Czerwony barszcz na zakwasie klasyczny, gotowany na wodzie lub wywarze mięsnym, z grzybami i warzywami oraz aromatycznymi przyprawami. Idealny na Wigilię!
2burakiduże, ok. 400 g; pokrojone w kostkę, plastry lub utarte na tarce o grubych oczkach - im mniejsze kawałki, tym lepiej oddadzą kolor i smak do barszczu
1marchewka lub kawałek dyniok. 200 g; obrana, pokrojona w kostkę lub plastry
1pietruszkaok. 100 g; obrana, pokrojona w kostkę lub plastry
1kawałekseleraok. 50 g; obrany, pokrojony w kostkę lub plastry
1cebulaobrana, przekrojona na pół, ponakłuwana kilkoma goździkami
2-4ząbkiczosnkupokrojony na mniejsze kawałki; połowę można przecisnąć przez praskę lub bardzo drobno posiekać i zostawić do dodania na surowo do gotowego barszczu
50gsuszonych grzybównamoczone w zimnej wodzie przez kilka godzin
1½lwodymożna zastąpić wywarem mięsnym lub z kości
½-1szklanka zakwasu z burakówmożna dodać mniej
2listki laurowe
4ziarnasuszonych owoców jałowca
4ziarnaziela angielskiego
1łyżka suszonego lubczyku
4ziarnapieprzu
1-2łyżeczki soli
Instrukcje
Cebulę, opcjonalnie, po obraniu i przed nakłuciem goździkami, można opalić na palniku kuchenki gazowej. Cebulę i czosnek szklę w dużym garnku, na maśle lub oleju, na niedużym ogniu, ze szczyptą soli.
Wszystkie warzywa, grzyby, zioła i przyprawy wkładam do garnka z cebulą i czosnkiem i zalewam wodą. Zagotowuję. Przyprawy ziarniste można włożyć do garnka w woreczku z jałowej gazy lub metalowym zaparzaczu do herbaty - będzie je łatwiej wyłowić po ugotowaniu.
Zmniejszam ogień, żeby barszcz lekko bulgotał i gotuję przez 30 minut.
Odcedzam warzywa (można zostawić grzyby). Zdejmuję garnek z barszczem z ognia.
Dolewam do barszczu zakwas z buraków, mieszam całość, doprawiam w razie potrzeby i serwuję z gotowanymi ziemniakami i karmelizowaną cebulką, puree, uszkami, kaszą lub fasolą.