Zamiast na grillu, zwłaszcza jeśli za oknem pogoda w kratkę, a w domu brak odpowiedniej patelni, można przygotować ser pleśniowy pieczony. Coś dla miłośników serów, którzy cenią sobie proste przepisy i wyjątkowy efekt, bo ten najłatwiej uzyskać w tym daniu, kupując dobry ser o intensywnym smaku.
Zobacz też: Więcej prostych przepisów
Ser pleśniowy pieczony świetnie smakuje z takimi samymi dodatkami jak znany i lubiany ser pleśniowy z grilla. Można upiec sam serek i podać na gorąco lub już na czas pieczenia, pomiędzy ponakrawaną skórkę, włożyć kawałki czosnku, ziół czy suszonych owoców i bakalii. To prosta, a jednak luksusowa uczta intensywnego smaku, zwłaszcza gdy gotowy ser poleje się smaczną oliwą wysokiej jakości.
Ser pleśniowy pieczony – z jakiego sera najlepszy
Upiec można każdy, a ogranicza nas tylko własna wyobraźnia i konsystencja, bo niektóre sery łatwo rozpłyną się pod wpływem wysokiej temperatury i dlatego warto wcześniej pomyśleć, w czym je upiec i jak podać po przygotowaniu. Do pieczenia najwygodniej wybrać ser w drewnianej obwódce, która ułatwi zachowanie jego odpowiedniego kształtu i wyjęcie z piekarnika. Nieco tłustszy i łagodniejszy w smaku brie lub bardziej wyrazisty camembert – to moje typy.
Ser pleśniowy pieczony – dodatki
Podobnie jak do grillowanego, dodatki do sera pieczonego można wybierać na zasadzie smakowego podobieństwa lub kontrastu. Czosnek, zioła i oliwa, orzechy i inne bakalie lub owoce, które nie tylko komponują się świetnie smakowo z kremowym, lejącym się serem, ale dają też pole do popisu podczas przygotowywania dekoracji. Chociaż do sera najpopularniejsza jest żurawina, ja wybieram cieniutkie plasterki jabłka. Można łatwo ułożyć z nich dekoracyjną różę i zaskoczyć tak pięknie podanym serem gości i domowników.
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
- 1 ser pleśniowy camembert lub brie
- 2 łyżki orzechów nerkowców lub włoskich (grubo posiekane, uprażone na suchej patelni; można zastąpić orzechami piniowymi, pistacjami lub migdałami w płatkach)
- 2 łyżki miodu
- ½ jabłka (umyte, osuszone, ze skórką, bez ogryzka, pokrojone na cieniutkie plasterki - półksiężyce)
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE - GRATIS
Film wideo
Jak zrobić
- Plasterki jabłka duszę w rondelku, na niewielkim ogniu, przez kilka minut, do miękkości (na dno rondelka można wlać odrobinę wody lub soku z cytryny/pomarańczy, co zapobiegnie przywieraniu jabłka).
- Ser pleśniowy wyjmuję z opakowania, pozbywam się otaczającego go papieru i z powrotem wkładam do samego drewienka. Nakrawam nożem górną część skórki na 4-8 części.
- Wstawiam ser, razem z drewienkiem, do piekarnika (dla pewności można podłożyć pod spód papier do pieczenia) nagrzanego do 180 °C na 15-20 minut.
- Gorący ser dekoruję plasterkami jabłka, układając je w kształt róży (zaczynam od zawinięcia jednego plasterka w rulonik i ułożenia na środku sera, następnie otaczam go pozostałymi plasterkami.
- Serwuję pieczony ser pleśniowy Le Rustique z prażonymi bakaliami i miodem oraz innymi dodatkami.