Rolada śląska czyli rolada wołowa, choć można też zrobić wersję wieprzową, z cebulą, musztardą i ogórkiem kiszonym. Rolady śląskie serwowane z sosem z suszonych śliwek.
2plastrywołowinyudziec lub łopatka o grubości ok. 1 cm (można zastąpić wieprzowiną: łopatką lub szynką))
2łyżkimusztardy Sarepskiej Kamis*można też wykorzystać musztardę francuską lub rosyjską
½-1ogórek kiszonypokrojony wzdłuż na ćwiartki
2plastryboczkusurowy, wędzony
½cebulipokrojona w piórka
Sos do rolady
150mlwywaruokoło; wołowo-warzywny lub warzywny
150mlczerwonego winaokoło; wytrawne
1-2suszone śliwki lub grzybynamoczone na ok. 1 godzinę wcześniej w zimnej wodzie, następnie odcedzone i pokrojone w drobną kosteczkę
2łyżeczkimąki lub śmietanyopcjonalnie; mąka: pszenna, bezglutenowa, kukurydziana lub ziemniaczana; śmietana: kwaśna, gęsta - można zastąpić jogurtem greckim
Instrukcje
Mięso tłuczemy za pomocą tłuczka, doprawiamy pieprzem i smarujemy z jednej strony musztardą. Odstawiamy do schłodzenia na min. 1 godzinę (najlepiej na całą noc).
Boczek rozbijamy za pomocą tłuczka.
Układamy mięso na deseczce musztardą do góry, a na wierzchu kładziemy boczek.Alternatywnie można, przed smarowaniem musztardą, roztłuc wołowinę/wieprzowinę razem z boczkiem i smarować taki roztłuczony zestaw - ułatwi to późniejsze zawijanie rolady.
Posypujemy całość cebulą, a na brzegu, od którego rozpoczniemy zawijanie rolad, układamy 1-2 kawałki kiszonego ogórka.
Zawijamy mięso w roladkę i ściśle zawiązujemy grubą nitką (bawełnianą lub silikonową) i/lub spinamy wykałaczkami.
W wyższym garnku obsmażamy roladki ze wszystkich stron, łącznie przez ok. 5 minut, na średnim ogniu, na niedużej ilości klarowanego masła (wołowina) lub smalcu (wieprzowina), dokładnie i ze wszystkich stron, aż do zrumienienia.
Gotujemy pod przykryciem, żeby sos delikatnie pyrkał, przez ok. 30-40 minut (wieprzowina) / 1,5-2 godziny (wołowina)*.Alternatywnie można piec rolady śląskie w wyższej brytfance z pokrywką, zalane sosem z dodatkami, przez ok. 40 minut (wieprzowina) / 1,5 godziny (wołowina), w piekarniku nagrzanym do 180 st. C.
Sos z rolad można zagęścić 1 łyżeczką zasmażki z mąki (mąka delikatnie zrumieniona na suchej patelni, następnie zasmażona) lub 1 łyżką śmietany (do zimnej śmietany dodajemy trochę sosu, mieszamy całość i przelewamy do garnka z sosem).
Gotowe roladki serwujemy z ugotowanymi kluskami śląskimi i modrą kapustą, polane sosem i udekorowane sałatą lub natką pietruszki.Alternatywnie można podać je z puree ziemniaczanym i kiszonymi ogórkami.
* Na roladę nadaje się mięso wołowe z udźca, łopatki lub wieprzowe z łopatki albo szynki, chociaż można oczywiście przygotować ją też z delikatniejszej części, np. z polędwicy czy schabu. Takie mięsa jak udziec (z mięśni odpowiedzialnych u zwierzęcia za ruch, dźwiganie ciężaru) mają tendencję do twardnienia (zawierają dużo kolagenu, który rozkłada się dopiero po długim czasie i w wysokiej temperaturze) i dlatego wymagają długiego czasu obróbki termicznej, o wiele dłuższego niż np. delikatna polędwica. Zdarza się, że rolady śląskie wołowe dusi się na małym ogniu nawet przez 2 godziny. Zdjęte z ognia wcześniej, po kilkudziesięciu minutach, będą twarde i suche.Przydatne poradniki: