Pierogi ruskie czy te z nadzieniem z innymi niż ziemniaki warzywami albo mięsem, najczęściej polewa się stopionym masłem, czasami z dodatkiem zezłoconej cebuli lub polewa śmietaną. Do klusek śląskich, oprócz masła czy śmietany, często przygotowuje się sos grzybowy, a pierogi z owocami albo knedle często polewa się bułką tartą z masłem. A orzechowy sos do knedli i pierogów to kolejny dodatek, którego musicie spróbować!
Zobacz też: Więcej pomysłów na sosy
Do knedli ze śliwkami albo truskawkami oraz wszelkich pierogów z owocowym nadzieniem, w wersji delikatnie słodkiej, świetnie pasuje bułka tarta w nieco bardziej „ekskluzywnej” wersji, z dodatkiem grubo posiekanych orzechów włoskich lub nerkowców i miodu. To właśnie mój orzechowy sos do knedli i pierogów, słodki i o pięknym, złocistym kolorze. Trochę klasyki, ale unowocześnionej, za to wszystko z tradycyjnymi dodatkami naszej polskiej kuchni.
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
- 100 g masła (½ kostki)
- 100 g orzechów włoskich lub nerkowców (grubo posiekane)
- 2 łyżki miodu
- 5-6 łyżek bułki tartej
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE - GRATIS
Film wideo
Przydatne przepisy i poradniki
- Najlepsze przepisy na pierogi z owocami
- Najlepsze przepisy na knedle
Jak zrobić
- Na małym ogniu roztapiam masło z miodem w rondelku.
- Do roztopionego masła dodaję bułkę tartą i orzechy, dokładnie mieszam.
- Zasmażam całość na niedużym ogniu, do uzyskania złoto-brązowego koloru.
Wartości odżywcze
Tak w telegraficznym skrócie: biały robi się z buraków, brązowy z trzciny cukrowej. Głównym składnikiem jednego i drugiego jest sacharoza, brązowy ma nieznacznie mniej kalorii, ale różnica jest „namacalna” dopiero jak użyje się go więcej, np. dodając do domowych przetworów.
[..YouTube..] Tak w telegraficznym skrócie: biały robi się z buraków, brązowy z trzciny cukrowej. Głównym składnikiem jednego i drugiego jest sacharoza, brązowy ma nieznacznie mniej kalorii, ale różnica jest „namacalna” dopiero jak użyje się go więcej, np. dodając do domowych przetworów.
nigdy nie używałam brazowego cukru czym on się rózni od białego?
[..YouTube..] nigdy nie używałam brazowego cukru czym on się rózni od białego?
Ale superowe!
dzięki, już działa 🙂
[..YouTube..] dzięki, już działa 🙂
[..YouTube..] @woltarius dzięki, już działa 🙂
Myślę że pomoże ci to że zauważyłem ten błąd.
Pozdro.
I tu to ten sam błąd w linku w opisie: Nie znaleziono strony, błąd 404
[..YouTube..] Myślę że pomoże ci to że zauważyłem ten błąd.
Pozdro.
[..YouTube..] I tu to ten sam błąd w linku w opisie: Nie znaleziono strony, błąd 404