¼szklankipuree z dynimożna wykorzystać surową, zmiksowaną w blenderze razem z poniższymi przyprawami dynię lub puree z gotowanej/pieczonej dyni
1łyżeczkaolejuo łagodnym smaku, np. kokosowy lub rzepakowy, albo masło klarowane
½-1łyżeczkacynamonu
½łyżeczkigałki muszkatołowej
¼łyżeczkiimbiru
¼łyżeczkianyżu
2-4goździkigórna część czyli nasiona
1szczyptasoli
1-2łyżkiksylitolu, erytrytolu lub syropu z agawymożna zastąpić miodem lub wykorzystać ½ bardzo dojrzałego banana albo 2 suszone daktyle; owoce przed dodaniem do syropu trzeba zmiksować w blenderze
½łyżeczkiekstraktu z wanilii
Instrukcje
Wszystkie składniki, oprócz wanilii, zagotowuję w niedużym garnku (jeśli korzystam z miodu i puree z pieczonej/gotowanej dyni, również nie dodaję ich do gotowania).
Zmniejszam ogień do minimum i gotuję, od czasu do czasu mieszając, przez ok. 20 minut. Jeśli korzystam z puree z pieczonej/gotowanej dyni, dodaję je do garnka 5 minut przed końcem gotowania.
Czekam aż syrop przestygnie i do jeszcze ciepłego (ale nie gorącego!) dodaję miód i wanilię. W razie potrzeby jeszcze raz miksuję całość w blenderze.
Przechowuję w słoiku w lodówce przez maksymalnie 5 dni. Przed dodaniem do kawy latte delikatnie podgrzewam lub odpowiednio wcześniej wyjmuję z lodówki, żeby syrop uzyskał pokojową temperaturę.
Uwagi
Nie jest to tak bardzo słodki syrop dyniowy jak sklepowe wersje bazujące na karmelizowanym cukrze. W razie potrzeby można dosłodzić go wybranym środkiem słodzącym mocniej niż wg proporcji zasugerowanych w przepisie.Przydatne poradniki: