Szparagi – smaczne i eleganckie warzywa o białym lub zielonym, a czasem nawet fioletowym, kolorze. Są wyjątkowo dekoracyjne i łatwe do przyrządzenia na wiele sposobów. Wykorzystywane najczęściej jako dodatek do głównych dań lub jako przystawka. Jednak świetnie sprawdzają się też w zupach, daniach z makaronu lub risotto. Ich przygotowanie nie zajmuje wiele czasu, a sezon na szparagi trwa zaledwie kilka tygodni. Dlatego w okresie od początku maja do końcowych tygodni czerwca warto urozmaicić swoją dietę i sięgnąć po szparagi! Zwłaszcza że poza walorami smakowymi, cenione są też ich właściwości wpływające korzystnie na nasze zdrowie.
Zobacz też: Najlepsze przepisy na szparagi
Cudownie móc nacieszyć oko tym intensywnie zielonym, białym lub fioletowym kolorem. Uwielbiam szparagi!
Szparagi – właściwości, walory, witaminy – film wideo
Obejrzyj bezpośrednio na moim kanale na YouTube
Szparagi – przygotowanie i przechowywanie
Szparagi, przed obróbką termiczną, wymagają umycia, odpowiedniego sposobu obrania i odłamania zdrewniałych końcówek. Najlepiej gotować je w wąskim, wysokim garnku do szparagów. Jednak te pokrojone na mniejsze kawałki można też ugotować w klasycznym rondlu, na parze albo w kuchence mikrofalowej.
Szparagi przechowujemy w lodówce, wstawione do naczynia z wodą (ok. 1,5 cm wody na dnie) lub zawinięte w wilgotną ściereczkę. Krótko gotowane (blanszowane) szparagi można zamrozić i potem wykorzystać jako składnik zup, dań z ryżu lub makaronu. Albo odgrzać i podać z ulubionym sosem.
Szparagi – właściwości i walory
Witaminy i minerały – dobroczynne działanie szparagów
Największą zaletą szparagów jest zawartość sporej ilości białka, dzięki czemu świetnie sprawdzą się jako sycący składnik posiłków, również w diecie sportowców oraz odchudzających dietach wysokobiałkowych. Dodatkowo zawierają witaminy C, K, B i A (poprawiają odporność organizmu i zapewniają jego prawidłowe funkcjonowanie) oraz błonnik. Dzięki niemu świetnie sprawdzają się w przypadku zaparć i działają ochronnie na błonę śluzową okrężnicy. Obecne w szparagach minerały: fosfor, selen, potas, magnez i żelazo poprawiają gospodarkę krwią w organizmie, poziom jej ciśnienia oraz pracę serca. Szparagi białe i zielone mają działanie oczyszczające i moczopędne.
Szparagi a dieta
To jedne z warzyw o najmniejszej liczbie kalorii. 100 g szparagów to jedynie 18 kcal i niski indeks glikemiczny IG=15, dlatego w sezonie na te smaczne warzywa warto jeść ich jak najwięcej.
Ostrożność należy zachować, jeśli planujemy jedzenie szparagów regularnie, również poza sezonem, nie tylko świeżych, ale też np. mrożonych czy ze słoika. Zawierają związki purynowe, które mają niekorzystny wpływ na organizm osób chorujących na dnę moczanową oraz wszystkich, którym doskwierają schorzenia nerek.
Przydatne poradniki
W jakiej formie najchętniej jecie szparagi? Moje ulubione to szparagi z sosem holenderskim, ale smakują mi też w każdym innym wydaniu :).
Fioletowe szparagi 🙂