Chleb tostowy delikatny, miękki, maślankowy czyli najlepszy przepis na chleb tostowy idealny na tosty francuskie i grzanki, wyrastający na drożdżach, z dodatkiem maślanki i miodu.
2½-3szklanki mąki bułkowej lub chlebowejtyp 650-850; przesiana
1szklanka maślanki lub jogurtu naturalnego, albo mleka z dodatkiem 1 łyżki soku z cytryny
1łyżka suchych drożdży lub rozczyn z 25 g świeżych drożdży, 1 łyżeczki miodu i kilku łyżek ciepłej maślanki
1-2łyżeczki miodu
1łyżka masłao temperaturze pokojowej
1łyżeczka soli
DODATKOWO
2łyżki masłastopione
Instrukcje
Wszystkie składniki na ciasto mieszamy w misce i wyrabiamy przez ok. 10 minut ręcznie lub za pomocą miksera (końcówki „świderki”, niezbyt duże obroty) czy w robocie planetarnym (zgodnie z czasem sugerowanym przez producenta). Początkowo warto dodać mniej maślanki (połowę lub odrobinę więcej) i w trakcie wyrabiania, w razie potrzeby, dolewać więcej w celu regulacji konsystencji ciasta.
Wyrobione ciasto przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe (ale nie gorące) miejsce, bez przeciągów, do wyrośnięcia na ok. 1 godzinę (powinno podwoić swoją objętość). Proces wyrastania można skrócić do 30 minut, wstawiając miskę z ciastem do piekarnika nagrzanego do 30-40 °C.
Wyrośnięte ciasto przekładamy na stolnicę obsypaną mąką i delikatnie przyciskamy dłońmi, usuwając ze środka nadmiar powietrza. Odgazowane ciasto owijamy w folię do żywności i odstawiamy na 15 minut.
Po 15 minutach z ciasta formujemy bochenek. Przekładamy do keksówki wysmarowanej tłuszczem, przykrywamy ściereczką i znów odstawiamy do wyrastania na ok. 1 godzinę (do podwojenia objętości). Proces wyrastania można skrócić do 30 minut, wstawiając foremkę z ciastem do piekarnika nagrzanego do 30-40 °C.
Wyrośnięte ciasto nakłuwamy w 3 miejscach za pomocą drewnianego patyczka.
Smarujemy wierzch ciasta roztopionym masłem i wstawiamy foremkę do nagrzanego do 190 °C (góra+dół) lub 170 °C (termoobieg) piekarnika. Pieczemy chleb tostowy przez ok. 30 minut, aż do zrumienienia wierzchu.
Do piekarnika można, razem z foremką z chlebem, wstawić żaroodporną kokilkę wypełnioną wodą (w trakcie pieczenia para z wody nada skórce chleba dodatkowej chrupkości).
Gotowy chleb od razu wyjmujemy z piekarnika i studzimy w foremce, na kratce.