Chleb bezglutenowy o łagodnym smaku i chrupiącej skórce. Prosty chleb bezglutenowy wyrastający na drożdżach, z mieszanki skrobi kukurydzianej, mąki ziemniaczanej, gryczanej, ryżowej i tapioki, z dodatkiem pestek z dyni, słonecznika i siemienia lnianego.
3szklanki mąki bezglutenowejpolecam moją uniwersalną mieszankę bezglutenową najlepszą, składającą się z mąki gryczanej, mazeiny, mąki ryżowej i ziemniaczanej oraz tapioki; link poniżej
2¼szklanki wodyciepła
2-3łyżki siemienia lnianegoziarniste lub mielone; zapewni ciastu lepkość niezbędną do wyrośnięcia i utrzymania struktury
25gświeżych drożdżylub 12 g drożdży suchych instant
3łyżeczki cukru
1,5łyżeczki soli
2-3łyżki słonecznika lub migdałów bez skórkiopcjonalnie; w płatkach lub słupkach
2łyżki pestek z dyniopcjonalnie
1łyżka orzechówopcjonalnie; grubo posiekane; włoskie lub nerkowce
Instrukcje
Rozczyn drożdżowy
Świeże drożdże kruszę do miseczki, zasypuję cukrem i zalewam ½ szklanki ciepłej wody. Suche drożdże instant nie wymagają przygotowania rozczynu.
Dosypuję kilka łyżek mąki i mieszam całość, do uzyskania konsystencji gęstej śmietany. Przykrywam, odstawiam w ciepłe miejsce, bez przeciągu. Rozczyn delikatnie zabąbelkuje, ale nie tak intensywnie jak w przypadku mąki pszennej.
Wyrabianie ciasta
Zabąbelkowany rozczyn lub suche drożdże instant, pozostałą mąkę i wodę oraz wszystkie składniki umieszczam w naczyniu do wyrabiania ciasta. Mieszam dokładnie za pomocą łyżki lub miksera z końcówkami świderkami, albo w robocie planetarnym na niedużych obrotach, do połączenia składników i uzyskania lepkiego ciasta. Ciasto nie może być zbyt wilgotne - nie powinno zbyt luźno spływać z łyżki lub boku miski, ale warto pamiętać, że mąki bezglutenowe i ziarna zabierają sporo wilgoci, więc nie może też być za gęste.
Pieczenie
Przekładam ciasto do wysmarowanej tłuszczem i wysypanej mąką bezglutenową lub ziemniaczaną keksówki. Zostawiam w ciepłym miejscu do wyrośnięcia przez ok. 20-30 minut (to nie jest ciasto drożdżowe na mące pszennej, więc nie podwoi swojej objętości, ale będzie widać, że podrosło). Dłuższe wyrastanie nie ma sensu, ponieważ w cieście nie ma glutenu, który utrzymałby jego strukturę.
Wstawiam foremkę z ciastem do piekarnika nagrzanego do 200 ºC (góra + dół) na ok. 40 minut.
Gotowy, upieczony chleb od razu wyjmuję z piekarnika i studzę w foremce, na kratce.
Gotowy chleb od razu wyjmuję z piekarnika i studzę w foremce, na kratce.
Uwagi
Mąka bezglutenowa - przepisy; do tego chleba polecam mąkę bezglutenową najlepszą