Passata - przepis na sos pomidorowy znany też jako pulpa czy przecier pomidorowy, wzbogacony solą oraz, opcjonalnie, oliwą, cebulą i czosnkiem z ziołami. Jest to baza do przygotowywania potraw z sosem pomidorowym.
1kgpomidorówdojrzałe, o słodkim smaku, najlepiej malinowe lub bawole serca
½-1łyżeczka soli
1cebulaopcjonalnie; mała, drobno pokrojona
3Ząbki czosnkuopcjonalnie; drobno posiekany lub przeciśnięty przez praskę
2łyżki oliwyopcjonalnie; extra vergine o niskiej kwasowatości
½łyżeczki suszonych ziółopcjonalnie; mieszanka bazylii, oregano i tymianku
Instrukcje
Jeśli do przygotowania sosu wykorzystuję cebulę i/lub czosnek, zaczynam od zeszklenia ich na oliwie, w garnku.
Pomidory można sparzyć i obrać ze skórki lub wykorzystać razem ze skórką. Najważniejsze, żeby przekroić wszystkie na ćwiartki i usunąć gniazda nasienne.
Pomidory kroję w kostkę i razem z solą oraz, opcjonalnie - ziołami, przekładam do garnka. Zagotowuję.
Na niewielkim ogniu, żeby delikatnie bulgotały, gotuję sos przez 3-5 minut. Można rozdrabniać całość łopatką lub, na sam koniec, zmiksować blenderem.
Gorący sos pomidorowy można przelać do 2 wyparzonych, gorących słoików o pojemności po 500 ml, zakręcić i pasteryzować lub wykorzystać od razu - do makaronu lub ryżu, a po przestudzeniu - do pizzy.
Uwagi
Przygotowując passatę czyli przecier pomidorowy do słoików, warto zrezygnować z dodawania suszonych ziół, a nawet cebuli i czosnku, dzięki czemu uzyskana mieszanka będzie bardziej uniwersalna do późniejszego zastosowania.Sos pomidorowy można też, w ostateczności, przygotować z mniej słodkich pomidorów, dodając do smaku odrobinę miodu.