Słowo kluczowe: domowy marcepan, marcepan, marcepan bez jajek, marcepan domowy, marcepan z białkami, marcepan z białkiem, marcepan z jajkami, marcepan z pianą z białek
350gmigdałów bez skórkimożna kupić gotowe, blanszowane lub blanszować samodzielnie; muszą mieć temperaturę pokojową; można zastąpić nerkowcami lub innymi blanszowanymi orzechami: pekan, makadamia, laskowe; uda się także z wiórków kokosowych zmielonych na mąkę i drobno mielonych orzeszków ziemnych niesolonych
350gcukru pudrudobrze, gdy zawiera środek przeciwzbrylający; do domowego cukru pudru można dodać pół łyżeczki skrobi ziemniaczanej lub kukurydzianej
2łyżkiwodymożna zastąpić syropem kukurydzianym lub z agawy, zwłaszcza jeśli marcepan ma być przechowywany dłużej niż 10 dni w lodówce; zamiast wody świetnie sprawdzi się też białko ubite na płynną pianę (jajko wcześniej trzeba wyparzyć)
1łyżeczkaekstraktu migdałowegonajlepszy będzie naturalny ekstrakt; można zastąpić ekstraktem z wanilii lub spożywczą wodą różaną
Instrukcje
Migały mielę w blenderze wysokoobrotowym lub malakserze na mąkę. To bardzo ważne, żeby nie pozostały w nich grudki: im lepiej zmielone, tym gładszy i łatwiejszy do formowania marcepan.
Krok opcjonalny: delikatnie prażę mąkę migdałową na suchej patelni o nieprzywierającej powłoce. Ma minimalnie ściemnieć, ale nie może być mocno zrumieniona! Po uprażeniu trzeba ją od razu zdjąć z patelni i zostawić w misce do schłodzenia do temperatury pokojowej.
Mąkę z migdałów i cukier puder mielę w blenderze wysokoobrotowym lub malakserze, a gdy składniki zaczną się łączyć w większe grudki, powoli dolewam, cienką strużką, połowę wody wymieszaną z całym ekstraktem migdałowym.
Miksuję do momentu wchłonięcia całej wody przez masę. Sprawdzam, czy da się z niej ulepić kulki.Jeśli masa jest za sucha, przekładam z blendera do miski i wlewam połowę pozostałej wody. Mieszam dokładnie za pomocą łyżki i ponownie sprawdzam, czy da się z niej ulepić kulki.Powtarzam dodawanie wody do momentu uzyskania odpowiedniej lepkości masy.
Wyrabiam masę dłońmi na stolnicy przez 30 sekund (zbyt długie wyrabianie spowoduje wytrącenie oleju z migdałów). Od razu wykorzystuję do przygotowania dekoracji lub słodkości, albo szczelnie zawijam w woreczek plastikowy (usuwam bąbelki powietrza) i przechowuję w lodówce.
Uwagi
Marcepan przygotowany z delikatnie uprażonej mąki migdałowej będzie miał bardziej intensywny, żółty kolor. Jeśli ma być później zabarwiony barwnikiem spożywczym, lepiej nie prażyć mąki i przygotować jaśniejszą masę.
Domowy marcepan można przechowywać przez kilka tygodni w lodówce, szczelnie zawinięty i odpowietrzony w woreczku.