serem kozim powstanie na bazie francuskich produktów: oliwy z Korsyki, octu z Normandii oraz miękkiego sera koziego Rocamadour, w cienkiej skórce pleśniowej, który rozpływa się zaraz po pokrojeniu, bez konieczności grillowania lub smażenia. Można zastąpić go innym, np. jeszcze bardziej miękkim, o mocniejszym smaku i zapachu, obtoczonym w popiele, serem Sainte-Maure de Touraine, tak kremowym, że dla utrzymania jego kształtu do środka wkłada się patyczek, a w plastry koniecznie kroi go od razu po wyjęciu z lodówki.
Sos winegret przygotowany na bazie octu z cydru, musztardy Dijon oraz francuskiej oliwy z oliwek. Dodatek owoców: do szpinaku i sera pleśniowego idealnie pasuje łagodna, słodka i mięsista gruszka, a wielbiciele kwaskowatego posmaku mogą wybrać wersję z kawałkami pomarańczy. A może wykorzystać jeden i drugi owoc? Piękne, różowe nasiona granatu, kawałki winogron lub żurawina, uzupełniające smak całości i bardzo dekoracyjne, podobnie jak całe maliny lub ich wersja uduszona widelcem – przewodni smak owoców to gruszka z pomarańczą, a pozostałe są kolorowym dodatkiem i takim drobnym pazurkiem w smaku.
Wystarczy poukładać owoce na zielonych listkach szpinaku, a jako uzupełnienie smaku, odrobina chrupkości i sałatkową wersję wisienki na torcie wykorzystać orzechy lub migdały. Uprażone, dzięki czemu wydobywa się z nich pełnia smaku. Zestaw pożywnych, pysznych składników, który przy okazji cieszy oko pięknym zestawem barw. Sałatka ze szpinakiem i serem kozim, która łączy delikatne i intensywne smaki.
Sałatka ze szpinakiem i serem kozim
Sałatka ze szpinakiem i serem kozim, z dodatkiem gruszki i pomarańczy oraz malin, borówek amerykańskich i orzechów nerkowców. Najlepsza sałatka ze szpinakiem i kozim serem
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
Sałatka
50gszpinaku(świeży, małe listki, tzw. szpinak baby; umyty, osuszony)
1ser kozi Rocamadour*(z linii Reflets de France dostępnej w sieci Carrefour; jest to miękki ser w cienkiej skórce, który rozpłynie się po sałatce po przekrojeniu)
½gruszki(obrana, bez gniazd nasiennych, pokrojona w ósemki)
5malin(całe lub zmiksowane/rozgniecione widelcem; można zastąpić 2 łyżkami suszonej żurawiny, wykorzystać 5 różowych winogron bez pestek, przekrojonych na połówki lub nasiona z ¼ owocu granatu)
2łyżki orzechów włoskich, pecan, nerkowców lub migdałów w płatkach
½pomarańczy(obrana, bez błon)
5borówek amerykańskich
½łyżeczki ziół prowansalskich(opcjonalnie; mieszanka suszonej bazylii, tymianku, oregano i rozmarynu)
1plasterpomidora(opcjonalnie; dojrzały, o lekko słodkim smaku; można zastąpić 3 pomidorkami koktajlowymi pokrojonymi na połówki)
Sos
1łyżeczka musztardy Dijon
1łyżka octu z cydru z Normandii*(można też wykorzystać ocet balsamiczny lub ocet winny)
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE - GRATIS
Przydatne przepisy i poradniki
Jeśli wykorzystujemy pleśniowy ser kozi w twardej skórce, o twardszym środku, można ugrillować go na patelni grillowej lub usmażyć w panierce.Przydatne poradniki:
* Przepis powstał we współpracy z marką Carrefour. Produkty z linii Reflets de France to starannie wybrane francuskie specjały: sery, ciastka, słodycze, słodkie przetwory, sosy, wędliny i konserwy.
Jak zrobić
Wszystkie składniki na sos mieszamy intensywnie łyżeczką w małej miseczce.
Szpinak smarujemy sosem winegret (liście pod spodem oraz, opcjonalnie, te z wierzchu)
Owoce układamy dekoracyjnie na liściach szpinaku.
Orzechy lub migdały prażymy na suchej patelni z nieprzywierającą powłoką.
Układamy ser na wierzchu sałatki (opcjonalnie można podłożyć pod niego plaster pomidora) i dekorujemy całość orzechami lub migdałami oraz, opcjonalnie, ziołami prowansalskimi.
MASZ INSTAGRAM?Zrób zdjęcie potrawy i oznacz mój profil @dorotakaminska lub hasztag #dorotainsuperfood. Przyjdę polubić Twoją fotkę!
Cześć, mam na imię Dorota i tworzę przepisy kulinarne z filmami wideo. Jestem autorką książki „Superfood po polsku”, a moje ukochane miasto, w którym mieszkam, to Wrocław :). Uwielbiam gotować i karmić siebie i innych, kiedyś moim hobby było pieczenie serników, a potem „wkręciłam się” w odchudzanie… posiłków ;). Od ładnych paru lat doradzam, jak jeść smacznie i zdrowo (da się!), żeby dobrze się czuć, mieć mnóstwo uśmiechu i energii oraz miło spędzać czas, nie tylko w kuchni.| Więcej o mnie
Z pomidorem malinowym niebo w gębie!
Prosto i efektownie czyli tak jak lubię. Pozdrowienia od uczestnika ostatnich warsztatów 🙂
Ja również pozdrawiam, fajnie było i w sumie szkoda, że tak szybko zleciało.
Mam pytanie czy ten ocet z cydru można zastąpić innym smakiem? Bo u nas jest tylko jabłkowy.
Jasne, jabłkowy też będzie pasować :).