Kolejny smak konfitury z dzieciństwa, tym razem truskawka z rabarbarem, idealna dla początkujących i dużo łatwiejsza do zżelowania niż klasyczny dżem truskawkowy. Podobna do dżemu z truskawek z rabarbarem, ale przygotowana zgodnie ze standardową procedurą wyrobu konfitur: owoce zasypałam cukrem i odstawiłam, następnie zalałam sokiem pomarańczowym i zagotowałam. Dopiero kolejnego dnia gotowałam całość do zgęstnienia.
Zobacz też: Więcej pomysłów na domowe przetwory
Pomarańcze to świetne połączenie smakowe z rabarbarem i dodatkowa dawka naturalnych pektyn, które ułatwią żelowanie konfitury. Dzięki nim truskawka z rabarbarem będzie jeszcze lepsza, a dodatkowo – zachowa dłużej ładny kolor. W zimowe wieczory będę nią słodzić herbatę i wykorzystywać do przekładania tortów. Gotowana krócej, rzadsza, uzyska konsystencję frużeliny i świetnie nada się jako dodatek do lodów i innych deserów.
Truskawka z rabarbarem – smak lata na jesienne i zimowe dni
Trochę mi tęskno do polskich truskawek na obczyźnie, ale w Azji, gdzie aktualnie przebywam w 3-miesięcznej podróży, cieszę się smakiem kolorowych, tropikalnych owoców egzotycznych. Słoiczki z konfiturą z truskawek i rabarbaru spokojnie czekają w moim domu. Kiedy wrócę, upiekę pyszne, pachnące ciasto.
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
- 500 g truskawek (umyte, osuszone, bez szypułek)
- 500 g rabarbaru (umyty, obrany z grubej skóry, pokrojony na kawałki o długości ok. 4 cm)
- 500-1000 g cukru (rabarbar i cytrusy ułatwiają żelowanie, więc klasyczną ilość cukru 1 kg można zmniejszyć o połowę)
- 2 szklanki wody lub soku pomarańczowego
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE - GRATIS
Film wideo
Przydatne przepisy i poradniki
- Jak zrobić przetwory z owoców
- Jak pasteryzować słoiki
Jak zrobić
- Truskawki i rabarbar zasypuję cukrem i odstawiamy na kilka godzin, żeby puściły sok.
- Na jak największej patelni (większa powierzchnia ciepła ułatwia żelowanie konfitury), na największym palniku i największym ogniu, zagotowuję całość.
- Do gotujących się truskawek z rabarbarem dodaję zagotowany sok pomarańczowy. Zdejmuję całość z ognia i odstawiam w chłodne miejsce na min. 12 godzin, a najlepiej - do następnego dnia.
- Kolejnego dnia zagotowuję całość i gotuję przez ok. 30 minut do zgęstnienia konsystencji (konfitura to nie dżem - może być od niego rzadsza i nie trzeba robić próby krzepliwości).Owoce powinny stać się szkliste, lekko przezroczyste i wtedy wiadomo, że można zdjąć konfiturę z ognia.Pianę powstałą na powierzchni konfitury można usunąć za pomocą łyżki pod sam koniec gotowania.
- Gorącą konfiturę przelewam do dokładnie umytych i wyparzonych słoików (można też umyć je w zmywarce na najwyższej temperaturze, a przed napełnieniem konfiturą podgrzać w piekarniku w temperaturze 100 °C).Najlepiej wykorzystać jak najmniejsze słoiki i napełniać je do ok. 1,5 cm poniżej wieczka.
- Słoiki zakręcam (najlepiej chroniąc ręce ściereczką) i pasteryzuję w garnku z wodą lub w piekarniku, albo odwracam do góry dnem i zawijam w koc lub ręcznik, odstawiam pod kołdrę lub poduszkę na ok. 12 godzin.
Wartości odżywcze
Ciekawa jestem czy lubicie połączenie smakowe, jakim jest truskawka z rabarbarem. A może znacie jakieś inne, sprawdzone smaki przetworów z owoców, które do siebie pasują?