Mój urodzinowy tort, przygotowany tuż po powrocie z Azji, po 3 miesiącach intensywnego podróżowania. Zrobiony na szybko i „na raty”, z tego, co pod ręką, ale na szczęście na niektóre torty nie trzeba wykupić pół sklepu ;). Tort z borówką amerykańską to klasyczny, jasny biszkopt, który przełożyłam kremem z mascarpone, lekko zabarwionym sokiem z jagód ze słoiczka. Dekoracja z ogromnych borówek amerykańskich. Trochę mi Was brakowało, kiedy jadłam mango i piłam wodę kokosową!
Zobacz też: Więcej przepisów na najlepsze wypieki
Jeśli nie przepadacie za kremami z mascarpone, lżejszą konsystencję zapewni wykorzystanie kremu z bitej śmietany, chociaż za jego sprawą tort z borówką amerykańską będzie bardziej pracochłonny do przygotowania i nieco trudniejszy, jeśli dopiero zaczynacie swoją przygodę z urodzinowymi, domowymi wypiekami. Klasycznie, zamiast mascarpone, można też przygotować do niego krem budyniowy – dajcie mi koniecznie znać, jaka wersja, Waszym zdaniem, jest najsmaczniejsza!
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
Biszkopt
- 6 jajek (białka oddzielone od żółtek)
- 12 łyżek cukru (polecam ksylitol czyli cukier brzozowy o niższym indeksie glikemicznym i mniejszej liczbie kalorii)
- 12 łyżek mąki (tortowa typ 400-450 dla najlepszej puszystości lub orkiszowa typ 500-650 dla najniższego indeksu glikemicznego)
- 2 łyżki soku z cytryny
- 1 szczypta soli
Krem
- 1,2 kg jogurtu naturalnego greckiego (odcedzony przez 12 godzin w lodówce, na durszlaku wyłożonym papierowym ręcznikiem lub serwetką)
- ½ szklanki cukru pudru lub ksylitolu (około; zamiast cukru można wykorzystać 100 g białej czekolady roztopionej w kąpieli wodnej (polecam ksylitol, który ma mniej kalorii i niższy indeks glikemiczny niż zwykły, biały cukier))
- 1 łyżka ekstraktu waniliowego (opcjonalnie)
- 1 łyżka soku z jagód (opcjonalnie; ze słoiczka; można zastąpić sokiem z buraków lub barwnikiem spożywczym)
Dodatkowo
- 250 g borówki amerykańskiej
- 100 g migdałów w słupkach lub płatkach (uprażone delikatnie na suchej patelni teflonowej lub ceramicznej)
- 50 g białej czekolady (opcjonalnie)
Poncz
- 3 łyżki likieru pomarańczowego, limonkowego, cytrynowego lub migdałowego
- 3 łyżki ksylitolu lub syropu z agawy
- 5 łyżek soku pomarańczowego
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE - GRATIS
Film wideo
Przydatne przepisy i poradniki
Jak zrobić
Biszkopt
- Żółtka ucieram z cukrem na gładko, niemal do białości, na najwyższych obrotach miksera.
- Do utartych żółtek dodaję mąkę oraz 1,5 łyżki soku z cytryny, mieszam całość mikserem na średnich obrotach.
- Białka o temperaturze pokojowej ubijam na sztywną pianę. W trakcie miksowana, w momencie gdy piana zacznie bieleć, dodaję pół łyżki soku z cytryny.
- Połowę białek dodaję do masy żółtkowej, delikatnie, ale w miarę szybko mieszając za pomocą łyżki. Czynność powtarzam z drugą połową białek.
- Masę od razu przekładam do tortownicy wysmarowanej tłuszczem i wysypanej bułką tartą, mąką lub kaszą manną albo wyłożonej papierem do pieczenia. Wstawiam do piekarnika nagrzanego do 160 °C (tradycyjny tryb pieczenia góra+dół). Można włączyć w piekarniku termoobieg, obniżając temperaturę pieczenia o 10-20 °C.W czasie pieczenia nie otwieram piekarnika!
Czas pieczenia biszkoptu to ok. 60 minut. Po 55 minutach można uchylić drzwiczki i sprawdzić czy ciasto nie jest w środku surowe, wbijając w środek drewniany patyczek. Jeśli patyczek po wyjęciu z ciasta jest suchy, można od razu wyjąć tortownicę z piekarnika. Jeśli nie, kolejną próbę można przeprowadzić po 5-10 minutach. - Gotowy biszkopt od razu wyjmuję z piekarnika. Po wyjęciu, razem z blaszką, można upuścić z wysokości ok. 30 cm (tzw. rzucanie biszkoptem), dzięki czemu zablokują się w nim pęcherzyki powietrza i mocno nie opadnie.Biszkopt studzę w tortownicy odwróconej do góry dnem, ustawionej na kratce z piekarnika położonej na stole lub kuchennym blacie, albo na „konstrukcji” z dwóch kubków jednakowej wielkości, o które można oprzeć brzegi tortownicy.
- Całkowicie wystudzony biszkopt wyjmuję z tortownicy i kroję za pomocą noża do ciast (ostrze z ząbkami), specjalnego noża strunowego do biszkoptów lub żyłki.
Krem
- Na najniższych obrotach miksera (lub mieszając ręcznie, za pomocą łyżki) ubijam jogurt z dodatkiem cukru pudru lub ksylitolu (zbyt długi czas ucierania oraz za wysokie obroty mogą doprowadzić do zwarzenia się kremu).
- Pod koniec ubijania dodaję sok z jagód.
- Dzielę krem na 3 części.
Poncz
- W szklance łączę wszystkie składniki na poncz.
Składanie tortu
- Nasączam dolny biszkopt ponczem i rozsmarowuję pierwszą część kremu. Posypuję borówkami, płatkami migdałów i białą czekoladą utartą na tarce o grubych oczkach. Przykrywam kolejnym biszkoptem.
- Powtarzam nasączanie i rozmarowywanie kremu oraz układanie dodatków.
- Przykrywam tort trzecim biszkoptem, nasączam.
Dekorowanie tortu
- Na wierzchu i boku rozsmarowuję cieniutką warstwę kremu.
- Rozsmarowuję na wierzchu pozostały krem, tworząc docelową dekorację (część zostawiam do wykorzystania do dekoracji za pomocą szprycy.
- Bok tortu dekoruję płatkami migdałów, a wierzch świeżą borówką amerykańską i listkami mięty lub melisy.
- Wstawiam tort do lodówki na ok. 2 godziny do schłodzenia i stężenia kremu.
Wartości odżywcze
A może zamiast przełożenia waniliowego za smaczniejsze i ciekawsze uznacie to o smaku czekoladowym? Proszę bardzo, taka opcja też jest możliwa i na pewno przypadnie wielu z Was do gustu.